گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۱,۱۰۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲

کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی

پپرومیا

نام انگلیسی

Desert privet

نام علمی

Peperomia magnoliaefolia

فارسی رایج

پیرومیا،قاشقی

فارسی اصیل

فِلفَلوار(برگرفته شده از ریشه ی لاتینی ان و به معنی شبییه فلفل)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

40000

از خانواده

Piperaceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی و جنوبی

سلام عرض میشه خدمت همه دوستان و سروران گرامی سایت باغ شیشه ای 😀 امروز در خدمتتون هستم با معرفی یک گل محبوب و معروف از قدیم ،به نام برگ قاشقی.گیاهی علفی و همیشه سبز و مناسب برای ادارات و بانک ها با نور متوسط و خنک ، و با نمناسب برای داخل اتاق !   با رشد کند از خانواده پی پراسه و زادگاه ان برزیل و جنگل امازون هستش،برگها قلبی شکل و گوشتی و ابلق به رنگهای سفید کرمی در متن سبز،محل زندگی در زادگاهش در جنگلهای نسبتا تاریک است به همین دلیل سایه اپارتمان را به خوبی تحمل میکند،در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده دارد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگها به وجود می آورد.واریته های زیادی در ایران پرورش می یابد.

 

نیازها:

 

نور:  نیم سایه افتاب و کنار پنجره احتیاجات نوری ان را تامین میکند،مواظب اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر باشید.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ درجه و حداقل درجه در زمستان ۱۸ درجه است،گیاه تا ده درجه هم مقاومت نشان میدهد.در کل به هوای خنک نیاز داره وگرنه برگها خشک و شکننده میشن.هوایی مثل هوای گلفروشی ها براش مناسبه.

آبیاری:،اجازه دهید در بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود،ابیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی گیاه و در نهایت حمله قارچ بیماری زا ی ((بوتری تیس)) می گردد،در زمستان هر ۷   روز یکبار و درتابستان هر  ۲الی ۳ روز یکبار ابیاری نمایید.

رطوبت:غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد.

تغذیه:مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید.

خاک مناسب:خاک کمپوست یا بنفشه افریقایی بهترین محیط رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان:ریشه های این گیاه سطحی و ریز است،ترجیح میدهند در گلدان کوچک زندگی کنند،به هر صورت هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم ان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،برگها ترد و شکننده هستند،انها را دست مالی نکنید.

تکثیر:گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آنها در  دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد

 

pobtusweb

 

قلمه برگ پپرومیا

قلمه برگ پپرومیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده است: گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند: خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند :گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

برگها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند: هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

نحوه ی قلمه گیری:

در تابستان از انتهای شاخه ها ساقه هایی با جوانه انتهایی و حداقل با دو جفت برگ قطع و جفت پائین برگ را حذف و انها را در خاک مخلوط شن و پیت کاشت و در درجه حرارت ۱۸ درجه سانتی گراد و به مدت ۲۱ روز نگهداری نمایید.

 

نگهداری ساده،قیمت ارزان و قابلیت تکثیر فراوان پیرومیا و به علاوه جالب توجه بودن رنگ برگها طرفداران زیادی در بین افراد مبتدی پیدا نموده است.

برگ قاشقی

برگ قاشقی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بخت این نکند با من کان شاخ صنوبر را

بنشینم و بنشانم  گل بر سرش افشانم

ای روی دلارایت مجموعه زیبایی

مجموع چه غم دارد از من که پریشانم...

دیدگاه های شما

1,105 پاسخ به "کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی"

 1. سعید گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر، ریشه یکی از ساقه های گیاه من پوسیده شده بررسی کردم ساقه کناریش خوبه. هفته ای یکبار هم آبیاری کردم به نظرتون چرا اینجوری شده؟ نیازی هست خاک رو با خاک زه کشی بهتر عوض کنم؟ ممنون از راهنماییتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید این ساقه که اینطوری شده رو از ته بزنید چیزیش نمونه ، تهویه درست کنید هوای خنک درست کنید قارچکش بزنید تا دیگ الودگی نداشته باشه.تا خاک خشک نشده اب ندید بهش.

 2. سعید گفت:

  Attachment

  عکس دیگه

  • مهتاب گفت:

   Attachment

   سلام آقای سجادی، وقتتون بخیر
   ما حدود دو هفته پیش جابجا شدیم و متاسفانه تو این جابجایی یکم حال این گل بد شده. نوک برگاش به این شکل درومده و خیلی بی حاله گیاه. برگاش انگار شُل شدن و وارفتن. اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید
   ممنون

   • باغ شیشه‌ای گفت:

    سلام مهتاب جان خوبی؟ تهویه هوا کمه و جاشم گرمه ، اگه میتونید ببرید توی تراس یا راه پله به دور از برق افتاب بذارید یه سم کاربندازیم هم توی خاکش و روی برگاش بزنید تا دیگه اینطوری نشه و ادامه دار نشه…

 3. عشق گل گفت:

  سلام مهندس، خسته نباشید.
  والا من از هر کسی پرسیدم میگن راحتتر از این قاشقی نداریم. اما من سه بار گرفتم، هر بار برگهاش ریخته و لخت شده. نمیدونم، شاید چون مال من ابلق بوده ضعیفتر هم بوده. حتی رنگش هم رفت و سبزِ تیره شد، با اینکه نورش عالی بود. الان یکی دیگه گرفتم اما نمیدونم میمونه یا نه.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیز خوبی شما؟ اتفاقا سخت تر ازین قاشقی نداریم :)))
   ببینید هوای خنک و تهویه دار و روشن نیاز داره و با خشکی خاک ابیاری کنید. با گذاشتن جای تهویه دار و خنک میتونید ازش نگهداری کنید ، توی اتاق بسته و خفه خوب توصیه نمیشه

 4. امیر حسین گفت:

  Attachment

  ببخشید میشه اسم هر کدام از کاکتوس های منو بگویید؟ اینکار از یک دستفروش،خریدم ولی شرایط نگهداریشو نمی دونم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینیدسمت چپی اپونتیا سیلندری هست راستیش استاپلیا هست و راستی کاماسرئوس و راستی هم اچینو 🙂

 5. صفا گفت:

  سلام مهندس برگ های جدید گلدان قاشقی من کوچک وپاره است چرا؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام غزیزم خوبی شما ؟ کمبود ویتامین داره محیط اتاقم گرم و خشکه ، بهتره با کود گرین اپارتمانی تغذیه بشه و رطوبت و غبار پاشی رو بالا ببرید هوا هم کمی خنک بشه

 6. شمس گفت:

  سلام.خسته نباشید.ببخشید گل قاشقی من ضعیف شده و برگ های جدیدش بزرگ نمیشن و امروز دیدم که از ساقه خم شده.قدش تقریبا یک.وجب و نیم هست.خاکشو ۱ ساله عوض نکردم.پشت پنجره گذاشتم گلمو و اینکه هئای اتاق گرمه .

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بهتره یه بار خاکش رو عوض کنید و یه حالی به گلتون بدید 🙂
   تغذیه با کود گرین اپارتمانی و شرایط تازه باعث تحریک توی رشدش میشه

 7. سحر گفت:

  سلام گل من از ساقه سیاه شده و کاملا به سمت پایین افتادن قدش هم حدود ۲۰ سانته
  اصلا دوست ندارم گلم خراب بشه حالش خیلی خوب بود ولی یهو امروز دیدم که اینجوری شده
  توی بالکن ازش نگهداری میکنم
  چیکار کنم که دوباره مثل اولش بشه کنار ساقه هاش چوب گذاشتم که خم نباشن

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید این گل به عدم تهویه هوا و گرما این فصل حساسه و این فصل زیاد خرابی میده باید با خشکی خاک ابیاری بشه فقط ، بهتره نواحی سیاه رو فقط معدوم کنید قارچکش کاپتان بزنید تا جلوی پیشرفت مریضی رو بگیره !

 8. نوروزی گفت:

  سلام جناب سجادی روزتون خوش.
  من پارسال از قاشقی ام قلمه گرفتم و وقتی ریشه دار شد زدم توی خاک اما ساقه هاش پیر و بی حاله. هر از چند گاهی هم یکیشون خشک میشن. رشد هم اصلا نداره . میشه بفرمایید مشکلش چیه.
  ممنون از شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم حال شما؟ چک کنید ببنیید ساقش سیاه نشده خدا نکرده ؟ بهتره تهویه هوا درست کنید و محیط رو کمی خنک تر کنید تا درست بشه بین دوابیاری هم خاک خشک بشه تا اریشه از خفگی نپوسه..

 9. یلدا گفت:

  سلام
  از گل قاشقی چندتا قلمه گرفتم گذاشتم تو آب بعد از دو ماه ریشه زد چند روز پیش توی خاک گذاشتم ولی سریع پژمرده شد برگهاش ریزش پیدا کرد خاکشم مخلوطی از خاک باغچه پرلیت و خاک برگ بود

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ دربیارید دوباره بزنید توی اب ! تا سرحال بشه ، وقتی توی اب ریشه دار میشه یهو نباید بره توی خاک چون سازگار نمیشه. بهتره بعد از زدن توی اب و سرحال شدن دوباره بزنید توی ایندفعه پرلیت تا توی پرلیت خوب ریشه کار بکنه و رشد بکنه بعداز یکی دوماه بزنید توی خاک.

 10. کیانا گفت:

  سلام، وقت بخیر. من دو سه هفته پیش یک گیاه ورنا خریدم از وقتی آوردمش خونه یه سری دونه های قهوه ای و سفید دقیقا جایی که برگها رشد کرده، ظاهر شده. واسه گیاهم بد نباشه یه وقت. 🙁

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام کیانا جان خوبی؟ کاش یه عکس بگیرید نشون بدید ببینم چیه ! احتمال میدن افت شپشک اردالود باشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید