گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۱,۰۳۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲

کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی

پپرومیا

نام انگلیسی

Desert privet

نام علمی

Peperomia magnoliaefolia

فارسی رایج

پیرومیا،قاشقی

فارسی اصیل

فِلفَلوار(برگرفته شده از ریشه ی لاتینی ان و به معنی شبییه فلفل)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

40000

از خانواده

Piperaceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی و جنوبی

سلام عرض میشه خدمت همه دوستان و سروران گرامی سایت باغ شیشه ای 😀 امروز در خدمتتون هستم با معرفی یک گل محبوب و معروف از قدیم ،به نام برگ قاشقی.گیاهی علفی و همیشه سبز و مناسب برای ادارات و بانک ها با نور متوسط و خنک ، و با نمناسب برای داخل اتاق !   با رشد کند از خانواده پی پراسه و زادگاه ان برزیل و جنگل امازون هستش،برگها قلبی شکل و گوشتی و ابلق به رنگهای سفید کرمی در متن سبز،محل زندگی در زادگاهش در جنگلهای نسبتا تاریک است به همین دلیل سایه اپارتمان را به خوبی تحمل میکند،در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده دارد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگها به وجود می آورد.واریته های زیادی در ایران پرورش می یابد.

 

نیازها:

 

نور:  نیم سایه افتاب و کنار پنجره احتیاجات نوری ان را تامین میکند،مواظب اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر باشید.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ درجه و حداقل درجه در زمستان ۱۸ درجه است،گیاه تا ده درجه هم مقاومت نشان میدهد.در کل به هوای خنک نیاز داره وگرنه برگها خشک و شکننده میشن.هوایی مثل هوای گلفروشی ها براش مناسبه.

آبیاری:،اجازه دهید در بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود،ابیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی گیاه و در نهایت حمله قارچ بیماری زا ی ((بوتری تیس)) می گردد،در زمستان هر ۷   روز یکبار و درتابستان هر  ۲الی ۳ روز یکبار ابیاری نمایید.

رطوبت:غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد.

تغذیه:مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید.

خاک مناسب:خاک کمپوست یا بنفشه افریقایی بهترین محیط رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان:ریشه های این گیاه سطحی و ریز است،ترجیح میدهند در گلدان کوچک زندگی کنند،به هر صورت هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم ان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،برگها ترد و شکننده هستند،انها را دست مالی نکنید.

تکثیر:گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آنها در  دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد

 

pobtusweb

 

قلمه برگ پپرومیا

قلمه برگ پپرومیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده است: گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند: خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند :گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

برگها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند: هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

نحوه ی قلمه گیری:

در تابستان از انتهای شاخه ها ساقه هایی با جوانه انتهایی و حداقل با دو جفت برگ قطع و جفت پائین برگ را حذف و انها را در خاک مخلوط شن و پیت کاشت و در درجه حرارت ۱۸ درجه سانتی گراد و به مدت ۲۱ روز نگهداری نمایید.

 

نگهداری ساده،قیمت ارزان و قابلیت تکثیر فراوان پیرومیا و به علاوه جالب توجه بودن رنگ برگها طرفداران زیادی در بین افراد مبتدی پیدا نموده است.

برگ قاشقی

برگ قاشقی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بخت این نکند با من کان شاخ صنوبر را

بنشینم و بنشانم  گل بر سرش افشانم

ای روی دلارایت مجموعه زیبایی

مجموع چه غم دارد از من که پریشانم...

دیدگاه های شما

1,031 پاسخ به "کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی"

 1. فاطمه گفت:

  سلام مهندس ،آیا برگ قاشقی که برگاش سبزه یکدسته رو میشه کاری کرد که حاشیه برگاش دورنگ بشه ،یعنی ابلق بشه ؟ چون ابلق ها سبز میشن به همین خاطر میپرسم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نه عزیزم سبز رو نمیشه ابلق کرد ولی ابلق رو میشه سبز کرد ، اینا جهش های ژنتیکی هستند که دستی ایجاد نمیشن !

 2. آرین گفت:

  سلام مهندس
  من ۲ هفته پیش از برگ قاشقی قلمه برگ گرفتم . ولی تا الان جوانه نزده . مشکل چیه ؟؟ ممنون میشم جواب بدین

 3. آرین گفت:

  Attachment

  سلام مجدد
  میشه در مورد این هم توضیح بدین چیه اصلا ؟؟

 4. فاطمه جلالی گفت:

  سلام و وقت بخیر من یک گل قاشقی ابلق دارم که از پارسال که خریدمش هیچ رشدی نکرده ،گیاه سالمه ولی رنگ سفید زیبایی که داشت از بین رفته و بشبز شده یعنی اون تضاد رنگی زیبایی که داشت از بین رفته ،میشه راهنماییم کنید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید تهویش کم باشه رشد نمیکنه و نورش هم کم باشه سبز میشه این گل به هوای خنک نیاز داره تا رشد کنه و با عدم خنکی هوا رشد نمیکنه درکل نگهداریشش سخته !

 5. ایمان گفت:

  سلام
  گیاه پرومیا دارم که برگهاش حالت قهوه ای شدن و دارن میریزن حتی بعضی از برگاش سالم هست ولی باز میریزن ابیاری هم هفته ای یکبار هست و غبار پاشی هم نمیکنم
  لطفا راهنمایی کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ممکنه بیماری قارچی باشه ، یه عکس نشون بدید تا دقی قتر بهتون راهنمایی کنم

 6. ایمان گفت:

  Attachment

  ممنون ارسال شد

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این ظاهرا از اب زیاد اینطوری شده و نور کم و تهویه کم و اب زیاد باعث این شده باید خاک رو عوض کنید ریشه های سیاه رو ازش جدا کنیدو سم کاپتان بزنید توی خاک تا درست بشه مشکلش…

 7. زهرا عبدلی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  من یک مدل گل قاشقی دارم که فروشنده بهم گفت نزاد خارجی ش هست!!۱یکم برگ هاش سبزتر و پهن تره حدود دو سال که دارمش.امسال گلدونش را عوض کردم بعد یک هفته احساس کردم حالش خوب نیست/دقت کردم دیدم یکم از ریشه اش بیرون از خاکه.مجددا تعویض کردم و کاملا ریشه تو خاک برگ قرار گرفته.ولی همچنان داره برگ هاش ریزش میکه.خیلی گل مقاوم و خوبی بود.هنوزم پابرجاست ولی نگران ریزش برگ هاشم.بنظرتون مشکلش چیه؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید یکم کود اهن و اسیدهیومیک بهش بدید تا از ریزش برگ جلوگیری کنه و ریشه ها رو تثبیت کنه! همون فرمون قبلی هم براش برید جلو 🙂

 8. علی گفت:

  سلام من برگ قاشقی ابلق دارم در حال رشد هست و به نظر سر حال اما امروز دو تا از برگای سر حالش افتاد میتونید راهنماییم کنید؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نورش کم باشه ، کم اب بخوره ، یا تهویه باشه برگاش ریزش میکنه….شرایط ر بررسی کنید

 9. پرستو گفت:

  سلام. گل قاشقی من چند وقته برگهای سبز و سالم و حتی کوچک و تازه سبز شده اش میریزد چکار کنم؟ داره کچل میشه ؟؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نورش چطوره؟ اب میدید ؟ دماش چطوره؟ نور کم و دمای سردیا گرم باعث ریزش میشه

 10. مریم عزیز گفت:

  سلام روز بخیر، من یه گل قاشقی دارم که برگهاش دارای ضایعات شده مثل اینکه با یه چاقو قسمتی از برگ را بریده باشی و یا به وسط برگ با چاقو ضربه زده باشی! یکی از جوانه هاش هم سرش سیاه شده، به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه؟ این را هم بگم که حدود یک ماه هست که گلدانش را عوض کردم. با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ کمبود کلسیم داره بهتره با اب تخم مرغ ابپز ابیاری کنید یکی دوبار تا درست بشه مشکلش. اون جونه سیاه رو هم بکنید وبا سم کاپتان ابیاری کنید تا ریشه دچار پوسیدگی نشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید