گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۱,۰۳۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲

کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی

پپرومیا

نام انگلیسی

Desert privet

نام علمی

Peperomia magnoliaefolia

فارسی رایج

پیرومیا،قاشقی

فارسی اصیل

فِلفَلوار(برگرفته شده از ریشه ی لاتینی ان و به معنی شبییه فلفل)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

40000

از خانواده

Piperaceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی و جنوبی

سلام عرض میشه خدمت همه دوستان و سروران گرامی سایت باغ شیشه ای 😀 امروز در خدمتتون هستم با معرفی یک گل محبوب و معروف از قدیم ،به نام برگ قاشقی.گیاهی علفی و همیشه سبز و مناسب برای ادارات و بانک ها با نور متوسط و خنک ، و با نمناسب برای داخل اتاق !   با رشد کند از خانواده پی پراسه و زادگاه ان برزیل و جنگل امازون هستش،برگها قلبی شکل و گوشتی و ابلق به رنگهای سفید کرمی در متن سبز،محل زندگی در زادگاهش در جنگلهای نسبتا تاریک است به همین دلیل سایه اپارتمان را به خوبی تحمل میکند،در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده دارد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگها به وجود می آورد.واریته های زیادی در ایران پرورش می یابد.

 

نیازها:

 

نور:  نیم سایه افتاب و کنار پنجره احتیاجات نوری ان را تامین میکند،مواظب اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر باشید.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ درجه و حداقل درجه در زمستان ۱۸ درجه است،گیاه تا ده درجه هم مقاومت نشان میدهد.در کل به هوای خنک نیاز داره وگرنه برگها خشک و شکننده میشن.هوایی مثل هوای گلفروشی ها براش مناسبه.

آبیاری:،اجازه دهید در بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود،ابیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی گیاه و در نهایت حمله قارچ بیماری زا ی ((بوتری تیس)) می گردد،در زمستان هر ۷   روز یکبار و درتابستان هر  ۲الی ۳ روز یکبار ابیاری نمایید.

رطوبت:غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد.

تغذیه:مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید.

خاک مناسب:خاک کمپوست یا بنفشه افریقایی بهترین محیط رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان:ریشه های این گیاه سطحی و ریز است،ترجیح میدهند در گلدان کوچک زندگی کنند،به هر صورت هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم ان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،برگها ترد و شکننده هستند،انها را دست مالی نکنید.

تکثیر:گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آنها در  دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد

 

pobtusweb

 

قلمه برگ پپرومیا

قلمه برگ پپرومیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده است: گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند: خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند :گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

برگها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند: هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

نحوه ی قلمه گیری:

در تابستان از انتهای شاخه ها ساقه هایی با جوانه انتهایی و حداقل با دو جفت برگ قطع و جفت پائین برگ را حذف و انها را در خاک مخلوط شن و پیت کاشت و در درجه حرارت ۱۸ درجه سانتی گراد و به مدت ۲۱ روز نگهداری نمایید.

 

نگهداری ساده،قیمت ارزان و قابلیت تکثیر فراوان پیرومیا و به علاوه جالب توجه بودن رنگ برگها طرفداران زیادی در بین افراد مبتدی پیدا نموده است.

برگ قاشقی

برگ قاشقی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بخت این نکند با من کان شاخ صنوبر را

بنشینم و بنشانم  گل بر سرش افشانم

ای روی دلارایت مجموعه زیبایی

مجموع چه غم دارد از من که پریشانم...

دیدگاه های شما

1,031 پاسخ به "کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی"

 1. عبدالخالق گفت:

  Attachment

  سلام روزتون بخیر ،جناب مهندس من این گل رو دو سه هفته پیش خریدم جونه هاش خشک میشه میفته رنگ برگ تازش سبز کم رنگه دلیلش چی میتونه باشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این قاشقی هست جای خنک و مرطوب با تهویه هوای کافی نیاز داره ، شیشه رو توی اتاق برای باز کنید تا خنکی هوا رو حس کنه

 2. AlirezaM گفت:

  سلام مهندس
  قاشقی من از ابتدای ساقه کپک میزنه، از کمی پایین تر از کپک زدگی قطعش کردم، بعد با سم بنومیل آبیاریش کردم.
  مشکل حل نشده، دوباره ساقه سیاه میشه، چند تا برگ میریزه ، من هم همین کار رو تکرار کردم ولی فایده نداشت.
  راه حل چیه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تهویه هوا درست کنید براش و خنکش کنید مشکل با سم تنهایی برطرف نمیشه ! بایدسم بزنید و تهویه و خنکی ایجاد کنید

 3. کیهان گفت:

  سلام جناب مهندس گیاه قاشقی من ابتدا شروع به رشد برگهای تازه کرد بعد از مدتی برگ تازه خشک شد وافتاد الان برگهای قبلی بدون خشک شدن از ساقه کنده میشن لطفا راهنمایی بفرمایید
  شرایطی که نگهداری می کنم از این گیاه : نور بسیار خوب بدون آفتاب مستقیم – انگشتم را تا بند اول در خاکش فرومیکنم اگر خشک بود آبیاری میکنم – هر روز حدود ۶ ساعت هوا می خورد – دمای خونه در حدود ۲۰- ۱۸درجه هست – تا بحال (در حدود یکماه از خریدش میگذره) کود ندادم . باتشکر

 4. معین گفت:

  برگ های برگ قاشقی ابلق من جمع شده و میافته.دلیلش چیه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ گرما و رطوبت کم باعث این مشکل شده ! این گل عاشق خنکی هست باید شرایط رو بررسی کنید براش.

 5. مجد گفت:

  سلام، وقتتون بخیر
  جوانه های جدید قاشقی ابلق من، هنوز باز نشده سیاه می شن و می افتن. برخی از برگ ها هم ترک خورده. علت چیه؟
  با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اب زیاد میدید نور کمه و تهویه هم کمه ، ریشه داره میپوسه ! باید باسم کاپتان توی خاک سمپاشی کنید تا پوسیدگی از بین بره ! اگه میتونید از توی خاک دربیارید بیرون و رنیشه های خراب رو بکنید بعد بزنید توی اب بمونه بعد ازچند روز بزنید توی خاک دوباره !

 6. پویا احمدی گفت:

  درود و سلام خدا بر شما.
  توی شهر ما کمپوست پیدا نمیشه. ورمی کمپوست دارن. به درد این گل میخوره؟ چیز خاصی باید باهاش مخلوط کنم یا خودِ ورمی کمپوست بطور مستقیم قابل استفاده هست؟؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما 🙂 ؟ ورمی کمپوست زیاد نباشه ! روی خاک بریزید به عنوان خاک جایگزین نمیشه ازش استفاده کزد ! حتما خاک تای سیز بریزید براش از همه بهتره ! توی فروشگاه ما هم موجوده.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ? ؟ ورمی به تنهایی نباید بزنید ، بهتره ازین خاکای تای سیز فروشگاه ما تهیه کنید براش

 7. علی گفت:

  برگ قاشقی من برگای خیلی لاغری داری نسبت به بقیه برگ قاشقیا و تا دست به برگاش میخوره می افته مشکلش چیه؟
  در ضمن باید بگم هواش نه گرمه نه خشکه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   گیاه شما از کمبود رنج میبره .با کودهای کامل هر ۲ هفته ۱ بار تغذیه کنید. میزان نور رو ببر بالا .کمبود نور کافی باعث ریز شدن برگها میشه.

 8. فاطمه گفت:

  سلام مهندس ،آیا برگ قاشقی که برگاش سبزه یکدسته رو میشه کاری کرد که حاشیه برگاش دورنگ بشه ،یعنی ابلق بشه ؟

 9. محمد پاسبان گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر تشکر بابت سایت خوبتون ببخشید گل قاشقی من رو پارسال گرفتم پارسال جوونه زد ولی فرم جوونه هاش خیلی بدجور بودن خودشون افتادن دیگه رشد نکردن این چندوقت دوباره جوونه زده ولی باز بدشکلن و حالت برگهای قدیمشو نداره میشه بگین ایراد از چیه؟ شرایط نگهداریش هم پشت پنجره جنوبیه هفته ای دوبار اب میدم و دما هم تقریبا بیست پنج درجس البته این تابستون بیشتر وقتا بیرون بود و چندبار اتفاقی نور مستقیم افتاب خورد

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ با خنکیه هوا دوباره داره کار میکنه توصیه میکنم اهن و اسیدهیومیک بدید بهشون بین دو اب خاک خشک بشه اب بدید و تهویه هوا درست کنید تا ریزش برگ نداشته باشید..

 10. آرین گفت:

  سلام مهندس
  من ۲ هفته پیش از برگ قاشقی قلمه برگ گرفتم . ولی تا الان جوانه نزده . مشکل چیه ؟؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ معمولا قلمه برگ یکماه زمان نیاز داره تا ریشه بزنه. بهتره که از هورمون های ریشه زایی و اسیدهیومیک-آهن گرین به آب بزنید تا زودتر ریشه بزنه. بعد از اینکه ریشه دو سانتی زد، بذارید تو خاک که رشد کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید