گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۷۶۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۹ مرداد ۱۳۹۲

معرفی پوتوس ابلق

پوتوس

نام انگلیسی

Devils Ivy

نام علمی

Scindapsus aureus

فارسی رایج

پوتوس ابلق

فارسی اصیل

لوکَژ(لوک=عَشَقه+اژ=مار).اشاره به پیچیدگی گیاه و ریشه های مار مانند آن

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

آسیا

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان با گل زیبای پتوس در خدمتتون هستم ،   این گیاه مقاوم به نور کم ،گزینه بسیار خوبی برای دفاتر کم نور و ادارجات و کارخانه ها هستش که با توجه به قدرت تصفیه کنندگی بالا ،در این هوای آلوده بسیار مناسب و پرکاربرد می باشد، من شخصا این گل رو همیشه توی دفاتر روی کانتر ها و طاقچه ها پیشنهاد میدم چون وقتی که آویز بشه بسیار جلوه ی خوبی به دفتر میده ، و کلا گل کم آب و کم نوری هستش.این گیاه زینتی هم جزء خانواده آراسه و نیازهایش مانند فیلودندرون هاست،گونه های زیادی دارد و زادگاهش آسیای جنوبی است،،رنگ برگها از سبز تا سبز ابلقی با مخلوطی از رنگهای زرد و زرد تند و سفید کرمی است،شاخه های بالا رونده و آویزان ان در منازل تا حدود ۵ متر میرسد که با هدایت و ثابت نمودن انها بدنه دیوارهای اتاق را تزئین میکند،رطوبت کم محیط را تحمل و تکثیر ان ساده است.فقط دوستان لطف کنید این گیاه رو با پتوس قلبی اشتباه نگیرید که اون کلا جنسش با این فرق داره  اون Philodendron هستش ولی این Epipermum هستش.

فیلودرندرون اسکاندنس

فیلودرندرون اسکاندنس

 

نیازها:

 

نور:   این گیاه نیم سیاه را ترجیح میدهد،نژادهای ابلق رنگ تنوع خود را در سایه از دست میدهد،گیاه را در معرض نور مستقیم افتاب قرار ندهید.

دما:   اگر چه در زمستان تا ۱۰ درجه را تحمل میکند ولی درجه حرارت دلخواه در این فصل ۱۶ درجه است،درجه حرارت را در تابستان زیر ۲۴ درجه نگهدارید.

آبیاری:   اجازه دهید خاک سطح گلدان در زمان بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری نمایید،.زهکش گلدان را مرتبا بازدید کنید. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی و زرد شدن ساقه می شود.

رطوبت:  رطوبت معمولی اتاق برای این گل کافی است.

تغذیه:اگه دوست دراید این گل سریع تر بزرگ بشه و فضای اتاقتون رو پر کنه و دیوارها رو سبز کنه ، بهتر دو هفته یبار بهش کود گرین کامل بدید

خاک مناسب:   کمپوست یا خاک هلندی یا خاک و کود اماده کاشت

تعویض گلدان :گلدان کوچک را بر بزرگتر ترجیح میدهد،سن گیاه و حجم ریشه و ساقه معرف زمان تعویض گلدان است.

تمیز نمودن برگها: جهت تمیز نمودن برگها از غبارپاشی یا مالش پارچه یا اسفنج مرطوب بر روی سطح برگها استفاده کنید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه های ساقه در بهار در شن و پیت در دمای ۲۱ درجه.یا میتوان ساقه ها را در آب قرار داد.

قلمه پتوس در خاک

قلمه پتوس در خاک

قلمه پاشنه دار پتوس

قلمه پاشنه دار پتوس

عوارض و درمان :

زخم های پنبه مانند سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند:عامل ان حشره آفت است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی یا با پنبه آغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید.

برگها و ساقه ها خم شده و خشک میشوند  :هوا خیلی گرم و گیاه تشنه است،گلدان را به محل خنک تری منتقل و فورا آبیاری نمایید،غبارپاشی فراموش نشود.

برگها سبز کمرنگ هستند: نور کم است،گیاه را به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

برگها رنگ پریده هستند: شدت نور زیاد است،گلدان را به محلی با شدت نور کمتر ببرید.

گیاه خود را انداخته است: خاک باتلاقی شده است،یا ابیاری بیش از اندازه و هوا سرد است.شرایط را بازدید کنید.

رشد گیاه کند و فاصله بین برگها زیاد است :احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد.کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه هر ماه یکبار در طول سال و نصف میزان توصیه شده جبران کنید.

نقاط زنگ مانند روی برگها مشاهده میشود :از عوارض مواد براق کننده برگها است،از انها استفاده نکنید.برگها را با اسفنج و پارچه ی مرطوب تمیز کنید.

حاشیه برگها سیاه و نقاط قهوه ای روی انها ظاهر شده است :آبیاری بیش از اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری را اغاز نمایید.زهکش را بازدید کنید.

برگها زرد و تار عنکبوت در زیر انها مشاهده میشود: عامل ان کنه ریز قرمز است،با پنبه آغشته به سم کنه کش سطح برگ را خیس نموده و یا هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید،ازدیاد رطوبت محیط در کاهش افت موثر است.

روش استفاده از قیّم خزه دار :گیاه دارای ریشه ی هوایی است که قادر به رشد درون خزه قیّم است،در هنگام تعویض گلدان قیم را درون گلدان جدید نگهداشته و سپس گیاه را از گلدان قدیمی خارج کنید و در کنار قیم جدید قرار دهید،خاک جدید اضافه نموده و با فشار دست انها را متراکم نموده،گیاه را با نخ به قیم وصل کنید و گره بزنید،آب آبیاری را با ملایمت از روی خزه ها عبور دهید تا محیط مناسبی برای ریشه های هوایی فراهم گردد.

پتوس

پتوس

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بوی بهبود ز اوضاع جهان می‌شنوم

شادی آورد گل و باد صبا شاد آمد

ای عروس هنر از بخت شکایت منما

حجله حسن بیارای که داماد آمد......

دیدگاه های شما

762 پاسخ به "معرفی پوتوس ابلق"

 1. نسیم گفت:

  Attachment

  سلام استاد میشه راهنمایی کنید این گل چش شده؟ و چه سمی باید تهیه کنم از فروشگاه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ? ؟این لکه ها اگه با دسست پاک بشن یعنی کمبود ویتامین و اهن داره ولی اگه با دست پاک نشن یعنی قارچ زده باید کاپپتان بزتید ، اگه حالت گرد و خاکیه روی برگهاست باید سم مخصوص کنه بهش بزنید. تغذیه و تهویه هوا برای این یاس خیلی مهمه ، تغذیه با اهن مقاومش میکنه و گلاشو محکم و زیاد میکنه

 2. میلاد گفت:

  سلام خوبین.
  ببخشید برای ریشه های هوایی چیکار کنیم باید حتما قیم تهیه بشه؟ نمیشه آویز باشه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ? ؟ نه عزیزم نیازی به قیم نیست ! میتونه اویز باشه اصلا اصل این گل اویز و رونده هست !

 3. بهناز گفت:

  سلام وقت بخیر
  من امروز پتوس خریدم ،اما گفتم از خاک در اوردن
  میخوام تو اب باشه، داخل ظرف شیشه ای، مشکلی نداره؟
  کود تو اب میتونم بدم؟
  یه سوال دیگه ،من مایع بن سای دارم و سه بیست که چند سالی هست که دارم، نیخواستم بدونم میتونم ازشون استفاده کنم یا دیگه کیفیتشونو از دست دادن؟
  خیلی ممنونم از شما (:

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ هیچ مشکلی نیست میتونید در بیارید از توی خاک ریشه هارو تمیز بشورید و بزنید توی آب و توصیه میکنم یه پایه خوشگل هم براش بگیرید روش بذراید تک بشه و لذت ببرید ازش . نورشم زیاد کنید ..این کودای سه بیست توصیه نمکینم کودری رو توصیه میکنم مثه کودای گرین ایتالیا که حاوی اسیدهیومیک و اسید امینه باشه و به جز رشد به براقی و شفافی و مقاومت هم فکر کنه کودای گرین ایتالیا فرمولاسیون تخصصی هرگیاهیی رو داره ! توصیه میکنم تهیه کنید

 4. فهیمه گفت:

  سلام و وقت بخیر.شما فرمودین جهت پتوسهایی که حالت سوخته دارن بدلیل بالا رفتن ای سی یا شوری خاک بهتره بهش آبلیمو صنعتی بدیم.چند نوبت بشورم خاک رو که مطمئن شم شورب برطرف شه.و این چند نوبت در یک روز و پشت سر هم باشه؟و میشه فقط از آبلیمو استفاده کرد و کود اسید هیومبک نداد و بجاش کود گرین داد؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ? یبار گلدون رو زیر اب بگیرید خوب با اب و اب لیمو بشورید تا املاح دفع بشن و درست بشه ای سی میاد پایین

 5. بهناز گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من کود بن سای و سه بیست دارم ،که برای چند سال پیش میشه ازش استفاده کنم یا دیگه کیفیت و از دست داده؟
  یه سال دیگه اینکه، پتوس من تو اب نگهداری میکنم
  اشکال نداره؟ میشه بهش کود بنفشه افریقایی بدم که مایع هست؟ یا چه کودی بدم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببنیید تاریخش تموم شده توصیه میشه کودای گرین ایتالیا رو تهیه کنید و بهشون بدید که جاوی انواع اسیدهیومیک و فولیک و امینه هستند و کیفیت گیاه رو زیاد میکنن….

 6. Alireza گفت:

  سلام و احترام . می خواستم بدونم میشه ازاین گیاه به عنوان دیوار سبز استفاده کرد . میخوام یه گوشه از دفترمو مانند حالت توری بزنم و پایینش فلاور باکس درست کنم و یه گیاهی استفاده کنم که رونده باشه و به توری بچسبه و سطح دیوار رو بپوشونه ؟ این گیاه مناسبه این کار هست ؟ نور گیری فضاش هم خوبه بغل پنجره هست و جنوبی هم هست پنجره هام

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله این گل به خوبی به عنوان دیوار سبز استفاده میشه ! ما کردیم شد 🙂

 7. Arya گفت:

  سلام جناب سجادی وقت بخیر؛ پیشنهادی دارید برای بزرگتر شدن برگها؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله افزایش رطوبت محیط ازطریق گذاشتن ظرف اب روی بخاری یا شوفاژ و افزایش نور! با این دو کاار برگها پهن یشن

 8. A.m گفت:

  سلام خسته نباشید . من روی پوتوسم مگس سفید دیدم همینطور روی بقیه گلام. چه سمی استفاده کنم که به گلها اسیب نرسونه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سم در حد توصیه شده به گل اسیب نمیزنه ! پس با سم دیازینن دو در هزار سمپاشی کنید گلتون رو زیر و روی برگ رو و حتما به سم به حشرات برخورد بکنه..

 9. جواد گفت:

  سلام. مدتیه که پوتوس من رشد نمی‌کنه؟ گلدونش هم عوض کردم ولی رشدش متوقف شده کلا. چند تا برگ جدیدی هم که داشت در می‌اومد هنوز باز نشده سیاه شدن.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نورش و تغذیه کمه ! باید کود گرین اپارتمانی بدید و نورشو بیشتر کنید برای اینکه سیاه نشه سم کاپتان توی خاک بدید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری کنه…

 10. عباسی گفت:

  سلام جناب مهندس
  من پتوس دارم دو ماه هست که به دیوار وصل کردم و رشد خوبی هم داشت اما چند روز هست که نوک برگها زرد سده. و البته در آب هست هر سه هفته هم آب آن رارا عوض کردم و نور هم هیچ تغییری نکرده میشه علت آن را بفرمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید