گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۲۱۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۳ تیر ۱۳۹۲

معرفی سیکلامن

سیکلامن

نام انگلیسی

Cyclamen

نام علمی

Cyclamen spp

فارسی رایج

سیکلامن

فارسی اصیل

نگونسار

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

20000

از خانواده

Primulaceae

خاستگاه

شمال ایران،جنوب ترکیه، اسرائیل،سوریه و لبنان

 

دارای ۱۵ گونه است که در اروپای مرکزی، مدیترانه و ایران پراکنده اند. گونه اصلی C. persicum، به طور طبیعی در نواحی غرب مدیترانه وجود دارد. گیاهی علفی دائمی از تیره پامچال سانان است که بخش پایینی ساقه (هیپوکوتیل) آن در نزدیک سطح خاک قطور شده و ژوخه ای می شود. برگ ها به طور مستیم از این ژ.خه منشأ می گیرند. ژوخه در ابتدا تخم مرغی شکل بوده و سپس پهن و گرد می شود. برگ های آن کروی و قلبی شکل است و به رنگ سبز تیره دیده می شود. در برخی از آنها روی برگ لکه های نقره ای رنگ بسیار زیبا دیده می شود. دمبرگ ها بلند و به رنگ سبز مایل به قرمز و در بعضی واریته ها به طور قرمز است.سیکلامن تک لپه ای کاذب است چون تنها یک لپه در رویان آن توسعه یافته است. گل ها معطر و به رنگ صورتی، قرمز، خرمایی، ارغوانی و سفید است. انواع دورنگ و پرپر آن نیز وجود دارد. گل ها دارای ۵ گلبرگ بوده که به شدت به سمت عقب برگشته اند.گلبرگ ها ممکن است دارای لبه های صاف یا چین دار باشند و با همدیگر تشکیل یک لوله کوتاه را می دهند. تمام قسمت های گیاه سمی بوده و در صورتی که خورده شود ناراحتی شدید را به همراه دارد.

سیکلامن یک محصول هم گلخانه ای است که در فصل زمستان به بازار عرضه می شود. نظر به اینکه در این فصل گیاهان کمتری گل می دهند، از نظر اقتصادی اهمیت می یابد. گهداری این گیاه در منازل به نسبت مشکل است و به مراقبت زیادی نیاز دارد. با این وجود بازار خوبی در زمستان دارد. انواعی از آن که دارای دمگل طویل هستند به عنوان گل بریدنی استفاده می شود که دمگل باید از بیخ کنده شود و در این حالت تا ۱۴ روز در اب دوام می آورد.

 

گلدهی:یک محصول زمستانه است و اگر بذرها در اواخر تابستان کشت شوند، در اواخر پاییز و اوایل دی ماه سال آینده گل خواهند داد و یا هر زمانی از اواخر تابستان، کاشت بذر انجام شود، به تقریب ۱۶-۱۴ ماه بعد به گل خواهد نشست. البته روش های نوین، برنامه تولید را در ظرف ۸ ماه به پایان می رساند. تا مرحله ۱۰ تا۱۳ برگی رشد رویشی دارد و از آن پس بخش های زایشی در محور برگ های قدیمی ظاهر می شوند. اولین مراحل رشد و نمو گیاه کند است و در حقیقت تا باز شدن ۳۵ برگ، گل کامل نمی شود. البته این تعداد برحسب رقم، اندازه گلدان و وضعیت خود گیاه می تواند متفاوت باشد. گاهی مراحل رشد سیکلامن تجاری را به سه مرحله تقسیم می کنند. در مرحله اولفقط رشد رویشی و هم رشد زایشی وجود دارد. مرحله سوم زمانی آغاز می شود که نقطه رشد شروع به ریزش کرده و جوانه های نابجا در سطح ژوخه ممکن است مشاهده شود. سیکلامن به طول روز بی تفاوت است ولی افزایش شدت نور در زمستان باعث تسریع گلدهی می شود.

از جیبرلیک اسید می توان برای سرعت بخسیدن به گلدهی استفاده کرد. برای این کار باید جیبرلیک اسید به طور مستقیم روی غنچه های گل، زمانی که طول آنها به ۴/۰ تا ۶/۰ سانتی متر رسید و گیاه دارای ۱۰ تا ۱۲ برگ است افشانش شود. جیبرلیک اسید روی گل انگیزی اثری ندارد و تنها باعث تحریک باز شدن گل ها به صورت همزمان می شود.

 

نیاز ها

 

دما: به طور کلی، سیکلامن به هوای خنک و مرطوب نیاز دارد. در تابستان، گلدان های سیکلامن در یک گلخانه کاملاً سایه و با فاصله از یکدیگر نگهداری می شوند به طوری که برگ گیاهان با هم در تماس نباشند. سیکلامن از قدیم به عنوان یک محصول دمای خنک با دمای شبانه۱۰ پرورش می یافت که در این حالت به ۱۵-۱۳ ماه زمان جهت تولید نیاز داشت. امروزه سیکلامن با روش های جدید، طی ۷ تا ۹ ماه پرورش داده می شود. در دمای ۲۰، تندش بذر تا مرحله انتقال نشاء ۴ ماه طول می کشد. پس از انتقال نشاء دما را به ۱۸-۱۷ کاهش می دهند. وقتی طول جوانه های گل به ۶-۳ میلی متر رسید دما به ۱۷-۱۶ کاهش می یابد. دمای بهینه هوا جهت زودرسی و تولید گیاه پاکوتاه، ۱۶ است. دما نباید از ۲۵ بیشتر شود.سیکلامن به سرما حساس است اما دارای انواع مقاوم به سرما نیز می باشد. پیش از مهر ماه (اواخر تابستان) گل های زودرس، به منظور رشد و نمو بهتر بوته باید حذف شود.

نور:از فروردین تا مهر ماه با ایجاد سایه از شدت نور کاسته شود وپس از آن نیز در معرض  نور شدید قرار نگیرد.در واقع از فروردین تا مهر ماه باید با ایجاد سایه از شدت نور کاسته شود و در بقیه سال نیز شدت نور نباید خیلی بالا باشد. مقدار نور مطلوب برای آن ۳/۴ کیلو لوکس است

کود:به طور کلی سیکلامن به دما و کوددهی بسیار حساس است و دماهای بالا و کوددهی زیاد باعث ایجاد گیاه با برگ های کلمی شکل و عدم گلدهی می شود. دماهای پایین و کوددهی کم باعث ایجاد گیاهان کوچک با برگ های نمو نیافته و طویل شدن دمگل ها می شود. .

آبیاری: آبیاری متوالی مفید است اما ایستادن آب در پای طوقه به ویژه در شب باعث پوسیدگی می شود. نباید از آب های دارای آهک استفاده شود، چون باعث ایجاد لکه های سفید شده که این لکه ها برگ ها را زخمی و خراب می کند. خاک آن باید بسیار سبک باشد تا از پوسیدگی ژوخه جلوگیری شود. PH  بین ۵ تا ۶ برای آن مناسب است.

žتهویه هوا:تهویه هوا برای گیاه ضروری است چون از هوای خفه بیزاراست .به همین دلیل در گلخانه ها ی تولیدی معمولا زیر گلدان سیکلمن گلدان خالی به صورت معکوس به عنوان پایه قرار می دهند تا گیاه در ارتفاع بیشتری قرار گیرد .

خاک :مخلوطی از خاک برگ و ماسه ،ترکیب ۲تا۳قسمت خاک معمولی و خاک برگ همراه با ۱قسمت ماسه و۱قسمت کود حیوانی پوسیده .امروزه از ترکیب پیت موس +کوکوپیت +پرلیت استفاده می شود ،باید بسیار سبک باشد واز تهویه خوبی برخوردار باشد تا از پوسیدگی ژوخه جلوگیری شود .

 

تکثیر: افزایش این گیاه با کشت بذر در اواخر مرداد و شهریور است. همچنین با تقسیم بخش ژوخه ای قابل افزایش است. درصد تندش بذرها کم است و از بذرهای تازه باید استفاده کرد (بذرها پس از برداشت باید تا یک سال مصرف شود و می توان آنرا در ظروف سربسته در دمای ۳ تا دو سال نگهداری کرد.) بذر ها در یک ترکیب خاکی از ماسه، پیت، خاکبرگ پوسیده و خاک معمولی به نسبت مساوی کشت می شود. بذرهای سیکلامن سیاه رنگ و به نسبت درشت است و به فاصله ۲-۱ سانتی متر از هم کشت می شوند.

در دمای ۲۰-۱۸ و رطوبت نسبی  ۱۰۰ درصد و در تاریکی، بذرها پس از ۳ تا ۴ هفته می تندند. خیساندن برگ ها در آب دست کم به مدت ۱۰ ساعت، در تسریع تندش مفید است. سپس نشاء ها به محیط روشن منتقل شده و رطوبت محیط به ۷۰ درصد کاهش می یابدو پس از اینکه نشاء ها ۲ تا ۳ برگی شدند جعبه های چوبی و یا گلدان های بزرگ منتقل می شوند. در این مرحله رشد، تراکم زیاد باعث علفی شدن بوته های کوچک می شود که در این صورت دمبرگ ها کشیده و شکننده می شوند. همچنین در این مرحله از رشد، به چندین بار تغذیه با کود کامل احتباج دارد که باعث می شود رشد افزایش یافته و از ابتدا قابلیت جابجا شدن گلدان های استکانی را کسب کنند. به تدریج همزمان با رشد، به گلدان های بزرگ و بزرگتر منتقل می شوند.

در اواخر بهار، نشاءها را به گلدان ها انتقال می دهند. در اواخر آبان ماه آنها را به گلخانه ای که دمای آن از ۱۶ بالاتر نرود انتقال می دهند تا به گل بنشیند.

در کشت و پرورش سیکلامن باید توجه داشت که برآمدگی طوقه (هیپوکوتیل) بالاتر از سطح خاک قرار گیرد چون کشت عمیق آن باعث پوسیدگی طوقه می شود. خاک گلدان مخلوطی از ۲ تا ۳ قسمت خاک معمولی، یک قسمت ماسه و یک قسمت کود دامی پوسیده است. به جای کود پوسیده می توان از یک کود کامل شیمیایی در تمام طول سال استفاده کرد. قرار دادن گلدان های سیکلامن در کنار هم باعث بروز بیماری ها و پوسیدگی طوقه می شود.

دیاگرام های زیر برنامه زمان بندی کاشت تا گلدهی را در شرایط مختلف نشان می دهد:

 

بهار سال بعد ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ اواخر بهار ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ مرداد

سیستم تولید جدید به صورت دیاگرام زیر است:

 

                  ۱۷-۱۶                                      ۱۸-۱۷                                                 ۲۰

                 ۸ هفته                                            ۸ هفته                                                 ۱۴ تا ۱۶ هفته

در ماه های زمستان، میزان مصرف کود کاهش می یابد ولی در زمان گلدهی نباید گیاه از نظر مواد غذایی در تنگنا باشد و محلول پاشی دقیق کودی برای جلوگیری از توقف رشد برگ ها و ساقه ها ادامه می یابد.

سیکلامن را پس از یک دوره خفتگی (شرایط گرم و خشک) که پس از سپری شدن دوره گل اعمال می شود، می توان برای سال دوم نگهداری کرد. اما در سال دوم از مرغوبیت آن کاسته می شود. بنابراین از نظر اقتصادی نگهداری آن بیش از یک دوره مقرون به صرفه نیست.

در افزایش با قطع ژوخه و تقسیم آنها، هر قسمت باید یک یا دو برگ داشته باشد و سپس قلمه ها در ماسه کشت شود. اگر این عمل در دی ماه انجام شود، طول مدت نگهداری از زمان کاشت تا گلدهی از ۱۶ ماه به ۱۲ ماه کاهش می یابد.

 

گونه های مهم

 

مهمترین گونه تحت کشت، نگونسار ایرانی (C. persium) است. برگ های آن مرمری شکل و دارای لکه های نقره ای بوده، مناسب کاشت در گلدان است. از نظر اندازه گل، دارای رقم های با گل های ریز، متوسط و درشت است. در تابستان وارد خفتگی می شود و تمام برگ های خود را از دست می دهد و فقط ریشه ها باقی می مانند.

سیکلامن

سیکلامن

ناهنجاری های فیزیولوژیک

۱–    ریزش برگ : نشانه کم آبی یا خشک بودن محیط گیاه است که باید برطرف شود.

۲–   پوسیدگی طوقه : این ناهنجاری در روزهای سرد که مقداری رطوبت در طوقه باقی می ماند اتفاق می افتد.

۳–   ریزش جوانه گل : ناشی از دمای بالا، نور کم، آب کم و کود بیش از حد است.

۴–   تأخیر در گلدهی : ناشی از دمای بالا یا پایین، نور ناکافی، تغییرات مواد غذایی، بزرگی گلدان و اشتباه در انتخاب رقم است.

۵–   گل های کوچک : ناشی از دمای بالا، کود زیاد و یا نوع رقم است.

۶–   پژمردگی و نرمی گیاه : ناشی از خشکی، مقادیر زیاد نمک در خاک، دماهای بسیار بالا، نور کم و یا بیماری است.

۷–   رنگ پریدگی و زردی برگ ها: ناشی از کمبود مواد غذایی، PHبالا، شدت زیاد نور، خشکی خاک و یا بیماری است.

۸–   طویل شدن دمبرگ ها : ناشی از نور ناکافی است.

آفات و بیماری ها

۱-   کنه سیکلامن : باعث پیچیدگی برگ ها وگل ها می شود.

۲-   تریپس : لکه هایی در سطح زیرین برگ ها ایجاد می کند.

۳-   نماتد ریشه : باعث ایجاد گال های کوچکی در ریشه می شود که به این محصول صدمه می زند. گیاهان مبتلا باید حذف و خاک و گلدان ها باید گندزدایی شوند.

۴-   قهوه ای شدن ژوخه : بیماری ویژه سیکلامن است که درنتیجه آن لکه های قهوه ای و قرمز- قهوه ای روی زیرلپه ظاهر می شوند و در اثر آن رشد قسمتی از برگ ها متوقف شده، سطح برگ ها در دو طبقه قرار می گیرند. پس از آلودگی کنترل و درمان آن مشکل است. بنابر این پیش از بروز آن باید خاک و گلدان گندزدایی شوند.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

چو آفتاب می از مشرق پیاله برآید

ز باغ عارض ساقی هزار لاله برآید

نسیم در سر گل بشکند کلاله سنبل

چو از میان چمن بوی آن کلاله برآید.....

دیدگاه های شما

218 پاسخ به "معرفی سیکلامن"

 1. دانیال گفت:

  سلام. می‌خواستم بپرسم آیا سیکلامن رو میشه هرس کرد؟
  یکی از دوستان من یه گلدون سیکلامن داشت که به علت رسیدگی نکردن توی شرایط بدی بود. وقتی من گرفتم ازش فقط دوتا گل داشت و حدود ۱۰-۱۲ برگ جمع شده. من بهش رسیدم و الان داره گل و برگ جدید می‌ده ولی می‌خوام ببینم می‌شه قبلی‌ها رو هرس کرد که سریع‌تر جون بگیره؟ پیشاپیش ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خودتون جواب خودتون رو گرفتید ، به این سیکلامن برسید بهتون حال میدده ! برگهای خشک و خراب و گلهای خشک رو بکنید و جاشو خنک کنید این گل دشمنش گرماست !

 2. هانی گفت:

  سلام ببخشید من به تازگی سیکلامن خریدم باتوجه به اینکه تابستونه ولی گل داره مگه این گیاه فصل گل دادنش زمستون نیست؟سیکلامن من زمستون دیگه گل نمیده؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خوب لابد شرایطش خیلی خوب بوده 🙂 ! خوش بحالتون ، همین فرمون برید جلو کل سال رو گل خواهید داشت

 3. مریم گفت:

  Attachment

  سلام مهندس
  به دادم برسید !!
  سیکلامن چش شده ؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ؟ طوریش نیست فقط ظاهرا اب میخاد ! ابو بیشتر کنید و تهویه هوا هم بیشتر بشه ببرید توی راه پله یا تراس بالکن تا خنکی هوا رو حس کنه و گل بده !

 4. پرهام گفت:

  سلام مهندس جان . سیکلامن بعد از ۳ بار کود دهی به طرز عجیبی داره برگ های جدید میده !!
  کود سه بیست گرین میدم بهش
  همین روند خوبه ؟ مشکلی برای گلدهی پیش نمیاد ؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ همین فرمون برید جلو ، تا به حد مورد نظر شما بزرگ شد کود رشد رو قطع کنید و کود گلدهی رو شروع کنید بدید تا گلهای زیادی بده ، یه عکس هم نشون ما بدید

 5. علی گفت:

  سلام و خسته نباشید، من استانبول هستم، سیکلامن من حدود سه هفته بود که گوشه اتاق داشت به خوبی زندگی میکرد، زیاد آفتاب بهش نمیخورد ولی برگها محکم بود، گلهای جدید میداد و هفته ای دوبار آب میدادم. تا اینکه یه کم گلها شل شد ، گفتم بذارمش پشت پنجره که نور بیشتری بهش برسه، همونطور که در عکس میبینید سمت چپ اتاقه و سمت راست حیاطه، دو روز پشت پنجره بود که برگها به سرعت شروع به زردشدن کردند و گلها شل شدند، امروز بردم بیرون اتاق توی بالکن گذاشتم. نگرانم و نمیدونم براش چیکار کنم. عکسهای بیشتر در. پیامهای بعدی ارسال میکنم خدمتون لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر و آرزوی سلامتی

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بذارید توی همون بیرون بمونه ! خوباب بدید و هوای خنک پاییز درستش میکنه ! تغذیه هم با کود کامل فراموش نشه! پنجرهه ارو باز کنید هوای تازه بیاد براشون ، تهویه درستشون میکنه!

 6. منصوره گفت:

  سلام،وقت بخیر
  پارسال یه سیکلامن هدیه گرفتم وقتی دوره گلدهیش به پایان رسید به توصیه دوستان گذاشتمش تو سایه تا آغاز فصل سرما،حالا باید چه کارهایی انجام بدم تا دوباره برام گل بده؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اگه هنوز برگ نداده بهتره از توی خاک درش بیارید بیرون ببینید پیازش زندس یا لهیده شده !! دوباره ابش بدید بیارید جای روشنتر ، تا شروع کنه برگ زدن !

 7. علی گفت:

  Attachment

  ممنون از پاسخگوییتون، این عکس برای چند روز پیشه، با سرعتی باورنکردنی طی سه روز همه گلها و برگها مثل حالت گندیده شد و ریخت. خیلی ناراحت کننده س، فکر کنم آب زیاد دادم بهش، چون هنوز خاکش کاملا خیسه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید پایین بوته ساقه گلها سیاه نشده؟ اپه سیاه شده باشه باید همرو بکنیذ از ته خاک رو عوض کنید و با قارچکش تیمار کنید تا الودگی و پوسیدگی از بین بره. جای گرم و اب زیاد باعث خرابی میشه .!

 8. علی گفت:

  Attachment

  اینم یه عکس ار محیط اطرافش

 9. الهه گفت:

  سلام ، من یه سیکلامن دارم توی اتاق پشت پنجره جنوبیه ، درز پنجره ها رو چسب زده بودیم اما بخاطر این گل و نوشته شما که گفتین تهویه هوا میخواد درز رو باز کردیم و گذاشتم جلوش ، جریان هوای سرد به خوبی حس میشه ، هر پنج روز یک بار آبی که هم دما شده با محیط رو بهش میدم ، حدود سه چهار هفته پیش خریدمش و هفته قبل بهش کود سه بیست دادم . وسطش هم پر از غنچه س . غنچه های جدید که باز شدن قدشون کوتاهتر و گلشون کوچیکتره . دلیل خاصی داره ؟ و اینکه میخواستم بدونم عمر گلاش چقده ، مال من چن روز یک بار گل هاش میوفته ، مشکلی داره ؟ گل هایی که میفتن پژمرده نیستن ، یه گل حنا هم دارم که دقیقا گذاشتمش پیش سیکلامن ، اول که خریدمش حالش خیلی خوب بود ، اما بعدش غنچه ها شروع به پژمرده شدن کردن ، اول بخاطر کم آبی بود الان دو بار در هفته آب میدم ، غبار پاشی میکنم ، زیر گلدونی هم آب میریزم زیرش سنگ گذاشتم اما باز غنجه ها اون شاخه ای که کنارشونه حالت سوختگی پیدا میکنه و میفتن ، گفتم شاید برای نور باشه ظهرها برش میدارم اما درس نمیشه ، میشه راهنمایی کنین

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ؟ نورش زیاده برای همین گلش کوتاه میمونه ! دایما درحال تولید گل هست و گلای پیر رو میندازه ! گل حنا باید توی تراس یا بالکن باشه یا توی باغچه کاشته بشه ! بهتره ازشون عکس بدید تا بهتره بشه بررسی کرد.

 10. الهه گفت:

  Attachment

  ممنون از راهنماییتون
  عکس سیکلامن

  • الهه گفت:

   Attachment

   حنا

  • الهه گفت:

   اگه ظهرا که آفتاب شدید میشه برش دارم بنظرتون درست میشه گلاش دیگه نمیریزه و کوتاه نمیمونه ؟ بازم ممنون از راهنماییتون . حنا هم نوک برگاش خشک میشه ، که فک میکنم برای کمبود رطوبت باشه

   • باغ شیشه‌ای گفت:

    بله از نور شدید دورش کنید تا گلاش بیاد بالاتر ! حنا هم هم میتونه کمبود اب باشه هم رطوبت !

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سیکلامن خوبه مشکلی نداره و عادیه ولی اون حنا نیاز به تهویه هوا داره و کمبود اهن هم داره باید با اهن تغذیه بشه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید