گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی ۲۴۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی بگونیا رکس

بگونیا رکس

نام انگلیسی

بر گفته از نام Begon فرانسوی حامی گیاه شناسی

نام علمی

begonia rex

فارسی رایج

بگونیا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

20000

از خانواده

Begoniaceae

خاستگاه

هیمالیا

 

تنوع در رنگ های زیبای این گیاه علفی در برگها لذت و  ارامش خاصی به بیننده میبخشد،خانواده ان ((بگونیاسه)) و موطن اصلی ان هیمالیا،مخلوط با گیاهان برگی دیگر در گلدانها و فلاور باکسها کاشت میگردد،ساقه ها گوشتی و خزنده،برگها به شکل قلب و یک رگبرگ اصلی برگ را به دو قسمت نا مساوی تقسیم میکند،روی یک برگ انواع رنگ ها مشاهده میشود،استفاده از سبد های اویزان رایج است،سهولت در نگهداری و مقاومت بعضی از انواع ان در برابر خشکی و حرارت و امکان تکثیر ان در همه شرایط موجب توجه همگان است،واریته های زیاد و به دو دسته ریشه های سطحی و غده ای تقسیم میشود.

نیازها:

 

نور :در فصل تابستان اشعه مستقیم افتاب بخصوص از پشت شیشه برای ان مضر است،ولی منطقه پر نور احتیاجات نوری انرا برطرف میکند،چرخش گیاه برای استفاده هر چه بیشتر نور اتاق لازم است.

دما: بهترین درجه حرارت برای گیاه در زمستان ۱۳ درجه و در تابستان ۱۸ درجه است.این گل در کل خنک دوست  می باشد.

آبیاری: بهتر است ابیاری با اب سبک بدون املاح انجام شود،بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.

رطوبت: رطوبت هوا را با تجمع گیاهان برگی و خزه مرطوب در اطراف ان تامین کنید، همینطور ساخت جزیره در زیر گلدان توصیه میشود.حتی الامکان از ابفشانی و غبارپاشی احتراز کنید.

تغذیه: هر ۱۴ روز یکبار با محلول غذایی طبق دستور کمبود مواد غذایی را برطرف کنید،فصل بهار و تابستان احتیاجات غذایی بیشتر است.

خاک مناسب: بهترین خاک خاک هلندی می باشد.

تعویض گلدان :در هنگام تعویض گلدان مواظب باشید به برگهای ترد و شکننده صدمه وارد نشود،در صورت متراکم بودن ریشه ها گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید،بهتر است تغییر گلدان ها در بهار انجام شود.

تمیز نمودن برگها: با اسفنج مرطوب برگها را تمیز کنید،از مواد براق کننده استفاده نکنید.

تکثیر: برگهایی با عمر متوسط را انتخاب و سطح زیرین انها را روی ماسسه شسته بخوابانید و مقداری ماسه نرم روی انها بریزید،پس از مدتی برگها ریشه دار شده و گیاهان جدیدی تولید می نماید،تقسیم بوته با ریشه در موقع تعویض گلدان هم یکی دیگر از روش های ازدیاد این گیاه است.

تکثیر بگونیا

تکثیر بگونیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده است و سقوط میکنند و ریشه ها غده ای هستند :کرم نماند عامل ان است،معالجه مقرون به صرفه نیست.

ساقه و یقه پوسیده است: ابیاری زیاده از حد بوده و هوا خیلی سرد است،ابیاری را متوقف کنید تا سطح خاک خشک شود و گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

ریشه ها سیاه شده اند و در حال پوسیدن است: ابیاری زیاد و قارچ عامل ان است،مبارزه مقرون به صرفه نیست.

لکه های خاکستری متمایل به قهوه ای روی برگها است: عامل این بیماری هم قارچ است،گیاه را با قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید و گلدان را به محل خشک و اکسیژن دار منتقل کنید.

برگها خود را انداخته و گیاه در حال از بین رفتن است: گاز آشپزخانه باعث این است،گلدان را به محل مملو از اکسیژن هوا منتقل کنید.

برگهای جدید کوچک و کم رشد باقی مانده اند: تغذیه مصنوعی لازم است،در صورت متراکم بودن ریشه ها کم بودن جا برای رشد گیاه میتواند عامل این نارسائی باشد،گلدان را با یک درجه بزرگتر عوض کنید.

برگها در زمستان میافنتد: گلدان را به محل گرمتری با دمای ۱۳ درجه منتقل کنید.

لکه های آردی مانند روی برگها به چشم میخورد :قارچ سفیدک باعث این بیماری است،با سم قارچ کش موجود در بازار طبق دستور فروشنده سمپاشی کنید،گلدان را به محلی با هوا خشک و اکسیژن بیشتر منتقل کنید.

برگهای جدید کمرنگ و تارهای عنکبوت در زیر انها مشاهده میشود: کنه ریز قرمز عامل ان است،تا درمان کامل هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید.

برگ ها لوله میشوند و حاشیه ی انها خشک و چروکیده اند: گیاه تشنه است.فورا ابیاری نموده و در صورت امکان گلدان را به محل سردتری با درجه حرارت ۱۹ درجه سانتی گراد منتقل نمایید.

برگها لوله ای و بد شکل هستند: لکه های زرد روی انها مشاهده میشود و حالت موزاییکی دارند:عامل ان ویروس است،در صورتی که گیاه همراه با گیاهان دیگر کاشت  گردیده است ان را از گلدان خارج کنید تا به بقیه گیاهان سرایت ننماید.

شکل زیبای برگها،تنوع رنگها در برگ،کنگره ها و دندانه های حاشیه برگها از مشخصاتی هستند که گیاه بدون ان ها شادی افرینی خود را از دست میدهد،در هنگام خرید دقت کنید برگها سالم باشند،لوله شده و حاشیه انها قهوه ای سوخته نباشد.

بگونیارکس

بگونیارکس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

به بوی زلف و رخت می‌روند و می‌آیند

صبا به غالیه سایی و گل به جلوه گری

چو مستعد نظر نیستی وصال مجوی

که جام جم نکند سود وقت بی‌بصری.....

دیدگاه های شما

249 پاسخ به "معرفی بگونیا رکس"

 1. ارشیا گفت:

  Attachment

  سلام خیلی ممنون میشم سریع جوابمو بدید
  من سه روزه که بگونیا مخملی خریدم و سوراخ هایی پراکنده ولی کمی نزدیک به وسط برگ داره و دور برگش هم حالت خوردگی داره(انگار یه کرم خوردتش ولی خاکمون کرم نداره)
  برگ ها یا به طرف داخل جمع میشن یا به طرف خارج
  خاکمون کاکوپیت هست و هر دو روز اب میخوره(خاکش کاملا خشک میشه تا عمق دو سانتی)
  نور پشت شیشه بهش میخوره ولی غیر مستقیم هست
  اب رو تا حدی میدم که در زیر گلدونی اب جمع شه یا به عبارتی انقدر اب میدم که اضافش بره تو زیر گلدونی
  بین گلدون و زیر گلدونی هم چیزی نذاشتم
  کود و سمی هم نمیدم بهش
  چه کود و سمی رو پیشنهاد میکنین؟ مشکل گیاهم کجاست؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید جاش گرمه و رطوبت محیط کمه ! محیط رو رطوب کنید و خنک کنید تا درست بشه به زودی ، تغذیه با کود گرین هم فراموش نشه !

 2. عذرا گفت:

  Attachment

  سلام.من از بگونیا خالدارم قلمه گرفتم حالش خیلی خوب بود.اما جوانه ی جانبیش که رشد کرد برگ های جدیدش رنگ بی حالی دارن.مشکلش چیه؟

 3. ایمان گفت:

  Attachment

  سلام
  این بگونیا چند وقت هست که برگ هایش از دور شروع به خشک شدن کرده و یک ساقه اش هم به کل از بین رفت. حشرات سفید رنگی هم داخل خاکش دیده میشه که در عکس بعدی مشخص شده. آبیاری زمانی که خاک خشک میشه، تهویه مناسب، نور کافی هم می‌خوره…
  لطفاً راهنمایی کنید و در صورت نیاز به قارچ کش، چه قارچکش با چه نامی تهیه کنم؟
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یه سم حشره کش کونفدیور به گیا بزنید تا همه افات رو از بین ببره! بعد که سم زدید نورش رو کمتر کنید نور زیاد میسوزونه برگ رو ! روی برگ هم اب ریخته نشه ! یه قارچکش سبزو سفید هم بهش بزنید لدفا.

 4. ایمان گفت:

  Attachment

  عکس بعدی

 5. س گفت:

  Attachment

  سلام من یه گلدان بگونیا دارم با گل گندمی کنار هم هستند اما چند وقتیه گیاه بگونیا سست شده و ساقه ها خم میشوند و گندمی هم لب برگه هاش حالت سوختگی پیدا کرده و از وسط تا می شوند ممنون میشم راهنماییم کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خاکتون که تعریفی نداره ترک خورده و جالب نیست، چک کنید اگ ساقه ها سیاه شدن باید گلتون رو به کل قلمه کنیداگه سیاه نشدن باید دید شرایط ابیاری و نگهداری چطوره! مشکل هرچی هست از خاکه ! بهتره خاک رو عوض کنید

 6. زهره گفت:

  Attachment

  سلاماین بگونیای من چه مشکلی داره گفتن گلدونش کوچیکه عوض کردم ولی باز همنانطوره سر برگهاش خشک میشه بعد پلاشیده میشه و میفته

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یه سم قارچکش توی خاک با ابیاری بدید ، با خشکی خاک اب بدید ! اب روی برگ ریخته نشه ! سم سبزو سفید روی برگ ها زده بشه تا جلوی قارچ رو بگیره….

 7. محمد گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید با این روش این بگونیا خالدار رو میشه تکثیر کرد؟؟
  با روش تقسیم برگ چطور؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این واریته اینطوری تکثیر نمیشه ، باید با قلمه ساقه به طول ۱۲ سانت و سه ۴ تا جوونه تکثیر بشه

 8. عذرا گفت:

  Attachment

  سلام .خسته نباشید
  بگونیا خالدار من تابستون قبل ۳ برگ داشت زرد شده بود با کمک شما حالش خوب شد و الان خیلی سر حاله رشدش هم عالیه.اما چند تا از برگاش این شکلی شده.همه جاشو نگاه کردم هیچ چیزی نمیبینم

 9. مریم هاشمی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من یک بگونیای رکسی دارم که عید خریدم حالش خوب بود و برگهاس تازه هم زده بود اما الان دو روزه که برگهاش افتاده و بیحال شده و سربرگها سوخته چکار کنم که حالش بهتر بشه در ضمن برگهای تازه هم داره نگران برگهای تازه هستم که خراب نشه

 10. محمد گفت:

  Attachment

  سلام
  من بگونیا رکس رو تازه خریدم چندتا برگای پایینش داره از بین میره و بی حال هستش و اینکه برگاش انگار کامل باز نشدن و تا شده هست
  ممنون میشم اگه توضیح بدید که عادی هست یا نه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ آبیاری به چه صورته؟ نور زیاد نیاز داره و ابیاری با خشکی خخاک ! محیط رو هم باید تا میشه مرطوب کنید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید