گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی ۱,۳۱۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

سلطان غم ها، گل بنجامین…

فیکوس بنجامین

نام انگلیسی

انجیر مجنون Weeping fig

نام علمی

ficus benjamina

فارسی رایج

فیکوس بنجامین

فارسی اصیل

انجیل(اشاره به خانواده ان انجیر)

معیار زیبایی

برگ و تنه

رنج قیمت

20000 الی 80000

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

جنوب و جنوب شرق آسیا

 

سلام عرض میکنم دوستان بنده سجادی هستم کارشناس ارشد فضای سبز و باغ گیاه شناسی ملی ایران.مقاله ی پیش رو در واقع چکیده تجربه کار با این گل در طول ۵ سال هستش از پیوند و قلمه گرفته تا خشک کردن و زنده کردن گل مشتری و رییسمون (رییس اصفهانی داشتیم یروز گلشو داد دست من براش زنده کردم یدونه برگ روش نبود !!) :)))  بنده همرو لمس کردم به طور عملی و این مقاله رو طبق اون نوشتم.یکی از موفق ترین و زیبا ترین گیاه اپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است،در هوای ازاد ارتفاع ان به ۵ متر میرسد،نسبت به کم ابی به خصوص در هوای سرد است حساس است و به خزان برگها مبتلا میشود،نور باید کافی ولی غیر مستقیم باشد،واریته های ابلق با برگهای سبز و کرمی اخیرا در ایران پرورش می یابد،کارهای هنری جالبی نظیر بافتن ساقه ها به شکل گیس روی ان انجام میشود و زیبایی ان را دو چندان میکند،گیاهان جوان تر احتیاج به قیم دارند،ارتجاع پذیری و آویزان بودن واریته ابلق بیشتر و توسعه ریشه در انها کمتر از واریته سبز رنگ است،به همین علت ابلق ها را همیشه روی برگ سبزها پیوند میزنند.کلا بخوایم حساب کنیم یه گلیه که نیاز به  توجه داره! یعنی باید بدون استرس و شک ازش مراقبت کنی یعنی باید به کاری که میکنی اطمینان داشته باشی،به آبیاریش به خاکش به کود دهیش،یکی هست دو روزه خشکش میکنه یکی هم مثل یکی از مشتریام میزاره تو حیاط مثل آشغال هیچیشم نمیشه و تازه میاد میگه این گل چیه که اینقدر مقاومه !!!!!! یبار واسه مشتری گلدون اینو عوض کردم خیلی خشن از برگ های گل گرفتم کشیدم بیرون کردمش تو این یکی گلدون و خاک رو ریختم روش و خیلی لاتی دادم بهش. گفت (بیبین دادا اینطوری که شوما عوض کردیداا من چشمم آب نیمیخورِد این زنده بمونِد) با لهجه اصفانی بخونید 🙂 منم بهش گفتم نترس اگه به کاری که میکنی مطمئن باشی هیچیش نمیشه!! رفت یه ماه بعد اومد گفت (دادا دم شوما گرم، حرف خیلی خوبی زدی،گل ما الان حالش خیلی خوبستو من فهمیدم باید به کاری که موکونم موطمئن باشم)

نیازها:

 

نور :به نور بیشتری نیاز دارد،اما تابش مستقیم نور افتاب در تابستون به خصوص از پشت شیشه به برگها صدمه وارد میکنند.

دما :حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه می باشد.در صورت آبیاری روزانه تا ۳۰ درجه هم میتواند تحمل کند!!(البته به جابجایی بیشتر حساسه تا دما)

آبیاری: اب باید فاقد املاح باشد،استفاده از اب ولرم برای گیاه مطلوب تر است،در تابستان حدااقل هفته ای دو بار و در زمستان هر هفت روز یکبار ابیاری کافی است.

رطوبت: تجربه ی باغ شیشه ای نشان میدهد که در صورت غبارپاشی روزانه دوبار صبح و عصر ریزش برگها کاملا متوقف میشوددر صورت ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ، غبارپاشی رو متوقف کنیدو یه جزیره همیشه زیرش باشه…

تغذیه: در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کود شیمیایی محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی برای این گیاه لازم است.طبق دستور مندرج روی بسته عمل نمایید.

خاک مناسب :بهترین خاک کمپوست  است.

تعویض گلدان: تا هنگامی که گیاه جوان است،هر ساله احتیاج به تعویض گلدان دارد،زمانی که گلدان به حداکثر حجم خود رسیده است،تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو توصیه میشود.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگها کافی است،از مواد براق کننده استفاده نکنید،در صورت لزوم هر ماه یکبار

تکثیر :دوستان بهترین زمان قلمه گیری از بنجامین اواخر بهار هستش به خاطر اینکه چوب های تازه تولید شدده یکمی سفت تر بشن! یه قلمه اندازه یه مداد از چوب های سفت شده حاوی یه جفت برگ، اریب میزنی میکنیش تو ظرف پرلیت یا ماسه! از زیر هم ابش میدید. اگه هورمون هم دارید که چه بهتر. زودتر میگیره همینطور میتونید توی بهار یه جای ساقه رو زخم بزنید و دورش رو با خزه مرطوب ببندید و دورش یه لایه پلاستیک بکشید تا یه ماه روزانه این خزه رو مرطوب کنید همش تا ازونحا ریشه بزنه.بعد که دیدی  ریشه زده از پایین نقطه ی زخمی ببرید بزنید تو خاک

قلمه بنجامین

قلمه بنجامین

قلمه زنی بنجامین

قلمه زنی بنجامین

 

عوارض و درمان:

 

زخم های پنبه ای مانند روی ساقه و برگ مشاهده میشود: شپشک هستش و باید با سم کونفیدور سمپاشی بشه حتما.

 

شپش آردآلود

شپش آردآلود

 

برگها رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیر انها و ساقه مشاهده میشوند:با پنبه اغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگهاست:قارچ عامل این بیماری است،خیس نمودن لکه ها با پنبه اغشته با اب صابون درمان این بیماری است.

برگها زرد شده و میریزند:ابیاری بیش از اندازه بوده،فاصله بین دو ابیاری را زیادتر کنید،اگر خاک گلدان باتلاقی شده زهکش را باز کنید.

برگها زرد رنگ و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم گیاه را سم پاشی کنید،تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

برگها سیاه شده اند:تماس با شیشه سرد پنجره باعث ان است،گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.

برگها سالم و سبز هستند،ولی سقوط میکنند:نور کم است،گلدان را به روشنایی ببرید،کم ابی هم باعث این عارضه است،آبیاری را تنظیم کنید،بعضی مواقع سرد شدن ناگهانی اتاق و ابیاری با اب سرد علت ریزش برگ سبز است.

برگها خشک و شکننده هستند:هوای محیط گرم و خشک است،ابیاری را بیشتر کرده و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگهای جدید ریز و گیاه مریض به نظر میرسد:ریشه ها را بازدید کنید،ممکن است نیاز به گلدان بزرگتر باشد،در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک موثری می کند.

 

نصب قیم:

 

فیکوس های جوان و یا با عمر متوسط که هنوز ساقه خود را چوبی و سخت نکرده اند مخصوصا در زمان حمل و جابجایی نیاز به قیم دارند،از بندهای پلاستیکی به عنوان نخ قیم استفاده نکنید و در محل تماس بند با ساقه یک قطعه کوچک لاستیک قرار دهید.

اگر چه به علت ضخیم بودن نسبی برگها نسبت به خشکی هوا مقاوم است ولی بهتر است در هوای خشک  با غبارپاشی گیاه را شاداب نگه دارید،از خرید گیاهانی که قاعده ساقه انها لخت و فاقد برگ است خودداری کنید،در جابجایی و حمل گلدان از فروشگاه تا منزل گیاه را در اتومبیل رو باز قرار ندهید.

بنجامین

بنجامین

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بنفشه دوش به گل گفت و خوش نشانی داد

که تاب من به جهان طره فلانی داد

دلم خزانه اسرار بود و دست قضا

درش ببست و کلیدش به دلستانی داد......

دیدگاه های شما

1,314 پاسخ به "سلطان غم ها، گل بنجامین…"

 1. لیلا گفت:

  اقای ساجدی به دادم برس
  گل بنجامین ابلق من برگای جدیدی که در میاره هر روز یکیش میریزه از همون کوچیکی.
  نورش خوبه کنار پنجره جنوبیه و ابیاریش هم هر وقت خاکش خشک بشه سیرابش میکنم و کود و اسید هیومیک هم هر ۲ هفته یه بار میریزم پاش شما بگین چشه چیکارش کنم ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یه عکس بدید ببینم چطوریه ! شاید گلدون تنگ شده باشه !

   • لیلا گفت:

    Attachment

    اینم عکسش اقای ساجدی
    جدیدا بجز اینکه برگای جوون و کوچیکش میریزه یه سری از برگای بزرگش داره زرد میشه که سالم هم هستند(هر ۴ روزی یکی)

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ جاش خیلی خوبه فقط بین دو اب خاک خشک شد باید سیراب بشه و علت ریزش هم عدم دادن تغذیه خوب هست باید با کود گرین اپاتمانی تغذیه بشه تا مشکل برطرف بشه ریزش متوقف بشه

 2. Nasim.banoo گفت:

  سلام لطفا راهنماییم کنید گلم داره خراب میشه الان یک ماهی میشه خونمون عوض شده مجبور شدم جای گلمو عوض کنم اما پر نوره و بدون آفتاب مستقیم خاکشو ۸ماه پیش کوکوپیت ریختم و تا الان عوض نشده هر چند وقت سم پاشی با مالاتیون کردم چند روز میبینم پشت برگش انتهای برگ یه ماده چسبناک سفید زده که سم مالاتیون زدم با الکل شستم همه رو جمع کردم ولی باز اون ماده میزنه علتش چیع چیکار کنم شپشک ارد آلود نیست معمولا هفته ای یک تا دوبار آب میدم لطفا کمک کنید خیلی دوسش دارم?

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید افت زده و اون مدفوع افت هست با سم شپشک سمپاشی کنید و گلتون رو تغذیه کنید با کود کامل گرین تا درست بشه گلتون مقاوم بشه

 3. محمد آب زاده گفت:

  سلام مهندس سجادی..
  کود گرین گیاهان آپارتمانی تو دزفول که اصلا گیر نمیومد! از فروشگاهتون تهیه کردم خیلی بموقع بدستم رسید که جای تشکر داره…
  حالا چطور و چقدر باید به بنجامینم بدم؟
  ( قبلا گفتم جوونه هاش رشد نکردن و موندن، حالا هنوز کود ندادم بهش دوباره شروع به رشد کرده و برگ جدید میزنه)
  تشکر…

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ دو تا درب توی نیم لیتر اب حل کنید بدید دو هفته یبار تا اثرش رو ببینید !

 4. مینایی گفت:

  سلام مهندس … عصر شما بخیر… من برای دفتر محل کارم دنبال گلدون بودم که با دنبال کردن چند تا سایت یکی از چیزایی که بهم معرفی کردن و از نظر هزینه هم مقرون به صرفه بود به بنجامین رسیدم… البته با فروشنده هم هم فکری کردم که محلی که قراره گلدان باشه نور کمی داره و هوا خیلی جریان نداره و یه چهار دیواری بسته است در واقع… حالا من دو تا گلدان بنجامین تمام سبز دارم… یکی از اونها که داخل اتاق نور گیرتری بوده خداروشکر سرحاله… ولی یکی دیگه به شدت ریزش برگ داشت که جابه جا کردمش و منتقل کردم به محلی که نور بیشتری داشته باشه… اما هنوز ریز برگ متوقف نشده… ممکنه راهنمایی بفرمایید… گیاه من حالش خوب میشه؟ اصلا من برای یه همچین فضایی چه گلدانی میتونم داشته باشم؟ متشکرم از کمک و راهنمایی و وقتی که میگذارید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ همین بنجامین خوبه فقط بهش اسیدهیومیک بدید یا کودی که اسیدهیومیک داره بدید اون گلی که ریزش داره داشت خودشو سازگار میکرد ولی نشد ! حالا اومده جای پرنور تر دست میشه فقط کود بدید تغذیه کنید تا کالا متوقف بشه ریزش

   • مینایی گفت:

    سلام ممنون که پاسخ دادید… جای گلدان رو عوض کردم و بردمش به جایی که نور بیشتری داره و مقدار ابشو هم بیشتر کردم… به نظر میاد حالش خوب شده باشه…
    باز هم متشکرم از راهنمایی و وقتی که گذاشتید

 5. سمیرا گفت:

  Attachment

  سلام. وقت بخیر
  گلدون بنجامین بنده دچار ریزش برگ شده و پشت برگ ها نقطه های سفید هست. چه نوع آفتی میتونه باشه و سم مناسبش چی هست؟
  ممنون از اینکه وقت میذارید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اون نقاط سفید فشار ریشه ای هست چیز مهمی نیست ولی باری جلوگیری از ریزش برگ باید تغذیه کنید با کودای گرین اپارتمانی که حاوی اسیدهیومیک باشه

 6. زهره گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  اکه گیاهمون سالمه هم اسیدهیومیک و آهن باز بدیم ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ربطی به بیماری نداره اینا برای پیشگیری و رشدش عالین ! ریشه مویین رو زیاد میکنه و برگهارو شفاف میکنه و درکل برای گیاه عالیه.

 7. زهره گفت:

  سپاسگذارم??

 8. علی گفت:

  سلام بر شما
  من. گلدون بنجامینم رو عوض کردم به روش ریشه لخت و حالا برگ ها نیمه زردرنگ و سالم به صورت مداوم میریزند.
  مکانش هم عالیه.
  چکار کنم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بهش اسیدهیومیک و اهن بدید جاش عوض نشه توی اتاق ! تا درست بشه ، تو این فصل بدبخت و ریشه لخت کردید که چی بشه ! بهش اسیدهیومیک و اهن بدید درست میشه.

 9. جوادزاده گفت:

  Attachment

  باسلام و عرض خسته نباشید.
  بنجامین ابلقى دارم که یکسال و نیم پیش گلدانش را با سایز بزرگتر عوض کردم و از آخر اسفندماه در راه پله زیر پنجره غربى گذاشتم. تا به حال هفته اى یکبار آب مى دادم و از هفته پیش هفته اى دوبار آب دادم و غبار پاشى کردم. هر دو یا سه هفته یکبار کود گرین آپارتمانى دادم اما اخیراً برگها زرد و خشک شده و کم پشت تر از قبل شده و شاخه ها حالت آویزان پیدا کرده. راه حل چیه؟ چطور مى تونم دوباره گیاه پر برگ و انبوهى داشته باشم. عکس بنجامینم را هم پیوست مى کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سایز گلدون رو دیدید ؟ تنگ نشده براش ؟ ریشه از زیر نزده بیرون ؟ اب رو یهو زیاد کردید عادتش از بین رفته ! بهتره نورش رو زیاد کنید وسرشاخه هارو هرس کنیدد برگههای شک رو از پپای گلدون جمع کنید و اگه روی خاک شوره زده با اب لیمو خاک ابشویی کنید تا از زیرش بره بیرون و املاح تجمع پیدا نکنن.

   • جوادزاده گفت:

    یکى دوبار اسفند ماه خاک رو با آبلیمو محلول در آب شستم. بعدش کود دادم ، البته از آب لوله کشى ٢۴ ساعت مونده، براى آبیارى استفاده کردم. الآن که یکسال و نیمه که دارمش خیلى کم برگ و ضعیف شده. چه کار کنم پر برگ بشه؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ ببرید بیرون زیر نور زیاد توی تراس ! سرشاخه هارو قیچی کنید تا بازم برگ بزنه و کودم بدید تا بازم سبز بشه فقط نور کامل میتونه الان زندش کنه.

     • جوادزاده گفت:

      سپاسگزارم از پاسخگویى سریعتون. اما تراس ما جنوبى هست و تمام روز آفتاب داغ تهران روش هست. بنجامین رو نمى سوزونه؟

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      سلام عزیزم خوبی شما؟ نه بذراید زیر افتاب و سرشاخه هارو هرس کنید ! نه زیر افتاب مستقیم ولی بذراید جایی کمی تا قسمتی روشن تر ! تا سریعتر برگ بزنه ! نور زیاد براش مهمه !

 10. علی گفت:

  چه فصلی باید ریشه رو لخت کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید