گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی ۱,۳۱۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

سلطان غم ها، گل بنجامین…

فیکوس بنجامین

نام انگلیسی

انجیر مجنون Weeping fig

نام علمی

ficus benjamina

فارسی رایج

فیکوس بنجامین

فارسی اصیل

انجیل(اشاره به خانواده ان انجیر)

معیار زیبایی

برگ و تنه

رنج قیمت

20000 الی 80000

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

جنوب و جنوب شرق آسیا

 

سلام عرض میکنم دوستان بنده سجادی هستم کارشناس ارشد فضای سبز و باغ گیاه شناسی ملی ایران.مقاله ی پیش رو در واقع چکیده تجربه کار با این گل در طول ۵ سال هستش از پیوند و قلمه گرفته تا خشک کردن و زنده کردن گل مشتری و رییسمون (رییس اصفهانی داشتیم یروز گلشو داد دست من براش زنده کردم یدونه برگ روش نبود !!) :)))  بنده همرو لمس کردم به طور عملی و این مقاله رو طبق اون نوشتم.یکی از موفق ترین و زیبا ترین گیاه اپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است،در هوای ازاد ارتفاع ان به ۵ متر میرسد،نسبت به کم ابی به خصوص در هوای سرد است حساس است و به خزان برگها مبتلا میشود،نور باید کافی ولی غیر مستقیم باشد،واریته های ابلق با برگهای سبز و کرمی اخیرا در ایران پرورش می یابد،کارهای هنری جالبی نظیر بافتن ساقه ها به شکل گیس روی ان انجام میشود و زیبایی ان را دو چندان میکند،گیاهان جوان تر احتیاج به قیم دارند،ارتجاع پذیری و آویزان بودن واریته ابلق بیشتر و توسعه ریشه در انها کمتر از واریته سبز رنگ است،به همین علت ابلق ها را همیشه روی برگ سبزها پیوند میزنند.کلا بخوایم حساب کنیم یه گلیه که نیاز به  توجه داره! یعنی باید بدون استرس و شک ازش مراقبت کنی یعنی باید به کاری که میکنی اطمینان داشته باشی،به آبیاریش به خاکش به کود دهیش،یکی هست دو روزه خشکش میکنه یکی هم مثل یکی از مشتریام میزاره تو حیاط مثل آشغال هیچیشم نمیشه و تازه میاد میگه این گل چیه که اینقدر مقاومه !!!!!! یبار واسه مشتری گلدون اینو عوض کردم خیلی خشن از برگ های گل گرفتم کشیدم بیرون کردمش تو این یکی گلدون و خاک رو ریختم روش و خیلی لاتی دادم بهش. گفت (بیبین دادا اینطوری که شوما عوض کردیداا من چشمم آب نیمیخورِد این زنده بمونِد) با لهجه اصفانی بخونید 🙂 منم بهش گفتم نترس اگه به کاری که میکنی مطمئن باشی هیچیش نمیشه!! رفت یه ماه بعد اومد گفت (دادا دم شوما گرم، حرف خیلی خوبی زدی،گل ما الان حالش خیلی خوبستو من فهمیدم باید به کاری که موکونم موطمئن باشم)

نیازها:

 

نور :به نور بیشتری نیاز دارد،اما تابش مستقیم نور افتاب در تابستون به خصوص از پشت شیشه به برگها صدمه وارد میکنند.

دما :حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه می باشد.در صورت آبیاری روزانه تا ۳۰ درجه هم میتواند تحمل کند!!(البته به جابجایی بیشتر حساسه تا دما)

آبیاری: اب باید فاقد املاح باشد،استفاده از اب ولرم برای گیاه مطلوب تر است،در تابستان حدااقل هفته ای دو بار و در زمستان هر هفت روز یکبار ابیاری کافی است.

رطوبت: تجربه ی باغ شیشه ای نشان میدهد که در صورت غبارپاشی روزانه دوبار صبح و عصر ریزش برگها کاملا متوقف میشوددر صورت ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ، غبارپاشی رو متوقف کنیدو یه جزیره همیشه زیرش باشه…

تغذیه: در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کود شیمیایی محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی برای این گیاه لازم است.طبق دستور مندرج روی بسته عمل نمایید.

خاک مناسب :بهترین خاک کمپوست  است.

تعویض گلدان: تا هنگامی که گیاه جوان است،هر ساله احتیاج به تعویض گلدان دارد،زمانی که گلدان به حداکثر حجم خود رسیده است،تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو توصیه میشود.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگها کافی است،از مواد براق کننده استفاده نکنید،در صورت لزوم هر ماه یکبار

تکثیر :دوستان بهترین زمان قلمه گیری از بنجامین اواخر بهار هستش به خاطر اینکه چوب های تازه تولید شدده یکمی سفت تر بشن! یه قلمه اندازه یه مداد از چوب های سفت شده حاوی یه جفت برگ، اریب میزنی میکنیش تو ظرف پرلیت یا ماسه! از زیر هم ابش میدید. اگه هورمون هم دارید که چه بهتر. زودتر میگیره همینطور میتونید توی بهار یه جای ساقه رو زخم بزنید و دورش رو با خزه مرطوب ببندید و دورش یه لایه پلاستیک بکشید تا یه ماه روزانه این خزه رو مرطوب کنید همش تا ازونحا ریشه بزنه.بعد که دیدی  ریشه زده از پایین نقطه ی زخمی ببرید بزنید تو خاک

قلمه بنجامین

قلمه بنجامین

قلمه زنی بنجامین

قلمه زنی بنجامین

 

عوارض و درمان:

 

زخم های پنبه ای مانند روی ساقه و برگ مشاهده میشود: شپشک هستش و باید با سم کونفیدور سمپاشی بشه حتما.

 

شپش آردآلود

شپش آردآلود

 

برگها رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیر انها و ساقه مشاهده میشوند:با پنبه اغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگهاست:قارچ عامل این بیماری است،خیس نمودن لکه ها با پنبه اغشته با اب صابون درمان این بیماری است.

برگها زرد شده و میریزند:ابیاری بیش از اندازه بوده،فاصله بین دو ابیاری را زیادتر کنید،اگر خاک گلدان باتلاقی شده زهکش را باز کنید.

برگها زرد رنگ و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم گیاه را سم پاشی کنید،تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

برگها سیاه شده اند:تماس با شیشه سرد پنجره باعث ان است،گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.

برگها سالم و سبز هستند،ولی سقوط میکنند:نور کم است،گلدان را به روشنایی ببرید،کم ابی هم باعث این عارضه است،آبیاری را تنظیم کنید،بعضی مواقع سرد شدن ناگهانی اتاق و ابیاری با اب سرد علت ریزش برگ سبز است.

برگها خشک و شکننده هستند:هوای محیط گرم و خشک است،ابیاری را بیشتر کرده و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگهای جدید ریز و گیاه مریض به نظر میرسد:ریشه ها را بازدید کنید،ممکن است نیاز به گلدان بزرگتر باشد،در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک موثری می کند.

 

نصب قیم:

 

فیکوس های جوان و یا با عمر متوسط که هنوز ساقه خود را چوبی و سخت نکرده اند مخصوصا در زمان حمل و جابجایی نیاز به قیم دارند،از بندهای پلاستیکی به عنوان نخ قیم استفاده نکنید و در محل تماس بند با ساقه یک قطعه کوچک لاستیک قرار دهید.

اگر چه به علت ضخیم بودن نسبی برگها نسبت به خشکی هوا مقاوم است ولی بهتر است در هوای خشک  با غبارپاشی گیاه را شاداب نگه دارید،از خرید گیاهانی که قاعده ساقه انها لخت و فاقد برگ است خودداری کنید،در جابجایی و حمل گلدان از فروشگاه تا منزل گیاه را در اتومبیل رو باز قرار ندهید.

بنجامین

بنجامین

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بنفشه دوش به گل گفت و خوش نشانی داد

که تاب من به جهان طره فلانی داد

دلم خزانه اسرار بود و دست قضا

درش ببست و کلیدش به دلستانی داد......

دیدگاه های شما

1,316 پاسخ به "سلطان غم ها، گل بنجامین…"

 1. الهام گفت:

  سلام، گیاه بنجامین من مدتی است که زیر تمامی برگها چیزی شبیه به پارافین بسته شده که آبکی هم هست، ۲ بار اسپری حشره کش زدم فایده ای نداشت، در ضمن شپشک آرد آلود هم نیست، ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیززم خوبی شما؟ مدفوع آفته باید با سم کونفیدر سمپاشی کنید با فشار تا درست بشه هرحشره کشی نمیتونه اونو درمون کنه همینطور تغذیه همزمان هم خیلی مهنه

 2. الهام گفت:

  سلام، عکسی که از گیاهم گرفته ام که بیشتر متوجه شوید دچار خطا میشه، ولی بسیار شبیه عکسی است که آقای محمد در ۲ دیدگاه پیش فرستاده اند.ممنون

 3. محمد گفت:

  سلام آقا این غده قهوه ای رنگ چیه روی ساقه مزنه؟تا الان سه تا شاخه از بین برده

 4. محمد آب زاده گفت:

  سلام مهندس سجادی عزیز..
  خوبی شما؟
  این بنجامین من از عید خیلی برگای خوشگل و بزرگی زد ولی یهو رشدش متوقف شد طوریکه جوونه های جدیدش همینجور موندن..(توعکس با دایره مشخص کردم)
  نظرتون چیه..؟
  تشکر…

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ باید بهش کود گرین اپارتمانی بدید تا دوباره رشدش شروع بشه البته سایزگلدون هم بررسی بشه که تنگ نشده باشه یوقت !

 5. محمد آب زاده گفت:

  Attachment

  اینم عکسش..

 6. مجید گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  گل بنجامین من برگاش کامل ریخته فقط چند تا دونه داره. کود کامل و قارچ کش و حشره کش سیستمیک هم زدم بهش.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ باید ببرید توی افتاب بذراید در بالکن یا پشتت پنجره جنوبی تا شروع به رشد بکنه و برگ جدید بزنه سرشاخه هارو هم قبلش هرس کنید…

   • مجید گفت:

    ممنون از پاسخگویی سریعتون
    گذاشتم زیر یه سایبون بیرون و یه مشمبا کشیدم روش و هر روز زیرش آپ میپاشم و سر شاخه هاشو هم بریدم تغییر دیگه ای هم لازمه بدم؟

 7. سپیده گفت:

  سلام، روزتون بخیر
  ممنون از مطلب مفیدتون
  یه سوال داشتم خدممتون، منظورتون از “کود شیمیایی محلول در آب” چه کودی؟ میشه اسم کود رو بگین؟
  ممنون و سپاسگذارم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ کودای گرین ایتالیا با فرمولاسیون تخصصی که توی فروشگاه ما موجوده بهترین انتخاب هستند میتونید تهیه کنید و دو هفته یبار به گلاتون بدید ،

   • سپیده گفت:

    خیلی خیلی ممنون که اینقد سریع جواب میدین.
    من بخش کودهای گرین رو دیدم، کدوم یکی رو باید تهیه کنم. اسمش چیه؟
    واقعا ممنون میشم بگین

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ کود پلهای آپارتمانی براش عالیه و باعث پیشگیری از ریزش برگ و برگ زدن میشه چون حاوی اسیدهیومیک و اسیدامینه هست

 8. محمد گفت:

  Attachment

  سلام و وقت بخیر
  خیلی خسته نباشید بابت این سایت عالی
  من بنجامینم رو سه ماهه خریدم. یک ماههی هست برگاش زرد میشه و میریزه.
  گلدون جلوی نور غیرمستقیمه خورشیده و هفته ای دوبار بهش آب میدم.
  نمیدونم باید چیکارش کنم. اینم اضافه کنم که هنوز گلدونشو از وقتی خریدم عوض نکردم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.
  با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ریزش برگ یکی از علت هاش کمبود ویتامین خاکه ! بهتره که یه کود گرین آپارتمانی تهیه کنید بدید دو هفته یبار تا مشکلش برطرف بشه ، سایز گلدون رو هم چک کنید کوچیک نباشه براش و ابش کم و زیاد نباشه

 9. لیلی گفت:

  Attachment

  سلام اقای مهندس
  ایا این گیاه،بنجامینه؟
  بهش یه موجودات ریز سفید زده،یه سری پنبه مانند.
  چکارش کنم؟برای تکثیرش باید چکار کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ افت شپشک زده باید سم مخصوص شپشک بهش بزنید تا درست بشه و از بین برن ! سم کونفیدور هم مهمه ، دو بار با فاصله ی ۵ روز سم بزنیدتا از بین برن

 10. لیلی گفت:

  جناب مهندس ایا شماره تلگرامی دارید که بشه راحت سوال پرسید
  ممنون از پاسخگویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید