مطالب جالب ۷۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

درختچه های تابستان گل

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان عزیز باغ شیشه ای ، بنده حقیر سجادی هستم ، کارشناس ارشد باغ ملی ایران و گیاهان زینتی ، این طور مقاله ها برای دوستانی هستش که قصد خرید درختچه دارند و دنبال درختچه ای با معیارهای مورد نظر خودشون میگردن ، امیدوارم بتونه کمکتون بکنه ،چون دوستانی که میخان محوطه ای احداث کنند و یا ویلایی بسازند معمولا دنبال یه سری گیاه هستند که حداکثر بهره برداری رو ازش بکنند یعنی هر سه فصل یاهر چهار فصل رو گل داشته باشن ، خوب من هم همیشه پیشنهادات خوبی براشون دارم گیاهان معرفی میکنم که از بهار تا پاییز و زمستون هم گل داشته باشن تا یهو توی تابستون باغشون خالی نشه یا پاییز یهو باغشون خالی نشه ! همین اواخر مشتری بود که میخاست فقط تابستون گل داشته باشه ، که ماهم وزن اصلی باغ رو توی تابستون براش طراحی کردیم. خوب حالا در ادامه این مقاله به معرفی این درختچه میپردازیم…. ادارتمند.

 

در ادامه:

 

توری هندی  Lagerstroemia indica :

 

درختچه توری هندی

درختچه توری هندی

 

توری هندی از خانواده گل حنا سانان یا Lythraceae این درختچه رو من همیشه توی کارام معرفی میکنم و هیمشه میکارم ، چون همینکه تابستون گل هستش و در پاییز برگاش قرمز میشن و خزون بسیار زیبایی داره ! همین که روی شاخه های سال جاری گل میده پس هرس اون در اسفند ماه تعداد گلاش رو بیشتر میکنه، گلهای خوشه ای سفید یا صورتی داره و در صورت هرس مناسب بسیار تبدیل به یک نقطه ی کانونی زیبا میشه در محوطه ، همینطور مقاوم به سرما و گرما و افتاب زیاد هستش….

 

ابریشم شب خسبAlbbizia Julibrisim  :

 

ابریشم شب خسب

ابریشم شب خسب

 

این درخت زیبا از خانواده ی لوبیاسانان ، شب ها باغروب افتاب برگهارو میبنده و صبح ها با طلوع افتاب برگهاش باز میشن ، شمالیا بهش میگن شب خسب، یعنی شبها میخسبد.پسرعموی گل قهر خودمون هستش، تابستون ها گلهای صورتی بسیار معطری میده که شبیه به پشمک هستش J  ، فرم برگهای درخت و فرم گلها و میوه های درخت بسیار زیبا هستش و برای تنوع برگ و گل در باغ و افزودن کمی عطربه حیاط حتما این گل رو تهیه کنید.

 

ختمی درختی Hibiscus Syriacus:

 

ختمی درختی

ختمی درختی

 

از جمله درختچه های تابستون گل از خانواده ی پنیرکیان ،این درختچه دارای انواع بوته ای و علفی هم هستش که خاصیت دارویی دارن مثه پنیرک  ، این درختچه روز بلند اجباری هستش این یعنی حتما باید تابستون بشه تا این گیاه گل بده ! گلهای شیپوری درشتی هم میده و داشتنش توی باغ خالی از لطف نیست جون هم برگاش و هم گلاش فرم خاصی دارند. مخصوصا اگه گرد هرس بشه ، که اون دیگه توی تخصص منه J)))

 

پامپاس گراس Cortaderia :

 

پامپاس گراس

پامپاس گراس

 

خوب دوستان این درختچه هم از گندمیان هستش و   همیشه در حاشیه ی اتوبان ها و بلوار ها و میادین کاشته میشه ، و گلهاش بلند و کشیده علم میشه ، و انتهای شاخه ی گل گلچه ای شبیه به پشمک در میاد ، نکته ی جالب اینکه ، اگه شما یکی از گلهای پامپاس گراس رو بکنید و به عنوان گل خشک کنج اتاقتون بذارید ، همیشه به عنوان یک گل خشک تازه و سالم باقی میمونه و هیچوقت نمیریزه 😕

 

پینستوم Pinnesetum:

 

پینستوم

پینستوم

 

دوستان این گل هم جدیدا اومده پسر عموی پامپاس گراس هستش با این تفاوت که ارتفاعش کمتر هست و بوته ای تره ولی واقع توی باغات صخره ای فوق العاده میشه ! مخصوصا در کنار آلاچیق یا برکه کار کردن ! البته هرکسی این گل رو نمیشناسه ! چون گلفروشان ، طراحان و باغبانهای ما واقعا متخصص هستند و اینطور گیاهان براشون افت داره بشناسن ! مدیون هستید فکر کنید از سو مدیریت این بخش و بی درو پیکر بودنش استفاده کردن و وارد شدن J !!!

 

دم موشیBuddleia Davvidi :

 

درختجه ی بودلیا یا دم موشی

درختجه ی بودلیا یا دم موشی

 

از خانواده ی buddleiaceae  یکی از بهترین درختچه های ممکن برای گلدهی در تابستان همین دم موشی هستش که سه  گونه زینتی در ایران داره و جالب اینکه اون دو گونه ی دیگه بهار گل هستند ولی خداروشکر گونه ی موجود در گلفروشی ها و نهالستان ها همین گونه ی تابستون گلش هست. ودر تابستان خوشه ی گلهای آبیش رشد میکنه و کلا فرم بوته ی و بزرگش و مجنون و آبشاری شدن شاخه ها و گلهاش توی باغات صخره ای و کپه کاریها واقعا زیبا میشه ! من خودم همیشه توی پروژه هام این گیاه رو به کار میبرم و پایه ثابت هستش! چون هم به سرما هم به گرما و خشکی مقاومه!

 

پنج انگشت Vitex Angustifolia :

 

درختچه ی ویتکس

درختچه ی ویتکس

 

به قطع یکی از بهترین درختچه ی تابستون گل در جنوب کشور همین پنچ انگشت هستش! فلفل پنج انگشت هم یکی از گیاهان تابستان گل و از خانواده ی شاهپسند سانان  هستش که گلهای خوشه ای ولی ایستاده تولید میکنه و برگهای پنجه ای و زیباش هم مزید بر علت زیباییش میشه ! از بذرهای این گیاه برای افزایش قوای جنسی استفاده میشه ، من خودم زیاد خوشم نمیاد ازش ،ولی باور کنید بسیار گیاه مقاوم به گرما و خشکی  وسرمایی هستش و خوراکه مناطق جنوبیه کشور هستش.

 

خرزهره Nerium Oleander:

 

خرزهره

خرزهره

 

خرزهره هم همیشه انتهاب اول شهرداری هستش &#۱۲۸۵۳۹; مقاوم به گرما و سرما و خشکی ، تابستان گل و بسیار معطر، اگه این گل سمی نبود و انتخاب اول شهرداری نبود  حتما توصیه میکردم توی باغچه بکارید مخصوصا هموطنان خطه ی قم با اون آب شور و جنوب کشور، بلاخره باید حیاط ویلای شما با خیابون و پارک فرقی بکنه 😮

 

درخت پر Cottinus cogyra:

 

درخچه پر

درخچه پر

 

از خانواده ی پسته هستش و یک درختچه اعیونی و زیبا با رنگهای سبز و قرمز، از اول بهار تا اخر پاییز گل داره و گلهای پر مانندش بسیار جلوه ی خوبی در باغ داره و هم برگ قرمزش زیبا هست و هم گلهای قرمز وزیباش، جالب اینکه بسیار مقاوم به سرما و گرما و خشکی هستش برای کاشت در جنوب کشور و نقاط گرم هم عالیه !  من به شخصه برگ قرمزش رو توصیه میکنم !

 

سیستوس Cystus :

 

سیستوس

سیستوس

 

دوستان این یکی رو شما ندیدید ، توی باغ ملی ایران هستش و من همیشه ارادت دارم خدمتش و بسیار معطرو خوش بو هستش اگه ایشالا گیرتون اومد امونش ندید &#۱۲۸۵۱۲;

 

کاریوپتریس Caryopteris :

 

کاریوپتریس

کاریوپتریس

 

اولین بار توی یک روف گاردن در تهران این گیاه رو کار کردم خودم اول نمیشناختمش برای اولین بار بود میخریدم و مثه هندونه در بسته بود برام ، ولی تابستون که رفتم سر بزنم دیدم چقدر زیبا شده ، واقعا زیبا بود نمیتونم توصیف کنم ولی از بند و گره یک دسته گل بیرون زده بود و فرم بوته ای و افشانش اتحاد و قوام خاصی به طرح شما میده.یه نهالستان بیشتر اینم گیاه رو نداره ، اونم توی کرج هستش &#۱۲۸۵۲۶;

 

گل ابریشم Ceasalpinia:

 

گل ابریشم

گل ابریشم

 

این درختچه هم یکم بد بو هستش و خودم خوشم نمیاد ،  ولی خوب فرم گلهای خاصی داره و در مناطق جنوبی و گرمسیری خیلی مقاوم و انتخاب خوبیه در کل

 

ماگنولیاMagnolia Grandiflora :

 

ماگنولیا همیشه سبز

ماگنولیا همیشه سبز

 

ماگنولیا تابستانه یکی از درختان اعیونی و شیک فضای سبز هستش که مرگ براش تعریف نشده هست و توی تابستون گلهای سفیدی میده ، البته اول باید دو سه سال بگذره تا به سن بلوغ برسه بعد گل بده ،برگهای براقی داره و افتاب رو ازین طریق بازتاب میکنه ، کلا توی هر ویلایی باید یدونه باشه ، مثه سرقفلی میمونه &#۱۲۸۵۱۲;

 

بداغ Viburnum Acerfolium:

 

بداغ تابستان گل

بداغ تابستان گل

 

این درختچه گونه های زیبا و زیادی داره ، ولی اون گونه ی مورد نظر ما ، گونه ی افرایی هستش به نام بداغ افرایی که برگها پفکی داره و گلهای چتری و درشت سفید رنگی توی تابستون تولید میکنه ، البته باید جاش یکم سایه باشه تا افتاب نسوزونه   !

 

کلرودندرون clerodendron bungei:

 

درختچه ی معین التجار

درختچه ی معین التجار

 

این درختچه ی زیبا رو من خودم توی حیاط خودم کاشتم ، گلهای چتری و صورتی و درشتی داره و بسیار هم معطره ، عمر گلهاش یه هفته ای هستشو بعد از خشک شدن یک گل دیگه سبز میشه و جاش رو میگیره !

 

سورباریا Sorbaria sorbifolia :

 

سورباریا

سورباریا

 

این درختچه رو دیدید توی کاخ سعد آباد یا نیاوران ، کمیاب هستش و چون نمیشناسید فکر میکنید ندیدید  😐 البته این دوستانی که از بی صاحبی این رشته وارد این کار شدند و رشتشون این نبوده  هم این گیاه رو نمیشناسند و بیشتر به کاشت شمشاد و یاس هلندی توی کارای مردم بسنده میکنند  چون چیز دیگه ای به ذهنشون نمیرسه ! 😎

 

 

ویگولیا Weigelia :

 

ویگولیا

ویگولیا

 

یادمه اولین بار این گیاه رو از شمال سفارش دادم برام آوردن توی یه ویلایی در شهرک غرب تهران کار کردم بسیار گیاه زیبایی هستش تموم ساقه های بلند گیاه قرمز میشه از بس که گل میده و کل تابستون رو در محیط سایه پر گل سپری میکنه ، و خوشبحال اونی که این گل رو داره &#۱۲۸۵۷۸; چندین رنگ داره ،قرمز ، صورتی ، هیبرید دورنگ و زرد.حتما از شمال تهیه کنید این گل رو !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

رفت رونق نسرین باغ و نسترنش

یکی به حکم نظر پای در گلستان نه

که پایمال کنی ارغوان و یاسمنش

خوشا تفرج نوروز خاصه در شیراز....

دیدگاه های شما

74 پاسخ به "درختچه های تابستان گل"

 1. مریم گفت:

  اسم این گل نازآفتابی هستش؟

 2. ممنون.مطالب شما واقعا عالی و به روز هستند.خسته نباشید

 3. انوش گفت:

  سلام جناب سجادی خوبین
  من دو تا گلدون توری هندی قرمز گرفتم تقریبا دو متری هستن و تک شاخه. تازه آوردمشون و هر دو گل و غنچه دارن. میخوام تو یه بالکن بزرگ نگه دارم که جنوبیه و آفتاب زیادی هم میگیره.
  به نظرتون گلدونش رو یک سایز بزرگتر کنم یا خیلی بزرگترش کنم تا دو سه سال بعد؟
  و اینکه کود و آبیاریش چطور انجام بشه چون بالکن من تو تابستون از صبح تا شب آفتاب کامل داره و خیلی گرمه و من آبیاری قطره ای انجام میدم.
  مرسی از راهنمایی و دلسوزی شما
  دمتون گرم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ میتونید عوض کنید با سایز بزرگترش فقط بین دو اب باید خاک خشک بشه تا دچار مشکل ریشه ای نشن ! ابیاری هم قطره ای بشه بهتره تا غرقابی !

 4. لیلی صادقی گفت:

  سلام استاد من یه درختچه توری خریدم از شمال و به تهران اوردم موقع خرید گلش صورتی بود چون ریشش بیرون زده بود مجبور شدم گلدونشو عوض کنم حالا گلاش سفید شده چیکا رش کنم که بازم صورتی بشه
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ عجب !!
   باید بکارید توی گلدون و به خاطر کم شدن رطوبت رنگ گل عوض شده ، باید بذارید سازگار بشه با محیط جدید و بعد گل بدهه درست شده رنگش!

 5. جواد نصرتی گفت:

  سلام‌لطفا من را راهنمایی کنید از کجا می توانم عنبر سائل تهیه کنم .
  آیا امکان تماس تلفنی با شما هست ، لطفا شماره تلفن خود را اعلام کنید

 6. مجتبی گفت:

  سلام
  من در باغچه جای یک درخت یا دختچه دارم ما دد کرج هستیم.میخواستم بدونم از ببن کاریوپتریس و توری هندی و معین التجار کدام را پیسنهاد میدهید.و از کجا میتوام تهیه کرد.
  اون تنها گلفروشی که گفتیک کاریوپتریس رو داره کجای کرجه
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  باتشکر فراوان

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ کاریوپتریس سر شهرک بنفشه گلخانه زنبق داره فقط! توری هم عالیه ، این دوتا رو بخرید ارزش داره.

 7. ساناز دکامی گفت:

  سلام وقت بخیر و خسته نباشید من واقعا دوست دارم بدونم از کجا میشه این گیاها رو پیدا کرد:( شما کجاها رو پیشنهاد میدید؟

 8. ساناز دکامی گفت:

  و اینکه من میخوام بیام کرج و تا حالا نیمدم کجاها باید برم که تنوع گیاهای فضای باز زیاد باشه و خاص هم داشته باشه؟ بازم مرسی

 9. australia-co گفت:

  جالب بود ممنونم بابت متن خوبتون

 10. setayesh گفت:

  سلام جناب سجادی خسته نباشید
  برای باغمون که در منطقه ی سردسیر هست و دمای هوا زمستونا تا منفی ده‌ پونزده درجه میره و تابستونا هم دما حداکثرش سی درجه س
  درختچه ی توری هندی و ویگولیا رو انتخاب کردم
  میخاستم نظر شمارو بدونم
  ب نظرتون این دوتا برای این منطقه و شرایط اب و‌هوایی مناسب هستن؟
  اگه بخام بکارم زمان کاشتش چه موقع هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید