گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۱۴۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳۱ تیر ۱۳۹۲

معرفی گیاه آویز

فوشیا

نام انگلیسی

Fuchsia

نام علمی

Fuchsia hybrida

فارسی رایج

آویز(فوشیا). برگرفته از نام پرفسور Fuchs

فارسی اصیل

آویز

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

10000

از خانواده

Onagraceae

خاستگاه

مکزیک

فوشیا گیاهی است از خانواده ی گل مغربی یا اوناگراسه.این گیاه به خاطر شکل و نوع گل و رنگامیزی بی نظیر در دنیا بسیار پر طرفدار میباشد.زادگاه آن مکزیک،ساقه های بلند و باریک به طوریکه در اثر وزن خوشه های گل به طرف پائینخم میشود،گلهای زیبا و اویزان و یا صورتی و یا قرمز رنگ ان نه تنها در گلخانه و اتاق بلکه سایبان و سر در منازل را نیز زینت میدهد،با پیشرفت علم و اصلاح نباتات هیبرید های جدید و زیبا و البته مقاوم به گرما و سرما بدست آمده است.موقعی در معرض فروش قرار میگیرد که گلها باز شوند ولی پس از مدتی کم عمر گل تمام شده و به علت عدم آشنایی با عادت گلدهی گلدان را به دور انداخته.پس از اتمام دوران گلدهی باید جوانه ها انتهای را مرتب هرس نموده تا گیاه برای سال اینده خود را اماده نمایداز نکات قابل توجه این است که این گیاه بسیار مورد توجه مرغ مگس خوار میباشد زیرا این پرنده هنگام مهاجرت ترجیح میدهد به خاطر منقار بلند خود از گیاهان مناطق بومی خود تغذیه کند.گل ها روی شاخه ای سال جاری رشد میکنند بنابراین گلدهی در تابستان میباشد

فوشیا

فوشیا

 

نیازها:

 

نور: به نور کافی و زیاد احتیاج دارد،افتاب را تحمل مینماید،مواظب اشعه ی مستقیم افتاب در وسط روز باشید

 

دما:  اگرچه در تابستان ۱۸ درجه را تحمل میکند،ولی بهترین دما در این فصل ۱۶ است،در درجات بالا تامین رطوبت را فراموش نکیند.درجه حرارت مطلوب در زمستان به علت نیاز سرمایی دوران استراحت ۱۰ درجه توصیه میشود.

 

آبیاری:  در تابستان هفته ای دو بار و در بهار هفته ای یک بار ابیاری نمایید.بعد از شروع گلدهی ابیاری را کاهش دهید و اجازه بدهید تا سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری نمایید،در زمستان هر دو هفته یکبار ابیاری کافی است.

 

رطوبت: در بهار هفته ای دوبار و در تابستان به صورت روزانه غبارپاشی کنید،بخصوص در درجات حرارتی بالا،در اواخر تابستان  به هفته ای یکبار کاهش دهید و در زمستان غبارچاشی کنید.

 

تغذیه: با شروع و ظهور گلها با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور سازنده هر هفته یکبار گیاه را تغذیه کنید،از اواخر تابستان و در طول زمستان تغذیه را قطع کنید

 

خاک مناسب :مخلوطی از یک قسمت خاک لوم و یک قسمت پیت و یک قسمت کود پوسیده ی دامی برای ریشه ی این گیاه بهترین محیط است.

 

تعویض گلدان ها: در اوایل بهار بعد از هرس شاخه های خشگ شده گیاه را در گلدان جدید ببرید.

 

تمیز نمودن برگها: از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده ی نمایید،غبارپاشی برای این امر کافی است.

 

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه از چوب نرم به طول ۵-۸ سانتیمتر در اوایل بهار یا پائیز در دمای ۱۸ درجه ی سانتی گراد.

 

عوارض و درمان:

 

در تابستان ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگها زیاد است و گلها ظاهر نمیشوند: نور کافی نیست.گلدان ها را به محل پرنورتری منتقل کنید.گیاه افتاب را به راحتی تحمل میکند ولی مواظب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.اگر این علائم در زمستان مشاهده گردد به علت گرمی هواست.گیاه را به محل خنکتری منتقل نمایید.

 

برگها سقوط مینمایند: تشنگی عامل ان است.فورا گیاه را ابیاری و غبارپاشی کنید،ابیاری را تنظیم کنید.

 

در پائیز و زمستاسن ساقه ها سبز میمانند:هوا خیلی گرم و ابیاری بیش از اندازه است.در پائیز و زمستان هر دو هفته یکبار ابیاری کنید و اجازه دهید گیاه به استراحت بپردازد.

 

گیاه رشد فوق العاده ای داشته و گلها ظاهر نمیشوند:گیاه از زیاد بودن عنصر غذایی در رنج است،تغذیه ی مصنوعی زودتر از موعد انجام شده است.تغذیه را متوقف نموده تا کلها ظاهر شوند،سپس تغذیه نمایید.

 

بعد از خشک شدن گلها نهنجها باقی مانده اند :نهنجها را حذف کنید،گیاهانی گیاهانی که از طریق بذر تکثیر شده اند نهنجهای انها بزرگ است و در هنگام تشکیل بذر در نهنج کلیه ی انرژی گیاه متوجه بذر میگردد،بهتر است گیاهانی را که به وسیله قلمه تولید شده اند انتخاب نمایید،حذف نهنجها طول دوران گلدهی را بیشتر میکند.

 

زخمهای سفید پنبه ای شکل روی برگها و قاعده ی انها تشکیل میشود:
حشره افت عامل ان است،با پنبه اغشته به سم حشره کش نفوذی زخم ها را خیس و یا هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد(مواظب گلها باشید)

 

گلها پس از باز شدن همراه با برگها سقوط میکند: هوا خشک و تاریک است،گیاه را غبارپاشی و به محل پرنورتری منتقل کنید.

 

لکه های سفید رنگی روی برگها مشاهده میگردد :عامل ایجاد خسارت غبارپاشی در افتاب است،اگرجه گیاه احتیاج به غبارپاشی شدید دارد،ولی این عمل را در افتاب انجام ندهید.

 

برگها در زمستان میریزند :هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

برگهای جدید ریز باقی ماندند و گلها ظاهر نمیشوند: کمبود عناصر غذایی در خاک عامل آن است،گیاه را با مود غذایی مصنوعی طبق دستور تغذیه نمایید تا گلها ظاهر شوند.

 

برگها زرد شده و سقوط میکنند: ابیاری بیش از اندازه عامل ان است و ممکن است خاک گلدان ها باتلاقی شده باشد،در فاصله ی بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری کنید،زهکش را بازدید نمایید،اجازه ندهید اب اضافی در گلدان ها باقی بماند.

 

غنچه ها باز نمیشوند و گلها کمرنگ هستند :هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید.

 

برگها سیاه میشوند: عامل ان استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است،از انها استفاده نکنید،برگهای گیاه را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمییز کنید.

 

حشرات ریزی روی برگها و جوانه ها ظاهر میشوند:با سم حشره کش طبق دستور هر هفته یکبار گیاه را سمپاشی نموده تا حشرات از بین بروند.
زیبایی گلهای اویزان چنان مورد توجه است که هر سال واریته ی جدیدی به بازار عرضه میشود.گیاه را پس از خریداری به محل خنک و نور فراوان منتقل کنید.

 

گل آویز

گل آویز

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

از تاب آتش می بر گرد عارضش خوی

چون قطره‌های شبنم بر برگ گل چکیده

لفظی فصیح شیرین قدی بلند چابک

رویی لطیف زیبا چشمی خوش کشیده....

دیدگاه های شما

144 پاسخ به "معرفی گیاه آویز"

 1. مهی گفت:

  سلام.خسته نباشید من یه فوشیا دارم الآن یه سالی میشه که خریدمش تا اواخر پاییز هم گل داد بعد هم شاخه هاشو هرس کردم گل دهیش که تموم شد و آبیاریشو کم کردم تا بهار. خب تا الآن که گل نداده هنوز ولی مشکل من این نیست. مشکل من برگاش هست که از زمستون شروع کرد به زرد شدن. تا اوایل بهار که خیلی شدید بود ولی بعد کم تر شد اما هنوزم هست. اول فکر کردم شاید کمبود آهن داره بعد چون تیکه تیکه زرد میشه و بعد کلا زرد میشه احساس کردم علائمش به کمبود منیزیوم شبیه تره. هر دوهفته یکبار هم بهش کود سه بیست کمتر از نصف مقدار توصیه شده میدم که برگ ها بیشتر شدن ولی از اونور هی دارن زرد میشن. نمی دونم چیکار کنم ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ بهش اب و اهنو اسید هیومیک بدید تا بهتون گل بده و باید گردش هواش رو بیشتر کنید تا ریزش نداشته باشه !

   • مهی گفت:

    ممنون از پاسختون فقط اینکه اسید هیومیک رو چطوری بهش بدم؟ تو چه مقدار آب حل کنم و دیگه اینکه هر چند وقت یکبار بهش بدم؟ وقتی اسید هیومیک میدم دیگه سه بیست ندم؟ راجع به آهن هم همین سوال رو دارم فقط اینکه ندیدم تو فروشگاهتون چیزی باشه که روش نوشته باشه کود آهن. اسم خاص یا برند خاصی داره این آهنی که باید به گیاه بدم؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام گل من خوبی شما؟ اسید هیومیک گرین ، همراه آهن هستش یعنی باهم ترکیب شدن به نسبت ! ولی به صورت مجزا آهن اورال توی کودهای متفرقه فروشگاه موجوده و اهن خوبیه ! اسید هیومیک و اهن رو باهم ترکیب کنید و بدید و بعد هفته ی بعدش کود گرین اپارتمانی بدید یا سه بیست. دو هفته یبار بهش بدید
     تا گلاتون شاداب بشن و زرد و سفید نشن ! همینطور بهتون گل هم بده ،

     • مهی گفت:

      فقط اینکه به نسبت مساوی اسید هیومیک و آهن اورال رو قاطی کنم؟ و اینکه گرین آهن پلاس داره با استفاده از کود آهن اضافی، آهنش زیاد نمیشه؟ بعد همین ترکیب رو به بقیه ی گیاه های آپارتمانی ام هم بدم؟ براشون خوبه؟
      ممنون که وقت میزارید.

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      سلام گل من خوبی شما؟ ده سی سی اسید هیومیک در لیتر و سه گرم اهن توی همون یه لیتر ترکیب کنید و دو هفته یبار بهش بدید ! گرین ۳ ۲۰ اهن پلاس داره ولی اهنش کمه و زیاد نیست بهتره جدا داده بشه به همه گلاتون بدید.

 2. اعظم گفت:

  سلام جناب سجادی. من اوایل بهار یه فوشیا گرفتم گذاشتم تو بالکن خیلی سرحال و پرگل بود البته الانم خیلی گل میده منتها ریز برگاشم رنگ پریده و جوانه شاخه های جانبی اصلا رشد نمیکنه فکر کنم گرما اذیتش میکنه موقعیتش طوریه که صبح تا ظهر آفتاب میخوره دورشو ظرف آب گذاشتم و تغذیه ش هم مرتبه. حالا میخوام بیارمش توی خونه که جاش خنکتر بشه بنظرتون صدمه ای به گیاه نمیخوره؟ میترسم بیشتر از این بیرون باشه از گرما بمیره. تشکر از توجهتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ با کودای اهن و اسیدهیومیک تغذیه کنید و اگه بیاد توی خونه سریعا گلها ریخته و گلتون از بین میره بذارید همون بیرون بمونه جاش رو سایه کنید کمی و اهن بدید بهش تا با خنکیه هوا درست بشه به مرور

 3. ارزو گفت:

  سلام .گیاه فوشیای من دچارشته و مگس سفید شده بود هرکاری میکردم خوب نمیشد سم پاشیش کردم و این اواخر دیگه ریزش برگ
  شدید داشت فک کردم حتما بخاطر سمه که زیاد استفاده کردم ولی الان که مطالبتونو خوندم دیدم نوشتین بیشترین دما۱۸ درجس .ولی اینجا ۳۵ درجس یعنی بخاطر همین بوده؟ الان چیکار میتونم بکنم تمام برگاش ریخته گلهاش خشک شدن فقط ساقه هاش مونده به ندرت شاید ۶ تا برگ داشته باشه .
  میشه نجاتش داد یا فاتحش خوندست؟ یکی دیگه هم دارم اینم ریزش برگ داشت چه سالم چه زرد .ولی الان برگاش خشک میشه میفته

 4. مرضیه گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من یه هفته ای هست که فوشیا خریدم الان دو سه روزهه بعد از این که اونو به خونه آوردم گلها و غنچه ها سست شده و میریزه با اینکه نورش غیر مستقیم و خوبه. دمای هوا هم حدود ۲۵ درجه هست. حالا باید چی کار کنم؟ لطفا کمکم کنید ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببرید توی تراس سایه یا راه پله جایی که هم گردش هوای خوب داشته باشه هم نور خوب وبهش کود آهن و اسیدهیومیک بدید تا گلهاش زیاد بشن و دیگه نریزه

 5. پری گفت:

  سلام.وقتتون بخیر
  شما بذر گل فوشیا یا گلدان گل فوشیا برای فروش داریددارید؟

 6. ناديا امامي گفت:

  سلام آقای سجادی
  داریم ب فصل پاییز و سرد شدن هوا نزدیک میشیم میشه لطف کنید طرز نگهداری فوشیا رو تو شش ماه دوم سال توضیح بدید
  فوشیا من به لطف کمکهای شما تابستون گرم رو پشت سر گذاشته به سلامت

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ برای زمستون بهتره بیارید توی راه پله یا بالکن پوشیده یا هرجایی که گردش هوا داره ، و کود پتاسه و فسفره دو بار بهش بدید توی پاییز بهش بدید تا هم سرما نزنه و هم برای سال بعد پرگل تر بشه توی زمستون دیگه کود ندید تا شروع بهار که باید تغذیه رو از سر گرفت… هروقتم خاکش خشک شد اب بدید

 7. شیرین گفت:

  با سلام خدمت شما آقای مهندس سجادی
  من چند ماهی است که یک گل فوشیا خریداری کردم و از همان روز در تراس جنوبی گذاشتم و تقریبا هر دو یا سه روز آبیاری کردم خدارو شکر حالش خوبه و گلدهی هم داره فقط چند روزیه که برگهای زیرینش زرد میشن ولی از کنار اتصال برگها به ساقه اصلی جوونه زده و داره شاخه های جدید میده. فقط اینکه چون داریم به فصل گرما نزدیک میشیم خواستم لطفا راهنماییم کنید که چطور میتونم ازش نگهداری کنم که بتونه تابستون رو به خوبی پشت سر بزاره در ضمن باید بگم که من اهواز هستم و تابستون خیلی گرم و سوزانی داریم. میتونم گلدونم رو ببرم داخل و پشت پنجره جنوبی بزارمش . البته الان وقتی که دیگه هوا خیلی گرم شد؟

  • شیرین گفت:

   درضمن من یک آزالیا هم دارم که همین شرایط رو داره اگه واسه اون هم راهنماییم بفرمایید ممنون میشم

   • باغ شیشه‌ای گفت:

    سلام ببینید باید به ازالیا حتما اسیدهیومیک یا تفاله چای بدید تا زرد نکنه و با اب تصفیه شده اب بدید بهش !

    • شیرین گفت:

     سلام ممنون از پاسختون تفاله چای ریختم پاش سطح خاکش رو پر کردم البته همون موقع که خریدمش حدود دو ماه پیش الان تقریبا گلهاش تموم شدن ولی داره جوونه میزنه .
     بازهم تفاله چای بریزم پاش؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ؟ ببینید زردی این فصل طبیعی هست چرا که داره دوباره کار میکنه و خونه تکونی میکنه !! توی تابستون جاشو سایه کنید خنک کنید حتما بهش اسیدهیومیک و اهن بدید تا بتونه در برابر گرما مقاومت کنه اسید و اهن گلدهی و دوام گلها رو زیاد میکنه

   • شیرین گفت:

    سلام ممنون از راهنماییهاتون
    به این گلدونم هم تفاله چای دادم مشکلی نیست؟
    در ضمن میخواستم بدونم چطور میتونم این گل و آزالیا رو تکثیر کنم؟

 8. شیرین گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشید
  میخواستم بپرسم که آیا میشه فوشیا رو هرس کرد؟ چون گل من خیلی شاخه هاش بلند شده و برگ های پایینش کمی ریخته و اینکه چطور میشه تکثیرش کنم؟ البته یکدفعه براثر اتفاق یه شاخه کوچیکش شکست که منم مستقیم زدمش توی خاک ولی متاسفانه از بین رفت.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید بله میشه هرس کرد و خیلی به گرد شدن گیاه کمک میکنه ! همون شاخه هایی که هرس میکنید رو توی ماسه بزنید تا ریشه دار بشن باید ساقه کلفت باشه و قوی باشه تا نگنده

 9. امير گفت:

  سلام خسته نباشید من دوتا فوشیا خریدم البته از نوعى که ساقه هاى بلند و گل درشت داره همونى که تو عکس با مرغ مگس خوار هست اینجا نمى تونم عکس ارسال کنم اگه شماره تلگرام مى دادید عالى میشد تو حیاط زیر سقف اویزان کردم که نور مستقیم نخوره تو توضیحات نوشته هفته اى دوبار ابیارى در تابستان ولى من یه روز اب ندادم کلا پژمرده شد یه سرى از گلاش هم دیگه درست نشد یعنى تقریبا هر روز اب مى خواد پس چه طورى نوشتید هفته اى دوبار از طرفى هم نوشتید به زیاد اب دادن ریشه هاش حساسه مشگل جاى دیگه هست یا کلا زیاد اب مى خواد ؟یه سوال دیگه داخل خونه که خنکنر باشه میشه برد یا نیاز به هواى ازاد داره ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ همینجا میشه ارسال کرد چرا نمشه همه دارن ارسال میکنن. ببینید با خشک شدن خاک باید ابیای بشه این خاکایی که از بیرون میارید خوب نیستن و اب نگهداری نمیکنن توی حیاط با این گرما باید روزانه ابیاری بشن ! بدیهی هست برای داخل منزل میشه حدودا هفته دوبار ! ولی درکل با خشکی خاک باید اب انجام بشه

   • امير گفت:

    والا عکس انتخاب مى کنم ولى ارسال نمیشه شاید بخاطر ios گوشى که قدیمیه باشه تو تلگرام باغ شیشه اى هم فقط لینک سفارشات هست ولى درمورد خاک درسته البته خیلى هم سبک نیست کوکو پیت و این چیزا نداره خاک و سبوسه ولى پر ریشه هست سریع اب رو میکشه حالا به نظر شما همون اب رو بیشتر بدم یا گلدون عوض کنم البته در مورد تعویض گلدون میترسم قهر کنه روى گله راه حل شما چیه زیر گلدونى بزارم چطوره ؟چون اویزان کردم زیرگلدونى نداره

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیززم خوبی شما؟ ببینید بهتره سایز گلدون رو یه سایز بزرگتر کنید تا ریشه بتونه اب و ویتامین جذب کنه ! نگران نباشید با یه سایز بزرگ عوض کنید طوری نیست. بزنید توی گلدونی که هم اویزه و هم زیر گلدونی داره ..نمونه هاش تو بازار هست

 10. قیدی گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون من اول فروردین یک گلدان فوشیا خرید م سه روز آبیاری نکردم و خشک شد با آبیاری مجدد جوانه زد غنچه داد ولی انگار جون ندارم چیکار کنم حالش بهتر بشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بهتره با کود کامل گرین یاپوکون تغذیه کنید تا جون بگیره تهویه هوا هم فراموش نشه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید