گل های آپارتمانی, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۷۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل مارانتا

مارانتا

نام انگلیسی

Prayer Plant

نام علمی

Marantha Leuconeura

فارسی رایج

مارانتا(برگرفته شده از نام مارانتا گیاه شناس)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

50000

از خانواده

Maranthaceae

خاستگاه

آفریقا

گل زیبای مارانتا ، بسیار مناسب برای مناطق سرد سیر و خنک ، و حساس در مناطق گرم و مرطوب، معمولا بعد از خرید لبه ی برگ ها می سوزد ، باید در نقطه ی سرد و خنک منزل یا اداره نگهداری شود  و همینطور مناسب برای نقاط سایه می باشد، به همین خاطر سال های متمادی مارانتا را برای نگهداری در اپارتمان مناسب نمیدانستند.ولی اکنون به خوبی با محیط سازگار شده است.خانواده ان مارانتاسه و بومی افریقاست،برگها منقوش و گرد است،رگبرگ اصلی به رنگ روشن درامده و هاله ای رنگین بخش مرکزی برگ را از سایر قسمت های متمایز می سازد.رگبرگ ها کاملا نمایان و منظره دلفریبی به برگ میدهند،گیاهی مناسب برای کاشت گروهی است و مقایسه جالبی در رنگ به وجود می آورد،در سبد اویزان رواج فراوان دارد.

 

نیازها:

 

نور:نور غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای این گیاه زیبا است،در تابستان سایه را ترجیح میدهد،ولی در زمستان تمایل به زندگی در نور بیشتری دارد،از اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر تابستان و از پشت شیشه بیزار است.

دما:در صورتی که اجازه دهید بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود تا درجه حرارت ۱۰ سانتی کراد مقاومت مینماید،ولی بهترین درجه حرارت حدود ۱۶ درجه سانتی گراد،در درجات حرارت نزدیک به ۳۰ درجه احتیاج به غبارپاشی دارد.

آبیاری:بین دو ابیاری خاک خشک شود.به جز هنگامی که درجه حرارت پائین تر از ۱۰ درجه است،ا

رطوبت:غبارپاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان جهت تامین رطوبت پیشنهاد می گردد،کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان روش جالب در تامین نیاز رطوبتی است،افزودن اب به زیر گلدان همراه با سنگریزه یکی دیگر از راه های تهیه رطوبت پایدار است.

تغذیه:تغذیه با کودهای مایع و یا حامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور و هر دو هفته یکبار با نصف میزان پیشنهادی از طرف فروشنده یا سازنده در رشد گیاه تاثیر مثبت دارد.

خاک مناسب:خاک باید کاملا سبک باشد،کمپوست بهترین خاک برای این گیاه است.

تعویض گلدان:با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید،مواظب باشید خاک را زیاده از اندازه فشار ندهید و ان را متراکم نکنید،در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی برگهای گیاه را تمیز میکند،در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز میتوانید استفاده کنید،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید

تکثیر:تقسیم ساقه های زیر زمینی در بهار

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و شباهت به برگ زیبای مارانتا ندارد:هوا تاریک است،گلدان را به محل روشن تری دور از اشعه مستقیم افتاب منتقل کنید،کمبود عناصر غذایی باعث زایل شدن رگ برگها شده است،هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در محل اتصال دمبرگ به ساقه مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگها رنگ پریده هستند:شدت نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری ببرید.

برگها پژمرده و پیچیده میشوند:هوا خیلی سرد است،گلدان محل گرمتری را طلب میکند،تشنگی هم همین علائم را به وجود می آورد،رطوبت خاک  گلدان را بازدید کنید و ابیاری را تنظیم کنید.

برگها خم شده و سقوط میکنند:هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری منقتل کنید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها خم شده،زخم های قهوه ای روی انهاست و حاشیه انها به طرف داخل خم میشود:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،هر ده روز یکبار ابیاری کنید،زهکش را بازدید کنید.

برگها سوخته اند:در افتاب غبارپاشی کرده اید،عبور نور افتاب از قطرات اب مانند قطرات عبور ان از شیشه است،هنگام صبح یا عصر غبارپاشی کنید.

برگها کمرنگ شده اند و سطح زیرین انها تار عنکبوت بسته است:کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

تقسیم ریشه:در بهار با شروع فصل رشد گیاه با ریشه متراکم را از گلدان خارج و خاک های اطراف ریشه را به ارامی کنار بزنید،ریشه را برحسب گسترش به تعداد مطلوب تقسیم و اطمینان حاصل کنید که هر قسمت دارای ریشه و ساقه است،ریشه ها را درون گلدان های جدید کاشت نموده و بدون ابیاری به سایه منتقل کنید،دو روز اول را ابیاری نکنید و پس از شروع رشد جوانه ها به محل پرنور منتقل کنید.

نگهداری گیاهان گروه مارانتا مشکل تر از گیاهان کم توقع و معمولی و خشن است،با نگهداری صحیح ان سلیقه خود را به دیگران یادآوری کنید.

مارانتا

مارانتا

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

قیمت گل برود چون تو به گلزار آیی......و آب شیرین چو تو در خنده و گفتار آیی

این همه جلوه طاووس و خرامیدن او........بار دیگر نکند گر تو به رفتار آیی

دیدگاه های شما

76 پاسخ به "معرفی گل مارانتا"

 1. مهدیس گفت:

  Attachment

  سلام و خسته نباشید. من داشتم قسمت های خشک مارانتا ام رو از گیاه جدا میکردم که متوجه وجود تارهای پر از کنه ی سفید پشت برک ها شدم و بنا براین با فن پروپاترین سم پاشی اش کردم. ولی وقتی اوردمش تو خونه دیدم یکی از برگاش در امتداد رگ برگ ها همونطور که ملاحظه میکنید زرد و خشک شده. نمی دونم چرا. تازه یکی از برگ هاش هم از چند مدت قبل یک خشکی عجیبی روش ظاهر شده که الان عکسش رو میفرستم. گلدونش رو هم تازه عوض کردم خاک قبلیش خیلی بی کیفیت بود.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید براش رطوبت ایجاد کنید این گل رطوبت دوسته ! اون لکه ممکنه قارچ باشه ! اگه اب سوختگی نباشه ، بهتره ازین اسپری های سبز و سفید ما از فروشگاه تهیه کنید ترکیب ۴ نوع قارچکش بهش بزنید تا درست بشه و از بین ببره خطر رو همینطور با اسیدهیومیک گلتون رو ضد ضربه کنید

   • مهدیس گفت:

    سبز و سفید؟ سیاه و سفید نبود قبلا؟ البته من ازفروشگاهتون سیاه و سفید سفارش دادم اما نمیدونم چرا به جاش پنکونازول فرستادن. میشه همین سبز و سفیدی که میگید رو به جای کاپتان و بنومیل هم استفاده کنم؟ یا هر سه رو تهیه کنم بهتره؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام گل من خوبی شما؟ الان اسمش عوض شده چون طرح جلدش عوض شده ! وگرنه همونه ! همون پنکونازول رو بزنید کافیه فعلا تغذیه کنید تا قوی بشه اگه جواب نداد بعدا سبز و سفید بزنید

 2. مهدیس گفت:

  Attachment

  این هم عکس اون لکه ای که خدمتتون گفتم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   این نوع لکه معمولا ابیاری با اب لوله کشی باعثش میشه ، اب کتری سرد شده بدید بهش این گل حساسه به این داستان اب وو کیفیت اب…

 3. مهدي گفت:

  سلام گل من روی برگهاش لکه های زرد پیدا شد وکم کم زیاد شد تا اینکه جوانه های گل خشکید و برگهای اون هم رو به زردی و خشک شدن رفت کود دادم رطوبت هم دادم ولی اثر نکرد تا اینکه گلدان رو خالی کردم دیدم تمام گلدان پر شده از ریشه وریشه ها تماما سیاه شدن من هم ریشه ها رو هرس کردم مجدد کاشتم با خاک جنگلی و کمی ماسه ایا مشکل خشک شدن برگها بر طرف خواهد شد یا مشکل از جای دیگه است ممنون میشم راهنمایی کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ گلتون قارچ زده باید با سم سبز و سفید تغذیه کنید و با کود گرین تغذیه کنید تا تقویت بشه گلتون و زودی مریض نشه ! بخش های سیاه رو هم بندازید دور و توی خاک جدید کلا بکاریدش….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید