گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای گلدار آپارتمانی ۲۶۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۲

معرفی گل آنتوریوم

آنتوریوم

نام انگلیسی

wax flower

نام علمی

Anthurium andreanum

فارسی رایج

آنتوریوم

فارسی اصیل

گلدم(اشاره به دم روباهی شکل ان)

معیار زیبایی

برگ و گل

رنج قیمت

10000 الی 40000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

کلمبیا
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

سلام دوستان سلام عرض میکنم خدمتتون میخوام یک گل خیلی زیبا و دوست داشتنی رو که توی نگاه اول خیلی نگهداریش سخت نشون میده رو ولی در واقع اصلا اینطور نیست رو بهتون معرفی کنم گلی زیبا از خانواده ی اراسه،برگهای مخملی و زیبای ان در گل ارایی جایگاه ویژه ای دارد،صفحه ی رنگی که به عنوان گل جلب نظر میکند در حقیقت براکته های رنگی و براقی است که گل دم روباهی شکل در انتهای ان قرار دارد،مزیت این گل در گل ارایی ناشی از دمگل بسیار بلند و طول عمر زیاد گل بریده ان است،از مزایایی دیگر این گیاه طولانی بودن دوران گل دهی است که به حدود ۳ ماه میرسد(البته برای من و شما شاید یک ماهم به زور بشه)،هوای گرم  و مرطوب و خاک سبک از نیازهای اساسی این گیاه زینتی است.در گل ارایی به سبک ژاپنی مورد استفاده فراوان دارد.

 

نیازها:

 

نور:  گیاه از تابش مستقیم افتاب رنج میبرد،بهترین نور برای ان نور غیر مستقیم کنار پنجره است.

دما :  تامین درجه حرارت ۲۱ درجه ی سانتیگرادی در تمام طول سال برای این گیاه مطلوب است، حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۶ درجه است،قبل از ظهور گلها در بهار حدود ۶ هفته در زمستان به ان سرما بدهید.(با درجه حرارت ۱۶ درجه ای) در صورت وجود هوای گرم و خشک رشد متوقف میشود.

آبیاری :  در بهار  و تابستان بین دو ابیاری خاک خشک شود ،ابیاری در زمستان هفته ای یک بار کافی است.

رطوبت:   به رطوبت زیادی نیاز ندارد،در بهار و تابستان هر روز غبارپاشی کنید،در زمستان هفته ای دوبار کافی است،با ریختن اب در زیر گلدانی سنگریزه دار رطوبت دائمی و پایدار ایجاد کنید،مواظب باشید ته گلدان با اب در ارتباط نباشد.

تغذیه:    کمبود عناصر غذایی در خاک را با تغذیه ی مصنوعی هر دو هفته یکبار با کودهای بنفشه آفریقایی طبق دستور فروشنده یا سازنده جبران کنید.

خاک مناسب:    مخلوطی از خاک برگ،خاک چوب و ذغال بهترین محیط رشد ریشه را تشکیل میدهد.

تعویض گلدان ها:    پس از اتمام دوران گل دهی در زمستان اقدام به تعویض گلدان ها نمایید،دقت کنید که در هر حال گلدان باید دارای زه کش مناسب باشد.

تمیزنمودن برگها:    برای تمیز نمودن برگها از پارجه یا اسفنج مرطوب استفاده کنید،در صورت نیاز به مواد براق کننده ی شیمیایی فقط هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر:    از طریق کاشت بذر و تقسیم بوته ای در سال های اینده

گلدهی: دوستان عزیز هرچی این گیاه بیشتر بره به سمت پاجوش دهی، کمتر گل میده ، سعی کنید دائم پاجوش هاشو ازش جدا کنید و از همه مهمتر سه گرم آهن رو با یه قرص ال دی ترکیب کنید و توی یه لیتر اب حل کنید و بهش بدید، ماهی یبار تا همیشه روی گل بمونه…

تقسیم بوته آنتوریوم

تقسیم بوته آنتوریوم

 

عوارض و درمان:

 

برگهای جدید ریز،رنگ پریده و گلها ظاهر نمیشوند:    خاک خیلی فقیر است و اختیاج به تغذیه مصنوعی دارد،طبق دستور تغذیه عمل کنید.

گلها ظاهر نمیشوند :    نور کافی نیست،گیاه را به محل پرنورتری منتقل نموده و مواظب اشعه ی مستقیم افتاب باشید،این عارضه ممکن است مربوط به ابیاری زیاد از اندازه باشد در زمستان هفته ای یکبار ابیاری کافی است.

لکه ی قهوه ای روی برگها مشاهده میشود :عارضه مربوط به حمله قارچ است،با محلول قارچ کش نفوذی گیاه راطبق دستور سمپاشی نمایید.در صورتی که برگها خیلی صدمه دیده اند انها را حذف کنید.

برگها بر پشت اما گلها ظاهر نمیشوند :خاک از مواد غذایی خیلی غنی است،گلدان ها را در زمستان تعویض و خاک مناسب را انتخاب کنید.

در زمستان برگها زرد و به طرف پائنی میپیچند: هوا سرد و مرطوب است،گلدانها را به محل گرمتری منتقل نموده و در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود.سپس ابیاری کنید،اگر برگها در حالی که سبز هستند میپیچند هوا سرد و خشک است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و ابیاری کنید.

برگها نازک،کم اب و زرد رنگ به نظر میرسند: گیاه خیلی تشنه است،فورا ابیاری کنید،سطح خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.

برگها سیاه میشوند :هوا خیلی سرد است،امکان دارد که برگها در زمستان با شیشه سرد در تماس بوده اند.شرایط را مساعد کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در سطح زیرین برگها و قاعده ی انها تشکیل شده اند: حشره افت عامل ان است،با پنبه اغشته به سم زخم ها را خیس کنید و هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردند.

حشرات ریزی در اطراف گیاه در حال پروازند:با سم حشره کش موجود در بازار گیاه را هفته ای یکباز سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

برگها براق بودن خود را از دست داده اند: هوا خیلی خشک است،غبار پاشی روزانه را در بهار و تابستان با اب سبک ولرم فراموش نکنید.

سطح برگها مملو از تار عنکبوت است:،عامل ان کنه ریز قرمز است،با پارچه یا اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده و با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردد.تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

برگها مریض و شکافدار هستند: عامل ان صدمات فیزیکی است،گیاه را از محل پر تردد دور و برگهای اسیب دیده را از قاعده قطع کنید.

دیسکهای قهوه ای در پشت برگها ظاهر شده اند :برگها را با سم حشره کش سمپاشی کنید و پس از ۴۸ ساعت با چارپه ی مرطوب و نرم دیسکها را بردارید.

برگها سیاه میشوند و میریزند: اگر لبه ی گلها سیاه شده و سپس پخش شود،به خاطر کمبود کلسیم ناشی از کمبود رطوبت میباشد.اگر لکه های سیاه وسط گل ایجاد شده و بعد زیاد شوند به خاطر قارچ آنتراکنوز میباشد و باید با بنومیل سم پاشی کرد.

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

اوقات خوش آن بود که دوست به سر رفت

باقی همه بی‌حاصلی و بی‌خبری بود

خوش بود لب آب و گل و سبزه و نسرین

افسوس که آن گنج روان رهگذری بود....

دیدگاه های شما

261 پاسخ به "معرفی گل آنتوریوم"

 1. سینا قربانی گفت:

  سلام مهندس ارادت.
  من دو هفته س یه انتوریوم خریدهم که پرگله بعد ریشه ش داشت از ته گلدون در میومد منم خاستم جاشو عوض کنم ولی خاکش بعد از در اوردن از گلدون پراکنده شد میخاستم بدونم چی میشه؟اگه میشه کاری براش کرد لطفاًبهم بگین با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ؟ ببینید طوریش نمیشه سریعا بزنید توی خاک و ازین کودای مخصوص انتوریوم گرین یا پوکون بهش بدید تا خوب جون بگیره و گل بده بهتون…نگران نباشید طوری نمیشه

 2. حسنی گفت:

  سلام..وقت بخیر….من گل آنتریوم خریداری کردم..الان چند وقته که حاشیه برگها به مرور زرد میشه و بعد از مدتی قهوه ای و خشک مثل سوختگی…برای قسمتی از حاشیه گلها هم این اتفاق می افته..علتش چیه و چطور میتونم بهبود بدم شرایطشو

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما ؟ با اب لوله کشی اب ندید و بجاش با اب کتری سرد شده اب بدید از کودای انتوریوم استفاده کنید دو هفته یبار و با اسیدهیومیک یا اب لیمو خاک رو بشورید تا نمکهارو بشوره و ببره ! سوختگی حاشیه برگ ناشی از شوری خاکه !!

 3. فاطمه گفت:

  سلام. من یه ماهه گل انتوریوم قرمز خریدم چند روزه که لکه های قهواه ایی رو برگها ایجاد شده از چه قارچ کشی باید استفاده کنم؟
  وقتی من این گل خریدم چنتا غنچه داشت که هنوز باز نشده بود ولی وقتی آوردمش خونه غنچه ها باز نشده سیاه شدن چیکار باید کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما ؟ از قارچکش کاپتان استفاده کنید باری سیاهک ها بهتره و اینکه باید نورشو زیاد کنید و بهش تغذیه مخصوص انتوریوم بدید با کود پوکون یا گرین هر دوفهته یبار

 4. Somayyeh گفت:

  درود بر شما
  برای گل دهی ۳گرم آهن فرمودید منظورتون چیه؟قرص آهن هست و از داروخانه باید تهیه کرد و سه گرم چه میزان هست؟ ممنونم از پاسخ گویی تون

 5. فری گفت:

  درود بر شما
  این گیاه سمی هست ؟ می خوام به جای کاشتن در خاک بذارم تو آب و در آبش ماهی بندازم
  امکانش هست ؟
  با سپاس

 6. فری گفت:

  آقای مهندس یه سوال دیگه
  چکار کنیم نسل کنه از خونه مون کنده بشه ؟ ساناز و یاس و نسترن داریم از بهار اول قارچ می گیرن (سفیدک) تا میان یه کم جون بگیرن کنه میوفته بهشون تا همه برگاشونو دونه دونه نکنیم و سم نزنیم از بین نمی رن دوباره که برگ درمیارن شته میوفته
  سم زاک و مالاتیون می زنیم گاهی هم مخلوط سیر و فلفل و روغن می زنیم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ :))))))))) خیلی باحال نوشتی دلم سوخت برات.
   ببین اول باید با معجزه ی اسیدهیومیک مرتب همراه آهن گلات رو تغذیه کنید دو هفته یبار تا گلات مقاوم بشن ، گلی که ضعیف باشه ماده ای بنام کایرومون ترشح میکنه که افات رو به خودش جذب میکنه ، یا اسیدهیومیک و اهن گلت دیگه مقاوم میشه البته دو هفته یبار هم کود کامل گرین بدید ، بعد در مرحله ی دوم میشه سمپاشی با سموم تخصصی ما در فروشگاه که سم موثر روی هر افت به صورت اسپری و اماده موجود هستش… سمپاشی کنید تا ریشه کن بشن…

 7. رضا گفت:

  Attachment

  سلام
  ممکنه بگین اسم این گل چیه و شرایط نگهداریش به چه صورته؟

  ممنون از سایت خوبتون

 8. فاطمه گفت:

  سلام. قارچ کش کاپیتان چند وقت یکبار باید استفاده کنیم؟

 9. فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر . من گل ارکیده دارم و حدود دو ماه خریدم و از زمانی که خریدم گل داشت. شما توی توضیحات فرمودین باید از بالای اولین گل ساقه رو ببریم تا در فصل پاییز گل دهی شروع شود. الان برش ساقه برای گل من اتفاق نیفتاده و فصل پاییز داره شروع میشه به نظرتون من باید چیکار کنم؟ و من کود گرین ارکیده و پوکون انتوریوم خریدم چند وقت یکبار برای گلها استفاده بشن؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

 

برای عضویت دركانال تلگرامی بنفشه آفریقایی کلیک کنید

کانال فروش بنفشه آفریقایی

کانال فروش بنفشه آفریقایی