گل های آپارتمانی ۲۹۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل یوکا

یوکا

نام انگلیسی

Spineless yucca

نام علمی

Yucca elephantipes

فارسی رایج

یوکا-خنجری

فارسی اصیل

زنگوله ای(اشاره به گلهای زنگ مانند و وارونه ان)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000

از خانواده

Agavaceae/Liliaceae

خاستگاه

مکزیک و آمریکای لاتین

 

 

سلام دوستان عزیز درخدمتم با یک گل دیگه ، یوکا گیاهی مناسب برای مغازه ها بانک ها دفاتر که دارای نور متوسط هستند ، می باشد.کمتر خانواده است که با نام و شکل این گیاه آشنا نباشند،گیاهی است از خانواده آگاواسه و به قول بعضی از منابع از خانواده لیلیاسه،برگها بزرگ و کشیده و خنجری،نوک تیز و به رنگ سبز،در کاشت گروهی مورد استفاده قرار میگیرد،ممکن است یک یا چند گیاه داخل یک گلدان کاشت شوند،با حذف جوانه انتهایی گیاه دو یا سه شاخه خواهد شد،به ابیاری کمتری نیازمند است،ساقه گل دهنده هر چند سال یکبار نمودار شده و گلهای سفید کرمی به تعداد زیاد به شکل زنگوله ای کوچک  و واژگون ظاهر میشوند ولی در اپارتمان کمتر به گل مینشیند

 

نیازها:

 

نور: به نور کافی نیاز دارد،از نور وسط روز به خصوص از پشت شیشه بیزار است،۴ تا ۵ هفته در سایه مقاومت میکند.

دما: درجه حرارت مطلوب در زمستان ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتی گراد و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق و در بالکن است

آبیاری :همیشه بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.

رطوبت: در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر ماه یکبار غبارپاشی توصیه میشود.

تغذیه:  در بهار و تابستان گلدان را با نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده تغذیه کنید.

خاک مناسب: خاک کمپوست مناسب ترین محیط رشد برای ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان: در ۴ سال اول رشد نیاز به تعویض گلدان سالیانه دارد ولی با گذشت سه سال تعویض خاک های سطحی ان با خاک نو کافی به نظر میرسد،در هنگام تعویض گلدان توجه کنید که خاک کاملا پرس شود.

تمیز نمودن برگها:جهت تمیز نمودن برگها از پارچه و یا اسفنج مرطوب استفاده نکنید.

هرس و تکثیر:جدا کردن پا گیاه در بهار، کاشت قلمه در شن و ریشه دار نمودن ان راحت ترین روش تکثیر یوکا می باشد. همینطور مطابق شکل میتوانید از انتهای شاخه های آن ببرید به عنوان تکثیر، و پایین ساقه هم دوباره جوونه میزنه و چند شاخه میشه و گلتون زیبا تر میشه ، قلمه ها رو در آب یا خاک بزنید تا ریشه دار شوند.

 

هرس یوکا

هرس یوکا

قلمه یوکا

قلمه یوکا

 

عوارض و درمان:

 

لکه های قهوه ای روی ساقه و زیر برگها مشاهده میشود:عامل ان حشره افت است،سطح زیرین برگ را با پنبه اغشته به سم حشره کش نفوذی خیس و یا گیاه را هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگها در زمستان خشک میشوند:هوا گرم است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.غبارپاشی را فراموش نکنید.

برگهای زیرین زرد میشوند:نور کافی نیست،گیاه را به محل پرنور تری منتقل کنید.

برگهای جدید فاقد ریشه هستند:به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد،اگر تغذیه به طور منظم انجام میشود ممکن است سردی هوا عامل ان باشد،شرایط را بازدید و نارسایی را رفع کنید.

برگها رنگ پریده اند:نور مستقیم زیاد است،گیاه به نور کافی نیاز دارد،ولی اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر به برگهای ان صدمه میزند.

نقاط زنگ مانند روی برگها مشاهده میشوند:از مواد براق کننده استفاده شده است،برگها را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید.

کپک خاکستری روی برگها مشاهده میشود:عامل ان قارچ بوتری تیس که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است،گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی کنید و به محل گرم منتقل کنید،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف کنید.آبیاری را کاهش دهید

گیاه خود را انداخته است:ریشه ها توسعه نیافته اند،گیاه را  به گلدان کوچکتری منتقل کنید و کمپوست اطراف ریشه را کاملا متراکم نمایید،گلدان را به محل پرنورتری ببرید

زخم های پنبه ای سفید رنگ در وسط برگها مشاهده میشود:عامل ان حشره افت است،گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر ۲ هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

کلیه برگهای یک شاخه سیاه رنگ شده و میپوسند:ابیاری زیاد است،خاک های سطحی گلدان باید در فاصله بین دو ابیاری خشک شوند،زهکش را بازدید و اب زیر گلدانی را خارج نمایید.

 

باغچه ای با یوکا:

 

گلدانی تهیه نمایید که گنجایش حجم ریشه ۳ گیاه یوکا را دارا باشد.۳ گیاه یوکا را از گلدان خارج و در ۳ نقطه گلدان جدید و برحسب جهت شاخه ها و با فاصله مناسب کاشت کنید،دو روز اول از ابیاری خود داری و گلدان را به سایه منتقل کنید.

در صورت حذف جوانه انتهایی ممکن است چندین جوانه در محل قطع شروع به رشد نمایند،بر حسب قطر شاخه تعداد شاخه های مورد نیاز در جهات مختلف نگهدارید و بقیه را حذف کنید.

یوکا

یوکا

 

نکته برای دانشجویان و علاقه مندان!!

 

یوکا بومی مکزیک و آمریکای لاتین میباشد.در طبیعت این گیاه در هوای خنک ۲ بار درسال ،یکی در اردیبهشت و یکی در پاییز به گل می نشیند.پس از پایان گلدهی اول باید ساقه گل دهنده را  قطع کرد.این گیاه در ایران و سایر مناطق غیر بومی بذر نخواهد داد زیرا در منطقه بومی خود حشره ای به نام (پرونووا) که مسئول گرده افشانی این گیاه میباشد زندگی میکند به همین دلیل پراکنش این گیاه محدود و تکثیر آن با قلمه و تقسیم بوته میباشد!!

حشره پرونوبا

حشره پرونوبا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

عاقلی باید که پای اندر شکیبایی کشد

سروبالای منا گر چون گل آیی در چمن

خاک پایت نرگس اندر چشم بینایی کشد

روی تاجیکانه‌ات بنمای تا داغ حبش....

دیدگاه های شما

292 پاسخ به "معرفی گل یوکا"

 1. مجتبی گفت:

  خیلی خوب و جامع بود مرسی از سایت خوبتون

 2. میم گفت:

  سلام
  چرا یوکای من با وجود اینکه درخت بزرگی شده و توی باغچه است گل نمیده؟

 3. ف ابوعلی گفت:

  Attachment

  با سلام
  خوزستان و ساکن اهوازم
  گیاه یوکایی حدود ۴ یا ۵ پیش خریداری کردم و گلدونشو خود فروشنده عوض کرد بعد از گذشت ۱ماه دیدم برگها از پایین داره زرد میشه و خشک میشه فروشنده گفت سم مازنکوب بریز تو آب و به برگهاش اسپری کن انجام دادم اما فایده نداشت بعد از ۱ ماه دیگه تو زیرگلدونی حشره سفید دیدم که تو گلدون هم خخخیلی دیده میشد اول سم مالاتیون و مازنکوب بهش اسپری زدم و بقیه سمها رو ریختم رو خاکش بعد تا چند هفته ادامه دادم و بعد ی ماه ۱۰ روز سم سوین و دیازینون به نسبت ۲ سی سی در لیتر بهش اسپری زدم و بقیشو ریختم رو خاک. الان حدود ۱ ماهه که گیاهمو بخاطر آفت هایی که داشت بردم بیرون تو تراس که آفتابگیر نیست اما گرمه .برگها همینطور داره زرد و خشک میشه. نمیدونم دیگه باید چیکارش کنم سم مازنکوب و سوینم دیگه تموم شد اما گیاهم همینجور داره از بین میره،اینم تازه ترین عکس برگ گیاهمه. لطفا کمکم کنید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیززم خوبی شما؟ این لکه ها قارچ هست باید با سم مانکوزب سمپاشی کنید و با کود کامل تغذیه کنید روی برگ ها دیگه اب ریخته نشه ! نور و تهویه هوای تازه رو زیاد کنید و برگهایی که خیلی لکه دارن رو بکنید

 4. نفیسه گفت:

  سلام. وقتتون بخیر. یوکای من حالش خوبه و سرحاله و توی تراس گذاشتم که دو سه متر با در شیشه ای ورودی ساختمان فاصله داره (به خاطر باز و بسته شدن در هوا هم جریان داره). آیا گلم پاییز به گل میشینه؟ یا ببرمش بیرون توی سایه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این یوکا با اون یوکای توی خیابون فرق داره اون یوکای باغی هست این اپارتمانیه ! این گل نمیده ولی الان شرایطتون عالیه براش !

 5. نفیسه گفت:

  ببخشید اشتباه نوشتم. گلم توی راه پله قرار داده و نورش خوبه

 6. علیرضا گفت:

  Attachment

  سلام جناب سجادی عزیز
  وقت بخیر
  آیااین گل توی عکس یوکا است؟

 7. ع. لطفی گفت:

  سلام ، وقت بخیر
  من یک یوکای ده ساله دارم. تازگی ها از گردن کج شده و شروع به خشکیدن کرده است. بالای شاخه اش هم پوک و توخالی شده است. اما پایین ساقه اش هنوز محکم است.می تونم قسمت خراب شده را ببرم.دوباره سبز می کنه. میشه راهنمایی کنید چه کارش کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ممکنه قارچ باشه که باید نقاط خراب رو از زیر نقاط سالم ببرید و با سم قارچکش تیمار کنید و با اسیدهیومیک و کود تقویت کنید تا زودی خوب بشه روی بوته اب ریخته نشه و بین دو ابیاری خاک خشک بشه ! تهویه هوا و نور هم فراهم کنید براش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید