گل های آپارتمانی ۲۱۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل یوکا

یوکا

نام انگلیسی

Spineless yucca

نام علمی

Yucca elephantipes

فارسی رایج

یوکا-خنجری

فارسی اصیل

زنگوله ای(اشاره به گلهای زنگ مانند و وارونه ان)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000

از خانواده

Agavaceae/Liliaceae

خاستگاه

مکزیک و آمریکای لاتین
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

 

سلام دوستان عزیز درخدمتم با یک گل دیگه ، یوکا گیاهی مناسب برای مغازه ها بانک ها دفاتر که دارای نور متوسط هستند ، می باشد.کمتر خانواده است که با نام و شکل این گیاه آشنا نباشند،گیاهی است از خانواده آگاواسه و به قول بعضی از منابع از خانواده لیلیاسه،برگها بزرگ و کشیده و خنجری،نوک تیز و به رنگ سبز،در کاشت گروهی مورد استفاده قرار میگیرد،ممکن است یک یا چند گیاه داخل یک گلدان کاشت شوند،با حذف جوانه انتهایی گیاه دو یا سه شاخه خواهد شد،به ابیاری کمتری نیازمند است،ساقه گل دهنده هر چند سال یکبار نمودار شده و گلهای سفید کرمی به تعداد زیاد به شکل زنگوله ای کوچک  و واژگون ظاهر میشوند ولی در اپارتمان کمتر به گل مینشیند

 

نیازها:

 

نور: به نور کافی نیاز دارد،از نور وسط روز به خصوص از پشت شیشه بیزار است،۴ تا ۵ هفته در سایه مقاومت میکند.

دما: درجه حرارت مطلوب در زمستان ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتی گراد و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق و در بالکن است

آبیاری :همیشه بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.

رطوبت: در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر ماه یکبار غبارپاشی توصیه میشود.

تغذیه:  در بهار و تابستان گلدان را با نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده تغذیه کنید.

خاک مناسب: خاک کمپوست مناسب ترین محیط رشد برای ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان: در ۴ سال اول رشد نیاز به تعویض گلدان سالیانه دارد ولی با گذشت سه سال تعویض خاک های سطحی ان با خاک نو کافی به نظر میرسد،در هنگام تعویض گلدان توجه کنید که خاک کاملا پرس شود.

تمیز نمودن برگها:جهت تمیز نمودن برگها از پارچه و یا اسفنج مرطوب استفاده نکنید.

هرس و تکثیر:جدا کردن پا گیاه در بهار، کاشت قلمه در شن و ریشه دار نمودن ان راحت ترین روش تکثیر یوکا می باشد. همینطور مطابق شکل میتوانید از انتهای شاخه های آن ببرید به عنوان تکثیر، و پایین ساقه هم دوباره جوونه میزنه و چند شاخه میشه و گلتون زیبا تر میشه ، قلمه ها رو در آب یا خاک بزنید تا ریشه دار شوند.

 

هرس یوکا

هرس یوکا

قلمه یوکا

قلمه یوکا

 

عوارض و درمان:

 

لکه های قهوه ای روی ساقه و زیر برگها مشاهده میشود:عامل ان حشره افت است،سطح زیرین برگ را با پنبه اغشته به سم حشره کش نفوذی خیس و یا گیاه را هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگها در زمستان خشک میشوند:هوا گرم است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.غبارپاشی را فراموش نکنید.

برگهای زیرین زرد میشوند:نور کافی نیست،گیاه را به محل پرنور تری منتقل کنید.

برگهای جدید فاقد ریشه هستند:به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد،اگر تغذیه به طور منظم انجام میشود ممکن است سردی هوا عامل ان باشد،شرایط را بازدید و نارسایی را رفع کنید.

برگها رنگ پریده اند:نور مستقیم زیاد است،گیاه به نور کافی نیاز دارد،ولی اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر به برگهای ان صدمه میزند.

نقاط زنگ مانند روی برگها مشاهده میشوند:از مواد براق کننده استفاده شده است،برگها را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید.

کپک خاکستری روی برگها مشاهده میشود:عامل ان قارچ بوتری تیس که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است،گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی کنید و به محل گرم منتقل کنید،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف کنید.آبیاری را کاهش دهید

گیاه خود را انداخته است:ریشه ها توسعه نیافته اند،گیاه را  به گلدان کوچکتری منتقل کنید و کمپوست اطراف ریشه را کاملا متراکم نمایید،گلدان را به محل پرنورتری ببرید

زخم های پنبه ای سفید رنگ در وسط برگها مشاهده میشود:عامل ان حشره افت است،گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر ۲ هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

کلیه برگهای یک شاخه سیاه رنگ شده و میپوسند:ابیاری زیاد است،خاک های سطحی گلدان باید در فاصله بین دو ابیاری خشک شوند،زهکش را بازدید و اب زیر گلدانی را خارج نمایید.

 

باغچه ای با یوکا:

 

گلدانی تهیه نمایید که گنجایش حجم ریشه ۳ گیاه یوکا را دارا باشد.۳ گیاه یوکا را از گلدان خارج و در ۳ نقطه گلدان جدید و برحسب جهت شاخه ها و با فاصله مناسب کاشت کنید،دو روز اول از ابیاری خود داری و گلدان را به سایه منتقل کنید.

در صورت حذف جوانه انتهایی ممکن است چندین جوانه در محل قطع شروع به رشد نمایند،بر حسب قطر شاخه تعداد شاخه های مورد نیاز در جهات مختلف نگهدارید و بقیه را حذف کنید.

یوکا

یوکا

 

نکته برای دانشجویان و علاقه مندان!!

 

یوکا بومی مکزیک و آمریکای لاتین میباشد.در طبیعت این گیاه در هوای خنک ۲ بار درسال ،یکی در اردیبهشت و یکی در پاییز به گل می نشیند.پس از پایان گلدهی اول باید ساقه گل دهنده را  قطع کرد.این گیاه در ایران و سایر مناطق غیر بومی بذر نخواهد داد زیرا در منطقه بومی خود حشره ای به نام (پرونووا) که مسئول گرده افشانی این گیاه میباشد زندگی میکند به همین دلیل پراکنش این گیاه محدود و تکثیر آن با قلمه و تقسیم بوته میباشد!!

حشره پرونوبا

حشره پرونوبا

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

عاقلی باید که پای اندر شکیبایی کشد

سروبالای منا گر چون گل آیی در چمن

خاک پایت نرگس اندر چشم بینایی کشد

روی تاجیکانه‌ات بنمای تا داغ حبش....

دیدگاه های شما

218 پاسخ به "معرفی گل یوکا"

 1. پارسا گفت:

  Attachment

  مهندس عزیز سلام
  این یوکای ما چرا سقط جنین کرده؟ مشکلش چیه؟ لازمه جداش کنم؟ برگ بعدی چجوری میخواد دربیاد؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ برای اینکه با اب لوله کشی اب دادید خاکش شور شده برگ جدید سوخته ! اب زیاد از حدم نده بهش، الان البته مشکلی نمیبینم فقط یه برگ جدید نوکش سوخته ! که بقیه برگها درست میشه

 2. الهام گفت:

  با سلام ،یوکای من بیش از اندازه بزرگ شده ،به طوری که ساقه ش خم شده و ،هیچ پاجوش اضافه آیی هم ندارد ،فقط ی ساقه ی مستقیمه،حدود ۱۰ سالی میشه که دارمش الان میترسم بشکنه و از بین بره ،اصلا نمی‌دونم باید چیکارش کنم ،با توجه به این که هیچ پاجوشی هم ندارد احتمالا باید قلمه گیری بشه ،اما من میترسم از بین بره ،اگر میشه مراحل قلمه زدنش رو مرحله به مرحله برام بگید ،البته من تو جاهای مختلف خوندم ،ولی دقیقا متوجه نشدم منظورشون چیه ،میگن ۸ سانت از ساقه رو ببرید بعد قلمه بگیرید ،پس اون ساقه ی پر برگ رو چیکار کنیم ،یعنی از بین بره ؟؟؟؟خیلی خیلی درختچه ام رو دوست دارم خواهش میکنم راهنمایی کنید چیکارش کنم که از بین نره ،ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ میتونید هرسش کنید تا از ساقه ی باقی مونده از کناره ها جوونه میزنه ! و هم چند شاخه میشه هم از این لختی در میاد !

 3. جواد گفت:

  Attachment

  سلام وعرض ادب خدمت دوست گرامی
  یکبار از راهنمایی شما بهره بردم و مشکل گلدان یوکام حل شد
  مجدد مزاحمتون شدم ممنون میشم راهنمایی کنید هر چند که امیدی به بهبود حال گلدانم ندارم اما دوست دارم دلیلش رو بدونم.چون حالش خوب بود یهو دیوانه شد
  یکی از شاخه های اصلی یوکام مطابق عکسی که واستون فرستادم چروکیده شده.انگار مثل یک خیار له شده میمونه و استقامتش رو از دست داده

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ این دفعه دیگه کاری از دستم بر نمیاد ، این گل به خاطر عدم تهویه مناسب و گرما قارچ قانقاریا زده ، و باید از زیر ناحیه پوسیده ببرید و قارچکش بزنید روی زخم شاید درست بشه و از کناره ها جوانه بزنه ، سعی کنید تابستونا گردش هوا حتما فراهم کنید برای گلاتون تا قارچ نزنن.

 4. جواد گفت:

  تشکر از اطلاعات مفیدتون
  واقعا به جا راهنمایی میکنید
  ممنون دوست من

 5. فرامرز گفت:

  Attachment

  با سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  این یوکای من نمیدونم چه بلایی داره سرش میاد طبق توضیحاتی که دادید فکر کنم هم نورش کمه هم قارچ گرفته.
  توی عکس رو ببینید
  لکه های قهوه ای زیادی روی بررگهاش داره ایجاد میشه
  برگهای جدیدش تقریبا حالت پارچه ای دارن و پیچ میخورن و فرم درست نمیگیرن.
  البته یکی از عکس ها گل لینداست ولی اونم مثل همین برگهاش قبراق و سرحال نیست. برگهاشون پیچ میخورن و هر جهتی دوس دارن میرن. تو عکس مشخصه.

  ممنون میشم اگه لطف کنید و بگید کلا باید چه اقداماتی واسه خوب شدن حالشون انجام بدم مرسی.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ نورشون کمه ، قارچ زدن و تغذیه هم ندارن باید سمپاشی کنید با قارچکش و تغذیه کنید با کود کامل…

   • فرامرز گفت:

    Attachment

    با سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما.
    کود کامل منظورتون چی هست دقیقا؟
    چه کودی استفاده کنم؟و چجوری استفاده کنم؟؟

    در مورد نور ، توی خونم پر نور ترین جایی که وجود داره کنار پنجرست و اینا رو همونجا گذاشتم. پر نور تر از اونجا جایی ندارم تو خونه.راهکار شما چیه؟؟

    و اینکه الان که اواخر شهریور هست زمان مناسبی برای تعویض گلدان هست یا نه.
    در واقع دو تا برگ انجیری دارم که میخوام با هم ادغامشون کنم توی یک گلدان بزرگتر .آیا اشکالی داره یا نه؟؟ تقریبا ۶ ماه پیش گذاشتمشون تو گلدون
    ممنون ببخشید که سوالام زیاده.

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام گل من خوبی شما؟ کود گرین اپارتمانی بدید بهشون بهتره ادغام بمونه برای اردیبهش تا داستان درست نشه گردش هوا براشون خیلی مهمه و این انجریا باید نور داشته باشن تا برگاشون زیبا و بریده بریده بشه

 6. حدیث گفت:

  Attachment

  سلام یوکای ما چند وقتیه برگاش اینجوری دونه های زرد و قهوه ای روشون پیدا میشه و سوراخ میشن . کرم خوردشون؟

 7. ناصر گفت:

  Attachment

  سلام . چند وقته چند تا از برگ های یوکای من به شدت سوخته و برگهای جدیدش هم لوله ای شکل می شن . چکار کنم ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید اولا با اب کتری سرد شده اب بدید و دوما این قارچ زده باید سم سبز و سفید رو از فروسگاه ما تهیه کنید و بهش بزنید و با اسیدهیومیک و اهن تغذیه کنید گلتون روتا مقاوم بشه و سم هم که زدید درمون میکنه !

 8. سجاد گفت:

  سلام من میخواهم یه یوکا بخرم با ساقه بسیار پهن .ولی نمیدانم آیا این گل در اپارتمان دوام میاورد یا خیر .توضیح اینکه آپارتمان ما زیاد نور ندارد در ضمن کنار پنجره هم نمی شود گلی قرارداد . لطف میکنید راهنمایی کنید سپاس

 9. سجاد گفت:

  سلام ممنون از جوابتون
  در مورد سیکاس چی اون رو میتونم بخرم
  سپاس

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ این گل یه کود مخصوص داره به نام کود نخل پوکون هلند توی فروشگاه ما موجوده میتونید تهیه کنید 🙂 همه چیزای مورد علاقه این گل توش هست با فرمولاسیون تخصصی و تست شده دانشگاه واگنینگن آمستردام

 10. سجاد گفت:

  سلام ببخشید فکر کنم سوال من را متوجه نشدید
  من میخواهم یه گل سیکاس بخرم نمی دونم در شرایطی که من دارم یعنی نور متوسط میتونم آن گل را بخرم یا نه ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید سیکاس هوای ازاد و نور زیاد میخاد توی اتاق اصا فکرشم نکنید برگاش دراز و زشت میشن و خراب میشه !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

 

برای عضویت دركانال تلگرامی بنفشه آفریقایی کلیک کنید

کانال فروش بنفشه آفریقایی

کانال فروش بنفشه آفریقایی