گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۱۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل کلرودندروم

کلرودندروم

نام انگلیسی

Bleeding heart vine

نام علمی

Clerodendrum thomsoniae

فارسی رایج

کلرودندروم

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

20000

از خانواده

Lamiaceae

خاستگاه

غرب آفریقا

 

گیاهی است همیشه سبز با موطن آفریقایی و مالزی،در هوای ازاد ارتفاع ان به ۴.۵ متر میرسد،اندام سفید در گل همان براکته ها هستند که گلبرگهای قرمز رنگ از وسط ان بیرون زده است،گلها به صورت دسته ای در بهار در انتهای شاخه ها ظاهر و تا آخر تابستان خودنمایی میکنند،در بهار و تابستان میتوان ان را در خارج از اتاق نگه داری نمود،رشد ان در زمستان کند و به ابیاری کمتری نیاز دارد،هوای خیلی سرد به برگها و ساقه ها لطمه وارد نموده و باعث پوسیدگی انها میشود،نسبت به مواد براق کننده حساس است و نام این گیاه به یونانی درخت بخت و یا درخت قسمت است.

 

نیازها:

 

نور:به نور کامل نیاز دارد،آفتاب را به راحتی تحمل میکند،افتاب وسط روز به برگها گل صدمه وارد میکند.

دما:از بهار تا پائیز درجه حرارت حدود ۲۰ درجه ثابت نگه دارید،ولی از پائیز تا بهار آینده درجه حرارت ۱۵ برای ان کافی است.

آبیاری:از اواسط بهار تا اواخر تابستان هفته ای دو بار ابیاری کنید،از اواخر تابستان تا اول زمستان هفته ای یکبار کافی است،در زمستان با خشک شدن سطح خاک گیاه را ابیاری کنید.

رطوبت:به رطوبت شدید نیاز دارد،شرایط رطوبتی گلخانه برای این گیاه ایده آل است،در بهار و تابستان در منزل هفته ای دوبار غبارپاشی کنید،جهت تامین رطوبت پایدار به زیرگلدانی حاوی سنگریزه اب اضافه کنید و دقت کنید که ته گلدان با اب در ارتباط نباشد.

تغذیه:کمبود مواد غذایی خاک گلدان را با مواد غذایی مصنوعی مایع یا جامد محلول در اب هفته ای یکبار طبق دستور سازنده و یا فروشنده جبران کنید،تغذیه در فصل زمستان لزومی ندارد

خاک مناسب:مخلوطی از خاک لوم و شن مطلوب است.

تعویض گلدان:در پائیز شاخه های خشک یاه را حذف و در بهار گلدان را تعویض کنید.

تمیز نمودن برگها:تامین رطوبت به وسیله غبارپاشی برگها را تمیز میکند،از مواد براق شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر:ریشه دار نمود ن قلمه ساقه در تابستان

 

عوارض و درمان:

 

شاخ و برگ گیاه زیاد شده و گلها ظاهر نمیشوند:ممکن است به دو علت باشد،یا نور کافی نیست،که گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید،و یا گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد که طبق دستور عمل شود.

برگها سیاه و گلها بی رنگ و شفاف هستند:صدمه مربوط به استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است،از انها استفاده نکنید.

در بهار و تابستان برگها و ساقه های گیاه خم میشوند:هوا خشک و گیاه به شدت تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل و یا تشت پر از اب برده و سپس خارج کنید،ابیاری را با اب بدون املاح ولرم انجام دهید.

سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت است:کنه ریز قرمز عامل ان است،با پارچه و یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگها را تمیز نموده و یا هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند،تامین رطوبت در کاهش افت موثر است

براکته های گلها میریزند:ممکن است به دو دلیل باشد،یا نور کافی نیست که گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید و یا هوا خیلی سرد و یا خیلی گرم و خشک است،شرایط را بازدید و نارساییها را برطرف کنید.

در بهار و تابستان گلها ظاهر نمیشوند:گیاه در زمستان در هوای گرم نگه داشته شده است،در زمستان دما را حدود ۱۵ درجه ثابت نگه دارید

برگهای جدید ریز بوده و گلها ظاهر نمیشوند:گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج میبرد و در فصل رشد طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.

برگها در زمستان میپوسند:ابیاری بیش از حد عامل ان است،در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری کنید.

حشرات ریزی در اطراف گلدان ها در حال پروازند:گیاه را با سم حشره کش طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند

زخم های پنبه ای شکل روی برگها و قاعده انها مشاهده میگردد:حشره افت عامل ان است،گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

 

تامین رطوبت و هرس شاخه ها:

 

نیاز شدید این گیاه به رطوبت به خصوص در روزهای گرم،غبارپاشی دو بار در هفته در بهار و تابستان را ایجاب میکند،جهت تامین رطوبت دائمی و پایدار به داخل زیر گلدانی سنگریزه دار طوری اب اضافه کنید که ته گلدان ها با اب در ارتباط نباشد،ارتفاع شاخه ها را پس از اتمام دوران گلدهی به حدود ۸ سانتی متر برسانید.

کلرورندروم

کلرورندروم

باغ شیشه‌ای

چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟
نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟
چرا مردم نمی دانند
که در گل های ناممکن هوا سرد است؟

دیدگاه های شما

16 پاسخ به "معرفی گل کلرودندروم"

 1. دریا گفت:

  سلام خسته نباشید. ببخشید میشه چند تا گل اپارتمانی گلدار بهم معرفی کنید که با اب و هوای یزد سازگاری داشته باشه ؟و تقریبا برام چند سال بمونه. مثلا انتریوم یا گازمانیا یا پرنده بهشتی یا … . راهنماییم میکنید ؟ممنونم

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟گلهایی مثه انواع آکالیف دیفن باخیا بنجامین کروتون گل کاغذی انواع یاس اینا همه توی سایه میمونند…..ببخشید دیر شد سوالات مردم زیاده باید توی صف صبر کنید

 2. دریا گفت:

  سلام استاد عزیز. خسته نباشی. همه این گلهایی که شما فرمودید رو دارم به جز اکالیف. گل گلدار چی میتونم نگه دارم؟؟؟ دلم میخواد گلهایی که گل میدن هم نگه دارم . البته ما هم حیاط و تراس داریم هم پنجره هامون افتاب گیر هستن . اما کلا گلی میخوام که برام بمونه و گل بده

 3. وحید گفت:

  سلام راجع به به لیمو هم توضیح دهید؟
  با تشکر فراوان

 4. شیما گفت:

  سلام خوبین خسته نباشید واقعا خدا قوت ممنون که اینقدر دلسوزانه ودر کمال آرامش به مشکلات گلهای ما رسیدگی میکنید

 5. شیما گفت:

  سلام
  من قصد خریدیک کلرورندرم دارم اما متاسفانه نمونه اش تو گل فروشیها ندیدم میشه راهنمایی کنیدچطور میتونم این گا از برگها و.. تشخیص بدم وآیا نام دیگه ای بین گل فروشها دارد؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   خواهش میکنم عزیزم….اگه تهران هستید تشریف ببرید اتوبان رسالت جنب مترو مصلی ، نهالستان رضوان ، توی گلخونه اپارتمانی کلرودندروم دارن سایز کوچیک ، همه به همین نام میشناسن یا پیچ معین التجار

 6. شیما گفت:

  از راهنمایتون ممنون

 7. مهی گفت:

  سلام من کمتر از یه ماه پیش این گل رو خریدم بعد در همون روز دوبار گلدونش رو عوض کردم. مشکلی نداشت و غنچه های قرمزش باز شدن و بعدم خشک شدن و افتادن و الان هم گلهاش فقط قسمت سفیدش مونده و داره از بالا رشد می کنه. اما به همون سرعت هم تند تند برگاش داره از پایین زرد میشه. من نمیدونم باید چیار کنم و دیکه اینکه خیلی بلنده تا پر. چیکار کنم که مثل توی عکس توپی و کم ارتفاع و پر از گل بشه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید این گل گردش هوا میخاد ، یکم پنجره رو براش باز کنید یا ببرید توی راه پله یا تراس ! تا ۱۰ سانت هرسش کنید تا گلتون گرد و توپی بشه ! تغذیه یادتون نره ! حتما کودش بدید هروقت خاکش خشکشد اب بدید تا زرد نکنه

   • مهی گفت:

    سلام. گردش هوا که کامل داره جز ظهر که آفتاب هست همه ی پنجره ها بازه با اینحال هی زرد میشه راجع به تغذیه با کود هم اینکه کمتر از یه ماهه گلدونش عوض کردم مشکلی ایجاد نمی کنه؟

 8. ندا گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  من این گلدون رو اردیبهشت خریدم،گل داشت،ولی گلش ک افتاد دیگه گل نداد
  سایت شماروخوندم گلدون رو توبالکن گذاشتم که درعرض چندساعت پژمرده
  بانو ر ملایم درون اپارتمان الان خیلی برگ داده اما دیگه گل نداد
  چه کنم؟

 9. مهدیس گفت:

  سلام جناب سجادی. با تشکر از توصیه های شما من گلم رو هرس کردم و در تراس گذاشتم و علاوه بر اینکه برگ هاش دیگه زرد نشد و نریخت بلکه چند روز پیش دیدم گل هاش هم جوونه زده.
  الان سوال من اینه که چون من بهش کود سه بیست و آهن و اسید هیومیک میدادم. الان که رو گله دیگه ندم کود بهش یا به جای سه بیست، کود گلدهی به علاوه ی اسید هیومیک و آهن مثل قبل بدم یا اصلا همون سه بیست و اسید هیومیک مثل قبل بدم. کلا این سوال رو راجع به گیاه های که روی گل میرن مثل همین کلرودندروم ام و گل هایی مثل کالانکوئه و گل حنا داشتم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید