گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۷۶۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۹ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل کروتون

کروتون

نام انگلیسی

Croton

نام علمی

Codiaeum variegatum

فارسی رایج

کروتون (کرچک هندی)

فارسی اصیل

تارفَل (تار=سر، فل=برگ)( معنی سر و استفاده از برگهای رنگین ان برای تاج)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

50000 الی 85000

از خانواده

Euphorbiaceae

خاستگاه

جنوب شرق آسیا

 

کروتون یکی از رنگین ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم  برگهای ان مورد توجه است. این گل زیبا در صورت نور داشتن اتاق یا محل کار شما و سرد نشدن و ثابت بودن دما می تواند به یک گل فوق العاده در دفتر شما تبدیل شود ، باید توجه کرد که بعد از خرید حتما برای سازگاری با محیط تعدادی از برگهای پیر خواهد ریخت یا زرد میشود،نباید نگران شد ، در زمستان باید مراقب سرما باشید همینطور به بوی گاز در منزل یا گازوییل در محیط خود بسیار حساس هستش، رنگ و شکل برگ با توجه به واریته ها فرق های اساسی دارد،لکه های تیره صورتی،نارنجی،قهوه ای و ارغوانی در برگهایی با زمینه سبز تیره منظره جالبی به برگها میدهد.برگهای جدید و جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لکه های رنگی در انها به وجود می ایند.گونه های مختلفی توی بازار داره مثه پنجه مرغی و رشته ای ، کخ از همه حساستر و زیباتره ، گونه ی پرتغالی که از همه مقاومتر و زیباتره ! …..

 

نیازها:

 

نور:  به نور کتار پنجره احتیاج دارد،ولی باید توجه داشت که  نور مستقیم افتاب در تابستان به گلدان های زیر دو سال صدمه وارد میکند،سایه رنگ ها را از بین میبرد،حتی الامکان از جابجایی گلدان خودداری کنید.

دما:   سعی گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود،در تابستان ۲۷ درجه و در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و به طور معدل ۲۰ درجه سانتی گراد بهترین شرایط حرارتی برای این گیاه است.

ابیاری:   ابین دو آبیاری حتما خاک خشک شود ، و موقع ابیاری گل بید سیراب گردد.

رطوبت: در تابش مستقیم اشعه افتاب غبارپاشی نکنید.در تابستان احتیاج به غبارپاشی روزانه دارد،ولی در زمستان هفته ای یکبار کافی است میتوانید یک جزیره در زیر گلدان ایجاد کنید تا رطوبت دایم ایجاد شود.

تغذیه:  در فصل های رشد(بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار از مواد غذایی محلول همراه با اب ابیاری استفاده گردد.

خاک مناسب:  بهترین خاک مخلوطی از خاک برگ،خاک باغچه و ماسه شسته نرم است،کف گلدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا اب اضافی از گلدان خارج شود.بهترین خاک خاک کمپوست یا خاک هلندی می باشد.

تعویض گلدان: باید صبر کنید تا ریشه ها ا زیر گلدان بیرون بزند آن وقت باید گلدان را تعویض کنید.

تمیز نمودن برگها: برگها را هر هفته با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز کنید،مواد براق کننده شیمیایی روزنه ها را مسدود میکند،از انها استفاده نکنید.

تکثیر: انتهاب قلمه های جوان و کاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری در گلخانه گرم و مرطوب در بهار،خوابانیدن هوایی ساقه ها در بهار یا پائیز

خوابانیدن هوایی کروتون

خوابانیدن هوایی کروتون

 

 

عوارض و درمان:

 

برگها کمرنگ و رنگ سبز روشن به خود گرفته اند: محیط تاریک است،گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید.

برگ ها با لکه های قهوه ای سقوط میکنند: هوای الوده به گاز اشپزخانه یا گاز نفتی عامل ان است،علت را بر طرف کنید.

برگها زرد رنگ شده و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل ان است،با سم کنه کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

ساقه پوسیده و برگها میریزند :ابیاری بیش از اندازه عامل ان است،در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود و سپس ابیاری کنید.

برگها در تمام اندام گیاه میریزند :تغییرات شدید درجه حرارت باعث این عارضه است،درجه حرارت را ثابت نگه دارید.

برگ های پائین بوته ریزش میکنند: هوا سرد و خشک است،گلدان را به محل گرمرتر منتقل و با ابفشان غبارپاشی کنید.

لکه های قهوه ای روی برگها ظاهر میشوند: غبارپاشی در افتاب انجام شده است،این عمل را در سایه انجام دهید.

برگهای جوان خیلی ریز و کم رشد هستند: به تغذیه مصنوعی احتیاج دارند،طبق دستور عمل کنید.

برگها منقبض شده اند :گیاه تشنه و هوا گرم است،گیاه را فورا ابیاری کنید  و غبارپاشی کنید.

زخم های پنبه ای شکل و سفید رنگ روی برگها و در قاعده انها به چشم میخورد :با پارچه اغشته به سم حشره کش افت را از بین ببرید و یا هر ۱۴ رو یکبار طبق دستور با سم سمپاشی کنید.

برگها رنگ خود را از دست داده و روی انها لکه هایی مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی موجود در بازار طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

رطوبت:

جهت تامین رطوبت در تابستان هر روز غبارپاشی با ابفشان لازم است،در زمستان هفته ای یکبار کافی است،رطوبت دائمی و پایدار با اضافه نمودن اب به زیر گلدانی سنگریزه دار تامین میشود،دقت نمایید که ته گلدان با اب در تماس نباشد.

تنوع در رنگ برگها و وجود لکه های زرد و قرمز و قهوه ای در متن سبز و براق بودن انها معرف سلامتی گیاه است،در هنگام خرید به این مشخصات دقت کنید.

 

نکته :

از نظر نگهداری کروتون پامرغی  بعد پا کلاغی سپس پرتغالی بعد کروتون معمولی میباشد ولی رنگ و لعاب کروتون معمولی بیشتر است در عوض نگهداری آن سخت تر میباشد و ریزش برگهای پایین آن جبران نمیشود در صورتی که دو گونه اولی ازین نظر هم نسبت به کروتون های معمولی برتری دارند!

 

کروتون رشته ای :

 

کروتون رشته ای

کروتون رشته ای

 

پنجه مرغی:

 

پنجه مرغی

پنجه مرغی

 

کروتون گورخری:

 

 

کروتون گورخری

کروتون گورخری

 

 

 

کروتون

کروتون

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

به دور گل منشین بی شراب و شاهد و چنگ

که همچو روز بقا هفته‌ای بود معدود

شد از خروج ریاحین چو آسمان روشن

زمین به اختر میمون و طالع مسعود....

دیدگاه های شما

764 پاسخ به "معرفی گل کروتون"

 1. شایان گفت:

  باسلام وعرض ادب ممنو ن از راهنمایی های شما بفرمابید برای پاییز وزمستان به گلهای اپارتمانی مخصوصا کروتن هر چند وقت کود بدیم تشکر زنده باشید

 2. ابتین گفت:

  سلام یک گل کروتون رشته ای خریداری کردم سه روز درمیان آبیاری میکنم و هر روز اسپری آب میزنم ریزش برگ داره و شپشک آرد الو در آن دیده ام آیا ریزش برگ به شپشک آرد الو ربط داره لطفاً راهنمایی بفرمایید ممنون از پاسختون

  • ابتین گفت:

   سلام کروتن رشته ای من نود درصد برگهاشو تا حالا از دست داد روی ساقه های آن جوانههای جدید زدن و داخل جوانه ها شپشک آرد الو زدند لطفاً سمی رو معرفی بفرمایید تا این گل رو انشاالله نجات بدیم از شما تقاضا دارم پاسخ را به ایمیلم نفرستید چون از اون استفاده نمیکنم

 3. محمدرضا گفت:

  سلام ممنون از سایت بسیار خوبتون…ببخشید من یه سوال داشتم. من یه کوروتون پرتغالی دارم که اول در تمامی طول ساقه برگ داشت ولی به مرور برگهاش ریختن..الان فقط تو نوک شاخه ها برگ میده و خوب هم میده انصافا، ولی برگایی که اون وسط ساقه بوده دیگه در نیومد. ینی جوونه داره ولی جوونه هاش فعال نمیشن و به خاطر همین گیاه خالی به نظر میاد. یه جایی خوندم که نوشته بود جوونه نوک گیاه رو بچینید تا بقیه جوونه ها فعال بشن. حالا سوال من اینه آیا این کار اصن درسته؟ و سوال بعدی اینکه اگه جوونه نوک چیده باشه باز دوباره از نوک هم برگ خواهد داد یا نه؟ با تشکر از شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ فعال نشدن اون جوونه های پایین به خاطر غالبیت انتهایی ساقه هست باید نوک ساقه رو هرس کنید اندازه یک سانت بچینید تا هورون ازاد بشه و پایین سبز بشن ! هم گیاه گرد و تو پر میشه و هم اینکه کچلی هم برطرف میشه

   • محمدرضا گفت:

    خیلی ممنون از پاسختون فقط دو تا سوال اینجا میمونه. ۱- ایا اون جوونه نوک دوباره بعدا در میاد و کلا گیاه از نوک بعدا دوباره قد میکشه؟ چون الان جوونه های نوکش خیلی فعالن و ۲- ایا این کار قطع جوونه نوک رو الان تو فصل پاییزم میتونم انجام بدم یا باید بذارم بهار؟ ممنونم ازتون

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید بله از نوک دوباره چند شاخه و گرد و توپی در میاد و نگران نباشید ازین بابت ! اگه توی بهار انجام بدید بهتره قطعا ولی الانم میشه این کارو کرد.

   • وحید گفت:

    Attachment

    سلام
    این کورتون منم مشکلش همینه؟
    اینکاریو که گفتید انجام بدم اوکی میشه

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ نه این مشکل فرق داره ، نحوه ی نگهداری چطوریه؟ نور زیاد و اب زیاد و رطوبت و محیط گرم میخاد ، شما دارید؟

 4. عبدالله گفت:

  Attachment

  با سلام و خسته نباشید
  و با تشکر از سایت خوب و به روزتون
  این کروتون رو چهار ماه پیش گرفتم. اولش برای سازگاری خیلی برگاش ریخت اما بعد دو سه هفته، دیگه نریخت و سرحال بود. الان دو هفته است که باز ریزش برگ پیدا کرده. در حالیکه جا به جاش نکردیم. البته از پاییز یه روز دیرتر آب می دم. هر ماه هم کود گرین کامل دادم. لطف می فرمایید راهنمایی کنید که علت ریزش مجدد برگ ها چیه؟
  تو اتاق، پشت پنجره جنوبی هست نورگیرش. نور مستقیم هم نداره. البته از ابتدای پاییز هوای پشت پرده سردتر شده.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید خاک روی شوره زده که نشونه خاک شور هست بهتره با اب لیمو بشورید بین دو اب خاکش خشک بشه و تغذیه کنید تا جلوی زردی رو بگیره ، شاید سایز گلدون تنک شده و اب نگهداری نمیکنه !

 5. مرتضی گفت:

  درود
  من کروتون دارم. متاسفانه چند ماه پیش در تابستان به مدت ۱۰ روز آب نخورده بود، ریزش زیاد برگ پیدا کرده بوده. الان وضعیتش خوبه ولی جوانه های انتهایی گیاه از بین رفتن و گیاه هیچگونه رشدی نداره. واسه رشد مجدد چکاری باید انجام بدم؟ آیا قطع ساقه از قسمت هوایی به میزان ۲ برگ میتونه به سبب فعال شدن گیاه بشه یا نه؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بهتره ۵ سانت از بالای گیاه رو هرس کنید تا هورمون ازاد بشه و گیاه بتونه از کناره های دوباره جوونه بزنه ! یه کود خبم مثه کودای گرین ایتالیا بهش بدید تا سریعا شوک بشه و رشد کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید