گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۷۴۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۹ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل کروتون

کروتون

نام انگلیسی

Croton

نام علمی

Codiaeum variegatum

فارسی رایج

کروتون (کرچک هندی)

فارسی اصیل

تارفَل (تار=سر، فل=برگ)( معنی سر و استفاده از برگهای رنگین ان برای تاج)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

50000 الی 85000

از خانواده

Euphorbiaceae

خاستگاه

جنوب شرق آسیا

 

کروتون یکی از رنگین ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم  برگهای ان مورد توجه است. این گل زیبا در صورت نور داشتن اتاق یا محل کار شما و سرد نشدن و ثابت بودن دما می تواند به یک گل فوق العاده در دفتر شما تبدیل شود ، باید توجه کرد که بعد از خرید حتما برای سازگاری با محیط تعدادی از برگهای پیر خواهد ریخت یا زرد میشود،نباید نگران شد ، در زمستان باید مراقب سرما باشید همینطور به بوی گاز در منزل یا گازوییل در محیط خود بسیار حساس هستش، رنگ و شکل برگ با توجه به واریته ها فرق های اساسی دارد،لکه های تیره صورتی،نارنجی،قهوه ای و ارغوانی در برگهایی با زمینه سبز تیره منظره جالبی به برگها میدهد.برگهای جدید و جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لکه های رنگی در انها به وجود می ایند.گونه های مختلفی توی بازار داره مثه پنجه مرغی و رشته ای ، کخ از همه حساستر و زیباتره ، گونه ی پرتغالی که از همه مقاومتر و زیباتره ! …..

 

نیازها:

 

نور:  به نور کتار پنجره احتیاج دارد،ولی باید توجه داشت که  نور مستقیم افتاب در تابستان به گلدان های زیر دو سال صدمه وارد میکند،سایه رنگ ها را از بین میبرد،حتی الامکان از جابجایی گلدان خودداری کنید.

دما:   سعی گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود،در تابستان ۲۷ درجه و در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و به طور معدل ۲۰ درجه سانتی گراد بهترین شرایط حرارتی برای این گیاه است.

ابیاری:   ابین دو آبیاری حتما خاک خشک شود ، و موقع ابیاری گل بید سیراب گردد.

رطوبت: در تابش مستقیم اشعه افتاب غبارپاشی نکنید.در تابستان احتیاج به غبارپاشی روزانه دارد،ولی در زمستان هفته ای یکبار کافی است میتوانید یک جزیره در زیر گلدان ایجاد کنید تا رطوبت دایم ایجاد شود.

تغذیه:  در فصل های رشد(بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار از مواد غذایی محلول همراه با اب ابیاری استفاده گردد.

خاک مناسب:  بهترین خاک مخلوطی از خاک برگ،خاک باغچه و ماسه شسته نرم است،کف گلدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا اب اضافی از گلدان خارج شود.بهترین خاک خاک کمپوست یا خاک هلندی می باشد.

تعویض گلدان: باید صبر کنید تا ریشه ها ا زیر گلدان بیرون بزند آن وقت باید گلدان را تعویض کنید.

تمیز نمودن برگها: برگها را هر هفته با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز کنید،مواد براق کننده شیمیایی روزنه ها را مسدود میکند،از انها استفاده نکنید.

تکثیر: انتهاب قلمه های جوان و کاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری در گلخانه گرم و مرطوب در بهار،خوابانیدن هوایی ساقه ها در بهار یا پائیز

خوابانیدن هوایی کروتون

خوابانیدن هوایی کروتون

 

 

عوارض و درمان:

 

برگها کمرنگ و رنگ سبز روشن به خود گرفته اند: محیط تاریک است،گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید.

برگ ها با لکه های قهوه ای سقوط میکنند: هوای الوده به گاز اشپزخانه یا گاز نفتی عامل ان است،علت را بر طرف کنید.

برگها زرد رنگ شده و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل ان است،با سم کنه کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

ساقه پوسیده و برگها میریزند :ابیاری بیش از اندازه عامل ان است،در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود و سپس ابیاری کنید.

برگها در تمام اندام گیاه میریزند :تغییرات شدید درجه حرارت باعث این عارضه است،درجه حرارت را ثابت نگه دارید.

برگ های پائین بوته ریزش میکنند: هوا سرد و خشک است،گلدان را به محل گرمرتر منتقل و با ابفشان غبارپاشی کنید.

لکه های قهوه ای روی برگها ظاهر میشوند: غبارپاشی در افتاب انجام شده است،این عمل را در سایه انجام دهید.

برگهای جوان خیلی ریز و کم رشد هستند: به تغذیه مصنوعی احتیاج دارند،طبق دستور عمل کنید.

برگها منقبض شده اند :گیاه تشنه و هوا گرم است،گیاه را فورا ابیاری کنید  و غبارپاشی کنید.

زخم های پنبه ای شکل و سفید رنگ روی برگها و در قاعده انها به چشم میخورد :با پارچه اغشته به سم حشره کش افت را از بین ببرید و یا هر ۱۴ رو یکبار طبق دستور با سم سمپاشی کنید.

برگها رنگ خود را از دست داده و روی انها لکه هایی مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی موجود در بازار طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

رطوبت:

جهت تامین رطوبت در تابستان هر روز غبارپاشی با ابفشان لازم است،در زمستان هفته ای یکبار کافی است،رطوبت دائمی و پایدار با اضافه نمودن اب به زیر گلدانی سنگریزه دار تامین میشود،دقت نمایید که ته گلدان با اب در تماس نباشد.

تنوع در رنگ برگها و وجود لکه های زرد و قرمز و قهوه ای در متن سبز و براق بودن انها معرف سلامتی گیاه است،در هنگام خرید به این مشخصات دقت کنید.

 

نکته :

از نظر نگهداری کروتون پامرغی  بعد پا کلاغی سپس پرتغالی بعد کروتون معمولی میباشد ولی رنگ و لعاب کروتون معمولی بیشتر است در عوض نگهداری آن سخت تر میباشد و ریزش برگهای پایین آن جبران نمیشود در صورتی که دو گونه اولی ازین نظر هم نسبت به کروتون های معمولی برتری دارند!

 

کروتون رشته ای :

 

کروتون رشته ای

کروتون رشته ای

 

پنجه مرغی:

 

پنجه مرغی

پنجه مرغی

 

کروتون گورخری:

 

 

کروتون گورخری

کروتون گورخری

 

 

 

کروتون

کروتون

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

به دور گل منشین بی شراب و شاهد و چنگ

که همچو روز بقا هفته‌ای بود معدود

شد از خروج ریاحین چو آسمان روشن

زمین به اختر میمون و طالع مسعود....

دیدگاه های شما

740 پاسخ به "معرفی گل کروتون"

 1. عذرا گفت:

  سلام آقای سجادی خسته نباشید
  کروتون من برگهای پایینش یکی یکی داره میریزه.نه دما خیلی متغیره و نه سرده!!

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تغذیه چطوره؟ خاکش خشک نیست؟ نورش کم نیست؟

   • عذرا گفت:

    نورش عالیه و اصلا آفتاب مستقیم نیست.مواظب خاکش هم هستم با انگشت چک میکنم رطوبتش خیلی کم بشه آب میدم.البته نه اینکه خشک باشه.تازه خریدم تا حالا یه بار کود گرین آپارتمانی دادم.دو شاخه داره یه شاخش که از بالاش قلمه گرفته شده داره برگاش میریزه.اون یکی شاخه که رشد داره نمیریزه

 2. محمد گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان ، خسته نباشید ، ما دیروز یه کروتون رشته ای گرفتیم از گل فروشی ، گلدونش رو همونجا عوض کرد برامون و کادو بردیم برای یک از دوستانمون ، امروز این عکس رو فرستاده برای من ، برگهاش کلا جمع شدن ، میشه لطفا راهنمایی کنید که مشکلش چیه ؟ آیا امیدی به زندگی دوباره اش هست ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بذارید توی تشت اب تا از زیر اب بکشه بالا وقتی سیراب شد و ی خاک خیسشد درش بیارید ! تا درست بشه 🙂 از نظر نور خیلی خوبه فقط میمونه همین ابدهی و کوددهی که باید مرتب کود بدید بهش خیلی گل دهن داریه 🙂

 3. ماهان گفت:

  Attachment

  سلام وقت شما بخیر
  این کروتون رو دو ماه پیش خریدم و خیلی هم سر حال بود و غبار پاشی هم مرتب انجام دادم و کنار پنجره هم بوده،اما به یکباره شروع کرده به بی حال شدن و الان دیگه وضعش خیلی خرابه
  امروز کود پوکون مخصوص گیاهان برگدار هم بهش دادم ولی نمیدونم کار دیگه ای از دستم بر میاد براش یا نه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بذارید توی تشت بزرگ اب از زیر اب بکشه بالا روی خاک خیس شد درش بیارید تا سیراب بشه و درست بشه ! از کم ابی اینطوری میشه

 4. سلیمان گفت:

  Attachment

  سلام من یه کروتون خریدم یکماه خیلی سرحال بود
  ولی یکباره برگهاش آویزون شد. خاکشم خیسه و نمیشه گفت آب نخورده. ولی یبار از کود مایع بهش دادم، احساس میکنم از اونه. ولی به تمام گلهام دادم. من دوتا کروتون دارم. سبز و قرمز. سبزه سرحاله ولی قرمزه نه. چکارش کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما 🙂 ؟ ببینید اگه خاکش خیسه ، که از اب زیاد میتونه ریشه پوسیده باشه ! بذارید یکم خاک خشک بشه نور رو زیاد کنید براش و تهویه ها فراهم کنید ببرید توی تراس یا بالکن یا راه پله روشن تا یه مدت درست بشه !

 5. آرزو محمدی گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان
  کروتون من از وقتی گرفتمش یعنی از پارسال همین شکلی به همین تعداد برگ نه کم میشه نه میریزه،نه اثری از جوونه داره.گلدونشو عوض کردم خاک خوب ریختم.هر دو هفته کود گرین مخصوص گلهای اپارتمانی میدم.پشت پنجره شرقی هست نور کامل و گردش هوای عالی داره.هروقت خاکش خشک میشه اب میدم
  چیکار کنم جوونه بزنه؟
  ممنون میشم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ به به چه گل زیبایی ماشالا در ترکیب با گل دیگتون خودشو خوب نشون میده ! سایز گلدون رو یه سایز بزرگ تر کنید تا رشد بکنه !

   • آرزو محمدی گفت:

    ممنون مهندس جان
    یک ماهی هست گلدونشو بزرگ کردم.راستش داشتم خاکشو عوض میکردم ریشه زیادی نداشت،تو خاکشم کرم و جونور نداشت که بگم خورده
    اصلا اثاری از جوونه نداره
    😔

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید همیشه موقع خرید سوال کنید که گیاه ریشه پر هست یا نه ! اگه ریشه پ نباشه هم ریسک شوک جابجایی داره و هم رشدش همیشه به تاخیر میوفته چون اولویت رشد همیشه با ریشه هست ! الان شما توصیه میکنم کود فسفره بدید یا کودای گلدهی که زودتر ریشه بزرگ شه و درنتیجه برگ هاش بزرگ بشن

 6. سید مجتبی لاجوردی گفت:

  سلام
  یه گل کروتون گرفتم. روی یک چهارپایه جلوی پنجره گذاشته بودم
  یکی دو روز نبودم، گذاشتمش پایین چهارپایه که مبادا نور آفتاب اذیتش کنه
  بعد از یکی دو روز که اومدم، دیدم همه برگهاش به سمت پایین متمایل شده اند. سرحال نبودند
  علت چی میتونه باشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ توی تشت اب بذارید از زیر اب بکشه تا سیراب بشه ! روی خخاک خیس شد درش بیارید تا درست بشه ! به اب و کمبود ویتامین حساسه ! بهتره تغذیه رو جدی بگیرید با کودای گرین یا پوکون اپارتمانی

   • سید مجتبی لاجوردی گفت:

    سلام.ممنون از اینکه راهنمایی میکنید
    اما باید بگم به نظر میرسه هنوز خاکش مرطوبه
    تا دیدم اینجوری شده، یک لیوان و نصف آب بهش دادم
    به قدری که نیمی از این آب از زیر گلدان خارج شد
    ممکنه جاش گرما بوده باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید