گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۶۵۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل کالانکوئه

کالانکوئه

نام انگلیسی

Kalanchoe

نام علمی

Kalanchoe spp

فارسی رایج

کالانکوئه

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

15000

از خانواده

Crassulaceae

خاستگاه

ماداگاسکار

 

سلام دوستان عزیز با گل زیبای کالانکوئه در خدمتتون هستم میخواستم یک گل محبوب رو بهتون معرفی کنم.این جنس دارای حدود ۱۲۰ گونه مختلف بوده که شامل گیاهان چندساله گلخانه ای است.گونه ای از این گل هرسال درشروع هوای خنک پاییز وارد بازار میشه و به خاطر طول عمر گل و مقاومت به خشکی و سرما ، تنوع گل بسیار محبوب  هستش…. و بقیه گونه ها به خاطر ظاهر و مقاومت به خشکی به عنوان گیاهی گوشتی به فروش می رسد.گونه های این جنس به علت سهولت پرورش آنها و برگ های گوشتی و گل های زیبا، مورد توجه می باشد. چند گونه مهم این گیاه به شرح زیر است:

۱-   K. tomentosa( کالانکوئه کرک دار): برگ های آن به طور متراکم با کرک های سفید کوتاهی پوشانده شده و کناره های آن نیز دارای لکه های قموه ای رنگ است. گل های این گیاه از نظر زیبایی در مقایسه با برگ ها در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

کالانکوئه کرکدار

کالانکوئه کرکدار

۲-   K. blossfeldiana: این همان گونه ی معروف کالانکوئه هستش که هوای خنک وارد بازار میشود ! بومی ماداگاسکار است. ارتفاع و گسترش آن حدود ۳۰ سانتی متر. برگ ها سبز روشن و گوشتی به شکل تخم مرغی پهن که لبه آنها به سمت بالا برگشته است. کاسه گل، ارغوانی مایل به سبز و جام گل ارغوانی است. گل های آن در رنگ های قرمز، نارنجی، صورتی، زرد و سفید وجود دارد. در شرایط روز کوتاه به گل می رود و به طور معمول فصل پیدایش گل از اوایل پاییز تا شروع هوای گرم است.متاسفانه  این گونه وقتی وارد منزل بدون نور و بدون تهویه بشه گلهاش زود میریزن وگل نمیده اصلا ، باید توجه کرد این گل برای کنار پنجره باز ، تراس، بالکن و پشت پنجره و فلاور باکس مناسبه …

کلانکوئه

کلانکوئه

۳-   (K. daigremontiana(syn. Bryophyllum daigremontiana: این گونه زنده زا است و قدیمیا بهش اشک تمساح میگن،و از طریق گیاهچه های کوچک که روی لبه برگ های آن تشکیل می شود افزایش می یابد.

گل اشک تمساح

گل اشک تمساح

K. pinnataوK. daigaraiاز دیگر گونه های کالانکوئه هستند که زنده زا می باشند. گیاهان زند زا گیاهانی هستند که از طریق غیرجنسی به خودی خود افزایش می یابند. روی هر یک از دندانه های برگ گیاه، عضو کوچکی از گیاه که در حقیقت یک رویان برگساری کوچک است، تشکیل می شود و در اطراف برگ ها این اعضاء به گیاهان شکل خاصی می دهند. رویان ها پس از پراکنده می شوندو در آنجا شروع به رشد و نمو می کنند.

 

گلدهی:گلدهی کالانکوئه (K. blossfeldiana) از اواسط پاییز تا شروع گرما است و به طور معمول در نخستین روز های پاییز جلب نظر می کند. کالانکوئه یک گیاه روز کوتاه است و برای شروع گل انگیزی، فقط به دو روز کوتاه (شب بلند) نیاز دارد. افزایش تعداد روزهای کوتاه منجر به افزایش تعداد گل آذین می شود.پس از گلدهی، می توان دوباره در منزل آن را به گل نشاند که باید ساقه را از محلی که گل ندارد هرس کرد و گلدان را در هوای خنک و روز کوتاه قرار داد.ولی اکثر ملت چون این قضیه رو بلد نیستن نمیتونن توی خونه به گل بیارن این گل زیبا رو ، و مجبورن دوباره برن بخرن، خوب عزیزم یاد بگیر این چیز ها رو دیگه …..

 

دما : دمای مناسب برای رشد کالانکوئه ۲۰-۱۸ است. در دماهای کمتر از ۱۶ گلدهی به تأخیر می افتد و در دماهای بالاتر از ۲۲ سرعت رشد در بعضی رقم ها کاهش و در برخی افزایش می یابد. در دمای ۲۷ در همه رقم ها گلدهی به تأخیر می افتد.

آبیاری: بین دو آبیاری باید خاک خشک شود ولی به علت گلدار بودن و بیرون کاشتن متوسط روزانه آبیاری می شود. بهتر است قبل از آبیاری خاک رو چک کنید تا از ریزش گلها به خاطر اب زیاد جلوگیری بشه.

در تحریک گلدهی، از پوشش چادری تیره استفاده می شود. از آنجا که اگر این عمل در بعدازظهر شروع شود در زیر پوشش دما زیاد بالا می رود، بهتر است این عمل از ساعت ۷ بهداز ظهر شروع و در ساعت ۱۰-۹ صبح پوشش برداشته شود. در تابستان باید با پوشاندن سطح گلخانه شدت نور کاسته شود. نوسانات رطوبت خاک برای کالانکوئه باید کم باشد و خاک به طور یکنواخت مرطوب باشد. اگر در محیط کشت لکه هایی خشک باقی بماند رشد غیریکنواخت و گلدهی درهم و نامنظم خواهد بود. خاک باید ۵۰ درصد ماده آلی داشته باشد و از زهکشی خوبی برخوردار باشد، چون ریشه این گیاه افشان است. PHخاک باید ۵/۶-۵/۸ باشد. از کاربرد فسفر بیش از حد باید خودداری شود، چون باعث کاهش جذب عنصر روی می شود که مشکلات جدی را به دنبال دارد.

افزایش :افزایش کالانکوئه با قلمه ساقه و بذر به آسانی امکان پذیر است. گیاهان مادری که از آنها قلمه گرفته می شود باید در شرایط طول روز بلند پرورش یابند تا به حال رویشی باقی بمانند. قلمه انتهایی ساقه را که دارای چند جفت برگ بالغ است جهت افزایش بکار می برند. قلمه ها را پس از تهیه، به مدت ۳-۲ روز در گوشه ای قرار می دهند تا در محل بریدگی پینه تشکیل شود. سپس آنها را در محیط کشتی که دارای زه کشی و تهویه خوب باشد کشت می کنند. جهت ریشه دهی استفاده از تنظیم کننده رشد لازم نیست. کمترین رطوبت برای بستر کاشت لازم است و نباید زیاد آب داده شود. دمای مناسب برای بستر ۲۵-۲۱ است. در شرایط مناسب، از زمان کاشت قلمه تا گلدهی ۱۷-۱۳ هفته زمان لازم است. کاشت بذر در مورد برخی رقم ها که تفرقه صفات کمتری از خود نشان می دهند عملی است. بذر ها بسیار ریز هستند و از دی ماه تا تیر ماه کاشته می شود ولی برخی پرورش دهندگان در طول سال به تدریج بذرها را کشت می کنند تا قابلیت تولید در تمام طول سال را داشته باشند. بذر برای تندش نیاز به نور دارد، بنابر این نباید روی بذر پوشانیده شود. گونه های دیگر کالانکوئه از طریق پاگیاه و گیاهکهای اطراف برگ قابل افزایش است.راه بهتر برای برخی گونه ها استفاده از پیازچه هاییه که کنار برگ ها درمیاد و میوفته رو خاک و خودش همونجا سبز میشه.

قلمه کالانکوئه

قلمه کالانکوئه

جوانه زنی پیازچه ها

جوانه زنی پیازچه ها

پیازچه های کالانکوئه

پیازچه های کالانکوئه

 

ناهنجاری های فیزیولوژکی

 

دوستان عزیز ناتوانی در گلدهی، گلهای بدشکل و یا کاهش تعداد گل در گل آذین، در اثر دماهای خیلی بالا یا پایین ایجاد می شود. نور زیاد باعث ایجاد رنگ غیر عادی در برگ ها می شود و مقدار آنتوسیانین در برگ ها افزایش یافته و برگ ها با رنگ قرمز نامطلوبی ظاهر می شوند. اگر تعداد روز های کوتاه ناکافی باشد، گل آذین غیر عادی خواهد بود و براکته های پوسته ای کوچک، در گل بزرگ شده و مشابه برگ می شوند. این پدیده به نام فیلودی ( برگسانی) معروف است.

کالانکوئه

کالانکوئه

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

صبر بر جور رقیبت چه کنم گر نکنم

همه دانند که در صحبت گل خاری هست

نه من خام طمع عشق تو می‌ورزم و بس

که چو من سوخته در خیل تو بسیاری هست...

دیدگاه های شما

654 پاسخ به "معرفی گل کالانکوئه"

 1. شبیر گفت:

  سلام اسم این گل چیه و چرا این مشکل براش پیش اومده؟
  سپاس

 2. ساداتی گفت:

  Attachment

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  اینکه برگهای گل از پایین شروع به زرد شدن کرده نشونه چیه؟ ینی بهش زیاد آب دادم؟
  و اینکه ساقه های جدیدش بلند نمیشه … چکارش باید بکن؟ الان گلدونم تو بالکنه ای هستش که نور مستقیم خیلی بهش نمیخوره و یک روز درمیان آبیاری میشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید شرایط نگهداری چطوره؟ ممکنه اب زیاد یا نور کم باعث این اتفاق شده باشه ! ساقه تا زمانی که گل داره رشد نمیکنه ، بعد از گلدهی میشه گلها هرس بشه ! بهتره ببرید زیر نور زیاد توی بالکن یا حیاط تا حالش بهتر بشه.

 3. ناهید گفت:

  سلام دوباره آقای سجادی،کالانگوءه من گل نمیداد هییییچ تازگی شته هم زده ،دوتا گلدون دارم دوتاشم درگیر شده،برگای زرد و پیرشو جدا کردم بردم گذاشتم بالکن،نمیدونم چطور میشه شته ها رو نابود کرد،جایی خوندم با سیر و روغن و اب میشه سم خونگی برای شته ساخت،درسته؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یه سم کونفیدور براش تهیه کنید بهش بزنید تا افات از بین بره ! باید ببرید توی تراس یا بیرون تا بهتون گل بده همینطور این گل عاشق آهن هستش و باید اهن بهش بدید تا گل بده

 4. حسین گفت:

  سلام جناب سجادی.گل کالانکوئه ی من با اینکه گل داده ولی برگهاش قرمز شدن و اینکه بالمس اون ها چروک میشن.جای اون هم پشت پنجره ی شمال هستش.به نظر شما مشکل چیه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید سرخ شدن برگ واسه افتاب زیاد همراه با تشنگی هستش ! تهویه هوا رو براش بیشتر کنید تا درست بشه کود آهن هم فراموش نشه دو هفته یبار

 5. marjan گفت:

  Attachment

  سلام.چققققد خوبه ک شما هستین.
  من این گلو برام هدیه آوردن ولی اسمشو نمیدونم.
  کالانکوئه است بنظرتون؟
  حالش بنظرتون از رو عکس خوبه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ؟ بله کالانکوئه هستش به تهویه هوا نیاز داره تا برگاش ضخیم تر بشن و نورشم باید زیاد کنید بهش اهن هم بدید ، درکل خوبه حالش

 6. رسول گفت:

  Attachment

  سلام استاد عزیز
  من وقتی این کالانکوئه رو خریدم گل داشت و صبح ها باز میشدند، ولی چند مدته که همشون باز نمیشن و از وقتی که برگهای جدیدش شروع کردن به روییدن موجودت ریزی هم روش دیده میشوند که فکر میکنم شته باشند.
  میشه راهنماییم کنید؟
  این چند مدت قبل هستش.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یه سم اسپری دیازینون تهیه کنید بهش بزنید ، این گل باید بره جای روشن و خنک همراه تهویه ، مثه تراس مثه راه پله روشن ، مثه بالکن ! داخل اتاق خراب میشه.چون نمیتونه خوب تنفس کنه

 7. Mehrshad گفت:

  Attachment

  سلام.اسم این گیاه چیه و روش نگهداری و…؟حدود ۱/۵تا۲ماهه که یه چیزهای کوچولویی روش در اومدن(بیشترش ریخته)اینها گلاش هستن یا…؟ممنون.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید این کالانکوئه هستش و دور برگاشم بچه هاش یا پیازچه هاش درمیان و میریزن روی خاک و سبز میشن مثه خودش!

 8. Reza گفت:

  Attachment

  سلام مهندس خسته نباشید
  این اشک تمساح من چرا به این روز افتاده؟
  بعضی از برگاش اویزون شدن

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید ابش کمه و جاشم گرمه و تهویه نداره ببرید بیرون جای سایه تا درست کنید

 9. sadat گفت:

  Attachment

  سلام،خسته نباشید،از یه گلدون کالنکوئه چند قلمه گرفتم و کاشتم،الان رشد کرده ولی باتوجه به عکس ساقه ها بلند و برگها ریز هستند، ممنون میشم علت رو بفرمایید،الان در تراس نگهداری میکنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نورش کمه و تهویه هم کمه همینطور تغذیه کم هم باعث ریز شدن برگها میشه !بهتره هرسش کنید و تهویه براش ایجاد کنید تا مشکلش برطرف بشه

 10. sadat گفت:

  ببخشید هرس کنم یعنی برگاش رو بچینم،وارد نیستم
  خاک ورمی کمپوست براش کافی نیست؟
  اگرنه برای تغذیه چیکار کنم؟
  ممنونم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید تا نصف قیچی کنید ساقه رو و خاک اماده کاشت براش تهیه کنید ورمی کمپوست نیازی نیست برای تغذیه هم کود گرین بهش بدید از فروشگاه ما تهیه کنید گرین اپارتمانی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید