گیاهان پوششی و رونده ۲۹۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳

جنگ نازی ها با ساقه ی ناز…

نام انگلیسی

گل یخی

نام علمی

Aptenia sp

فارسی رایج

گل یخی

فارسی اصیل

گل ناز

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Aizoacea

خاستگاه

اکثرابومی جنوب آفریقا
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

 

    گیاه یخی نامی عمومی است که برای چندین گیاه گوشتی بکار می‌رود. این گیاهان همگی دارای برگ‌های ضخیم و آبدار بوده که بیشتر دارای سطح خاکستری یا کریستالی هستند. اغلب گل‌های زیبا تولید کرده که برخی به تقریب درخشان بوده بطوریکه گل‌های مینا مانند با گلبرگ‌های ابریشمی را تداعی می‌کنند. این گل‌ها زنبورعسل را جلب می‌کنند.

نیازها: گیاهان یخی از نظر خاک حساسیت زیادی ندارند و برخی از آن‌ها در خاک‌هایی که به تقریب خاص هستند رشد می‌کنند. آب باید به قدری داده شود که از پژمردگی و خشک شدن برگ‌ها جلوگیری شود و آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه یا سرخشکیدگی، بویژه در خاک‌های سنگین در آب و هوای داغ شود. در اواسط پاییز و یک بار دیگر بعد از اتمام گلدهی باید مقدار کمی کود داده شود. برخی از این گیاهان به شرح زیر می‌باشد:

گلدهی: از اواسط بهار تا اوایل پاییز گل می‌دهد.

نیازها: در نور کامل و ترکیب خاکی تشکیل شده از ۲ قسمت خاک لوم، ۲ قسمت ماسه و ۱ قسمت خاک برگ برگ پوسیده رشد مطلوبی دارد اما از نظر خاک گیاه کم توقعی است و به تقریب در تمام خاک‌ها رشد می‌کند.

افزایش: از طریق کاشت بذر و ریشه‌دار کردن قلمه در بهار یا تابستان قابل افزایش است. قلمه آن به راحتی در ماسه مرطوب ریشه می‌دهد. در مناطق سرد می‌توان گیاهان را قبل از شروع سرما جمع‌آوری کرد و از آن‌ها قلمه تهیه و در گلخانه در بستر ماسه‌ای ریشه‌دار کرد.

گونه‌های مهم:

 

   Aptenia cordifolia: گیاهی گوشتی با برگ‌های سبز براق قلبی شکل تا تخم‌مرغی به طول ۵/۲ سانتی‌متر است که روی ساقه‌های سست به طول حدود ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. گل‌های قرمز ارغوانی به قطر ۵/۲ سانتی‌متر در بهار و تابستان ظاهر می‌شوند. رقم ‘Variegata’ دارای برگ‌های حاشیه سفید است. برای فضاهای کوچک قابل استفاده است و گیاهان باید با فاصله ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر کشت شوند. با کاشت بذر و ریشه‌دار کردن قلمه قابل افزایش است.

گل نازآویز

گل نازآویز

   Kaffir fig, Hottentot fig) Carpobrotus spp).: بومی نواحی خشک آفریقای جنوبی، استرالیا، شیلی و مکزیک است. گیاهی چندساله گوشتی با عادت رشد خزنده است که برگ‌های آن گوشتی و متورم، سه‌گوش، متقابل، صاف و گاهی خالدار بوده و در پایین به صورت جفتی روی ساقه‌ متورم قرار دارند. گل‌های مینا مانند آن بدون دمگل با گلبرگ‌های فراوان بوده و از اواسط بهار تا اوایل پاییز ظاهر می‌شوند. در نواحی سرد در گلخانه سرد یا معتدل نگهداری شده و یا به صورت یک‌ساله حساس به سرما در هوای آزاد کشت و کار می‌شود. در نواحی گرم‌تر به عنوان گیاه پوششی در خاک‌های شنی و محل آفتابی در باغچه کشت می‌شوند. گیاه مناسبی برای حفظ خاک‌های شنی است. گیاهان سطح قابل ملاحظه‌ای را در زمین‌های مسطح و کمی شیب‌دار می‌پوشانند. از کاشت گیاهان در زمین‌های با شیب تند باید خودداری کرد چون وزن گیاهان در محل‌های خیس شده باعث جابجا شدن آن‌ها می‌شود. در تهران به مقدار زیاد در باغچه‌های سنگی کاشت شده و به طور معمول زمستان را بدون آسیب پشت سر می‌گذارد اما در سال‌هایی که هوا خیلی سرد شود تا حدودی آسیب می‌بیند اما با گرم شدن هوا رشد مجدد را از سر می‌گیرد.

    C. acinaciformis: ساقه‌ خزنده آن به طول ۵/۱ متر یا بیشتر با انشعابات جانبی کوتاه رشد می‌کند. برگ‌ها به طول ۹ سانتی‌متر به رنگ سبز خاکستری است که در سطح بالایی قسمت پایین دارای تاول‌هایی است. گل‌ها به رنگ ارغوانی مایل به قرمز کم رنگ به قطر ۱۲ سانتی‌متر است که در اواسط روز باز می‌شوند.

ناز خنجری

ناز خنجری

    C. edulis: ساقه‌ها پهن‌شونده به طول ۲ متر یا بیشتر بوده که در طول خود ریشه‌دار می‌شوند. گل‌های زرد رنگ و به قطر حدود ۱۲-۸ سانتی‌متر است که در بعد از ظهر باز شده و سپس در طول روز صورتی رنگ می‌شوند. میوه‌های آن خوراکی و انجیز مانند است.

گل ناز خنجری

گل ناز خنجری

    Red spike) Cephalopyllum): ارتفاع هر گیاه به ۵/۷ تا ۱۲ سانتی‌متر و گسترش عرضی آن به ۴۵ سانتی‌متر می‌رسد. برگ‌ها نوک‌تیز و به رنگ قرمز برنزی و انگشتی شکل است. روی گیاه پس از دو سال گل‌های قرمز در زمستان ظاهر می‌شود اما برخی می‌توانند در سراسر سال گل بدهند. با کاشت بذر در بهار و تابستان افزایش می‌یابد.

گل ناز

گل ناز

    Delosperma: از نظر مقاومت به سرما دارای تنوع هستند. D. ‘Alba’ حساس به سرما و دارای برگ‌های سبز درخشان و گوشتی استوانه‌ای روی ساقه‌هایی که به آرامی گسترش می‌یابند، می‌باشد. این ساقه‌ها همزمان با گسترش در سطح زمین ریشه‌دار می‌شوند. گل‌های سفید کوچک در تابستان افزایش می‌یابد.

گل ناز

گل ناز

    در نواحی سرد گیاهان در زمستان بوسیله برف یا مالچ زمستانه محافظت می‌شوند.
D. cooperi نسبت به سرما مقاوم‌تر بوده و تا ارتفاع حدود ۱۰ سانتی‌متر و گسترش عرضی ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. برگ‌های آن به‌تقریب استوانه‌ای و انگشتی شکل است. گل‌های ارغوانی درخشان به قطر حدود ۵ سانتی‌متر در طول تابستان ظاهر می‌شود.

گل ناز

گل ناز

    D. nubigenum: مقاومت به سرمای آن از دو گونه قبلی بیشتر است. گیاهان زمین را با تشکیل فرشی ضخیم از برگ‌های استوانه‌ای سبز روشن که در پاییز به رنگ قرمز در آمده و تا بهار به همین رنگ باقی می‌مانند، می‌پوشانند. گل‌های زرد رنگ آن به قطر ۵/۲ تا ۵ سانتی‌متر به‌تقریب یک ماه سطح گیاه را می‌پوشانند.

گل ناز

گل ناز

    Drosanthemum: به سرما حساس بوده و نقاط درخشان روی برگ‌های آن دلیل نامگذاری آن به نام گیاهی یخی است.

گل یخی

گل یخی

    D. floribundum: سطح بزرگی را با لایه‌ای به قطر ۱۵ سانتی‌متر از برگ‌های ریز می‌پوشاند. در بین گیاهان یخی این گیاه بهترین گیاه برای کنترل فرسایش در محل‌های شیب‌دار است. در اواخر بهار گیاه با گل‌های صورتی روشن پوشانده می‌شود.

گل یخی

گل یخی

    D. hispidum: گیاهی بوته‌ای شکل که به ارتفاع حدود۶۰ سانتی‌متر و پهنای ۹۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. دارای برگ‌های استوانه‌ای به طول ۵/۲ سانتی‌متر و گل‌های ارغوانی درخشان به قطر ۵/۲ سانتی‌متر است که ظاهری یکدست را در اواخر بهار و اوایل تابستان ایجاد می‌کند.   برای پوشش سریع گیاهان باید به فاصله ۴۵ سانتی‌متر کشت شوند.

گل ناز

گل ناز

    Lampranthus: گیاهانی پهن‌شونده و نیمه بوته‌ای با برگ‌های سبز خاکستری و انگشتی شکل هستند که از اواخر زمستان تا بهار گل‌های جالب توجهی را تولید می‌کنند که گلدهی آن‌ها تا پاییز ادامه دارد. گونه‌های محتلف آن با بذر و قلمه افزایش هستند. گیاهان باید با فاصله ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر کشت شوند.

    گل‌های نارنجی درخشان به قطر ۵ سانتی‌متر در L. aurantiacus روی گیاهان بوته‌ای فشرده که ارتفاع حدود ۴۰ سانتی‌متر دارند ظاهر می‌شود. رقم ‘Glaucus’ دارای گل‌های زرد شفاف و رقم ‘Sunman’ دارای گل‌های زرد طلایی است.

    L. productus: ارتفاعی مشابه گونه قبل داشته ولی گسترش آن بیشتر است و دارای برگ‌هایی با نوک برنزی و گل‌های ارغوانی به قطر ۵/۲ سانتی‌متر است.

گل نازگوشتی

گل نازگوشتی

    L. spectabilis: تا ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر رشد کرده و گل‌هایی به قطر ۵/۲ سانتی‌متر تولید کرده که در رنگ‌های صورتی متمایل به یاسی،‌ صورتی مایل به قرمز، قرمز و ارغوانی مشاهده می‌شوند.

گل ناز گوشتی

گل ناز گوشتی

    Redondo creeper) L. filicaulis): از نظر اندازه و بافت از سه گونه دیگر متفاوت است. ساقه‌های خزنده و نازک، برگ‌های کوچک و گل‌های صورتی کوچکی تولید کرده و پوششی به ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر ایجاد می‌کنند. گیاهان به آرامی گسترش یافته و برای سطوح کوچک مناسب هستند.

گل نازگوشتی

گل نازگوشتی

    Malephora: گیاهی حساس به سرما با برگ‌های انگشتی به رنگ سبز خاکستری است که پس زمین‌های فشرده ایجاد می‌کند. گلدهی اصلی آن در بهار است اما در سراسر سال گل‌هایی روی گیاه ظاهر می‌شود. با بذر و قلمه قابل افزایش است. گیاهان باید با فاصله ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متری کشت شوند.

    M. crocea: گیاهی کند رشد با گل‌های زرد با سایه قرمز به قطر ۵/۲ سانتی‌متر است.

گل ناز

گل ناز

    M. c. ‘Purpureocrocea’: دارای گل‌های صورتی است که با برگ‌های سبز مایل به آبی آن هماهنگی دارد و می‌تواند برای کنترل فرسایش در زمین‌های با شیب متوسط بکار رود.

گل ناز

گل ناز

    M. lutea: گیاهی متراکم‌تر است که به ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر رشد کرده و دارای برگ‌های سبز خاکستری و گل‌های زرد کوچک است.

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

298 پاسخ به "جنگ نازی ها با ساقه ی ناز…"

 1. فاطمه گفت:

  Attachment

  اسم این گیاه رو هم میخواستم بدونم

 2. محبوبه گفت:

  Attachment

  با سلام خدمت آقای مهندس
  دو تا گیاه دارم که هر دو تا برگهای گوشتی دارند.میخواستم لطف کنید اسمشون و شرایط نگهداریشون رو بگید.خیلی ممنون.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببنیید این اشوریا هستش و بالایی که شبیه مرزه هستش نوعی کراسولا هست.

   • محبوبه گفت:

    ضمن تشکر از پاسخگویی شما.دوباره مزاحمتون شدم که بگم چرا این گیاهی که فرمودیدآشوریا هستش و عکسشو قبلا گذاشتم برگاش کوچیکه و فقط هم ساقش بلند میشه و شاخه های جانبی در نمیاره؟الان تقریبا دو-سه ماهه که دارمش.برگهای پایینش ریخته و حدودا ۲۰ سانتیمتر ساقش رشد کرده.برگهای بالایی هم دوتا دوتا روبه روی هم در اومده و همینطور که گفتم رشد جانبی نداره؟؟؟ممنون میشم در این زمینه هم راهنماییم کنید.

 3. محبوبه گفت:

  Attachment

  این هم عکس بعدی.منظورم همون گیاهی هست که شبیه مرزه هستش.

 4. سورنا گفت:

  عرض سلام و ادب و احترام

  ناز دم عقربی من از یه جای ساقه قطع شده

  میشه کامل توضیح بدید چجوری بکارم که ریشه کنه و دوباره رشد کنه و تو چه محیطی بذارمش و چجوری آب بهش بدم

  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید همون ساقه هارو خیلی اسون و راحت بزنید توی خاک کنارگلدونش تا به راحتی ریشه بزنه ، این گیاه تکثیرش اصلا کاری نداره

   • surena گفت:

    Attachment

    سلام مجدد

    عزیزم همونجوری که گفتی ساقه شکسته رو گذاشتم تو خاک ولی بین سر برگها خشک شده

    طبیعیه؟ اگه نیست کمکم کن

    ممنون

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام ببینید توی اتاق ناید بزنید توی خاک ببرید توی فضای ازاد ، درضمن الان زمستونه صبر کنید تا بهار اون موقع گیراییش بهتره

 5. رحمان گفت:

  Attachment

  با سلام خسته نباشید
  می خواستم بدونم چرا این ناز یخی های من اینجوری شدن؟
  آیا خوب میشن؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببخشید دیر شد ،این دراثر کم آبی اینطوری شده و باید ببرید توی تراس و بیشتر ابیاری کنید نگران نباشیبد درست میشن

 6. رحمان گفت:

  ممنون از پاسختون -میشه بپرسم چقدر آبیاریش کنم و چقدر نور لازم داره؟آخه از اونجایی که گل رو میخری یه اطلاعات بیخودی میدن که همش بی فایده ست.

  ممنون میشم اگر زودتر پاسخ بدهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

محصولات فروشگاه

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای