گیاهان پوششی و رونده ۴۱۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳

جنگ نازی ها با ساقه ی ناز…

نام انگلیسی

گل یخی

نام علمی

Aptenia sp

فارسی رایج

گل یخی

فارسی اصیل

گل ناز

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Aizoacea

خاستگاه

اکثرابومی جنوب آفریقا

 

 

    گیاه یخی نامی عمومی است که برای چندین گیاه گوشتی بکار می‌رود. این گیاهان همگی دارای برگ‌های ضخیم و آبدار بوده که بیشتر دارای سطح خاکستری یا کریستالی هستند. اغلب گل‌های زیبا تولید کرده که برخی به تقریب درخشان بوده بطوریکه گل‌های مینا مانند با گلبرگ‌های ابریشمی را تداعی می‌کنند. این گل‌ها زنبورعسل را جلب می‌کنند.

نیازها: گیاهان یخی از نظر خاک حساسیت زیادی ندارند و برخی از آن‌ها در خاک‌هایی که به تقریب خاص هستند رشد می‌کنند. آب باید به قدری داده شود که از پژمردگی و خشک شدن برگ‌ها جلوگیری شود و آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه یا سرخشکیدگی، بویژه در خاک‌های سنگین در آب و هوای داغ شود. در اواسط پاییز و یک بار دیگر بعد از اتمام گلدهی باید مقدار کمی کود داده شود. برخی از این گیاهان به شرح زیر می‌باشد:

گلدهی: از اواسط بهار تا اوایل پاییز گل می‌دهد.

نیازها: در نور کامل و ترکیب خاکی تشکیل شده از ۲ قسمت خاک لوم، ۲ قسمت ماسه و ۱ قسمت خاک برگ برگ پوسیده رشد مطلوبی دارد اما از نظر خاک گیاه کم توقعی است و به تقریب در تمام خاک‌ها رشد می‌کند.

افزایش: از طریق کاشت بذر و ریشه‌دار کردن قلمه در بهار یا تابستان قابل افزایش است. قلمه آن به راحتی در ماسه مرطوب ریشه می‌دهد. در مناطق سرد می‌توان گیاهان را قبل از شروع سرما جمع‌آوری کرد و از آن‌ها قلمه تهیه و در گلخانه در بستر ماسه‌ای ریشه‌دار کرد.

گونه‌های مهم:

 

   Aptenia cordifolia: گیاهی گوشتی با برگ‌های سبز براق قلبی شکل تا تخم‌مرغی به طول ۵/۲ سانتی‌متر است که روی ساقه‌های سست به طول حدود ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. گل‌های قرمز ارغوانی به قطر ۵/۲ سانتی‌متر در بهار و تابستان ظاهر می‌شوند. رقم ‘Variegata’ دارای برگ‌های حاشیه سفید است. برای فضاهای کوچک قابل استفاده است و گیاهان باید با فاصله ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر کشت شوند. با کاشت بذر و ریشه‌دار کردن قلمه قابل افزایش است.

گل نازآویز

گل نازآویز

   Kaffir fig, Hottentot fig) Carpobrotus spp).: بومی نواحی خشک آفریقای جنوبی، استرالیا، شیلی و مکزیک است. گیاهی چندساله گوشتی با عادت رشد خزنده است که برگ‌های آن گوشتی و متورم، سه‌گوش، متقابل، صاف و گاهی خالدار بوده و در پایین به صورت جفتی روی ساقه‌ متورم قرار دارند. گل‌های مینا مانند آن بدون دمگل با گلبرگ‌های فراوان بوده و از اواسط بهار تا اوایل پاییز ظاهر می‌شوند. در نواحی سرد در گلخانه سرد یا معتدل نگهداری شده و یا به صورت یک‌ساله حساس به سرما در هوای آزاد کشت و کار می‌شود. در نواحی گرم‌تر به عنوان گیاه پوششی در خاک‌های شنی و محل آفتابی در باغچه کشت می‌شوند. گیاه مناسبی برای حفظ خاک‌های شنی است. گیاهان سطح قابل ملاحظه‌ای را در زمین‌های مسطح و کمی شیب‌دار می‌پوشانند. از کاشت گیاهان در زمین‌های با شیب تند باید خودداری کرد چون وزن گیاهان در محل‌های خیس شده باعث جابجا شدن آن‌ها می‌شود. در تهران به مقدار زیاد در باغچه‌های سنگی کاشت شده و به طور معمول زمستان را بدون آسیب پشت سر می‌گذارد اما در سال‌هایی که هوا خیلی سرد شود تا حدودی آسیب می‌بیند اما با گرم شدن هوا رشد مجدد را از سر می‌گیرد.

    C. acinaciformis: ساقه‌ خزنده آن به طول ۵/۱ متر یا بیشتر با انشعابات جانبی کوتاه رشد می‌کند. برگ‌ها به طول ۹ سانتی‌متر به رنگ سبز خاکستری است که در سطح بالایی قسمت پایین دارای تاول‌هایی است. گل‌ها به رنگ ارغوانی مایل به قرمز کم رنگ به قطر ۱۲ سانتی‌متر است که در اواسط روز باز می‌شوند.

ناز خنجری

ناز خنجری

    C. edulis: ساقه‌ها پهن‌شونده به طول ۲ متر یا بیشتر بوده که در طول خود ریشه‌دار می‌شوند. گل‌های زرد رنگ و به قطر حدود ۱۲-۸ سانتی‌متر است که در بعد از ظهر باز شده و سپس در طول روز صورتی رنگ می‌شوند. میوه‌های آن خوراکی و انجیز مانند است.

گل ناز خنجری

گل ناز خنجری

    Red spike) Cephalopyllum): ارتفاع هر گیاه به ۵/۷ تا ۱۲ سانتی‌متر و گسترش عرضی آن به ۴۵ سانتی‌متر می‌رسد. برگ‌ها نوک‌تیز و به رنگ قرمز برنزی و انگشتی شکل است. روی گیاه پس از دو سال گل‌های قرمز در زمستان ظاهر می‌شود اما برخی می‌توانند در سراسر سال گل بدهند. با کاشت بذر در بهار و تابستان افزایش می‌یابد.

گل ناز

گل ناز

    Delosperma: از نظر مقاومت به سرما دارای تنوع هستند. D. ‘Alba’ حساس به سرما و دارای برگ‌های سبز درخشان و گوشتی استوانه‌ای روی ساقه‌هایی که به آرامی گسترش می‌یابند، می‌باشد. این ساقه‌ها همزمان با گسترش در سطح زمین ریشه‌دار می‌شوند. گل‌های سفید کوچک در تابستان افزایش می‌یابد.

گل ناز

گل ناز

    در نواحی سرد گیاهان در زمستان بوسیله برف یا مالچ زمستانه محافظت می‌شوند.
D. cooperi نسبت به سرما مقاوم‌تر بوده و تا ارتفاع حدود ۱۰ سانتی‌متر و گسترش عرضی ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. برگ‌های آن به‌تقریب استوانه‌ای و انگشتی شکل است. گل‌های ارغوانی درخشان به قطر حدود ۵ سانتی‌متر در طول تابستان ظاهر می‌شود.

گل ناز

گل ناز

    D. nubigenum: مقاومت به سرمای آن از دو گونه قبلی بیشتر است. گیاهان زمین را با تشکیل فرشی ضخیم از برگ‌های استوانه‌ای سبز روشن که در پاییز به رنگ قرمز در آمده و تا بهار به همین رنگ باقی می‌مانند، می‌پوشانند. گل‌های زرد رنگ آن به قطر ۵/۲ تا ۵ سانتی‌متر به‌تقریب یک ماه سطح گیاه را می‌پوشانند.

گل ناز

گل ناز

    Drosanthemum: به سرما حساس بوده و نقاط درخشان روی برگ‌های آن دلیل نامگذاری آن به نام گیاهی یخی است.

گل یخی

گل یخی

    D. floribundum: سطح بزرگی را با لایه‌ای به قطر ۱۵ سانتی‌متر از برگ‌های ریز می‌پوشاند. در بین گیاهان یخی این گیاه بهترین گیاه برای کنترل فرسایش در محل‌های شیب‌دار است. در اواخر بهار گیاه با گل‌های صورتی روشن پوشانده می‌شود.

گل یخی

گل یخی

    D. hispidum: گیاهی بوته‌ای شکل که به ارتفاع حدود۶۰ سانتی‌متر و پهنای ۹۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. دارای برگ‌های استوانه‌ای به طول ۵/۲ سانتی‌متر و گل‌های ارغوانی درخشان به قطر ۵/۲ سانتی‌متر است که ظاهری یکدست را در اواخر بهار و اوایل تابستان ایجاد می‌کند.   برای پوشش سریع گیاهان باید به فاصله ۴۵ سانتی‌متر کشت شوند.

گل ناز

گل ناز

    Lampranthus: گیاهانی پهن‌شونده و نیمه بوته‌ای با برگ‌های سبز خاکستری و انگشتی شکل هستند که از اواخر زمستان تا بهار گل‌های جالب توجهی را تولید می‌کنند که گلدهی آن‌ها تا پاییز ادامه دارد. گونه‌های محتلف آن با بذر و قلمه افزایش هستند. گیاهان باید با فاصله ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر کشت شوند.

    گل‌های نارنجی درخشان به قطر ۵ سانتی‌متر در L. aurantiacus روی گیاهان بوته‌ای فشرده که ارتفاع حدود ۴۰ سانتی‌متر دارند ظاهر می‌شود. رقم ‘Glaucus’ دارای گل‌های زرد شفاف و رقم ‘Sunman’ دارای گل‌های زرد طلایی است.

    L. productus: ارتفاعی مشابه گونه قبل داشته ولی گسترش آن بیشتر است و دارای برگ‌هایی با نوک برنزی و گل‌های ارغوانی به قطر ۵/۲ سانتی‌متر است.

گل نازگوشتی

گل نازگوشتی

    L. spectabilis: تا ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر رشد کرده و گل‌هایی به قطر ۵/۲ سانتی‌متر تولید کرده که در رنگ‌های صورتی متمایل به یاسی،‌ صورتی مایل به قرمز، قرمز و ارغوانی مشاهده می‌شوند.

گل ناز گوشتی

گل ناز گوشتی

    Redondo creeper) L. filicaulis): از نظر اندازه و بافت از سه گونه دیگر متفاوت است. ساقه‌های خزنده و نازک، برگ‌های کوچک و گل‌های صورتی کوچکی تولید کرده و پوششی به ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر ایجاد می‌کنند. گیاهان به آرامی گسترش یافته و برای سطوح کوچک مناسب هستند.

گل نازگوشتی

گل نازگوشتی

    Malephora: گیاهی حساس به سرما با برگ‌های انگشتی به رنگ سبز خاکستری است که پس زمین‌های فشرده ایجاد می‌کند. گلدهی اصلی آن در بهار است اما در سراسر سال گل‌هایی روی گیاه ظاهر می‌شود. با بذر و قلمه قابل افزایش است. گیاهان باید با فاصله ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متری کشت شوند.

    M. crocea: گیاهی کند رشد با گل‌های زرد با سایه قرمز به قطر ۵/۲ سانتی‌متر است.

گل ناز

گل ناز

    M. c. ‘Purpureocrocea’: دارای گل‌های صورتی است که با برگ‌های سبز مایل به آبی آن هماهنگی دارد و می‌تواند برای کنترل فرسایش در زمین‌های با شیب متوسط بکار رود.

گل ناز

گل ناز

    M. lutea: گیاهی متراکم‌تر است که به ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر رشد کرده و دارای برگ‌های سبز خاکستری و گل‌های زرد کوچک است.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

415 پاسخ به "جنگ نازی ها با ساقه ی ناز…"

 1. اطلس گفت:

  سلام وخسته نباشید من گل ناز خنجری از جاده کندم بعد از ان در خاک کردم الان برگهاش داره پیر میشه یکی از ساقه هارو در اب کردم اون یکی هنوز در خاک هستش چکار کنم که جون بگیره ممنون میشم زود جواب بدید

 2. م.ه. گفت:

  سلام و خسته نباشید
  ۱- آیا ناز آویز به نسبت بقیه نازها (مثل خنجری و آفتابی) گل حساستری به حساب میاد؟
  ۲- تو تهران تو باغچه با آفتاب تمام روز و آبیاری هفته ای یه بار میتونه دووم بیاره؟
  مرسی

 3. امیر گفت:

  Attachment

  سلام و وقت بخیر
  امکانش هست بفرمایید گل های ناز تصویر پیوست از کدوم نوع گل ناز هست؟ و این که آیا با همین تنوع رنگی در ایران موجود هست یا نه؟ من هر چه در اینترنت جستجو کردم به جز گل ناز آفتابی و آویز نوع دیگه ای پیدا نکردم.
  سپاس از پاسخ گویی شما

 4. luminus گفت:

  سلام خسته نباشید…بنده خواستم ازتون مشورت بگیرم که ایا میتوان این گیاه ها را به عنوان گیاه پوششی جایگزین چمن در اهواز کشت کرد یا خیر؟ اگر میشود کدام واریته مناسب تر است؟ جواب این سوال خیلی برای من اهمیت داره لطفا اگر نشد اینجا ریپلای کنید جواب را به ایمیل من ارسال کنید با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بجای چمن که نمیشه چون پاخور نداره ! ولی میشه به عنوان یه گیاه پوششی کاشت ! و زیبایی زیادی داره ، بجای چمن ، چمن دایکوندا خوبه که اونم پاخور نداره ولی رونده هست و عالیه فقط گرونه یکم ! فرانکینیا و لیزوماکیا هم هستن که جای چمنن رو نمیگیرن !

 5. مهدیار گفت:

  سلام جناب مهندس خوش‌ذوق
  من در شیراز در حیاط خانه باغچه‌ای دارم که برای اینکه سطح اون سبز باشه و در عین‌حال جلو تبخیر سطح خاک گرفته بشه
  این گیاه ناز پوششی رو کاشتم. خیلی زود سطح باغچه رو فراگرفت و دیگه حتی اجازهٔ رشد علف‌های هرز رو هم نداد. الان به نظرم خودش داره رقابت میکنه و آب باغچه رو می‌مکه و درختچه‌ها رو توی مضیقه قرار داده
  آیا اشتباه کردم و باید اون‌ها رو ریشه‌کن کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید درسته اینا رقابت میکنن ولی میتنید ابیاری رو بیشتر کنید تا اضافاتش ببره پای درخت ! این در ادامه درختارو هم دچار مشکل میکن ، و یادتون باشه هرگیاه پوششی مثه چمن رو هم باید کنترل کرد ! چه برسه به ناز ، پس حتما پای درختارو تشتک درست کنید و چال کنید و این ناز رو هرس کنید و نذارید هرجایی بره !

   • مهدیار گفت:

    زنده باشید و سلامت.
    براتون بهترین‌ها رو آرزومندم.
    آیا شما در زمینهٔ تهیهٔ نهال به شهرستانها هم خدمات‌رسانی دارید؟
    در اینصورت ثبت سفارش چطور ممکنه؟

 6. jahan گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس وقت به خیر و خسته نباشید
  گل ناز یخی که در زمین برگهای کوچک و گوشتی دارد ،در گلدان پهن برگ شده برگها شل و پژمرده میشوند نمیدانم به خاطر گرمای زیاد است یا چه؟
  از نظر خاک و کود بهترین ها رو داره خاک آلمانی گرامفلور و کود کامل هلندی
  متشکرم از این که وقت میگذارید

 7. N گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید من گیاهی دارم که اسمش رو نمیدونم وحدس زدم ناز باشه مشکلی نداشت تا اینکه چند روزه متوجه شدم دون دون های ریز مشکی رو پشت برگاش هست و نوک برگاش حالت خرابی داره میشه چیکار باید بکنم؟

 8. مینا گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس، ببخشید من نمیدونستم این چ گلیه ک تو قسمت خودش سوال کنم. این گل من کنار تمام ساقچه های فرعیش ریشه کرده، اصلا اینا ریشه است یا گلم خراب شده؟ ولطفا بگین من باید چ کار کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ? این کراسولا هست که هم نورش کمه و هم کمبود تغذیه داره باید بهش کود داده بشه این ریشهه ا هم نشون دهنده یه مین موارد هستند…

 9. اعظم زرنگ زاده گفت:

  با سلام من از این گونه Aptenia cordifoliaدارم وقتی ازشون قلمه می گیرم با اینکه تمام شرایط رو رعایت می کنم اما متاسفانه همیشه نصف قلمه هام اون قسمتش که تو خاکه می گنده و پوسیده می شه و فقط نصفشون یا کمتر ریشه می دن. علتش چیه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ باید توی خاک قارچ کش بزنید و نباید با تراکم زیاد قلمه بزنید ضمنا توی بهار و تابستون بهتره قلمه بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید