کاکتوس ها, گلهای گلدار آپارتمانی ۲۶۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل مرجان

مرجان/شیرسگ

نام انگلیسی

Milk weed/Crown of thorns

نام علمی

Euphorbia milii

فارسی رایج

مرجان / شیرسگ

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Euphorbiaceae

خاستگاه

جزیره ماداگاسکار
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

این جنس دارای حدود ۲۰۰۰ گونه از گیاهان یکساله،دو ساله علفی،چند ساله و درختچه های همیشه سبز خزان کننده است که اغلب آنها گوشتی هستند.بخش عمده ای از گیاهانی که در ایران به غلط کاکتوس نامیده میشووند از گونه های مختلف اوفوربیا میباشند.تعداد زیادی از اوفوربیاها شبیه کاکتوس سرئوس ضخیم و بلند و در اطراف تیغ دار میباشند.ساقه در این گیاهان بلند و آبدار و اغلب چند ضلعی است و هر ضلع لبه تیزی را تشکیل میدهد که روی آنها برگهای پهن(E.trigona)

افوربیا

افوربیا

 و یا تیغ های تیز کوتاه یا بلند (E. Grandicornis) یا افوربیا خرچنگی  قرار دارد.

افوربیا خرچنگی

افوربیا خرچنگی

فاصله بین دو لبه یا دو ضلع از ساقه اوفوربیاها،اغلب فرورفته و ظاهر گیاه نظیر تعدادی ناودان باریک است که به همدیگر متصل شده باشند.گرچه این ویژگی ها در مورد بسیاری از اوفوربیاهای مورد نظر ما صادق است،اما یادآوری میشود که گونه هایی از گیاهان گوشتی اوفوربیا هیچ شباهتی به آنچه گفته شد ندارند.

و یا E.milii(syn. Splenden یا مرجان :

مرجان

مرجان

بومی منطقه همیشه در صحنه ی *ماداگاسکار* میباشد این منطقه از نظر فلور گیاهی منطقه ی بسیار قدرتمندی است و دارای گونه های خیلی خاصی است این گیاه مثل بنت القنسول از گیاهان گلدار این خانواده ی صمیمی است البته با تیغ های فراوان و با شاخه های منشعب و برگ هایی شبیه به برگ زرشک و گل هایی قرمز رنگ که یکی از زیباترین بخش های  این گیاهان است.در این گیاه،قسمت قرمز رنگ در واقع دوبراکته کلیوی شکل است که در زیر گلها ظاهر میشود.در تمام طول سال ممکن است گل بدهد ولی اغلب در زمستان به گل میرود.این گیاه نیمه گوشتی است که در قسمت زیرین چوبی شده است.به دلیل شیر زیاد و سفیدی که از ساقه تراوش می شود اصطلاحا به آن شیر سگ میگویند.

E.tirucallii(Milk Bushدرخت مانند و دارای یک شاخه گوشتی ضخیم است که عمودی رشد میکند و شاخه هایی نازک تر،صاف و سبز رنگ و بدون برگ به ضخامت یک مداد در اطراف آن پراکنده اند.دارای شیرابه سفید شیر مانند سمی است.

افوربیا بدون برگ(جون من برگ بده)

افوربیا بدون برگ(جون من برگ بده)

همان گونه که شباهت ظاهری اوفوربیاها به کاکتوس ها زیاد است،نگهداری و افزایش و مسائل خاک و آب و تغذیه آنها و حتی شرایط نگهداری آنها نیز شبیه به کاکتوس هاست.باید توجه داشت که این دسته از اوفوربیاها که ما به آنها گیاهان گوشتی و یا تیغ دار اطلاق میکنیم با سایرین به عنوان مثال بنت القنسول شباهت زیادی در نگهداری و افزایش ندارد.به هر حال در ساقه های آنها شیره سفید رنگ لاتکس در جریان است که این شیره سمی است.

 

نیازها:

 

نور: به نور زیاد احتیاج دارد چون داخل منزل پنجره ی روبه قبله یاهمان جنوبی مکان مناسبی برای نگهداری آن است

آبیاری:بین دو آبیاری حتما باید خاک خشک شده باشد بر عکس کاکتوس ها این گیاهان سوخت و ساز زیادی دارندو نباید هر ۱۰ روز یکبار آبیاری شود البته جای نگرانی نیست اگر روزی فراموش کردید آبیاری کنید چون گیاه مقاومی است

رطوبت: به خاطر نوع متابولیسم و تکامل خود به کمبود رطوبت مقاوم هستند ولی خب جای مرطوب برای آنها یک امتیاز محسوب میشود مثل شمال ایران که بسیار خوب رشد میکنند!!

افزایش:بسته به گونه،با بذر،قلمه و تقسیم بوته افزایش می یابد.در استفاده از قلمه برای جلوگیری از ترشح شیره در انتهای برش خورده،باید انتهای آنرا در خاک ذغال و یا آب گرم فرو برد . پس از آن در محیط کشت قرار داد.

دما:بهترین رنج دمایی ۱۶ الی ۲۴ درجه میباشداین دما یعنی هوای معمولی داخل اتاق یعنی نباید جایش گرم باشد در فصل خواب گیاهان باید دما پایین تر رود تا گیاه به استراحت بپردازد و برای گلدهی آماده شود

خاک : بهترین ترکیب ترکیب خاک کاکتوس یعنی ۳ قسمت ماشه ۲ قسمت خاک برگ و ۲ قسمت خاک باغچه است تا آب را از خود رد کند و خدای نکرده باعث پوسیدگی نشود

هرس: برگ های زرد و خشک شده را بچینید اگر گیاه شما خیلی بلند شده میتوانید ساقه ی آن را از بالا بچینید و قلمه بزنید و ساقه قبلی هم از کنار ج.انه میزند و گیاه گرد خواهد شد

تغذیه: از بهار تا آخر تابستان ماهی یکبار با کود کریستالون ترجیحا قرمز تغذیه کنید گیاه خود را.

گلدهی : این گیاه روز کوتاه اختیاری است یعنی اگر شرایط مهیا باشد در طول سال گل میدهد ولی در نمیه دوم سال گلدهی بیشتر است

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

266 پاسخ به "معرفی گل مرجان"

 1. Amir گفت:

  Attachment

  درود بر شما جناب سجادی عزیز وقتتون بخیر شرمنده که اینقدر مزاحم میشم اگر ممکنه اسم این گل و شرایط نگهداریش را بفرمائید

 2. زهرا گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس مرجانم داره از دست میره کمک کنین ٬به نظرتون حرس کنم یا راهکار دیگه پیشنهاد میدین ممنون میشم اگه زودتر جوابمو بدین متشکر

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این گیاه قانقاریا زده ،باید از زیر نواحی پوسیده و له شده ببرید و سم مانکوزب بزنید بهش و با کود کامل تغذیه کنید همزمان تا درست بشه ،بهتره بره توی راه پله روشن توی اتاق خراب میشه

 3. زهرا گفت:

  Attachment

  ی عکس دیگه از مرجانم ٬در ضمن فراموش کردم بگم چند تا مورچه دو گلدونش دیده بودم که تقریبا یک ماه پیش خاکشو عوض کردم اما امروز هم ی دونه کنار گلدونش بود ممکنه از مورچه باشه؟

 4. san گفت:

  Attachment

  سلام
  آیا در این گل مرجان بذر تولید شده؟
  اگر بذر تولید شده برای تشکیل گیاه جدید چه کار باید کنم؟
  مرسی

 5. مجید گفت:

  Attachment

  سلام
  یه کاکتوس دارم که اسمش را نمی دونم روی اینترنت هم پیدا نکردم ممنون میشم معرفیش کنید ممنون

 6. احمد گفت:

  Attachment

  سلام . این گیاه من ( که اسمشو نمیدونم) الان دیدم که دوتا از برگاش پژمرده شده. پشت پنجره جنوبیه. نور غیر مستقیم. خاکش خاک کاکتوسه. آب جوشیده سرد شده بهش میدم . چند وقتیه کود( وکوزیم سید پلاس) بهش دادم. حس میکنم ساقه و برگاش خیلی نحیف هستن و برگا زیاد بزرگ نمیشن.

 7. یاشار بدخشان گفت:

  Attachment

  سلام مهندس من چند ساله که مرجان نگه میدارم ولی هیچوقت موفق نشدم درست قلمه بزنم فصل خاصی داره؟؟ کات میکنم دو روز میزارم بمونه بعد میزارم تو خاک یک روز هم اب نمیدم بعد ۲ روز اسپری میکنم رو خاک بعدش مثل بقیه ابیاری میکنیم میشه مشکلمو بفرمایید؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟از ساقه های کلفت و قوی استفاده کنید وبزنید توی ماسه.بزنید توی پرلیت یا ماسه توی هرخاکی نزنید ، خاک رو ضدعفونی کنید با قارچکش حتما وگرنه قارچ میزنه خوب ! و خراب میشه…

 8. تیما گفت:

  سلام جناب مهندس، این گلدون من چرا اصا گل نمیده، از اولش هم گل نداشت الان یه ساله دارمش، حالش خوبه تند تند برگ میده بزرگه، برگریزونم نمیکنه، فقط گل نمیده

 9. fateme گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس. ایشونو من تئ راه پله ها گذاشته بودم زمستون. الان که میخواستم ببرمش بیرون ساقه شو دیدم اینجوری شده. چطوری حالش خوب میشه؟

 10. مهدی گفت:

  عرش سلام و ارادت آقای مهندس بای باغچه خودم در شمال سال گذشته مرجان خریدم ولی شبیه به مرجان که شما معرفی کردید نیست دارای برگ وگلهای ریز به رنگ سفید و یا قرمز نگه ممکنه راجع به این نوع گیاه توضیح بدهید ممنون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای