گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۱۰۷ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل فیلودندرون گوش گرگی،بالارونده

نام انگلیسی

Climbing philodendron

نام علمی

Philodendron erubescens

فارسی رایج

فیلودندرون بالارونده،گوش گرگی

فارسی اصیل

ونافار (ون=درخت+فار=پسند)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

20000 الی 30000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

کلمبیا

 

این گونه از فیلودندرون بالارونده و احتیاج به تکیه گاه چوبی پوشانده از خزه دارد تا ریشه های هوایی گیاه در ان رشد کند،خزه های تکیه گاه باید به وسیله غبارپاشی یا ابیاری از بالا مرطوب نگه داشت،رنگ برگها سبز تیره و در قسمت زیرین متمایل به ارغوانی است،شکل برگها متغیر و در هنگام جوانی بیضی کشیده و به تدریج با ظهور پیچ و خم هایی در انها به شکل ویلن به خود میگیرند،نحوه مراقبت از انها مانند سایر فیلودندرون ها و خانواده اش آراسه است.

 

نیازها:

 

نور :بهترین مکان از نظر احتیاجات نوری کنار پنجره و نور غیر مستقیم است،گیاه نیم سایه نیم افتاب را ترجیح میدهد،اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر و از پشت شیشه به برگهای صدمه وارد میکند.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ و حداقل در زمستان ۱۳ درجه است.

آبیاری :در هر حال ، بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.ابیاری زیادی زردی برگهارادر پی دارد.

رطوبت: در تمام طول سال هفته ای ۲ بار غبارپاشی کنید.از اب ولرم استفاده گردد.

تغذیه: گیاه را هر دو هفته یکبار و طبق دستور سازنده و یا فروشنده با کودهای مایع و یا جامد محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب:بهترین خاک برای این خانواده خاک کمپوست بوده که هم تخلخل کافی و  هم اسیدیته مناسبی دارد.

تعویض گلدان:گیاه جوان در حال رشد نیاز به تعویض گلدان سالیانه ندارد در صورت بزرگ شدن گلدان و عدم امکان تعویض اقدام به خارج نمودن ۵-۷ سانتی متر سطح خاک و تعویض ان با خاک نو و غنی نمایید،تغذیه مصنوعی در این حالت ضروری است.

تمیز نمودن برگها:در این مورد از پارچه و یا اسفنج مرطوب استفاده کنید،از مواد براق کننده شیمیایی برگها استفاده نکنید،در صورت لزوم هر ماه یکبار

تکثیر :گرفتن قلمه پاشنه دار در تابستان

 

عوارض و درمان:

 

برگهای جدید فاقد رشد بوده و ریز هستند:گیاه از کمبود عناصر غذایی در گلدان رنج میبرد،این کمبود را هر دو هفته یکبار با تغذیه مصنوعی طبق دستور جبران کنید.

برگها تغییر رنگ میدهند و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل این نارسایی است.گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است

برگها سقوط میکنند:گیاه به شدت تشنه،هوا خشک و یا گرم است.شرایط را بازدید و در صورت لزوم گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت اب قرار دهید و یا غبارپاشی را شروع کنید و گلدان را به محل سردتری منتقل کنید.

ساقه ها دراز و فاصله بین برگها زیاد است:یا نور کافی نیست و یا نیاز به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان را به محل روشنتر انتقال دهید و هر دو هفته یکبار طبق دستور با کودهای مخصوص تغذیه مصنوعی کنید.

برگها پژمرده و از جوانه های بهاری خبری نیست:هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها ظاهر میگردند:حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند و یا با برس مخصوص و یا پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را مسموم کنید.

برگها زرد میشوند و سقوط میکنند:خاک گلدان باتلاقی شده است،اب زیر گلدانی را خارج کنید و زهکشی را بازدید کنید،اجازه دهید خاک سطحی گلدان در فاصله بین دو ابیاری کاملا خشک شود و سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

لکه های سوخته روی برگها ظاهر میشوند:در افتاب غبارپاشی کرده اید،مواظب باشید این عمل در صبح یا عصر در سایه انجام شود،چون نور عبور داده شده از قطرات اب به جای مانده روی سطح برگها،مانند عبور نور از شیشه است که به برگها صدمات شدیدی وارد میکند.

 

طریقه تهیه قیّم خزه دار:

 

الف)یک قطعه نی یا لوله پلاستیکی به قطر حداکثر دو سانتی متر و به ارتفاع نهایی گیاه،نخ پلاستیکی و مقداری خزه تهیه کنید.

ب)خزه ها را اطراف نی یا لوله پیچیده و با نخ ببندید.

ارتفاع فیلودندرون بالارونده پس از یکسال به حدود یک متر میرسد و تغذیه ریشه های هوایی و نا به جا از خزه مرطوب تکیه گاه از نیازهای اساسی است،ریشه های هوایی را هرگز قطع نکنید.

فیلودندرون گوش گرگی

فیلودندرون گوش گرگی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

گر اجازت دهی ای سرو روان بنشانم

عشق من برگل رخسار تو امروزی نیست

دیر سالست که من بلبل این بستانم

به سرت کز سر پیمان محبت نروم...

دیدگاه های شما

107 پاسخ به "معرفی گل فیلودندرون گوش گرگی،بالارونده"

 1. Gol گفت:

  Attachment

  باسلام و تشکر از زحمات شما
  میشه لطفا اسم این گل رو بگید؟ (ارتفاعش یک متره و با داربست نگهش داشتم)

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این سینگونیوم هستش نوع سبز رنگ و رونده ! توی بخش مربوطه دربارش نوشتیم

 2. همتیان گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان . من یک گیاه دارم که بین گوش گرگی و سینگونیوم هست. رشدش فقط طولی هست و با سبز شدن یک یا دو برگ زیبا از بالا ، یک یا دو برگ از پایین اش زرد میشه . بهش یک قیم فلزی بستم. هفته ایی یک بار هم بهش آب جوشیده میدم. هرچندوقت یکبار کود آهن و اسید هیومیک بهش میدم .ممکنه راهنمایی کنید که برای بهتر شدن اوضاع این گلم چه بایر بکنم ؟.ممنون از تمام زحماتتون

 3. الیاس گفت:

  سلام.من یک فیلودندرون گوش گرگی و دو تا آگلونما پاتایا دارم که تو یک گلدون هستن. آیا توی این فصل وقت مناسبی هست که جدا شون کنم و در دوتا گلدون جدا بکارمشون؟

 4. الیاس گفت:

  سلام مهندس جان.
  حالتون خوبه؟
  فکر کنم فراموش کردید سوال من را جواب بدید. اگه پاسخ بدید واقعا ممنون می شم.

 5. sara khs گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من ی گلدون گوش گرگی دارم که شرایط اب دهی و نورش ایده ال. فقط اینکه از کود مصنوعی استفاده نکردم و خزه هم نداره
  شکلش بدون خزه دوس دارم. برگاش دارن زرد میشن
  ممکنه بخاطر نداشتن خزره باشه یا کمبود کود مصنوعی؟
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ زردی برگش برای نور کم یا اب زیاد هست یا شاید از کم ابی! به اون خزه ربطی نداره ! اصلا میتونید با بند به دیوار ببندیدش!

 6. سحر گفت:

  سلام .بیشتر از یه سال که این گیاهو خریدم سه چهارتا برگ تازه باز نشده داشت از موقعیکه اوردمش برگاش باز نشده اب بهش میدم دوسه تا از برگاش زرد میشن از خاک درش اوردم خود خاک مرطوب ولی خود ریشه خشکه برگاشم مچاله شده میشه بذارمش داخل اب تا ریشه جدید بزنه؟؟

 7. سحر گفت:

  سلام .بیشتر از یه سال که این گیاهو خریدم سه چهارتا برگ تازه باز نشده داشت از موقعیکه اوردمش برگاش باز نشده اب بهش میدم دوسه تا از برگاش زرد میشن از خاک درش اوردم خود خاک مرطوب ولی خود ریشه خشکه برگاشم مچاله شده میشه بذارمش داخل اب تا ریشه جدید بزنه؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید