گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۹۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل فیلودندرون گوش گرگی،بالارونده

نام انگلیسی

Climbing philodendron

نام علمی

Philodendron erubescens

فارسی رایج

فیلودندرون بالارونده،گوش گرگی

فارسی اصیل

ونافار (ون=درخت+فار=پسند)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

20000 الی 30000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

کلمبیا

 

این گونه از فیلودندرون بالارونده و احتیاج به تکیه گاه چوبی پوشانده از خزه دارد تا ریشه های هوایی گیاه در ان رشد کند،خزه های تکیه گاه باید به وسیله غبارپاشی یا ابیاری از بالا مرطوب نگه داشت،رنگ برگها سبز تیره و در قسمت زیرین متمایل به ارغوانی است،شکل برگها متغیر و در هنگام جوانی بیضی کشیده و به تدریج با ظهور پیچ و خم هایی در انها به شکل ویلن به خود میگیرند،نحوه مراقبت از انها مانند سایر فیلودندرون ها و خانواده اش آراسه است.

 

نیازها:

 

نور :بهترین مکان از نظر احتیاجات نوری کنار پنجره و نور غیر مستقیم است،گیاه نیم سایه نیم افتاب را ترجیح میدهد،اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر و از پشت شیشه به برگهای صدمه وارد میکند.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ و حداقل در زمستان ۱۳ درجه است.

آبیاری :در هر حال ، بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.ابیاری زیادی زردی برگهارادر پی دارد.

رطوبت: در تمام طول سال هفته ای ۲ بار غبارپاشی کنید.از اب ولرم استفاده گردد.

تغذیه: گیاه را هر دو هفته یکبار و طبق دستور سازنده و یا فروشنده با کودهای مایع و یا جامد محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب:بهترین خاک برای این خانواده خاک کمپوست بوده که هم تخلخل کافی و  هم اسیدیته مناسبی دارد.

تعویض گلدان:گیاه جوان در حال رشد نیاز به تعویض گلدان سالیانه ندارد در صورت بزرگ شدن گلدان و عدم امکان تعویض اقدام به خارج نمودن ۵-۷ سانتی متر سطح خاک و تعویض ان با خاک نو و غنی نمایید،تغذیه مصنوعی در این حالت ضروری است.

تمیز نمودن برگها:در این مورد از پارچه و یا اسفنج مرطوب استفاده کنید،از مواد براق کننده شیمیایی برگها استفاده نکنید،در صورت لزوم هر ماه یکبار

تکثیر :گرفتن قلمه پاشنه دار در تابستان

 

عوارض و درمان:

 

برگهای جدید فاقد رشد بوده و ریز هستند:گیاه از کمبود عناصر غذایی در گلدان رنج میبرد،این کمبود را هر دو هفته یکبار با تغذیه مصنوعی طبق دستور جبران کنید.

برگها تغییر رنگ میدهند و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل این نارسایی است.گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است

برگها سقوط میکنند:گیاه به شدت تشنه،هوا خشک و یا گرم است.شرایط را بازدید و در صورت لزوم گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت اب قرار دهید و یا غبارپاشی را شروع کنید و گلدان را به محل سردتری منتقل کنید.

ساقه ها دراز و فاصله بین برگها زیاد است:یا نور کافی نیست و یا نیاز به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان را به محل روشنتر انتقال دهید و هر دو هفته یکبار طبق دستور با کودهای مخصوص تغذیه مصنوعی کنید.

برگها پژمرده و از جوانه های بهاری خبری نیست:هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها ظاهر میگردند:حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند و یا با برس مخصوص و یا پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را مسموم کنید.

برگها زرد میشوند و سقوط میکنند:خاک گلدان باتلاقی شده است،اب زیر گلدانی را خارج کنید و زهکشی را بازدید کنید،اجازه دهید خاک سطحی گلدان در فاصله بین دو ابیاری کاملا خشک شود و سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

لکه های سوخته روی برگها ظاهر میشوند:در افتاب غبارپاشی کرده اید،مواظب باشید این عمل در صبح یا عصر در سایه انجام شود،چون نور عبور داده شده از قطرات اب به جای مانده روی سطح برگها،مانند عبور نور از شیشه است که به برگها صدمات شدیدی وارد میکند.

 

طریقه تهیه قیّم خزه دار:

 

الف)یک قطعه نی یا لوله پلاستیکی به قطر حداکثر دو سانتی متر و به ارتفاع نهایی گیاه،نخ پلاستیکی و مقداری خزه تهیه کنید.

ب)خزه ها را اطراف نی یا لوله پیچیده و با نخ ببندید.

ارتفاع فیلودندرون بالارونده پس از یکسال به حدود یک متر میرسد و تغذیه ریشه های هوایی و نا به جا از خزه مرطوب تکیه گاه از نیازهای اساسی است،ریشه های هوایی را هرگز قطع نکنید.

فیلودندرون گوش گرگی

فیلودندرون گوش گرگی

باغ شیشه‌ای

چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟
نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟
چرا مردم نمی دانند
که در گل های ناممکن هوا سرد است؟

پیشنهاد شاعر...

گر اجازت دهی ای سرو روان بنشانم

عشق من برگل رخسار تو امروزی نیست

دیر سالست که من بلبل این بستانم

به سرت کز سر پیمان محبت نروم...

دیدگاه های شما

94 پاسخ به "معرفی گل فیلودندرون گوش گرگی،بالارونده"

 1. صدیقه گفت:

  سلام، همین سم مالاتیون رو در اب حل کنم بریزم یا سم دیگه ای منظورتون هست؟بعدم گلدونهای دیگه هم درگیر شدن مثل بن سای، میتونم به اونا هم سم بدم؟ اگه با یه بار از بین نرفت چند بار و چند روز یه بار سم بدم؟

 2. میلاد قدس گفت:

  Attachment

  سلام از سایت عالیتون و مطالب جامع و کاملتون کمال تشکر رو دارم.
  یه خدا قوت بابت دو مسئله اولیش اینکه شما جواب همه کاربرای سایتتونو میدید و دومیش بدلیل کیفیت عالی محصولاتی که توی فروشگاه سایتتون قرارداره.
  یه خواهش دارم لطفن لطفن از شما خواهش میکنم در رابطه با گیاه دلفین یا دلفینی که از خانواده کسنی هاست مطلب بگذارید با تشکر.

 3. مهتاب گفت:

  سلام با تشکر از سایت عالی و پربارتون.یک سوال من این فیلندرون رو چند ساله که دارم.اما بهش پایه خزه دار وصل نکردم تا الان.میخام ببینم مشکلی نداره؟خزه رو از کجا باید گیر بیارم خزه مصنوعی یا طبیعی؟نمیشه به جای خزه از نخ یا کاموا استفاده کنیم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ مهم هم نیست نداشته باشه ولی اگه باشه خوب بهتره ، باید همیشه خزه رو خیس نگهدارید ، به نظرم یه سینی اب زیر بذارید براش کافیه رطوبتش تامین میشه ، البته سینی غیر مستقیم باشه….

 4. مهتاب گفت:

  Attachment

  سلام منفیلو دندرونمو تو تراس گذاشتم جز دم غروب که یه آفتاب ملایم میاد بقیه رپز سایه و روشن داره و باد هم که میاد چون طبقه ۷هستیم ،الان جاش چطوره یا خود گیاه ?
  ممنونم از محبت و پاسخگوییتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بیرون که باشه جاش خوبه ولی یکم تشنه هستش و بیشتر نیاز به آبیاری داره و باید هر روز یا یروز درمیون آبیاری بشه ،برگها بیحال هستند

 5. حمید گفت:

  Attachment

  سلام.
  این زیبا اسمش فیلودندرونه؟
  نمیدونم چیه خانمم دوران دوستی هدیه داده ولی رشد کمی داره با وجود نور تغذیه و اب و همه چیز مرتب.
  البته الان بزرگتره ، عکس قدیمیه.
  منتظر راهنمایی شما برای این گل هستم. شبیه بالا رونده ها نیست. باید
  این گل برام ارزشمنده.
  تکیه گاه لازم داره؟
  سپاس از راهنمایی.

 6. فرهاد گفت:

  Attachment

  سلام. این گیاه بالارونده آپارتمانی کم توقع، همیشه جزو گل های رایج بوده و کنار گلهای دیگری مثل پوتوس جا خوش کرده. راستش من دقیقا چیزی مشابه این رو توی فهرست شما ندیدم ولی نزدیک ترین مورد بهش فکر می کنم همین فیلودندرون باشه. ببینید، بعضی برگ هاش دقیقا شبیه یک فلش، یا نوک پیکان می شه. خیلی برگ نازکی داره و اصلا به ضخامت و براقی برگ انجیری نیست. خیلی راحت توی آب ریشه دار می شه و اصلا در همون ظرف آب، رشد می کنه و بالا می ره. به نظرتون در همین گروه فیلودندرون می گنجه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ این سینگونیوم هستش یه مقاله دربارش نوشتم گونه های ابلق و طلایی داره و واقعا مقاومه به شرایط سخت ! البته گونه های طلاییش رونده نیستن ولی این سبزه رونده هستش از خانواده ی همین فیلودنردرون ها هستند…

 7. الیاس گفت:

  سلام مهندس جان
  من در یک گلدون، یه فیلودندرون گوش گرگی و دوتا آگلونما پاتایا دارم .ازوقتی که خریدم باهم بودن.حالا تصمیم دارم گلدونشون را جدا کنم .باتوجه به اینکه ریشه هاشون در هم تنیده شده، درچه فصلی و چطورجداشون کنم که آسیب نبینند؟
  باتشکر فراوان

 8. خ.رحیمی گفت:

  Attachment

  سلام استاد.لطفأ راهنمایی بفرمایید این گل گوش گرگی است؟

 9. zahra گفت:

  Attachment

  سلام دوست محترم وقت بخیر.
  مدتیه گل گوش گرگیم به این شکل که تو تصویر می بینین در اومده یعنی با زدن برگ جدید برگ قدیمی زرد میشه یا اینکه برگ جدید پیچ خورده و باز نمیشه به صورت مرتب آبدهی رو انجام میدم و در بهار و تابستان هر۱۵ روز یکبار از سه بیست استفاده کردم لطفا دوست محترمی راهنمایی کنه. سپاس.

 10. مهدی گفت:

  با سلام و شب بخیر خدمت مهندس سجادی
  بنده هر چی گل فیلودندرون رونده یا کنگره ای دارم برگهاشون مثل عکس باز نمیشه چروک میشه، ممنون میشم راهنمایی کنید .
  سپاسگزارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید