گل های آپارتمانی, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۲۹۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۱ تیر ۱۳۹۲

مقدمه ای بر گل فیتونیا

فیتونیا

نام انگلیسی

pointed net leaf برگ توری منقوش

نام علمی

Fittonia verschaffeltii

فارسی رایج

فیتونیا

فارسی اصیل

رزیدل (رزی=رنگی +دل)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

10000

از خانواده

Acanthaceae

خاستگاه

برزیل
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

دوستان عزیز سلام ، این گل واقعا فوق العاده هستش، مخصوصا اگه داخل تراریوم بخاید نگهدرای کنید ازش ! فیتونیا داخل خونه کمی بدون رطوبت اذیت میکنه ولی خوب زیباییش رو واقعا نمیشه نادیده گرفت ! واقعا برگ توری منقوش است،برگها پهن و قلبی شکل و رگبرگ های اصلی و فرعی ان رنگین و کاملا نمایان،شاخه ها گسترده و افتاده و زیبا و برای حفظ این حالت بهتر است گاه به گاه جوانه های انتهایی را حذف کنید تا جوانه های جانبی رشد کنند،به علت نیاز شدید به رطوبت محیط کاشت انها در گلدان های شیشه ای دهانه گشاد رایج است،سایه دوست است ولی نه لزوما تاریکی،گلدان های ریز ان مورد توجه نیست و بهتر است به محض مشاهده حذف گردند و بالاخره خانواده ان آکانتاسه و زادگاهش برزیل است

 

نیازها:

 

نور:  نسبت به سایه مقاومت خوبی نشان میدهد،تابش نور مستقیم افتاب به خصوص از پشت شیشه به برگهای گیاه صدمه میزند

دما: حداقل ان ۱۸ درجه سانتی گراد است(در تمام طول سال احتیاج به هوای گرم دارد)،در صورتی که درجه حرارت بالای ۳۰ درجه باشد غبارپاشی توصیه میشود.

ابیاری: گیاه ابدوستی می باشد و بین دو ابیاری خاک خشک شود،در زمستان هر پنج روز یکبار ابیاری کافی است،گیاه نسبت به خشکی حساس است،مرتبا رطوبت خاک را بازدید کنید.

رطوبت: بهتر است با ایجاد جزیره در زیر گلدان رطوبت را تامین کنید.

تغذیه: هر چهارده روز یکبار با مخلوط کودهای شیمیایی محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور سازنده تغذیه مصنوعی لازم است،به علت کم توقع بودن گیاه نصف میزان توصیه شده کافی است.

خاک مناسب: انواع خاک لیمونی و کمپوست برای رشد ریشه مناسب است

تعویض گلدان:به علت سطحی بودن ریشه های گیاه نیاز چندانی به تعویض سالیانه گلدان نیست،ولی از زهکش گلدان باید دائما بازدید شود.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی برای تمیز کردن کافی به نظر میرسد،از مواد براق کننده شیمیایی که روزنه ی برگها را مسدود میکند استفاده نکنید.

تکثیر :انتخاب قلمه های جوان در بهار و ریشه دار کردن انها در دمای ۱۸ درجه سانتی گراد

 

عوارض و درمان:

 

حاشیه برگها چروک خورده و پژمرده اند:هوا خیلی خشک است،غبارپاشی را شروع کنید،مقداری سنگریزه در زیر گلدانی بریزید و اب به ان اضافه کنید.مواظب باشید ته گلدان با اب در ارتباط نباشد

لکه های سوخته روی برگها مشاهده میشود:علت ان استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است،از انها استفاده نکنید.

برگها میریزند و جوانه های جدید ظاهر نمیشوند:هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری انتقال دهید،تشنگی مفرط هم عامل دیگر این عارضه است

برگهای جوان ریز و فاصله بین دو برگ زیاد است:نور کافی نیست،به محل روشن تر منتقل کنید،مواظب اشعه مستقیم افتاب باشید

برگها بد شکل و حشرات چسبنده ای روی انها مشاهده میشود:سمپاشی با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم پیشنهاد میشود.

برگهای پائینی زرد میشوند:خاک گلدان باتلاقی شده است،سوراخ ته گلدان را بازدید و با یک سیم باریک با ملایمت مجرای خروجی زهکش را باز کنید،اجازه دهید سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری را شروع کنید.

 

تامین رطوبت:

 

فیتونیا احتیاج شدیدی به محیط کاملا رطوبت دارد،به طوری که در تابستان و در درجات حرارت بالا به دو بار غبارپاشی در روز نیاز دارد،رطوبت پایدار را با اضافه نمودن سنگریزه و اب به ته گلدان تامین کنید،ته گلدان با اب در ارتباط نباشد همچنین گیاه بسیار مناسبی برای تراریوم میباشد

اگر چه نگهداری ان از نقطه نظر رطوبت و حرارت مطلوب کمی مشکل است،ولی حالت زیبای برگها و رگبرگها ارزش مراقبت ویژه را دارد

تراریومی با انواع فیتونیا(باغ شیشه ای)

فیتونیا

فیتونیا

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

بهره ندارد ز عیش هر که نه حیران اوست.....چون تو گلی کس ندید در چمن روزگار

دیدگاه های شما

293 پاسخ به "مقدمه ای بر گل فیتونیا"

 1. جواد گفت:

  Attachment

  سلام
  به نظرم این گیاه زیبا برای تراریوم خیلی مناسب باشه.بالاخره یک تراریوم ازش درست کردم و درب اون رو هم پوشاندم با یک کمی تهویه(یک بشقاب شیشه ای روی دهانه تراریوم گذاشتم و یک چوب کبریت زیر اون قرار دادم تا هوا جریان داشته باشه).خیلی شاداب شده.سوالم اینه که این تهویه مناسبه یا باید چند ساعتی در روز کلا درب تراریوم رو باز بگذارم؟ یک سوال دیگه اینکه نورش کمه(مثل محلی که آگلئونما گذاشتم و خوب بوده برای اگلونما) مشکل علفی شدن و … با این نور کم پیش نمیاد؟
  چند تاعکس هم ازش میگذارم که خیلی قشنگ شده.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نه خیر مشکل پیش نمیاد این گل مخصوص تراریوم هستش و بیرون از تراریوم به سختی زنده میمونه ، جاش خوبه و فقط بذارید روزی یه ساعت درش باز باشه و رطوبت اضافی خارج بشه از تراریوم تا مشکل ساز نشه

 2. جواد گفت:

  Attachment

  تراریوم فیتونیا

 3. جواد گفت:

  Attachment

  فیتونیا در تراریوم

 4. جواد گفت:

  یادم رفت بپرسم پیله آ برای نگهداری درون تراریوم مناسبه( چون یک کم ارتفاع داره و گفته شده خنکی میخواد) یا مثل گلسنگ در تراریوم عاقبت خوبی نداره.همین تراریوم که عکسهاش رو فرستادم داخلش گلسنگ بود .خیلی هم زیبا شده بود اما چون راهنمایی کردید که مناسب نیست سریع عوضش کردم.
  پیله آ چون مقاوم به سایه هست و رطوبت دوست خوب برای تراریوم مناسبه فقط از نظر دمای داخل محفظه شیشه ای که از محیط اطراف گرمتر میشه مشکلی براش پیش نمیاد؟تراریوم برای این گیاه بایددربسته باشه؟
  پپرومیای هندوانه ای هم که توصیه شده داخل تراریوم رطوبت مناسب داره و سایه پسنده.دمای داخل تراریوم مشکلی براش ایجاد نمیکنه؟ تراریوم این گیاه باید دربسته باشه؟
  اگه نیاز هست که هوای داخل تراریوم خنک باشه جلوی کولر بگذاریم خوبه یا راههای دیگری هم برای خنک کردن هست؟
  ببخشید تعداد سوال زیاد شد . ممنون

 5. جواد گفت:

  منظورم از پپرومیای هندوانه ای همان پپرومیای چروک( برگها رنگ تیره دارند) بود.
  راستی پپرومیا (قاشقی) برای تراریوم مناسبه یا نه؟
  والله شیراز آب و هوای خشکی داره و ما هم آپارتمان نشین هستیم به همین دلیل نگهداری گیاهان زیبای رطوبت پسند مشککله برای همین متمایل شدم به تراریوم.اونم با راهنماییهای شما.سپاس

 6. جواد گفت:

  منظورم از پپرومیای هندوانه ای همان پپرومیای چروک( برگها رنگ تیره دارند) بود.
  راستی پپرومیا (قاشقی) برای تراریوم مناسبه یا نه؟
  والله شیراز آب و هوای خشکی داره و ما هم آپارتمان نشین هستیم به همین دلیل نگهداری گیاهان زیبای رطوبت پسند مشکله برای همین متمایل شدم به تراریوم.اونم با راهنماییهای شما.سپاس

 7. مجید گفت:

  سلام مهندس. خوبید؟
  یه گلدون فیتونیا گرفتم بعد یه هفته پژمرده شد و فقط چند تا ساقه ازش موند، با اطلاعاتی که توی سایت خوبتون بود یه تراریوم درست کردم و دوتا ساقه که سالم تر بود رو توی تراریوم گذاشتم و روش سلفون کشیدم بعد دو- سه هفته جوونه زد و برگ کرد – ولی الان خیلی وقته که برگاش کوچیک مونده و رشد نمیکنه. چکارش کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خوب یکم نورش رو بیشتر کنید و یه نیمچه تغذیه ای با کود گرین انجام بدید بهش تا با قدرت شروع کنه برگ دادن ، همین فرمونم برید جلو

 8. م گفت:

  Attachment

  سلام و سپاس استاد گرامی
  فیتونیای من شپشک گرفت، بعد از سمپاشی فقط ساقه هاش موند، مشماکشیدم دورش، برگای جدید جوانه میزنن ولی تا بزرگ میشن نوک برگ ها قهوه ای میشه. برای بهبودش چکار میشه کرد؟
  ممنونم از شما

 9. مرجان گفت:

  سلام وقتتون بخیر. فیتونیام چند روزه خیلی شل و وارفته شده . چیکارش کنم ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت در کانال تلگرامی رسمی باغ شیشه ای

بر روی تصویر زیر کلیک کنید