گل های آپارتمانی ۹۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۷ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل شیپوری

گل شیپوری

نام انگلیسی

Arum lily /Calla lily

نام علمی

Zantedeschia spp./ Richardia spp

فارسی رایج

شیپوری

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

30000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

آفریقای جنوبی
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

سلام عرض میشود خدمت همه دوستان و علاقه مندان به گل و گیاه.بنده سجادی هستم افتخار دارم با یه مقاله دیگه در خدمتتون باشم.دوستان در زمینه این گل من تجربه های ناموفقی دارم ،چرا که  این گل گلیه که نیاز به تجربه بالا و ازهمه مهمتر پاسیو و یا گلخونه داره که حالا بنده اونموقع در اختیار نداشتم.اگه گول ظاهرش رو خوردی و خواستی بخریش حرفی نیست،فقط یادت باشه باید پاسیو داشته باشی چون بسیار طالب رطوبت و هوای شرجی هستش.توی شمال و جنوب راحت میشه نگهداری کرد ازش و موردی نداره.خب دوستان بگذریم ،این گل  بومی نواحی آفریقای جنوبی است. دارای ریزوم های ضخیم و دمگل قوی و بلند است. گل ها شبیه شیپور بوده و نظیر تمامی گیاهان تیره Araceaeگل آذین آن چمچه است. براکته ای که خوشه گل را احاطه کرده، Spatheو خوشه گل را Spadixگویند. گیاهی است دائمی و گرمسیری که دارای گل های منفرد می باشد. برگ های تیرکمانی و دمبرگ طویل دارد و بسته به گونه، شکل دمبرگ ها متفاوت است. شیپوری دارای ۷ گونه و ۳ زیر گونه است که آن ها را به دو دسته تقسیم می کنند.

۱.  گیاهانی که همیشه سبز بوده و گل های دارای اسپات سفید آن ها، در زمستان ظاهر می شود.

شیپوری

شیپوری

۲.  گیاهانی که خزان کننده بوده و گل های دارای اسپات رنگی آن ها در تابستان ظاهر شده و در زمستان پژمرده می شود. طبیعت همیشه سبز یا خزان دار بودن آن بستگی به محل و بارندگی دارد. در انواعی که در تابستان خزان دارند در صورت کاشت در مناطق با بارندگی تابستانه در زمستان خزان می کنند.

شیپوری

شیپوری

    Z. aethiopica از دسته اول است که در ابران به صورت همیشه سبز می تواند رشد کند اما در تابستان با گرم شدن هوا، با کـاهش آبیاری گیاه را به خزان و خفتگی می برند و در پائیز دوبـاره آبیاری از سـر گـرفته می شود. با این کار گل بهتری در فصل بعد تولید می شود.

    دسته دوم شامل Z. elliottiana(زرد تا طلایی)، Z. rehmanii(قرمز تا صورتی) و Z. alnomaculata(سفید تا زرد کمرنگ با رنگ بنفش در پایین بخش داخلی) است.

 

گلدهی

 

      Z. aethiopica به ظاهر فاقد خواب واقعی بوده و در صورتی که دما در تابستان زیاد بالا نباشد و رطوبت کافی برای آن فراهم باشد، می تواند به طور دائمی گل بدهد. وقتی دما بالای °C19 باشد و یا به  °C21 برسد گلدهی کاهش یافته و در نهایت متوقف می شود.

    گونه های رنگی و دو رگه های آن ها فقط یک بار در سال گل می دهند. وقتی ریزوم دو رگه های رنگی دریافت می شود، باید در شرایط خشک و دمای  °C8 و رطوبت نسبی ۷۰ تا ۸۰ درصد انبار شود. در دمای  °C8 که تنفس و تعرق کاهش می یابد تا ۶ ماه می توان ریزوم ها را انبار کرد. دماهای بالا مثلا  °C13 می تواند برای انبارداری کوتاه مدت استفاده شود.

    از دست رفتن نسبی آب در طول انبارداری، به ظاهر برای برطرف شدن خواب در هیبریدهای رنگی لازم است.

 

نیازها

 

    نور:به جز در تابستان، نور مستقیم می خواهد و به طور کلی به نور متوسط نیاز دارد. شدت های زیاد و یا کم نور باعث کاهش شدت رنگ اسپات می شود. اگر نور خیلی کم باشد، برگ ها و دمگل بسیار طویل شده و در اثر وزنشان خم می شوند و منظره ناخوشایندی پیدا می کنند. از نظر طول روز، شیپوری روزخنثی است و گلدهی آن تحت تأثیر فتوپریود قرار نمی گیرد.

    دما:گیاهی است گرمسیری و به سرما حساس است. دمای مناسب برای Z. aethiopicaدر روز °C16 –۲۰ و در شب °C16 و برای گونه های رنگی در روز °C18 –۲۱ و در شب °C13 است.

    خاک:خاک مناسب آن مخلوطی از ۳ قسمت خاک باغچه و ۲ قسمت کود دامی پوسیده است. برای جلوگیری از پوسیدگی ریزوم ها، خاک باید زه کشی کافی داشته باشد.

    کود:مصرف کود اوره و یا سولفات آمونیوم برای گلدهی خوب شیپوری توصیه می شود.

    آبیاری:بستر Z. aethiopicaدر تمام دوره تولید باید مرطوب نگه داشته شود. ولی در انواع رنگی به منظور کنترل بیماری باکتریایی Erwiniaباید فقط به اندازه نیاز آب داده شود.

 

افزایش

 

    شیپوری با بذر و تقسیم ریزوم قابل افزایش است. با بذرکاری این گیاه پس از ۲ تا ۳ سال به گل می رود.   Z. aethiopicaبه طور معمول به وسیله تقسیم بوته زیاد می شود. Z. elliottiana، Z. rehmaniiو      Z. alnomaculataبه وسیله بذر افزایش می یابند.

    تقسیم ریزوم: این گیاه دارای یک ریزوم گوشتی است که ریزوم های کوچکتری در اطراف خود تولید می کند که از آن ها جهت افزایش استفاده می شود. به طور معمول هر چه ریزوم ها درشت تر باشند، گل ها نیز بزرگتر خواهند شد. در ماه های تیر و مرداد که ریزوم ها به حالت خفته در می آیند و رشد و نمو کاهش می یابد، گلدان ها را در سایه قرار داده و سپس گیاه را از خاک خارج و ریزوم را تقسیم می کنند و پس از گندزدایی با قارچ کش در گلدان کشت می کنند. در این زمان نیاز آبی گیاه بالا است و نباید از آن غفلت کرد.

    باغبانان از ترس آلودگی به عوامل بیماری زای خاکزی، شیپوری را در گلدان می کارند ولی می توان خاک ار گندزدایی کرد و بوته ها را به فاصله cm70 در زمین کشت کرد.

 

بذر گل شیپوری

بذر گل شیپوری

ریزوم شیپوری

ریزوم شیپوری

 

برداشت ریزوم

 

    ریزوم ها زمانی که گیاه پژمرده شد باید برداشت شوند. پوست ریزوم ها بلافاصله بعد از برداشت، ترد و نازک بوده و به پوسیدگی نرم بسیار حساس هستند. بنابراین، باید با احتیاط با آن کار شود و زمانی که خاک خشک و دما حدود ۲۰ درجه سانتی گراد بوده و ریزوم ها رسیده اند از زمین خارج شوند. قبل از شستشو توصیه شده که به مدت یک شب رها شوند تا پوست سفت شود. بعد از شستشو ریزوم ها را باید روی توری های سیمی ریخته و با تهویه سریع، سطح آن ها را خشک کرد. به علت پوست نازک، نیاز به ترمیم دارند که این عمل به مدت ۲ تا ۳ روز در اتمسفر تهویه شده و ترجیحا در دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه انجام می شود. برگ های متصل به ریزوم نباید جدا شده و باید اجازه داد که در زمان ترمیم پژمرده شوند. ترمیم در مزرعه در مناطق خنک به علت آسیب رسیدن به ریزوم ها در اثر سرما، توصیه نمی شود.

    برداشت گل:گل ها را درست پیش از اینکه اسپات شروع به برگشتن به طرف پایین بکند، برداشت می کنند. در برداشت، ساقه گل شیپوری را به جای بریدن با بالا می کشند تا قطع شود. اما در بعضی منابع گفته شده که بهتر است بریده شود. پس از برداشت، باید به مدت ۶ –۱۲ ساعت در محلول سوکروز ۲ درصد حاوی مواد گندزدا قرار گیرد تا از شکاف خوردن ساقه و یا خم شدن آن جلوگیری شود.

    نگهداری:گل ها را در انبار °C4 به مدت یک هفته می توان نگهداری کرد.

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

من اگر خارم و گر گل چمن آرایی هست

که از آن دست که او می‌کشدم می‌رویم

دوستان عیب من بی‌دل حیران مکنید

گوهری دارم و صاحب نظری می‌جویم....

دیدگاه های شما

94 پاسخ به "معرفی گل شیپوری"

 1. Fatemeh گفت:

  متشکرم از پاسخگویی سریعتون. فقط اینکه کجا بزارمش؟ ترانس شمالی خوبه که افتاب گیر نیست؟ یعنی جاش خنکه ولی افتابگیر نیست. علاوه بر جزیره احتیاج هست که اب هم اسپری کنم؟ برگهایی که دارن زرد میشن رو جدا بکنم که گل زودتر جون بگیره؟ممنونم

 2. پیام گفت:

  سلام
  مهندس عزیز گیاه شیپوریم رو که پارسال خریدم آخر تابستون خزون شد اما دیگه سبز نشد از خاک در آوردم دیدم پیازش سالمه و سفید ولی هیچ نشونه ایی از ریشه یا ساقه نیست چیکارش کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بذارید سرجاش تا دوباره جوونه بزنه عجله نکنید ،باید بذارید جایی گرم تا جوونه بزنه ! پیازش رو در بیارید بذارید توی پلاستیک در پلاستیک رو ببندید تا جوونه بزنه ، وقتی جوونه زد بکنید توی خاک

 3. الهام گفت:

  با سلام
  من یک گلدان شیپوری با گل ها بادمجانی گرفتم
  اما بعد ی هفته گل ها دارن تغییر رنگ میدهند و سفید میشن و بنفش کم رنگ شدن
  ساقه های بلند حالت افتاده پیدا کردن
  داخل آپارتمان نگه داری میشن و در هفته دو بار آبیاری کردم و گلدانش رو هم عوض کرده بودم
  ممنون راهنمایی بفرمایید باید چیکار کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ابیاری با اب لوله کشی باعث سفید شدن گلها میشه ! باید با تفاله چای ابیاری کنید ، این گل نگهداریش سخته و خیلی هم سخته و کار شما نیست ! داخل پاسیو یا گلخانه باید بذراید فقط توی اتاق کاری از دست من بر نمیاد.

 4. سوده گفت:

  سلام شیپوری خریدم. برگ هاش شل شده دارن میوفتن ، راهنمایی کنید. فوری
  تو پاسیو گذاشتم شمالی، ن،رش خوبه افتاب مستقیم ندازه، خنکه، چون تازه خریدم اب ندادم روی خاکش کمی خشکه اسپره اب هم نکردم

 5. سوده گفت:

  سلام الان اب دادم و از زیر گلدان هم اب دادم و غبارپاشی هم انجام شد. تو پاسیو گذاشتم
  راهنمایی کنید لطفا. من باغبونیم خوب نیست ولی با شما تا الان گلهام خوب موندن .

 6. سوده گفت:

  یه سوال . تو این روزها که پشت هم بارون شدید میاد گلهام که تو پاسیو هستند اذیت نمیشن؟ هر روز زیر گلدونیشون پر اب میشه با اینه خالی می کنم چنددقیقه بد بازم پر میشه. فلا بهشون اب نمیدم. میرسم بپوسن. راهنمایی لطفا

 7. سوده گفت:

  سلام چرا شاخه های شیپوری پلاسیده میشن و میوفتن؟چه کار. باید کرد تورو خدا کمک کنید تا گلم بیشتر ا این خاب نشده

  • سوده گفت:

   میتونه علت بیماری قارچی باشه؟؟؟ پلاسیدگی و بوی بد؟؟؟ در ضمن خاکش کود حیوانی هم داره و پر حشره هستش؟؟؟ خاش رو عوض کنم؟؟؟؟ قارچ کش خوب معرفی می کنید؟؟؟؟

   • باغ شیشه‌ای گفت:

    سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید تهویه ناقص هوا باعث تجمع پشه میشه ، یکم ذغال روی خاک بذارید تا بوی بد رو بگیره ، و همینطور بین دو ابیاری خاک باید خشک بشه ، تهویه هوا برای گلتون ایجاد کنید این قارچ نیست….

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید کمبود رطوبت و کمبود کلسیم باعث این افتادگی میشه ، پوست تخم مرغ باید پاش بریزید و همینطور تغذیه خوب و کافی باید ابراش انجام بشه تا برگها نیوفته !

 8. سوده گفت:

  خیلی خیلی ممنون

 9. Ayub گفت:

  باعرض سلام خدمت شما مهندس عزیزوتبریک بابت سایت عالیتون. ممنون واسه جواب سوالهای قبلیم.یه گل شیپوری دارم دوهفته ایست گرفتم.برگها ودمبرگ گلهاش طویل شده و میافتن خیلی هم کم چندتا برگش زرد شده.میتونم باقیچی کفبرکنم دوباره رشد میکنن؟اگه میتونم فقط طویلها رو قیچی کنم یا کل گل رو؟بعدش من هم راپله دارم که وردی هوا داره هم نوروهم حیاط خلوت که مسقف نیست کدومش بهتره بسیار سپاسگذارم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ متاسفانه به جز پاسیو و راه پله راهی دیگه برای نگهداری ازین گل نداریدو به زودی از بین میره ، حالا شما کفبر کنید شاید از بین نرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت در کانال تلگرامی رسمی باغ شیشه ای

بر روی تصویر زیر کلیک کنید