گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۱,۶۴۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

اندر احوالات گل شفلرا

شفلرا

نام انگلیسی

Umbrella tree چتری

نام علمی

Schefflera arboricola

فارسی رایج

شفلرا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000- 80000

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

استرالیا

 

سلام دوستان حالتون چطوره ؟ امیدوارم خوب وخوش و سلامت باشید.امروز قصد دارم یه گل معروف و تا اندازه ای کلیشه ای رو بهتون معرفی کنم .آخ داشت یادم میرفت من سجادی کوچیک شما در خدمتتون هستم.اگه دنبال یه گل مناسب برای اتاق پذیرایی با نور متوسط میگردید من بهتون این شفلرا رو معرفی میکنم گیاهی است از سرزمین استرالیا و متعلق به خانواده ارالیاسه،برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمی و دمبرگها بلند و در بخش انتهایی برگهای پنجه ای شکل ابتدا با سه برگچه و سپس تعداد انها به عدد ۸ میرسد،ارتفاع ان در سرزمین اصلی و در هوای ازاد به سه متر میرسد،بر عکس اکثر گیاهان زینتی که با حذف جوانه های اتنهایی شاخه های جانبی شروع به ظهور میکند،در این گیاه فقط یک شاخه اصلی موجود است.

 

نیازها:

 

نور :به نور غیرمستقیم نیاز دارد،هر چند وقت یکبار گلدان را به افتاب صبح منتقل کنید.در صورت کمبود نور برگها بیحال و شادابی لازم رو ندارن

دما:  در تابستان حداکثر درجه حرارت ۲۷ و در زمستان حداقل ان ۱۸ درجه است،چناچه درجه حرارت بالاتر از معمول باشد به جریان هوای ملایم نیاز پیدا میکند،

ابیاری: بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.در زمستان ها آبیاری را کمتر کنید.در ارقام ابلق، آبیاری زیاد و خفگی ریشه ، باعث پوسیدگی ریشه و ایجاد نقاط سیاه روی قیمت سفید و ابلق برگ می شود.دراین مواقع باید ابیاری را کمتر کرده و سم کاپتان به خاک بزنید همینطور نور گل را زیاد و تغذیه همراه با اسید هیومیک را شروع کنید.

پوسیدگی ریشه ناشی آبیاری زیاد

پوسیدگی ریشه ناشی آبیاری زیاد

رطوبت :در تمام طول سال هفته ای دو بار غبارپاشی کنید،اگر هوا خشک باشد افزودن اب به زیر گلدانی سنگریزه دار رطوبت پایدار درست میکند.در صورت خشکی هوا گیاه شادابی خودش رو از دست میده درصورت ایجاد نقاط قهوه ای غبار پاشی رو متوقف کنید و جزیره زیر گلدون درست کنید.

تغذیه: گلدان را با کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده هر دو هفته یکبار تغذیه کنید.

خاک مناسب:بهترین محیط رشد خاک لیمونی با پیت است.

تعویض گلدان :گیاه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتیاج به تعویض گلدان دارد،با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دو سال یکبار،در صورت عدم امکان تعویض گلدان خاک های سطحی را با خاک نو و غنی عوض کنید.در صورتی که ارتفاع گیاه بیش از اندازه است،احتیاج به قیم دارد.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگه داشتن برگها کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.ولی در صورت تمایل حداکثر هر ماه یکبار توصیه میشود.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه ها  و کاشت بذر در بهار

 

قلمه شفلرا

قلمه شفلرا

 

عوارض و درمان:

 

تعداد برگچه های برگها ی جوان کم است:طبیعی است،با رسیدن به مرحله بلوغ تعداد انها به ۷ برگچه می رسد.

واریته های ابلق رنگ خود را از دست داده اند:نور کافی نیست،به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

زخم های پنبه ای شمل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند:عامل ان حشره افت است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

لکه های قهوه ای روی ساقه ها،دمبرگها و سطح زیرین برگها مشاهده میشود:سطح زیرین برگها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی و پس از ۴۸ ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی انها مشاهده میشود:افات را با سم نفوذی یا جذبی طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگ ها زرد و سطح زیرین انها تار عنکبوتی است:عامل ان کنه قرمز ریز است،گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علاوم بر طرف شوند،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد است:هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری و مملو از اکسیژن منتقل کنید.غبارپاشی نکنید.

گیاه پژمرده و برگها آویزان است:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها رنگ پریده و زرد هستند:کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است،کمبود را با تغذیه مصنوعی هر ۲ هفته یکبار جبران کنید.

برگها زرد میشوند و میریزند:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید،اب زیر گلدانی را خارج کنید.

 

نحوه ی تمیز نمودن برگها:

 

برگها را به طور مرتب غبارپاشی کنید و در صورت گردالود بودن برگها با دست چپ برگ را نگه داشته و با دست راست با سافنج یا پارجه مرطوب انها را تمیز کنید.در صورت نیاز از مواد براق کننده حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

 گیاهی مقاوم به شرائط نامساعد محیطی است،و به همین دلیل مناسب برای راه روها و کریدورهای ادارات است همچنین این گیاه دارای میوه های نارنجی رنگ و ریز میباشد:

 

شفلرای ابلق

شفلرای ابلق

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

آب که رنگش به صد آتش نرود

آن چه با خرقه زاهد می انگوری کرد

غنچه گلبن وصلم ز نسیمش بشکفت

مرغ خوشخوان طرب از برگ گل سوری کرد...

دیدگاه های شما

1,643 پاسخ به "اندر احوالات گل شفلرا"

 1. Neda گفت:

  سلام آقای مهندس
  وقت به خیر من و همسرم دیروز یه شفلرای بزرگ و سالم خریدیم که شاداب بود و جوانه داشت ولی متاسفانه برای خرید گلدان گل را داخل ماشین گذاشتیم و بعد ده دقیقه که برگشتیم برگهای بالایی گل پژمرده و آویزان و قهوه ای شده بود گلدان را عوض کردیم و اب دادیم به طوری که زیر گلدان پر آب شد تعداد کمی از برگها صاف شد اما بقیه نه امروز هم تعداد زیادی از آنها پژمرده شد همه برگها را چیدیم حالا فقط یک ساقه بی برگ در بالای گل مانده است لطفا بگویید باید چه کار کنیم که بیشتر پژمرده نشود و آیا باید ساقه را بچینیم یا نه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید صبر کنید تا دوباره برگ بده بهتون دیگه توی گرما توی ماشین مونده معلوم خراب میشه خوب اب بدید و خوب کود بدید تا سریعتر برگ جدید بزنه

 2. الناز گفت:

  سلام شفلرای من برگهاش دونه دونه از پایین زرد میشن و میریزن ، گاهی هم از همون قسمت های پایینیش زرد نشده میریزن علتش چیه ؟ :(((

 3. هما گفت:

  Attachment

  سلام
  گل شفلرا ابلقی دارم که حدودا شش ماهه خریداری نمودم در روزهای اول مقدارری برگ پوسیده به پاش ریختم که متاسفانه باعث شد موجوداتی هزارپا مانند در زیر گلدانی مشاهده کنم همچنین موجودات ریزی هم به زیر برگها می چسبید و سبب اسیب به برگ می شد …. ولی العان هیچ کدام از این دوتا نیستند ولی گیاه من همچنان سرحال نیست و از پایین برگ ها خشک می شود و می ریزد همچنین برخی برگ ها چین دار و برخی حلزون مانند شده اند.خواهش می کنم من رو راهنماای کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ خاکبرگ باعث تولید گرما توی پای گیاه میشه که همین گرمای مضاعف باعث زردی برگ میشه ! بهتره از روی گلدان خاک رو خالی کنید و به جاش خاک تای سیز از فروشگاه ما تهیه کنید بریزید تا عالی بشه شرایطش هروقتم خاکش خشک شد اب بدید تا مشکل برطرف بشه

 4. سمانه گفت:

  Attachment

  سلام از سایت خوبتون ممنونم واقعا عالیه
  من یه گل شفلرا دارم چرا برگایی که تازه دراومده این شکلی شده؟ میشه لطفا کمکم کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید بین دو ابیاری باید خاکش خشک بشه و بعد اب بدید تا سیاه نشه ! نورشم زیاد کنید با اب کتری سرد شده اب بدید و از اب لوله کشی خودداری کنید با اب لیمو صنعتی اب بدید تا املاح اضافی خاک رو بشوره ببره بیرون

 5. سمانه گفت:

  متشکرم

 6. فریبا گفت:

  سلام خسته نباشید
  اگر ساقه های گل شفلرا خشک و قهوه ای بشن و برگهاش ریخته باشه، امیدی به احیاش هست؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ بله امید هست ولی سخته یکم ، باید از زیر خشکی هرس کنید و یه سم سبز و سفید از فروشگاه ما تهیه کنید بهش بزنید تا درست بشه تغذیه با کود گرین اپاترمانی هم توصیه میشه شدیدا تا گلتون تقویت بشه و زودی برگرده !

 7. ali گفت:

  Attachment

  سلام و خسته نباشید. لطف میکنید در مورد این لکه ها توضیح بدید. ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ این لکه ها ۸۰ درصدشون واسه کمبود کلسیم هست که باید با اب تخم مرغ ابپز جبران بشه و بقیش قارچه که باید با سم سبزو سفید درمون بشه. این سم توی فروشگاه ما موجوده….

 8. سمیرا گفت:

  Attachment

  سلام دوست عزیز
  تروخدا زودتر جوابم و بدید
  امیدی به این احیای این شفلرا هست؟
  اصلا چرا اینجوری شده؟؟؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ این کاریش نمیشه کرد دیگه از عدم تهویه و اب زیاد و گلدون بزرگتر از حد نیاز قارچ گرفته و ریشه پوسیده ! اب زیاد و عدم تهویه باعث پوسیدگی ریشه شده بین دو ابیاری باید خاک خشک بشه و سایز گلدون کوچیک باشه تغذیه هم به طور چشمگیری کمک میکنه همیشه

 9. مهدی گفت:

  با سلام خدمت شما و تشکر از راهنماییهاتون ?.
  بنده یک شفلرا دارم که روی برگهاش رسوب بسته و با پارچه و آب پاک نشد ،اگر لطف کنید و راهنمایی کنید چطور پاک کنم.شفلرا ابلق و آمیت

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ با آب لیمو صنعتی به دستمال آغشته کنید و برگهارو باهاش تمیز کنید و بعد با دستمال خیس دوباره برگ رو تمیز کنید تا کامل براق و تمیز بشه.

 10. فهیم گفت:

  Attachment

  باسلام و خسته نباشید
  گل شفلرای من برگهاش چسبناک شده و داره از پایین زرد میشه خواهش میکنم علت رو بگید چون این گلم رشد خوبی داشته است
  ممنونم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ با سم کونفیدور سمپاشی کنید زیر و روی برگ رو تا از بین برن این چسبناک ها ! و تقویت کنید با اسیدهیومیک و اهن تا گلتون مقاوم بشه ! بین دو اب خاک باید خشک بشه و گرنه برگ زردی میده !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید