گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۱,۸۶۷ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

اندر احوالات گل شفلرا

شفلرا

نام انگلیسی

Umbrella tree چتری

نام علمی

Schefflera arboricola

فارسی رایج

شفلرا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000- 80000

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

استرالیا

 

سلام دوستان حالتون چطوره ؟ امیدوارم خوب وخوش و سلامت باشید.امروز قصد دارم یه گل معروف و تا اندازه ای کلیشه ای رو بهتون معرفی کنم .آخ داشت یادم میرفت من سجادی کوچیک شما در خدمتتون هستم.اگه دنبال یه گل مناسب برای اتاق پذیرایی با نور متوسط میگردید من بهتون این شفلرا رو معرفی میکنم گیاهی است از سرزمین استرالیا و متعلق به خانواده ارالیاسه،برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمی و دمبرگها بلند و در بخش انتهایی برگهای پنجه ای شکل ابتدا با سه برگچه و سپس تعداد انها به عدد ۸ میرسد،ارتفاع ان در سرزمین اصلی و در هوای ازاد به سه متر میرسد،بر عکس اکثر گیاهان زینتی که با حذف جوانه های اتنهایی شاخه های جانبی شروع به ظهور میکند،در این گیاه فقط یک شاخه اصلی موجود است.

 

نیازها:

 

نور :به نور غیرمستقیم نیاز دارد،هر چند وقت یکبار گلدان را به افتاب صبح منتقل کنید.در صورت کمبود نور برگها بیحال و شادابی لازم رو ندارن

دما:  در تابستان حداکثر درجه حرارت ۲۷ و در زمستان حداقل ان ۱۸ درجه است،چناچه درجه حرارت بالاتر از معمول باشد به جریان هوای ملایم نیاز پیدا میکند،

ابیاری: بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.در زمستان ها آبیاری را کمتر کنید.در ارقام ابلق، آبیاری زیاد و خفگی ریشه ، باعث پوسیدگی ریشه و ایجاد نقاط سیاه روی قیمت سفید و ابلق برگ می شود.دراین مواقع باید ابیاری را کمتر کرده و سم کاپتان به خاک بزنید همینطور نور گل را زیاد و تغذیه همراه با اسید هیومیک را شروع کنید.

پوسیدگی ریشه ناشی آبیاری زیاد

پوسیدگی ریشه ناشی آبیاری زیاد

رطوبت :در تمام طول سال هفته ای دو بار غبارپاشی کنید،اگر هوا خشک باشد افزودن اب به زیر گلدانی سنگریزه دار رطوبت پایدار درست میکند.در صورت خشکی هوا گیاه شادابی خودش رو از دست میده درصورت ایجاد نقاط قهوه ای غبار پاشی رو متوقف کنید و جزیره زیر گلدون درست کنید.

تغذیه: گلدان را با کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده هر دو هفته یکبار تغذیه کنید.

خاک مناسب:بهترین محیط رشد خاک لیمونی با پیت است.

تعویض گلدان :گیاه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتیاج به تعویض گلدان دارد،با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دو سال یکبار،در صورت عدم امکان تعویض گلدان خاک های سطحی را با خاک نو و غنی عوض کنید.در صورتی که ارتفاع گیاه بیش از اندازه است،احتیاج به قیم دارد.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگه داشتن برگها کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.ولی در صورت تمایل حداکثر هر ماه یکبار توصیه میشود.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه ها  و کاشت بذر در بهار

 

قلمه شفلرا

قلمه شفلرا

 

عوارض و درمان:

 

تعداد برگچه های برگها ی جوان کم است:طبیعی است،با رسیدن به مرحله بلوغ تعداد انها به ۷ برگچه می رسد.

واریته های ابلق رنگ خود را از دست داده اند:نور کافی نیست،به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

زخم های پنبه ای شمل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند:عامل ان حشره افت است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

لکه های قهوه ای روی ساقه ها،دمبرگها و سطح زیرین برگها مشاهده میشود:سطح زیرین برگها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی و پس از ۴۸ ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی انها مشاهده میشود:افات را با سم نفوذی یا جذبی طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگ ها زرد و سطح زیرین انها تار عنکبوتی است:عامل ان کنه قرمز ریز است،گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علاوم بر طرف شوند،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد است:هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری و مملو از اکسیژن منتقل کنید.غبارپاشی نکنید.

گیاه پژمرده و برگها آویزان است:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها رنگ پریده و زرد هستند:کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است،کمبود را با تغذیه مصنوعی هر ۲ هفته یکبار جبران کنید.

برگها زرد میشوند و میریزند:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید،اب زیر گلدانی را خارج کنید.

 

نحوه ی تمیز نمودن برگها:

 

برگها را به طور مرتب غبارپاشی کنید و در صورت گردالود بودن برگها با دست چپ برگ را نگه داشته و با دست راست با سافنج یا پارجه مرطوب انها را تمیز کنید.در صورت نیاز از مواد براق کننده حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

 گیاهی مقاوم به شرائط نامساعد محیطی است،و به همین دلیل مناسب برای راه روها و کریدورهای ادارات است همچنین این گیاه دارای میوه های نارنجی رنگ و ریز میباشد:

 

شفلرای ابلق

شفلرای ابلق

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

آب که رنگش به صد آتش نرود

آن چه با خرقه زاهد می انگوری کرد

غنچه گلبن وصلم ز نسیمش بشکفت

مرغ خوشخوان طرب از برگ گل سوری کرد...

دیدگاه های شما

1,867 پاسخ به "اندر احوالات گل شفلرا"

 1. حسن گفت:

  سلام
  من ۱۰ روزه یک گیاه شفلرا گرفتم داخل خانه نگهداری میکنم و روزی ۳ الی ۴ برگ آن میریزه لطفا راهنمایی فرمایید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نور خونه از نور محل قبلی گیاه کمتره واسه همین داره خودش رو با نور کم جدید سازگار میکنه و وبرگاش میریزه ، نور رو بیشتر کنید

 2. مهدی رضایی گفت:

  Attachment

  سلام و عرض ادب
  بسیار سایت کاربردی و زیبایی دارین تبریک فراوان،
  یه سوال داشتم من یه گلدون شفلرا هدیه گرفتم که ظرف یک هفته برگ های تازه و کوچیکش حالت جمع گرفته یه خال های قهوه ای هم خیلی کم روش میبینم، راستش چون گیاه خونه ندارم خیلی احساس ناراحتی میکنم اگه چیزیش بشه ، داروی ضد قارچ و کود کریستال گرفتم با دوز خیلی کم مصرف کردم به توصیه فروشنده ولی بازم دوست دارم با کمک یه کارشناس مثل شما خیال خودمو راحت کنم. سپاس فراوان

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید گلتون خوبه فقط باید نورش رو بیشتر کنید و هروقت خاکش خشک شد ابیاری کنید ، با قارچکش کاپتان بریزید توی خاکش تا ریشه ها نپوسن ، فعلا که خداروشکر طوریش نیست.

   • مهدی رضایی گفت:

    سلام و ممنون از اینکه راهنمایی کردین، این قارچ کش کاپیتان که گفتین نگاه کردم تو فروشگاه آنلاینتون عدم موجودی بود ،
    قارچ کشی که از قبل گرفتم دارمش اسمش بردوفیکس هستش ، همین اون کاری که باید با خاک و ریشه میکنه ؟ و اینکه به چه نسبتی و غلظتی تو خاکش بریزم حالا چه این چه اون کاپیتان که راهنمایی کردین

 3. مهدی رضایی گفت:

  Attachment

  در ضمن به سبزه عید کنارش که بهم گفتن گیاه نارنج هست هم دارو زدم گفتم شاید از هم آلودگی بگیرن و اصلا مشکل از این سبزه باشه

 4. معصومه گفت:

  سلام٬ گل شفلرای من دچار آفت پنبه ای شکل شده که جوانه های جدید رو می خشکونه و برگ های قدیمی رو هم پژمرده میکنه.
  شما فرمودید باید از سم حشره کش نفوذی استفاده کرد. میخواستم اگه امکانش هست اسم علمی و برند تجاری برای این نوع سم رو بهم معرفی کنید که در خریدش مطمئن باشم.
  ممنونم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ؟ ببینید سم کونفیدور رو تهیه کنید از فروشگاه و بهش بزنید اسپری کنید تا از بین بره با فاصله ی ۵ روز

 5. شهرناز بقالیان گفت:

  سلام با تشکر از راهنمایی های خوب شما، من خیلی علاقه به شفلرا دارم و در دفتر کارم یک گلدان خیلی بزرگ شفلرا هست که از اطراف ساقه اصلی چند ساقه جداگانه پر از برگ وجود دارد . می خواستم ببینم که اگر من یکی از شاخه ها که کیفیت خوبی هم دارد ببرم و در آب بگذارم آیا ریشه می دهد؟ تا بتوانم بعد از ریشه دهی درخاک بگذارم ؟چون طی تحقیقاتم باید به روش خواباندن تکثیر بشود که من بلد نیستم و میترسم که اگر شاخه را ببرم و ریشه نزند بی دلیل اآن را کشته باشم .ممنون می شم که راهنمایی ام بکنید .

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله میتونید یکی از شاخه هارو ببرید بزنید توی اب تا ریشه بزنه و بعد منتقل کنید تو خاک ، طبق توضیحات بالا عمل کنید

 6. احسان فراهانی اصیل گفت:

  Attachment

  سلام مهندس. یکسالی هست این گلدون رو دارم. اما اصلا رشد نکرده و همین قدر مونده. تا الان بهش کود مایع ندادم. الان کودم مایع مارک پوکون دارم. به چه صورت بهش بدم. و ممنون میشم بهم بگین دلیل رشد نکردنش چیه؟

 7. مرتضی گفت:

  سلام.شفرای من ساقه ی بلند و بدون برگ داره
  اول که آوردمش تا بتونم شرایط مناسب رو فراهم کنم اینطور شد اما حالا رشد و برگ های جدید و مرتب داره
  میخوام اون قسمت از ساقه که خالی از برگ شده رو قلمه بزنم
  تو آب یا توی ماسه ریشه دار میشه؟
  الان اصلا فصل خوبی برای اینکار هست؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ میتونید اون قسمت رو همراه یه تیکه برگ کوچیک قلمه بزنید توی ماسه و منتظر بشید تا ریشه بزنه..

 8. محمدحسين گفت:

  سلام مهندس جان.
  من یه شفلرای ابلق دارم که روی برگ ها و ساقش حشرات قهوه ای رنگ و ریزی هست و روی برگ های گیاه هم چسبناک و شیره ای شده.
  سم دیازینون برای درمانش مناسبه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سم دیازینون دو بارا بافصله ی ۵ روز بهش بزنید و با کود کامل هم تقویتش کنید تا درست بشه…

 9. علی قنبرزاده گفت:

  سلام مهندس
  با تشکر از سایت مفیدتون
  من سه تا گلدون شفلرا دارم که متاسفانه هر سه دچار برگ ریزی شدید شدن ینی در طول دو سه هفته تقریبا نصف برگاشون ریخته، شرایط نگهداری رو هم خیلی رعایت کردم نور و آبدهی و … ولی نتیجه نگرفتم.
  مشکلشون هم اینجوریه که اول لکه قهوه ای روی برگها میفته و بعد برگ سست شده و خودبخود میفته.
  لطفا راهنماییم کنین که مریضیشون چیه و چی باید براشون استفاده کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟این دچار قارچ شده از طریق ریشه اسیب دیده که داره خزون میکنه ، باید توی خاک قارچکش کاپتان بریزید و بین دو ابیاری خاک خشک بشه ، نورشم زیاد کنید و با انواع کود کامل و اسید هیومیک تغذیه کنید

 10. شهرناز بقالیان گفت:

  با سلام . ممنون از راهنمایی خوبتون . ببخشید برای قلمه شفلر که توصیه کردید در ماسه قرار بدم منظور ازماسه همون خاک کاکتوس هست ؟ماسه از کجا تهیه کنم ؟ و بعد از ریشه دار شدن چطور به خاک لیمونی و پیت که توصیه کردید منتقل کنم ؟ بعد از طرفی من متوجه نشدم که قلمه را مستقیم در خاک بزارم یا قبلش در آب بزارم ریشه بدهد بعد در خاک قرار بدهم ؟ خیلی ممنون دوست عزیز. ببخشید سوال هام زیاد شد

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نه خیر ماسه رودخونه یا ماسه بادی ! ماسه از مصالح فروشی سر خیابون تهیه کنید بعد از ریشه زدن باید صبر کنید توی همون گلدون و خاک ریشه پر کنه و سپس با همون خاک منتقل کنید توی خاک گلدان کمپوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید