گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۳۰۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۹ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل سانسوریا

نام انگلیسی

زبان مادر شوهر mother in laws tongue

نام علمی

Sansevieria trifasciata

فارسی رایج

سانسوریا

فارسی اصیل

دراژا (درازا)،اشاره به دراز و بلند بودن برگها

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

750000

از خانواده

Asparagaceae

خاستگاه

نیجریه و کونگو
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

سلام دوستان با یه گل دیگه درخدمت شما هستم،سانسی وریا ، از جمله گلهای بسیار مناسب و مقاوم دفاتر اداری بانکها کارخونه ها و غیره ،میشه با گلهای آگلونما در یک باکس ترکیب بشه و بسیار زیباتر خواهد شد ،برگهای بلند و کشیده ی آن نگاه را به سمت بالا هدایت کرده و برای تاکید  کنار ستون ها زیبایی خاصی دارد. به نور کم وآب کم خیلی مقاوم هستش یکی از گیاهان رایج در خانواده هاست،اخیرا گونه های جدید آن به صورت لوله ای همراه یک مخمل رنگی چسبیده شده با نوک آن وارد بازار کشور شده است و به قیمت بالایی به فروش می رسد،  در واریته ابلق به علت ابلق بودن برگها به نور بیشتری احتیاج دارد،آبیاری بیش از اندازه مخصوصا در زمستان باعث پوسیدگی قاعده برگها میشود،گیاهی است مناسب برای کاشت گروهی و مقایسه اندازه و رنگ برگها با یکدیگر.

 

سانسی وریا لوله ای

سانسی وریا لوله ای

 

نیازها:

 

نور: گرچه به نور کم مقاوم است ولی نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است.

دما:   اگر چه در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتی گرادی را تحمل میکند،ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶ است،در تابستان در درجه حرارت مطلوب برای انسان ۲۴ درجه.

آبیاری:  بین دو آبیاری خاک خشک شود و خشکی خاک را میتواند تا حدی تحمل کند ولی خشکی زیاد باعث چروکی برگها می شود.

رطوبت: نیاز رطوبتی کمی دارد،به غبارپاشی احتیاج نیست.

تغذیه:   هر دو هفته یکبار کمبود عناصر در خاک گلدان را با اضافه نمودن کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور جبران کنید.

خاک مناسب: خاک کمپوست بهترین خاک این گیاه است.

تعویض گلدان :گلدان کوچکتر را بر بزرگ ترجیح میدهد،گلدان را عوض کنید،مگر اینکه در حال ترکیدن باشد و سه سال یکبار عمل تعویض را انجام دهید،خاک اطراف ریشه و به طور کلی خاک گلدان را با فشار دست متراکم کنید.

تمیز نمودن برگها:برگهای غبارالود را با پارچه و با اسفنج مرطوب تمیز کنید.

تکثیر: تقسیم ساقه های زیر زمینی و جدا کردن پاگیاه در بهار به ویژه نژادهای ابلق،گرفتن قلمه برگ به قطعاتی در حدود ۸ سانتی متر و ریشه دار کردن انها در خاک کاکتوس

 

جوانه زنی قلمه سانسی وریا

جوانه زنی قلمه سانسی وریا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و نقوش خود را از دست داده اند :نور کافی نیست،و یا گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نموده و یا کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه مصنوعی هر سه هفته یکبار جبران کنید.

زخم های قهوه ای روی برگها نمایان شده اند: ابیاری بیش از اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و پس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید.

برگها قهوه ای گشته و خشک میشوند :گیاه تشنه و هوا گرم است،گلدان را ابیاری کنید و به محل خنک تری منتقل نمایید.

برگها بد شکل و حاشیه انها جویده شده است :هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی کنید.

برگهای جدید نرم و ابکی هستند و می افتند :تغذیه بیش از اندازه است،تغذیه مصنوعی را متوقف کنید تا برگها سفت شوند،با نصف میزان توصیه شده کافی است،در پائیز  و زمستان تغذیه لازم نیست.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند :حشره افت عامل است،با پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

حاشیه برگها دارای لکه های قهوه ای و خشک شده است: برگهای گیاه با شیشه گرم در ارتباط است،ان را جابجا کنید.

نقاط قهوه ای زنگ مانند روی برگها مشاهده میشود :از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،برگها را با پارچه یا اسفناج تمیز کنید.

برگها سیاه رنگ شده و ابکی هستند: یخ زدگی عامل ان است،در شبهای سرد گیاه را نزدیک شیشه قرار ندهید،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

بگرها از قاعده میپوسند :خاک باتلاقی شده است،اب زیر گلدانی را خارج کنید و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،ابیاری بعدی را با میزان کمتری انجام دهید،زهکش را بازدید نمایید.

 

طرز تهیه قلمه برگ:

 

الف)قطعات دو و نیم سانتی از برگهای سالم برش دهید.

ب)قطعات را تا نصف ان در خزانه شنی تهیه شده فرو کنید.

ج)خزانه را ابیاری کنید و جهت تامین رطوبت با پلاستیک بپوشانید،پس از ظهور ۲-۳ برگ از هر کدام از قطعات درون گلدان های کوچک کاشت کنید.

پس از بالغ شدن گیاه از کنار برگها ساقه گلدهنده ای خارج میشود که گلهای ریز زرد رنگ و زیبایی در انتهای ان قرار دارد.

قلمه زنی سانسی وریا

قلمه زنی سانسی وریا

 

نکته:

 

ترکیب این گیاه با اگلونما صحنه ی زیبایی ایجاد میکند زیرا این گیاه بصورت نیمه چتر دید را به سمت پایین در دور تا دور گلدان و سن سی ویرا به صورت عمودی  دید را به سمت بالا هدایت میکند و اگر از پوتوس  هم به عنوان گل آویز در کنار اگلئونما استفاده شود منظره دلفریبی به اتاق میدهد!

سانسیوریا ابلق

سانسیوریا ابلق

 

گل سانسوریا

گل سانسوریا

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

گوهر پاک بباید که شود قابل فیض

ور نه هر سنگ و گلی لؤلؤ و مرجان نشود

اسم اعظم بکند کار خود ای دل خوش باش

که به تلبیس و حیل دیو مسلمان نشود....

دیدگاه های شما

308 پاسخ به "معرفی گل سانسوریا"

 1. هدی گفت:

  Attachment

  سلام.آقای مهندس این عکسی که فرستادم .گیاهی دارویی بود که توی چندین منطقه دیدم به وفور کشت شده…
  میشه راهنمایی کنید نام گیاه رو؟
  ممنون میشم

 2. Mehrshad گفت:

  سلام . با توجه به معرفی خودتون برای پیشگیری میخواستم قارچ کش سیاه و سفید و اسپری آماده فن پروپاترین مخصوص کنه واسپری آماده کلرپیریفوس مخصوص شپشک آردآلود رو از سایتتون تهیه کنم .این اسپری ها رو هم زمان سه تاشو به گیاهانم بزنم (شمعدانی،کراسولا خرفه ای و اتشین،نخل مرداب ،کلانکوئه،اگاو،الوئه ورا،اشک تمساح،گندمی،سانسوریا،انواع کاکتوس)یا با فاصله و فاصله چقدر باشه و اینکه چند هفته یکبار باید اسپری کنم؟؟؟ممنون

 3. فاطمه جلالی گفت:

  Attachment

  سلام اقای سجادی عزیز
  برای داخل راهرو شرکت میخام یک طرح به شکلی که براتون میفرستم اجرا کنم.نور طبیعی خیلی کم ونور مصنوعی داریم دما در زمستان سردتر از اتاقها و در تابستان گرمتر کلا شرایط دمایی متعادلتر از فضای باز ولی از فضای اتاقها بدتر.اب و هوای ما هم نیمه خشک هست.میشه چند نوع گیاه را پیشنهاد کنید.
  خیلی خیلی از شما سپاسگزارم.

 4. محمد اسماعیل گفت:

  سلام لطفا یه کود مناسب واسه این که سانسوریا ابلق و حسابی رشد بده و بزرگ کنه پر از برگ بشه معرفی کنید تا بتونم از فروشگاه سایت خریداری کنم انواع خیلی مختلفی کود بود گیچ شدم درضمن به زودی میخوام پاجوش های سانسوریام و هم به گلدون جدید منتقل کنم اگه داخل فروشگاهتون خاک مناسب واسه این کار هم دارید لطفا معرفی کنید با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببخشید سوال زیاد هستش از قلم میوفتن برخی. ببینید کودهای گرین اپاتمانی رو بهشون بدید همینطور توی خاک اب لیمو بزنید با ابیاری تا اسیدی بشه و نمک ها از بین برن ، گلدون رو بزرگ نکنید………… بذارید اون پاجوش ها بزرگ بشن تا جداشون کنید الان زوده برای جدا کردن

 5. saman گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید
  گل سانسوریای من برگاش شل شدن و حالت افتاده پیداکردن و برگ های که از خاک بیرون اومدن باریک شدن و بعضی جاهاش هم چروک شده . ممنون میشم راهنماییم کنید چیکار کنم خوب شه

 6. saman گفت:

  Attachment

  عکس دوم از گل

 7. Mehrshad گفت:

  سلام.کود های اهن واسیدهیومیک گرین و کاکتوس گرین و گلها وگیاهان اپارتمانی گرین رو از سایتتون سفارش دادم تاچند روز دیگه به دستم میرسه و چندتا سوال داشتم
  ۱-گیاهان من(شمعدانی،کراسولا خرفه ای و اتشین،نخل مرداب گندمی،سانسوریا،انواع کاکتوس،کلانکوئه،اگاو،الوئه ورا،اشک تمساح،افربیا فردوس)هستند به کدومشون کود کاکتوس وبهکدومشون کود گیاهان وگلهای اپارتمانی بدم؟؟؟ و چه مقدار در چقدر اب؟؟؟
  ۲-من کاکتوس هام رو هفته ای یک بار ابیاری میکنم.اب همون ابیاری رو با کود مخلوط کنم و به کاکتوس ها بدم یا در یک نوبت دیگر با اب مخلوط کنم وبه کاکتوس ها بدم؟؟؟؟(ابیاری و کود رو یکی کنم؟؟؟)
  ۳-کود اهن و اسید هومیک گرین روهم سفارش دادم .یکجا نوشته بودید برای جذب بهتر،بهتره که کود کاکتوس گرین با اهن واسید هیومیک گرین و اب رو مخلوط کنم.ایا همین کار رو انجام بدم یا جدا جدا واگر جدا کدوم اول بدم وبا چه فاصله ای بعدی رو بدم ؟؟؟ببخشید طولانی شد با تشکر

 8. محمد اسماعیل گفت:

  سلام لطفا جواب سوال منو که در بالا پرسیدم بدید بعد از یه نفر دیگه سوال پرسیده جوابش دادید ولی سوال منو بی پاسخ گزاشتید ممنون

 9. سعیده گفت:

  سلام امیدوارم روزگارتون خوش باشه خواهرم یک گلدان سانسوریای داره برگاش از بالا تا پایبن شکاف برداشته علتش چیه ؟ ممنون از پاسخگویی و حوصله زیادتون .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت در کانال تلگرامی رسمی باغ شیشه ای

بر روی تصویر زیر کلیک کنید