گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۱۹۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه ای در تاریخ: ۹ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل سانسوریا

نام انگلیسی

زبان مادر شوهر mother in laws tongue

نام علمی

Sansevieria trifasciata

فارسی رایج

سانسوریا

فارسی اصیل

دراژا (درازا)،اشاره به دراز و بلند بودن برگها

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

750000

از خانواده

Asparagaceae

خاستگاه

نیجریه و کونگو
میزان درجه سختی این گیاه
سختی نگهداری این بوته زیاداست
سختی نگهداری این بوته کم است

 

سلام دوستان با یه گل دیگه درخدمت شما هستم،سانسی وریا ، از جمله گلهای بسیار مناسب و مقاوم دفاتر اداری بانکها کارخونه ها و غیره ،میشه با گلهای آگلونما در یک باکس ترکیب بشه و بسیار زیباتر خواهد شد ،برگهای بلند و کشیده ی آن نگاه را به سمت بالا هدایت کرده و برای تاکید  کنار ستون ها زیبایی خاصی دارد. به نور کم وآب کم خیلی مقاوم هستش یکی از گیاهان رایج در خانواده هاست،اخیرا گونه های جدید آن به صورت لوله ای همراه یک مخمل رنگی چسبیده شده با نوک آن وارد بازار کشور شده است و به قیمت بالایی به فروش می رسد،  در واریته ابلق به علت ابلق بودن برگها به نور بیشتری احتیاج دارد،آبیاری بیش از اندازه مخصوصا در زمستان باعث پوسیدگی قاعده برگها میشود،گیاهی است مناسب برای کاشت گروهی و مقایسه اندازه و رنگ برگها با یکدیگر.

 

سانسی وریا لوله ای

سانسی وریا لوله ای

 

نیازها:

 

نور: گرچه به نور کم مقاوم است ولی نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است.

دما:   اگر چه در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتی گرادی را تحمل میکند،ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶ است،در تابستان در درجه حرارت مطلوب برای انسان ۲۴ درجه.

آبیاری:  بین دو آبیاری خاک خشک شود و خشکی خاک را میتواند تا حدی تحمل کند ولی خشکی زیاد باعث چروکی برگها می شود.

رطوبت: نیاز رطوبتی کمی دارد،به غبارپاشی احتیاج نیست.

تغذیه:   هر دو هفته یکبار کمبود عناصر در خاک گلدان را با اضافه نمودن کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور جبران کنید.

خاک مناسب: خاک کمپوست بهترین خاک این گیاه است.

تعویض گلدان :گلدان کوچکتر را بر بزرگ ترجیح میدهد،گلدان را عوض کنید،مگر اینکه در حال ترکیدن باشد و سه سال یکبار عمل تعویض را انجام دهید،خاک اطراف ریشه و به طور کلی خاک گلدان را با فشار دست متراکم کنید.

تمیز نمودن برگها:برگهای غبارالود را با پارچه و با اسفنج مرطوب تمیز کنید.

تکثیر: تقسیم ساقه های زیر زمینی و جدا کردن پاگیاه در بهار به ویژه نژادهای ابلق،گرفتن قلمه برگ به قطعاتی در حدود ۸ سانتی متر و ریشه دار کردن انها در خاک کاکتوس

 

جوانه زنی قلمه سانسی وریا

جوانه زنی قلمه سانسی وریا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و نقوش خود را از دست داده اند :نور کافی نیست،و یا گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نموده و یا کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه مصنوعی هر سه هفته یکبار جبران کنید.

زخم های قهوه ای روی برگها نمایان شده اند: ابیاری بیش از اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و پس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید.

برگها قهوه ای گشته و خشک میشوند :گیاه تشنه و هوا گرم است،گلدان را ابیاری کنید و به محل خنک تری منتقل نمایید.

برگها بد شکل و حاشیه انها جویده شده است :هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی کنید.

برگهای جدید نرم و ابکی هستند و می افتند :تغذیه بیش از اندازه است،تغذیه مصنوعی را متوقف کنید تا برگها سفت شوند،با نصف میزان توصیه شده کافی است،در پائیز  و زمستان تغذیه لازم نیست.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند :حشره افت عامل است،با پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

حاشیه برگها دارای لکه های قهوه ای و خشک شده است: برگهای گیاه با شیشه گرم در ارتباط است،ان را جابجا کنید.

نقاط قهوه ای زنگ مانند روی برگها مشاهده میشود :از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،برگها را با پارچه یا اسفناج تمیز کنید.

برگها سیاه رنگ شده و ابکی هستند: یخ زدگی عامل ان است،در شبهای سرد گیاه را نزدیک شیشه قرار ندهید،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

بگرها از قاعده میپوسند :خاک باتلاقی شده است،اب زیر گلدانی را خارج کنید و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،ابیاری بعدی را با میزان کمتری انجام دهید،زهکش را بازدید نمایید.

 

طرز تهیه قلمه برگ:

 

الف)قطعات دو و نیم سانتی از برگهای سالم برش دهید.

ب)قطعات را تا نصف ان در خزانه شنی تهیه شده فرو کنید.

ج)خزانه را ابیاری کنید و جهت تامین رطوبت با پلاستیک بپوشانید،پس از ظهور ۲-۳ برگ از هر کدام از قطعات درون گلدان های کوچک کاشت کنید.

پس از بالغ شدن گیاه از کنار برگها ساقه گلدهنده ای خارج میشود که گلهای ریز زرد رنگ و زیبایی در انتهای ان قرار دارد.

قلمه زنی سانسی وریا

قلمه زنی سانسی وریا

 

نکته:

 

ترکیب این گیاه با اگلونما صحنه ی زیبایی ایجاد میکند زیرا این گیاه بصورت نیمه چتر دید را به سمت پایین در دور تا دور گلدان و سن سی ویرا به صورت عمودی  دید را به سمت بالا هدایت میکند و اگر از پوتوس  هم به عنوان گل آویز در کنار اگلئونما استفاده شود منظره دلفریبی به اتاق میدهد!

سانسیوریا ابلق

سانسیوریا ابلق

 

گل سانسوریا

گل سانسوریا

admin
من به آغاز زمین نزدیکم. نبض گل‌ها را می‌گیرم. آشنا هستم با، سرنوشت تر آب ، عادت سبز درخت.......
پیشنهاد شاعر...

گوهر پاک بباید که شود قابل فیض

ور نه هر سنگ و گلی لؤلؤ و مرجان نشود

اسم اعظم بکند کار خود ای دل خوش باش

که به تلبیس و حیل دیو مسلمان نشود....

دیدگاه های شما

192 پاسخ به "معرفی گل سانسوریا"

 1. محبوبه گفت:

  سلام آقای سجادی خسته نباشی
  من تو این فصل قلمه از برگ سنسوریا ابلق زدم بنظر شما میگیره؟
  در ضمن ماسه نداشتم از اول تو خاک گلدونی که قراره توش بمونه زدم ولی خاکش خوبه
  شما اگه شرایطی که برای بهتر گرفتنش میدونید ممنون میشم
  تو آشپزخونه گذاشتمش سردش نشه

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید الان هوا خنکه فصل خوبیه فقط یه مشما هم روش بکشید تا دم بیوفته روش و سریعتر ریشه بزنه ، اگه توی پرلیت یا ماسه میبود بهتر بود ولی حالا بزنید ببنیم چی میشه

 2. Mr.Barbod گفت:

  Attachment

  ممنون از پاسخگویی شما…

  عکس مورد نظر رو پیوست کردم…

  موفق باشید…

 3. بهنام گفت:

  سلام مهندس عزیز من باورم نمیشه که شما گل سانسوریا رو ندیده باشین و عطر خوشبوشو استشمام نکرده باشین.امسال هم سانسوریاهای من هم مادربزرگم گل داده اونم نه یه بار بلکه دوبار و بسیار هم خونمونو خوشبو و معطر کرد.البته وقتی غروب میشد نزدیک اذان مغرب گلاشو باز میکرد و عطرافشانی میکرد.

 4. puoria گفت:

  درود بر شما سئوالی تخصصی دارم میخواستم بدونم ریختن هورمون های ریشه زایی در ابی که برای ریشه دهی یک قلمه استفاده میشه تاثیری داره (قلمه هایی که در اب ریشه دار میشند) و اگر این هورمون ها را محلول در اب پای گل های ریشه دار بریزیم چه تاثیری خواهد داشت درسته که تاثیر معکوس داره؟اگر وقت داشته باشید یک توضیح مختصر بدید ممنون میشم

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ هورمون ریشه زایی زیاد از حد استفاده بشه اثر معکوس داره ، جلو رشد ربشه رو میگیره ، به خاطر اینکه اکسین با اب شسته میشه و از خاک خارج میشه بهتره این کارو نکنید و ته قلمه رو به هورمون بزنید و تو گلدون از زیر اب بدید پای گلهای ریشه دار نریزید میزنه ریشه رو میسوزونه و گلتون خراب میشه کلا

 5. شیما گفت:

  سلام.
  جناب مهندس من ۲۹ آبان ازگل سانسوریا ابلغم قلمه گرفتم وبراش روکش پلاستیکی هم گذاشتم وتواتاق گذاشتم ولی هنوز ریشه نزده(چون هیچ جوانه ای نزده) بنظرتون مشکل کجاست؟

  • بهنام گفت:

   سلام.با اجازه از مهندس عزیز./باید حتماً در ماسه بادی یا پرلیت قلمه بزنین تا ریشه بده و جوانه بزنه.اگه تو خاک بذارین میپوسه.و احتمال ریشه زنی به شدت پایین میاد.

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام ببینید ریشه زدن یه چیزه ، جوونه زدن چیزه دیگست ! این طور قلمه ها ریشه میزنه ولی به راحتی جوونه نمیزنه ! باید توی خاکش کمی پیت ماس باشه ، یا یکم تغذیه رقیق انجام بشه تا جوونه بیاد بالا باید حداقل دو ماه صبر کنید از اول تا موقع جوونه زنی !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

محصولات فروشگاه

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای