گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۲۴۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۹ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل سانسوریا

نام انگلیسی

زبان مادر شوهر mother in laws tongue

نام علمی

Sansevieria trifasciata

فارسی رایج

سانسوریا

فارسی اصیل

دراژا (درازا)،اشاره به دراز و بلند بودن برگها

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

750000

از خانواده

Asparagaceae

خاستگاه

نیجریه و کونگو
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

سلام دوستان با یه گل دیگه درخدمت شما هستم،سانسی وریا ، از جمله گلهای بسیار مناسب و مقاوم دفاتر اداری بانکها کارخونه ها و غیره ،میشه با گلهای آگلونما در یک باکس ترکیب بشه و بسیار زیباتر خواهد شد ،برگهای بلند و کشیده ی آن نگاه را به سمت بالا هدایت کرده و برای تاکید  کنار ستون ها زیبایی خاصی دارد. به نور کم وآب کم خیلی مقاوم هستش یکی از گیاهان رایج در خانواده هاست،اخیرا گونه های جدید آن به صورت لوله ای همراه یک مخمل رنگی چسبیده شده با نوک آن وارد بازار کشور شده است و به قیمت بالایی به فروش می رسد،  در واریته ابلق به علت ابلق بودن برگها به نور بیشتری احتیاج دارد،آبیاری بیش از اندازه مخصوصا در زمستان باعث پوسیدگی قاعده برگها میشود،گیاهی است مناسب برای کاشت گروهی و مقایسه اندازه و رنگ برگها با یکدیگر.

 

سانسی وریا لوله ای

سانسی وریا لوله ای

 

نیازها:

 

نور: گرچه به نور کم مقاوم است ولی نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است.

دما:   اگر چه در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتی گرادی را تحمل میکند،ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶ است،در تابستان در درجه حرارت مطلوب برای انسان ۲۴ درجه.

آبیاری:  بین دو آبیاری خاک خشک شود و خشکی خاک را میتواند تا حدی تحمل کند ولی خشکی زیاد باعث چروکی برگها می شود.

رطوبت: نیاز رطوبتی کمی دارد،به غبارپاشی احتیاج نیست.

تغذیه:   هر دو هفته یکبار کمبود عناصر در خاک گلدان را با اضافه نمودن کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور جبران کنید.

خاک مناسب: خاک کمپوست بهترین خاک این گیاه است.

تعویض گلدان :گلدان کوچکتر را بر بزرگ ترجیح میدهد،گلدان را عوض کنید،مگر اینکه در حال ترکیدن باشد و سه سال یکبار عمل تعویض را انجام دهید،خاک اطراف ریشه و به طور کلی خاک گلدان را با فشار دست متراکم کنید.

تمیز نمودن برگها:برگهای غبارالود را با پارچه و با اسفنج مرطوب تمیز کنید.

تکثیر: تقسیم ساقه های زیر زمینی و جدا کردن پاگیاه در بهار به ویژه نژادهای ابلق،گرفتن قلمه برگ به قطعاتی در حدود ۸ سانتی متر و ریشه دار کردن انها در خاک کاکتوس

 

جوانه زنی قلمه سانسی وریا

جوانه زنی قلمه سانسی وریا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و نقوش خود را از دست داده اند :نور کافی نیست،و یا گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نموده و یا کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه مصنوعی هر سه هفته یکبار جبران کنید.

زخم های قهوه ای روی برگها نمایان شده اند: ابیاری بیش از اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و پس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید.

برگها قهوه ای گشته و خشک میشوند :گیاه تشنه و هوا گرم است،گلدان را ابیاری کنید و به محل خنک تری منتقل نمایید.

برگها بد شکل و حاشیه انها جویده شده است :هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی کنید.

برگهای جدید نرم و ابکی هستند و می افتند :تغذیه بیش از اندازه است،تغذیه مصنوعی را متوقف کنید تا برگها سفت شوند،با نصف میزان توصیه شده کافی است،در پائیز  و زمستان تغذیه لازم نیست.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند :حشره افت عامل است،با پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

حاشیه برگها دارای لکه های قهوه ای و خشک شده است: برگهای گیاه با شیشه گرم در ارتباط است،ان را جابجا کنید.

نقاط قهوه ای زنگ مانند روی برگها مشاهده میشود :از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،برگها را با پارچه یا اسفناج تمیز کنید.

برگها سیاه رنگ شده و ابکی هستند: یخ زدگی عامل ان است،در شبهای سرد گیاه را نزدیک شیشه قرار ندهید،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

بگرها از قاعده میپوسند :خاک باتلاقی شده است،اب زیر گلدانی را خارج کنید و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،ابیاری بعدی را با میزان کمتری انجام دهید،زهکش را بازدید نمایید.

 

طرز تهیه قلمه برگ:

 

الف)قطعات دو و نیم سانتی از برگهای سالم برش دهید.

ب)قطعات را تا نصف ان در خزانه شنی تهیه شده فرو کنید.

ج)خزانه را ابیاری کنید و جهت تامین رطوبت با پلاستیک بپوشانید،پس از ظهور ۲-۳ برگ از هر کدام از قطعات درون گلدان های کوچک کاشت کنید.

پس از بالغ شدن گیاه از کنار برگها ساقه گلدهنده ای خارج میشود که گلهای ریز زرد رنگ و زیبایی در انتهای ان قرار دارد.

قلمه زنی سانسی وریا

قلمه زنی سانسی وریا

 

نکته:

 

ترکیب این گیاه با اگلونما صحنه ی زیبایی ایجاد میکند زیرا این گیاه بصورت نیمه چتر دید را به سمت پایین در دور تا دور گلدان و سن سی ویرا به صورت عمودی  دید را به سمت بالا هدایت میکند و اگر از پوتوس  هم به عنوان گل آویز در کنار اگلئونما استفاده شود منظره دلفریبی به اتاق میدهد!

سانسیوریا ابلق

سانسیوریا ابلق

 

گل سانسوریا

گل سانسوریا

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

گوهر پاک بباید که شود قابل فیض

ور نه هر سنگ و گلی لؤلؤ و مرجان نشود

اسم اعظم بکند کار خود ای دل خوش باش

که به تلبیس و حیل دیو مسلمان نشود....

دیدگاه های شما

243 پاسخ به "معرفی گل سانسوریا"

 1. مهسا گفت:

  Attachment

  سلام گل من چرا اینجور شده میشه راهنماییم کنید قبل عید خریدمش تقریبا بیست روز کلا سه چهار بار اب داد بهش سه روز پیش جاشو بزرگ کردم و سنگ تزیینی ریختم ممکنه بدتر بشه خدای نکرده؟؟دو روز بعد خریدش شروع بهلاغر شدن و زرد شدن کرد الان لاغر شدن همشون و دوتاشون سرسون چورک شده.لطفا راهنماییم کنید روی اوپن گذاشتم نور افتاب بهش نمیخوره

 2. احمد گفت:

  Attachment

  با سلام و احترام
  لطفا در مورد گلم که عکسشو فرستادم راهنمایی بفرمایید
  ممنونم

 3. احمد گفت:

  Attachment

  این هم عکس دوم

 4. EbiDeniz گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان،میشه راهنماییم کنید؟چند وقته گرفتمش ولی یکی از ساقه هاش این طوری هست!مشکلش چی میتونه باشه؟لطفا راهنماییم کنید ممنون.

 5. پریسا گفت:

  Attachment

  سلام اقای مهندس. متشکر بابت سایت جامع و مفیدتون. این گل رو دوهفته قبل از عید خریدم ، دوهفته یه بار اب میدم و ۳ ساعت در روز هم یه جای پرنور میذارم. ولی متاسفانه همونطور که تو عکس پیداست اونی که سرش بنفشه، زرد و کمی نرم شده به نظرتون علتش چیه؟ به نظرتون گلدون و خاکش رو عوض کنم؟ اگه اره چه ترکیب خاکی بهتره؟ متشکرم از وقتی که میذارید و جواب میدید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید وقتی جاش روشن باشه و دو هفته یبارم اب بخوره وب معلومه زرد میکنه و خراب میشه ، نباید اینقدر کم اب بدید ، هروقت خاکش خشکم شد مثلا هفته ای یبار اب بدید .تا زرد نکنه ! الان سیرابشون کنید تا بهتر بشن…بقیه چیزاش خوبه.

 6. سهام گفت:

  Attachment

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون.
  من این گل رو حدود ۳ ماه هست که دارم و به مرور حالت پوسیدگی توش ایجاد شده. تا جایی که از راهنمایی های سایت شما استفاده کردم، نه آب زیاد و کم بهش دادم، نه نورش خیلی کم یا زیاده! ولی برگها چروک شدنن و جمع شدن. ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

 7. فرزانه گفت:

  Attachment

  سلام استاد اول تشکر کنم از سایت خوبتون
  من یه سانسوریا دارم زهکش خوب نبود خاک گلدونم بوی بدی گرفته بود خاکشو عوﺽ کردم کوکوپیت و پرلیت ریختم براش الان بعد دو هفته جوانه زرد شده هنوزم روی خاکو بو میکنم بوی بد میده با اینکه زهکشش خوبه نکنه ریشش پوسیده یا گندیده ؟ اینم عکسش
  این بوی بد مال چیه اخه
  شایدم ریشه هوا خورده ؟ راهنمایی میفرمایین ممنون

 8. مینا گفت:

  سلام مهندس خسته نباشید . با تشکر از سایت خیلی خوبتون ، من خیلی استفاده میکنم از سایتون . میخواستم ازتون بپرسم کمپوست قارچ واسه گل و گیاه خوبه که تو گلدونانمون بریزیم اخه داداشم کارگاه پرورش قارچ داره مرتب کمپوست هاش عوض میکنه اگه خوبه تا واسه باغچه و گلدان استفاده کنم . با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله خوبه من قبلا استفاده میکردم و نتیجه خوبی داشت ! ولی زیاد نباید بریزید باید ۲۰ درصد خاک رو ازین کمپوست استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای