قالب وردپرس

معرفی گل زبرینا

زبرینا
زبرینا
زبرینا
 • فارسی اصیل :گوریفَل (گور= گورخر + فل=برگ)،اشاره به نوار در برگها به شکل گورخر
 • فارسی رایج: زبرینا
 • نام انگلیسی:Wandering sailer
 • نام علمی: Zebrina pendula
 • از خانواده: Commelinaceae
 • خاستگاه: سواحل شرق مکزیک

گیاهی است علفی و خزنده از خانواده کملیناسه . زادگاهش مکزیک است،برگها بیضی شکل و نوک تیز با لکه های نقره ای و بنفش در متن سبز،در صورت عدم وجود نور کافی برگها به رنگ سبز در می آیند،حذف جوانه های انتهایی به منظور پر پشت شدن و توپی شدن گیاه ضروری است.بهتر است از ساقه های دراز و منحرف به منظور تکثیر استفاده شود،گیاه مناسبی برای پوشش گلدان های بزرگ است.

 

نیاز:

 

نور:  به نور قوی و کافی احتیاج دارد،از نور مستقیم وسط روز به خصوص از پشت شیشه بیزار است.

دما: در زمستان حداقل ۱۳ درجه و در تابستان بهترین درجه حرارت برای انان حرارت اتاق و محل زندگی است.

آبیاری: خاک را در تمام طول سال مرطوب نگهدارید،در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار ابیاری کافی است.

رطوبت: هفته ای یکبار گلدان را غبارپاشی کنید

تغذیه:   با کودهای شیمیایی مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی هر ۲ هفته یکبار طبق دستور فروشنده کمبود عناصر غذایی گلدان را جبران کنید.

خاک مناسب: خاک لیمونی

تعویض گلدان:   به جای تعویض گلدان هر ۲ یا سه سال از ساقه های انتهایی قلمه گیری نموده و گلدان جدید تولید کنید،در هر گلدان جدید ۱۰ قلمه کاشت کنید.

تمیز نمودن برگها:  از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،غبارپاشی با اب ولرم برگ ها را تمیز میکند.

تکثیر:کاشت مستقیم قلمه های سخت شده در گلدان

 

عوارض و درمان:

 

گیاه بد شکل و ساقه ها در قاعده فاقد برگ هستند: احتیاج به تعویض گلدان و یا قلمه گیری دارد،از گیاه به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.

برگها رنگ بنفش خود را از دست داده و ضخیم شده اند: تغذیه بیش از اندازه عامل ان است،نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده برای تغذیه این گیاه کافی است.

برگها میپیچند،سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:  کنه ریز قرمز عامل ان است،گیاه را با سم کنه کش هر ۱۴ روز یکبار سمپاشی کنید،غیارپاشی در کاهش افت موثر است.

برگها به داخل لوله و خشک میشوند: هوا خیلی گرم و خشک است،سردی هوا هم عامل دیگری است،شرایط را بازدید کنید تا نارسایی ها رفع شوند.

ساقه ها از قاعده میپوسند:خاک باتلاقی و یا ابیاری بیش از اندازه است،ابیاری را متوقف کنید و اجازه دهید خاک های سطحی گلدان خشک شود و سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید،نگذارید ته گلدان با اب در ارتباط باشد،زهکش را بازدید کنید.

لکه های سوخته روی برگ ها مشاهده میگردد:از مواد براق کننده شیمیایی استفاده شده و یا اشعه مستقیم افتاب به برگها صدمه وارد کرده،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،برگها را با غبارپاشی پارچه و اسفنج تمیز کنید و گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

برگها بد شکل و حشرات سبز رنگی با ماده چسبنده روی انها مشاهده میشوند:گیاه را با سم حشره کش طبق دستور هفته ای یکبار سمپاشی کنید.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگها زیاد است:نور کافی نیست،گلدان را به محل پرنورتر با اشعه غیر مستقیم افتاب منتقل کنید.

نوک برگها قهوه ای و زخم هایی روی انها مشاهده میشود:گیاه تشنه است،فورا ابیاری کنید.

برکها رنگ پریده و نرم و ابکی هستند:هوا خیلی سرد است،ممکن است گیاه یخ زده باشد،از ساقه های سالم قلمه بگیرید.

 

روش ازدیاد:

 

با لخت شدن ساقه ها در قاعده و دراز شدن انها قلمه های ۵-۷ سانتی با دو جفت برگ و جوانه انتهایی از انتهای ساقه ها تهیه و با حذف جفت پائینی برگها هر ۱۰ قلمه را در یک گلدان کمپوست دار کاشت کنید،بهتر است قبلا خاک را ابیاری و با مداد حفره هایی در نقاط مختلف ان ایجاد و قلمه ها را درون انها قرار دهید.گلدان را مجددا ابیاری نموده و در سایه نگهدارید.

شاخه های آویزان زبرنیا در سبد های آویزان منظره دلفریبی دارد،کاشت تعداد بیشتری گلدان در سبد آویزان شاخه های فراوان تری تولید میکند.

زبرینا

زبرینا


باغ شیشه ای

چرا مردم نمی دانند که لادن اتفاقی نیست نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروز است ؟ چرا مردم نمی دانند که در گلهای ناممکن هوا سرد است؟ .......(سهراب همیشه سپهری)


۱۰ دیدگاه

 1. مهدیه می‌گه:

  دوباره سلام
  مگه این گلی که عکسش رو گذاشتین برگ بیدی نیست؟

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام دوباره .برگ بیدی یا ترادسکانیا با زبرینا یه فرق هایی باهم دارند این عکس یه گونه ای شبیه به برگ بیدی هستش حالا من برای اینکه اشتباه نشه عکس برگ بیدی رو عوض میکنم

 2. مهدیه می‌گه:

  چه جوری اینا رو از هم تشخیص بدیم؟

 3. فاطمه می‌گه:

  با سلام
  سلامتید؟گل زبرینا داریم برگهای جدید به داخل لوله شدند و باز نمی شن.علتش چیه؟
  چه زمانی برای تعویض گلدان مناسب است؟ یا قلمه زدن؟
  آبیاری هر زمان خاک خشک بشه.در محیط باز نگهداری میشه در سایه و آفتاب مستقیم نمی خوره
  ممنون از راهنمایی

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام عزیزم جای گلت گرمه خیلی بزارش یه جایی با نور کمتر و هوای خنک تر و بین دو آبیاری خاک خشک بشه.فصل تکثیر و تعویض گلدونش هوای خنک هستش و البته سطح زیرو روی برگ ها رو چک کنید که تار عنکبوت نباشه!!

 4. مریم می‌گه:

  سلام
  من یه گل شبیه این خریدم فروشندش گفت برگ بیدی هست
  حالا از کجا میشه تشخیص داد برگ بیدی هست یا زبرینا؟

 5. sepideh می‌گه:

  Attachment 2015-12-23 17.49.28

  سلام اقای سجادی خسته نباشید,به من گفتن که اسم این گل زبرینا است,درسته؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *