گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۶۸۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل دیفن باخیا

دیفن باخیا

نام انگلیسی

عصای لالی dumb cane

نام علمی

Dieffenbachia amoena

فارسی رایج

دیفن باخیا

فارسی اصیل

سَمبرگ (اشاره به سمی بودن برگ ان)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000 الی 55000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

برزیل

 

گیاهی است زینتی و رایج در اکثر منازل از خانواده ی آراسه و زادگاهش برزیل،ساقه نرم و نقش و نگار برگها بر حسب گونه سبز رنگ و اراسته به لکه های سفید کرمی و زرد کمرنگ که از دو طرف برگ دیده میشود،ساقه غالبا بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت،برگهای پائینی به تدریج میریزند و ساقه حالت لخت به خود میگیرد،نسبت به تهویه هوای اتاق و ابیاری بیش از اندازه حساس است،گیاهان جوان و کم ارتفاع برای کاشت گروهی بسیار مناسب هستند.اکثرا به عنوان یک گل سمی میشناسند ، ولی این گل کمترین سمیت رو نسبت به گلهایی مثل آدنیوم یا خرزهره داره 😆

 

نیاز:

 

نور:   نور غیر مستقیم بهترین نور است،نژادهای برگ تیره نسبت به سایه مقاوم هستند،در صورتی که تاریک باشد گیاه علفی و بیش از اندازه دراز میشود.

دما:   درجه ۱۳-۱۸ درجه را ترجیح میدهد،برای مدت کمی در ۱۰ درجه نیز مقاومت میکند،ولی ممکن است برگهای پائین ریزش کنند،در صورتی که درجه حرارت بالاتر از ۲۴ درجه باشد،غبارپاشی و ابیاری زیادی توصیه می گردد

آبیاری:   آبیاری با اب سبک بدون املاح توصیه میشود،بین دو آبیاری حتما خاک خشک شود.

رطوبت:   ساخت جزیره در زیر گلدان بهترین پیشنهاد برای تامین رطوبت این گل هستش.

تغذیه:   هر ماه دوبار با کود مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب:   خاک برگ،مخلوطی از  کمپوست و گلفروشی.

تعویض گلدان:   هر سال در بهار گلدان را با ۲ اندازه بزرگتر عوض کنید.

تمیز نمودن برگها:  با اسفنج یا پارچه مرطوب برگها را هر ماه تمیز کنید،مواظب باشید برگها خراشیده نشوند

تکثیر:  ریشه دار نمودن قلمه های ۵ سانتی متری و دارای حداقل یک جوانه،این قلمه ها را به مدت یک تا دو روز خشک کرده و به طور افقی در شن قرار دهید،ریشه و شاخ و برگ از محل گره ها شروع به رشد میکنند.جدا کردن پاگیاه در واریته هایی که پاگیاه تولید میکنند در کلیه فصل ها

 

چیپس کردن

چیپس کردن

چیپس کردن

چیپس کردن

قلمه ساقه

قلمه ساقه

 

عوارض و درمان:

 

برگها ریز و ساقه دراز شده است:نور کافی نیست،گیاه را به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

برگها زرد و تار عنکبوت زیر انها مشاهده میشود:عامل ان کنه ریز قرمز است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگها خشک شده اند و سقوط میکنند:هوا خیلی گرم و خشک است،رطوبت خاک را بازدید و در صورت لزوم ابیاری کنید،غبارپاشی را فراموش نکنید،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.

لکه های سوخته روی برگهاست:در افتاب غبارپاشی نموده اید،اگر چه گیاه به غبارپاشی نیاز دارد،ولی بهترین موقع ان صبح و عصر در سایه است.

بعضی از برگها و ساقه ها میپوسند:عامل ان قارچ بوتری تیس است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب می باشد،غبارپاشی را کمتر کنید،گیاه را در درجه حرارت ۱۶ نگهدارید و با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی نمایید.

برگها رنگ پریده اند و به سفیدی گرایش پیدا نموده اند:یا نور زیاد است و یا احتیاج به تغذیه دارد،شرایط را بازدید کنید و نارسایی را رفع کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها و قاعده انها مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید.

برگهای پائین زرد و لکه های قهوه ای در حاشیه انها مشاهده میشود:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس با میزان کمتری ابیاری را انجام دهید.

برگهای پائینی به طرف داخل میپیجند و خشک میشوند:کاملا طبیعی است،با بالا رفتن سن گیاه برگهای پائینی میریزند،بهتر است گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده و سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.

 

تمیز نمودن برگها:

 

نام انگلیسی این گیاه که به معنی عصای لالی است،چون شیره ان سمی و با تماس با نقاط حساس بدن مانند لب تولید تاول و لکنت زبان میکند،به همین دلیل پوشیدن دستکش و یا شستن دست ها در هنگام کار با این گیاه الزامی است،جهت تمیز نمودن برگها با دست چپ برگ را بگیرید و با دست راست با اسفنج و یا پارچه مرطوب به ملایمت هر سه هفته یکبار برگها را تمیز کنید.

نام فارسی سَمبرگ و انگلیسی عصای لالی بر گرفته شده از سمی بودن شیره گیاهی و تحریک شدید اعضا حساس است،ولی خوشبختانه تا کنون مورد خاص گزارش نشده است،پوشیدن دستکش در هنگام کار با این گیاه ضروری است.

دیفن کاملیا

دیفن کاملیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

مراد دل ز تماشای باغ عالم چیست

به دست مردم چشم از رخ توگل چیدن

به می پرستی از آن نقش خود زدم بر آب

که تا خراب کنم نقش خود پرستیدن.....

دیدگاه های شما

689 پاسخ به "معرفی گل دیفن باخیا"

 1. مهدی گفت:

  سلام.یه راهنمایی در پرورش و نگهداری گل های کاکتوس میخاستم؟؟مرسی

 2. رضا گفت:

  Attachment

  سلام مهندس وقت بخیر
  سه راهنمایی کنید مهندس جان این دیفنم و سرما زد کل برگاش ریخت الان بچم از اینجا بریده راه داره به کارمش تو خاک ریشه میکنه یا نه چیکارش کنم ممنون

 3. میثی گفت:

  سلام.دیفن باخیا ما ی زمانی برگاش خیلی بزرگ و خوشگل بود .گیاه مادر بزرگ شد و بعد از مدتی بدلیل بزرگی و عدم توانایی مراقبت از اون از بین رفت الان باقیموندش رو که کاشتیم برگاش خیلی کوچیکن و دیگه به بزرگی قبل نمیشن چکار باید کرد؟!

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ باید بهش کود بدید ، خاک خوب بریزید پاش و نورش و رطوبتش رو زیاد کنید تا دوباره جون بگیره و مثه سابق بشه !

 4. رضا گفت:

  Attachment

  مهندس عزیز ۳ روزه سوال پرسیدم جواب ندادید
  با این چیکار کنم بذاارمش تو خاک ریشه میکنه؟یا باید کار دیگه ای انجام بدم براش

 5. mahdi گفت:

  سلام,مهندس خسته نباشی,در رابطه بامشکل گل دیفن که گفتم, چسبیده به برگها هستن پرواز نمیکنند دستمال که روی برگ میکشی پر از خون میشه…

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید یه سم کونفیدور خانگی از فروشگاه ما تهیه کنید زیر و روی برگ رو اسپری کنید باهاش تا همرو از بین ببره

 6. رضا گفت:

  Attachment

  مهندس اینو تو خاک بکارم ریشه میکنه؟یا تو اب بذارم

 7. رضا گفت:

  Attachment

  ممنون بابت راهنماییتون
  سوال دیگه ای داشتم راجع به تیکه پایینش به نظرتون این رشد میکنه یا بندازمش دور؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله اون رشد میکنه و از کنارش جوونه میزنه بذارید زیر نور زیاد و کود و اب بدید تا جوونه بزنه به زودی

 8. نرگس گفت:

  سلام وقت بخیر یه دیفن دارم ساقه بلندی حدود ۴۰ سانتی توی گل داره یرشو زدم گذاشتم تو اب . اون ساقه ۴۰ سانتی تو خاک تقریبا دو سوم بند هاش ریشه داره میشه این ساقه رو تقسیم و تکثیر کنم؟ اگه میشه چطور؟

 9. سادات گفت:

  سلام،خسته نباشی،من برگای دیفنم زد میشه ،خاکشو عوض کردم و خاکبرگ ریختم ،تاحالا ۶-۷تا از برگاش زرد شدن و کلا افتادن دلیلش چیه؟
  واینکه الان ساقه گل بلنده و قسمت های پایینی برگ نداره ،قسمت پایینی همین طوری بی برگ میمونه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اون خاک برگ در طی فرایند پوسیدگی حرارت تولید میکنه و ریشه و برگ رو میسوزونه و زرد میکنه ! دیفن به طور طبیعی برگهای پیرش زرد میشن ولی نباید خاکشو تغییر بدید !ابیاری زیاد و نور کم هم همین عامل رو ایجاد میکنه

 10. صادق گفت:

  سلام من قلمه های دیفن باخیارو عمودی کاشتم و مثل شکل بالا افقی نکاشتم میخواستم ببینم جوانه میزنه یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید