گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۲۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل تیلاندزیا

تیلاندزیا

نام انگلیسی

Blue flowered torch

نام علمی

Tillandsia cyanea

فارسی رایج

تیلاندزیا(برگرفته از نام تیلانداز حکیم سوئدی)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ و گل

رنج قیمت

50000

از خانواده

Bromeliaceae

خاستگاه

جنگل های بارانی اکوادور

 

گیاهی زیبا و فانتزی از خانواده بروملیده و موطن اصلی ان اکوادور،اپی فیت (در طبیعت روی تنه درختان زندگی میکند) و ریشه ها توسعه نیافته،گونه هایی ازین جنس هستند که هوازی گفته میشن اصطلاحا و بدون نیاز به خاک در محیط های تاریک و مرطوب به خوبی رشد میکنند و به قول خودم واقعا از زیر بوته به عمل میان  😆 ، من همیشه برای حموم مردم هم گیاه پیشنهاد میدم و پیشنهادم همین گلهای هوازی هستش، گونه های هوازی به خزه اسپانیایی یا همین تیلاندازیا هستش، این گونه برگها ضخیم و گوشتی و مقداری اب در خود نگه میدارد و به همین علت اهمیت وجودی ریشه ها را کاهش داده است،نسبت به سایه مقاومت نشان میدهد و گلها توسط براکته های نیزه ای شکل احاطه می گردند،گلدان کوچک دوست دارد و دایما باید اب پاشی شود.

 

نیازها:

 

نور:   این گونه گلدار به نور کامل احتیاج ندارد، و مثل ارکیده به نور کمتر مقاوه ، در کل جایی که ارکیده به خوبی رشد کنه این گل هم میتونه در کنارش به خوبی رشد کنه !

دما:   به سرما و خنکی حساسه ، داخل اتاق یا پاسیو یا گلخونه بهترین جای نگهداری این گلهاست…

آبیاری:   بین دو ابیاری خاک خشک بشه مخصوصا وقتی که روی گل هستش که به اب زیاد حساس میشه !

رطوبت:   در بهارو  تابستان به غبارپاشی با اب سبک بدون املاح نیاز دارد،در پائیز و زمستان غبارپاشی را متوقف کنید.بهترین روش ایجاد رطوبت ساخت یک جزیره در زیر گلدان هستش.

تغذیه:    در تابستان هر دو هفته یکبار با مود غذایی مایع و جامد محلول در اب های مخصوص گلهای زینتی طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه نمایید.نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی است.

خاک مناسب:   مخلوطی از پیت و خزه اسفاگنوم بهترین خاک برای این گیاه است. برای گیاهان خانواده ی آناناس بهترین خاک ترکیب خاک ارکیده و هلندی هستش.

تعویض گلدان :گیاه دارای ریشه سطحی است،احتیاجی به تعویض گلدان ندارد(به جز زمان انتقال پا گیاه)

تمیز نمودن برگها :غبارپاشی برگها را تمیز میکند.از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: جدا نمودن و کاشت پاگیاهان در بهار.

تقسیم بوته ی تیلاندازیا

تقسیم بوته ی تیلاندازیا

 

عوارض و درمان:

 

تمام اندام گیاه منقبض شده و خشک شده اند:هوا سرد و خشک و احتیاج به ابیاری دارد،گیاه را به محل گرم و مرطوب منتقل نموده و ابیاری کنید،غبارپاشی روزانه فراموش نفرمایید.

گیاه یک ساله است ولی گل نمیدهد:کاملا طبیعی است،گیاه با سه سال سن و فقط برای یک بار به گل مینشیند.

در تابستان کلیه شرایط مساعد ولی گیاه منقیض و پژمرده است:عامل ان گاز نفت و یا گاز آشپزخانه و هوای کثیف و یا نور مستقیم است،گیاه را به محلی با اکسیژن فراوان و نور غیر مستقیم منتقل کنید.

براکته های ظاهر شده اند ولی گل مشاهده نمیشود:عوامل مختلف دارد،ممکن است هوا سرد و خشک و یا نور کافی تباشد،شرایط را بازدید و نارساییها را بر حسب مورد رفع نمایید.

در زمستان گیاه سیاه شده است:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل کرمتری منتقل نمایید،ممکن است صدمه مرطوب به استفاده از مواد براق کننده شیمیایی باشد،از ان ها استفاده نکنید

روی ساقه گل دهنده مورچه هایی در حال حرکت هستند:از سم فروشی سم مورچه کش تقاضا نموده و طبق دستور عمل کنید(مورچه ها افت نیستند و ضرری به گیاه وارد نمیکنند،آنها برای تغذیه شیرینی حاصله از بدن افات روی برگها و اندام گیاه در حرکتند)

سطح زیرین برگها پر از تار عنکبوت است:کنه ریز قرمز عامل ان است،سطح زیرین برگها را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید و گیاه را طبق دستور با سم کنه کش هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.افزایش رطوبت و غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

گیاه پوسیده است:قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و رطوبت بیش از اندازه اسدت،گیاه را با سم قارچ کش هفته اس یکبار سمپاشی نموده و به محل گرم و خشک تری منتقل نمایید،غبارپاشی را متوقف و اجازه دهید در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید.

گیاه مادری در حال خشک شدن و پاجوشها شروع به رشد نموده اند:کاملا طبیعی است،تا بهار صبر کنید که گیاه مادری کملا خشک شود،سپس پاجوشها را طبق دستور از گیاه مادری جدا و در گلدان های جدید کاشت کنید.

 

کاشت پاگیاه:

 

با پژمرده شدن و خشک شدن گیاه مادری پاگیاه به نصف اندازه گیاه مادر رسیده است،گیاه را از گلدان ها خارج کنید و با چاقوی تیز پاگیاه را از بقایای خشک شده مادر جدا کنید،گلدان ها کوچک نمناسب با حجم ریشه گیاه انتخاب و مخلوطی از شن و پیت نرم و مرطوب اماده نمایید،پا گیاه را درون گلدان ها کاشت نموده و با فشار دست خاک را در اطراف ریشه متراکم و سه روز اول گیاه را درون چادر پلاستیکی قرار دهید.

سیلکل زندگی گیاه سه سال است،و در اخر سال سوم به گل مینشیند،پس از پژمرده شدن گیاه مادری پاگیاه که در کنار ان روییده عامل ازدیاد ان است

 

تیلاندزیا

تیلاندزیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

دامن کشان همی‌شد در شرب زرکشیده

صد ماه رو ز رشکش جیب قصب دریده

از تاب آتش می بر گرد عارضش خوی

چون قطره‌های شبنم بر برگ گل چکیده

لفظی فصیح شیرین قدی بلند چابک

رویی لطیف زیبا چشمی خوش کشیده....

دیدگاه های شما

21 پاسخ به "معرفی گل تیلاندزیا"

 1. علي گفت:

  با سلام
  میشه راهنمایی بفرمایید از کجا میشه گیاه تیلاندزیا به تعداد خریداری کرد ؟
  با تشکر فراوان

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم این گل به صورت تعداد زیادی وجود نداره و هرچی هست توی شمال پرورش میدن و میارن و کلا یه گل لوکس و گرون قیمت هستش هرگلدون کوچیکش حدود ۷۰ هزار تومان قیمت داره در تهران

 2. علي گفت:

  ممنون از پاسختون .
  چرا اینقدر گرون ؟ من دیدم بذرهای اینگیاه با قیمت کم فروخته میشه ! شرایط پرورش سخت هست یا چون کمیاب و ناشناخته هست اینقدر گرونه !

  در ضمن سوال های امنیتی سایت شما هم چقدر سخت هستند . 😀
  الان از من میپرسه چه عددی در ۲۰ ضرب بشه میشه ۴ . جواب هم عدد اعشاری یا کسری میشه که تا دو کارکتر بیشتر قبول نمیکنه 😀

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم راستش یسری هکمون کردن تبلیغ سایت دوست و همسر یابی رو انداختن رو سایت دیگه ماهم یکم سفت وسختش کردیم یوقت ربات نیاد.
   تکثیر این گل اصلا با بذر تکثیر نمیشه که بخاد گرون یا ارزون باشه!! تازه اومده توایران و تعدادش کمه واسه همین گرونه فعلا

 3. علي گفت:

  ممنون از توضیحات مفیدتون .
  امیدوارم قیمتش کم بشه . گیاه جالب و پرکاربردیه .

 4. آسمان گفت:

  با سلام، یک تیلاندزیا سایانیا دارم که از حدود دو هفته قبل سه گل داده است که دو گل آن قبل از باز شدن خشک شدند و گل سوم به تازگى درآمده و هنوز غنچه است. لازم به ذکر است که گیاه را روبروى پنجره جنوبى قرار داده ام و هفته اى دوبار آن را آبیارى مى کنم. گاهى هم روى سنبله و برگ ها آب اسپرى مى کنم. علت خشک شدن گل ها قبل از باز شدن چیست و باید چکار کنم؟
  متشکرم

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید دمای محیط شما چند درجه هستش؟ میدونید که این گل به رطوبت بالا نیاز داره؟وضع رطوبتش چطوره؟گیاه وقتی روی گله زیاد اب بدی گلهاش میریزه باید بین دو ابیاری با انگشت زیر خاک رو تست کنید اگه خشک بود اب بدید…درضمن باید یه کود کامل هم ماهی یبار بهش بدید تا گلارو بتونه نگهداره،

   • آسمان گفت:

    سلام، ممنون از پاسختون. دماى محیط امشب که اندازه گرفتم ١٨ درجه بود و آبیارى هم موقعى که خاک تقریباً خشک شده انجام مى دم. چجور کودى باید براش استفاده کنم؟ کود مخصوص این گیاه رو جایى ندیدم

    • باغ شیشه ای گفت:

     سلام ببنیید کودهای مخصوص این گیاه با کودهای ارکیده یکسان هستند..از فروشگاه ما کودهای مخصوص ارکیده گرین رو تهیه بفرمایید و به گلتون بدید دماش خوبه فقط باید تغذیه بشه تا جون بگیره گل رو باز کنه!!

 5. مروارید گفت:

  Attachment

  سلام من یک گلدان برام هدیه آوردن که خیلی شبیه این هست ولی مطمئن نیستم همین باشه
  گلهاش اول صورتی خوش رنگ بود ولی کم کم سبز شد فکر کردم نور میخواد یک روز گذاشتم تو آفتاب حالت سوختگی پیدا کرد!!!
  نمیدونم چجوری ازش باید نگهداری کنم، حس میکنم داره از بین میره!

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ به به چه گل خوشگلی! همین تیلاندسیا هستش! جاش گرمه و نورش هم زیاده که داره سبز میشه همینطور باید بهش اهن و اسید هیومیک بدید تا رنگش سرخ بشه اب لوله کشی سبزش میکنه! در گل مبارک باشه گل خوشگلیه….معلمه خیلی دوست داشته طرف ازین بهتون هدیه داده….

   • مرواريد گفت:

    مرسى از لطفتون و ممنون که راهنماییم کردین
    این آهن و اسید هیومیک که فرمودین رو از کجا باید تهیه کنم و چطورى بهش بدم؟! یعنى آب لوله کشى دیگه بهش ندم؟!

    • باغ شیشه ای گفت:

     سلام این محصولات رو میتونید از فروشگاه ما تهیه کنید و از اب کتری سرد شده استفاده کنید یا اب ۴۸ ساعت مونده.

 6. زرآهنی گفت:

  Attachment

  شرایط نگهداری این گل رو میگید؟ممنون

 7. آذرخش گفت:

  Attachment

  سلام
  ببخشید من اسم این گل رو نمیدونم و اینگه گویا حالش خوب نیست و داره میمیره
  ممنون میشم راهنماییم کنید …بسیار سپاس

 8. آذرخش گفت:

  Attachment

  سلام
  ببخشید من اسم این گل رو نمیدونم و اینگه گویا حالش خوب نیست و داره میمیره ،ممنون میشم راهنماییم کنید …بسیار سپاس

 9. آذرخش گفت:

  سلام آقای مهندس
  اسم این گل رو نمیدونم تا نجاتش بدم ممنون میشم راهنماییم کنید.
  بسیار سپاس

 10. ساجد گفت:

  سلام مهندس… خوبی شما؟ گل گیاه من از پایه شکست الان نیم بند هستش و رنگ صورتیش رو از دست داد چیکارش کنم گلش رو جدا کنم …اصلا گل میده دیگه ؟ممنون میشم راهنمایی کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید