گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی ۱۱۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۷ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل برگ نعنایی

برگ نعنایی

نام انگلیسی

پیچک سوئدی Swedish ivy

نام علمی

Plectranthus australis

فارسی رایج

برگ نعنایی( پلکترانتوس،پیچک سوئدی)

فارسی اصیل

مِهمیز گل(اشاره به برآمدگی پائین لوله ی جام گل)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

2000 الی 5000

از خانواده

Labiateae

خاستگاه

استرالیا
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

همیشه توی بازار این گل رو به نام کاکتوس عطری میشناختن :)) و وقتی به برگاش دست میزدیم دستمون بوی عطر (بخونید گند )به خودش میگرفت….برخی گونه های سبز رنگ داره و برخی گونه هایا ابلق ، برخی هم با حسن یوسف کلا اشتباه میگیرنش :))  گیاهی است خزنده و علفی از خانواده نعناع لابیاته و بومی استرالیا،سریع الرشد و ارزان با نگهداری ساده و مناسب برای مبتدیان،برگها گرد و کنگره دار به رنگ سبز روشن و در بعضی از واریته ها ابلق با لکه های سربی،ساقه چهارگوش و شکننده،گلها ریز و سفید و ارغوانی و مهمیز دار که به صورت خوشه در انتهای ساقه در پائیز ظاهر می گردند،حذف جوانه های انتهایی جهت حفظ فرم  و شکل بوته الزامی و گیاهی مناسب برای سبد آویزان و پوشش گلدان های بزرگ است.با دست زدن به برگها از عطر و بوی خوش برگ آن میتوان استفاده کرد.

 

نیازها:

 

نور:  نزدیک به پنجره در شرایط نوری نیم سایه نیم افتاب بهترین مکان است،سایه را تحمل میکند،از اشعه مستقیم افتاب بیزار است.ولی بهتره این گل رو در تراس یا بالکن یا حیاط نگهداری کنید.

دما:   حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۳ درجه و حداکثر درجه در تابستان ۲۷ درجه است.

آبیاری: بگذارید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،در صورتی که به عنوان سبد آویزان از ان استفاده میکنید همیشه میزان رطوبت خاک را بازدید کنید،چون سبد آویزان به علت تاثیر پذیری بیشتر از جریان هوا به مراقبت و آبیاری بیشتری نیاز دارد.

رطوبت:  رطوبت هوای اتاق برای این گیاه کافی است،ولی غبارپاشی هفتگی ضمن تمیز نمودن برگها رطوبت مورد نیاز را هم فراهم میکند.

تغذیه :گیاهی کم توقع است،ولی تغذیه هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور در رشد ان تاثیر مثبت دارد.

خاک مناسب: خاک و کود و آماده کاشت بهترین نتیجه را دارد.

تعویض گلدان:   اگر گیاه به رشد نهایی خود رسیده باشد از ان به عنوان منبع تکثیر و تولید استفاده نمایید،برای این منظور قلمه را از انتهای ساقه تهیه و علاوه بر تولید گلدان جدید با سربرداری ساقه ها اجازه رشد جوانه های جانبی را به گیاه داده اید که در نهایت منجر به توپی و چنبره ای شدن گیاه میشود.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی ضمن تامین رطوبت  برگهای گیاه را تمیز و براق مینماید ولی در صورت نیاز میتوانید از مواد براق کننده شیمیایی حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر: گرفتن قلمه از شاخه ها و ریشه دار کردن در دمای ۱۳-۱۸ درجه سانتی گراد

در بهار قلمه های ۷-۱۰ سانتی متری را از انتهای شاخه ها انتخاب کنید و دو برگ پائین قلمه را حذف و در خاک پیت ماسه دار در هوای گرم کاشت کنید،شاخه های جدید پس از یکی دو هفته شروع به ظهور مینمایند.
با حذف جوانه های انتهایی علاوه بر کنترل رشد طولی شاخه ها به جوانه های جانبی و در حال خواب اجازه رشد دهید.
قلمه برگ نعنایی

قلمه برگ نعنایی

 

عوارض و درمان:

 

ساقه ها خم شده و گیاه خود را انداخته است:  گیاه تشنه است،فورا ابیاری نمایید،غبارپاشی را نیز فراموش ننمائید.

برگها رنگ پریده و رشد گیاه کند شده است:نور کافی نیست،گیاه را به محل روشن تر با نور غیرمستقیم انتقال دهید.

نقاط قهوه ای روی برگها نمایان شده است:مواد براق کننده شیمیایی عامل ان است،از انها استفاده نکنید.در صورت لزوم از غبارپاشی و یا پارچه نرم و اسفنج مرطوب حهت تمیز نمودن برگها استفاده کنید.

برگها خم شده و میریزند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده.غبارپاشی در سایه را فراموش نکنید.

برگها زرد رنگ میشوند و میریزند:خاک گلدان باتلاقی شده است،زهکش را بازدید و اب زیر گلدانی را خارج کنید،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید،ته گلدان با اب زیر گلدانی در ارتباط نباشد.

سفیدک آرد مانند روی ساقه مشاهده میگردد و برگها نرم و آبکی شده اند:عامل ان قارچ بوتری تیس است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و ابیاری و غبارپاشی را تا رفع علائم کمتر یا متوقف کنید.

برگها چروک دار هستند و خشک میشوند:گیاه از تابش اشعه مستقیم افتاب در رنج است،گلدان را به محل مناسب تر منتقل نمایید،برگهای خشک را حذف نمایید.

برگها در حالیکه سبز هستند سقوط میکنند:کمبود عناصر غذایی خاک گلدان عامل ان است،با تغذیه مصنوعی هر ۳ هفته یکبار کمبود را جبران کنید.

شاخه ها منحرف و دراز هستند:سن گیاه بالا است،از گیاه به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.

برگها زرد و تار عنکبوت در سطح زیرین انها مشاهده میشود:عامل ان کنه ریز قرمز است،گیاه را با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید،غبارپاشی و تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

برگ نعنایی

برگ نعنایی

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

وقات خوش آن بود که با دوست به سر رفت

باقی همه بی‌حاصلی و بی‌خبری بود

خوش بود لب آب و گل و سبزه و نسرین

افسوس که آن گنج روان رهگذری بود....

دیدگاه های شما

119 پاسخ به "معرفی گل برگ نعنایی"

 1. فاطیما گفت:

  سلام. جنابعالی به استفاده از اسپرین و ویتامین ب در مورد گیاهان توصیه نموده اید.طول دوره استفاده از این داروها چگونه است؟استفاده هفتگی یا ماهیانه؟از راهنمایی شما متشکرم

 2. آریا گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان برگ نعنایی من روی برگ هاش نقطه های سیاهی تشکیل شده که از پشت برگ معلومه و بعد از مدتی از روی برگ هم نمایان میشه تشخیص شما چیه خیلی ممنون

 3. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون . آقای مهندس من یه برگ نعنایی حدود ۱ ماهه خریدم اولش خوب بود اما الان یه مدته برگاش سالم و سبزن ولی دارن میریزن و انقدر سست شدن که آروم دست میزنی بهش میفته . زهکشش رو درست کردیم همون اول که کاشتیم تو گلدون جدید آب هم هرموقع خشک بشه میدم کود هم گل فروشه بهم گفت کود کریستال بده اوایل هفته ای یکی دوبار آب بهش اسپری میکردم آخه تو سایت شما دیدم نوشتین غبارپاشی باید بشه اما الان دگ اینکارو نمیکنم اما گلم داره کامل از بین میره . توروخدا بگید چیکار کنم 🙁

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نورش و گردش هواش کمه باید بیشتر بشه این گل بدرد توی تراس میخوره نه توی منزل! ببرید جایی با گردش هوا و نور زیاد تا درست بشه.

 4. سارا گفت:

  Attachment

  این هم عکس گلمه آقای مهندس . نورش نور غیر مستقیم و سایست و نور خوبی هم داره . برگ های ریزی که تازه داره درمیاد به حدی سست شدن که اشاره بهش میشه میفته

 5. سارا گفت:

  میشه دقیقا بگید باید چیکار کرد که این گیاه نپوسه چون من خیلی این گیاه رو دوست دارم و میخوام بازم برم بخرم ازش ولی اگه دوباره مثل این بپوسه نمیدونم باید چیکار کنم . گل فروش ها درست راهنمایی نمیکنن ما رو .خواهش میکنم بگید باید چیکار کنم . خیلی ازتون ممنونم.

  • فاطمه گفت:

   من هم این گیاه رو داشتم، تا وقتی زمستون بود و هوا خنک این بیچاره سالم و خوشگل بود، همین که هوا گرم شد کلا سیاه شد و از بین رفت. البته گرمای جنوب زیاده و آدم رو هم از بین میبره چه برسه به گیاه. ولی خودم فکر می‌کنم چون خاکش خیلی سنگین بود و آب رو خیلی تو خودش نگه می‌داشت گیاهم از بین رفت. البته من هم چون هوا گرم بود زیاد بهش آب می‌دادم. اگه باز خریدین حتما اول خاک داغونش رو عوض کنین، بهش سم کاپتان بزنین تا ریشه‌اش قوی بشه و با خشک شدن خاک آبیاریش کنین. ان شاالله اینبار دیگه گیاه‌تون سالم و خوشگل می‌مونه.
   و یه نکته: خیلی از گلفروشی‌ها هیچی از گل و گیاه نمی‌دونن فقط می‌خوان جنسشون رو آب کنن، حتی اطلاعات غلط هم به آدم میدن، از خاک خوب هم برای گیاه‌ها استفاده نمی‌کنن، یا انقد سنگینه که ریشه خفه میشه یا انقد سبک که اصلا آب نگه نمی‌داره ، بازم به انصاف اونایی که خاکشون سبکه، همیشه از گلفروشی‌های معتبر و کاربلد خرید کنید، اگر هم از این گلفروشی‌های الکی خرید کردین حتما خاک گلدون رو عوض کنین.همیشه هم قبل از خرید راجع به گلی که میخواین بخرین اطلاعات کوچیکی از نت یا آدم مطلع بگیرین.

   • سارا گفت:

    ممنون از راهنماییت فاطمه جان . خاکش رو عوض کردم وقتی خریدم خاک برگ ریختم اما بازم اینجوری شد 🙁 به هرحال خیلی ممنونم از پاسخگوییت :*

 6. نفیسه گفت:

  برگها خم شده و میریزند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده.غبارپاشی در سایه را فراموش نکنید.!!!!?????????

 7. نفیسه گفت:

  سلام . روز بخیر . ممنون از توضیحات خیلی خوب و نکات کلیدی ای که گذاشتید. من این گل رو ۲ ماه پیش خریدم، ولی کم کم شروع کرد به سست شدن و ریختن برگها . الان طوری شده که فقط یه ساقه ی لخت و بلند ازش مونده با ۴ یا ۵ دونه برگ 🙁 که چندتا خال سیاه رنگ کوچیک هم رو برگا افتاده.. خیلی زشت و ناراحت کننده شده. از گل فروشی که خریده بودم، سوال کردم، گفتن حتما آب و نور زیاد بهش دادی. الان هر ۳روز آب میدم بهش و تقریبا وسط خونه گذاشتمش که نور کم بهش بخوره. دیگه نمیدونم چکار باید کرد. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببنیید این قارچ زده با توجه به اون لکه سیاها ! نباید اب زیاد بدید ، هروقت خاکش خشک شد اب بدید نورشم زیاد کنید ببرید توی تراس سایه یا راه پله تا گردش هوا بیشتر بهش کمک کنه خوب بشه سم قارچکش بهش بزنید ازین اسپری های اماده سیاه و سفید از فروشگاه ما همراه اسیدهیومیک تا درست بشه وضعش

 8. نادر گفت:

  باسلام

  گل شمعدانی عطری همون برگ نعناییه؟
  میشه علت سیاه شدن ساقه رو بگید؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ نه خیر فرق دارن و برای اینکه سیاه نشه ساقه باید گردش هوا ایجاد کنید و بین دو اب خاکش خشک بشه و تا ساقه سیاه نشه

 9. معصومه گفت:

  علت اینکه لبه های برگ سیاه میشه، چیه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ابیاری زیاد باعث سیاه شدگی لبه ی برگها میشه ! بین دواب خاکش خشک بشه و تهویه هوا براش ایجاد کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

 

برای عضویت دركانال تلگرامی بنفشه آفریقایی کلیک کنید

کانال فروش بنفشه آفریقایی

کانال فروش بنفشه آفریقایی