گل های آپارتمانی, گلهای تراریومی ۷۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه ای در تاریخ: ۱۷ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل برگ نعنایی

برگ نعنایی

نام انگلیسی

پیچک سوئدی Swedish ivy

نام علمی

Plectranthus australis

فارسی رایج

برگ نعنایی( پلکترانتوس،پیچک سوئدی)

فارسی اصیل

مِهمیز گل(اشاره به برآمدگی پائین لوله ی جام گل)

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Labiateae

خاستگاه

استرالیا
میزان درجه سختی این گیاه
سختی نگهداری این بوته زیاداست
سختی نگهداری این بوته کم است

 

گیاهی است خزنده و علفی از خانواده نعناع لابیاته و بومی استرالیا،سریع الرشد و ارزان با نگهداری ساده و مناسب برای مبتدیان،برگها گرد و کنگره دار به رنگ سبز روشن و در بعضی از واریته ها ابلق با لکه های سربی،ساقه چهارگوش و شکننده،گلها ریز و سفید و ارغوانی و مهمیز دار که به صورت خوشه در انتهای ساقه در پائیز ظاهر می گردند،حذف جوانه های انتهایی جهت حفظ فرم  و شکل بوته الزامی و گیاهی مناسب برای سبد آویزان و پوشش گلدان های بزرگ است.

 

نیازها:

 

نور:  نزدیک به پنجره در شرایط نوری نیم سایه نیم افتاب بهترین مکان است،سایه را تحمل میکند،از اشعه مستقیم افتاب بیزار است.

دما:   حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۳ درجه و حداکثر درجه در تابستان ۲۷ درجه است.

آبیاری: در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان یکبار در هفته آبیاری کافی است،بگذارید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،در صورتی که به عنوان سبد آویزان از ان استفاده میکنید همیشه میزان رطوبت خاک را بازدید کنید،چون سبد آویزان به علت تاثیر پذیری بیشتر از جریان هوا به مراقبت و آبیاری بیشتری نیاز دارد.

رطوبت:  رطوبت هوای اتاق برای این گیاه کافی است،ولی غبارپاشی هفتگی ضمن تمیز نمودن برگها رطوبت مورد نیاز را هم فراهم میکند.

تغذیه :گیاهی کم توقع است،ولی تغذیه هر سه هفته یکبار با کودهای مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور در رشد ان تاثیر مثبت دارد.

خاک مناسب: خاک لیمونی مخلوط با شن شسته  و پیت بهترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان:   اگر گیاه به رشد نهایی خود رسیده باشد از ان به عنوان منبع تکثیر و تولید استفاده نمایید،برای این منظور قلمه را از انتهای ساقه تهیه و علاوه بر تولید گلدان جدید با سربرداری ساقه ها اجازه رشد جوانه های جانبی را به گیاه داده اید که در نهایت منجر به توپی و چنبره ای شدن گیاه میشود.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی ضمن تامین رطوبت  برگهای گیاه را تمیز و براق مینماید ولی در صورت نیاز میتوانید از مواد براق کننده شیمیایی حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر: گرفتن قلمه از شاخه ها و ریشه دار کردن در دمای ۱۳-۱۸ درجه سانتی گراد

 

عوارض و درمان:

 

ساقه ها خم شده و گیاه خود را انداخته است:  گیاه تشنه است،فورا ابیاری نمایید،غبارپاشی را نیز فراموش ننمائید.

برگها رنگ پریده و رشد گیاه کند شده است:نور کافی نیست،گیاه را به محل روشن تر با نور غیرمستقیم انتقال دهید.

نقاط قهوه ای روی برگها نمایان شده است:مواد براق کننده شیمیایی عامل ان است،از انها استفاده نکنید.در صورت لزوم از غبارپاشی و یا پارچه نرم و اسفنج مرطوب حهت تمیز نمودن برگها استفاده کنید.

برگها خم شده و میریزند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده.غبارپاشی در سایه را فراموش نکنید.

برگها زرد رنگ میشوند و میریزند:خاک گلدان باتلاقی شده است،زهکش را بازدید و اب زیر گلدانی را خارج کنید،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید،ته گلدان با اب زیر گلدانی در ارتباط نباشد.

سفیدک آرد مانند روی ساقه مشاهده میگردد و برگها نرم و آبکی شده اند:عامل ان قارچ بوتری تیس است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و ابیاری و غبارپاشی را تا رفع علائم کمتر یا متوقف کنید.

برگها چروک دار هستند و خشک میشوند:گیاه از تابش اشعه مستقیم افتاب در رنج است،گلدان را به محل مناسب تر منتقل نمایید،برگهای خشک را حذف نمایید.

برگها در حالیکه سبز هستند سقوط میکنند:کمبود عناصر غذایی خاک گلدان عامل ان است،با تغذیه مصنوعی هر ۳ هفته یکبار کمبود را جبران کنید.

شاخه ها منحرف و دراز هستند:سن گیاه بالا است،از گیاه به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.

برگها زرد و تار عنکبوت در سطح زیرین انها مشاهده میشود:عامل ان کنه ریز قرمز است،گیاه را با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید،غبارپاشی و تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

قلمه گیری از شاخه ها:
در بهار قلمه های ۷-۱۰ سانتی متری را از انتهای شاخه ها انتخاب کنید و دو برگ پائین قلمه را حذف و در خاک پیت ماسه دار در هوای گرم کاشت کنید،شاخه های جدید پس از یکی دو هفته شروع به ظهور مینمایند.
با حذف جوانه های انتهایی علاوه بر کنترل رشد طولی شاخه ها به جوانه های جانبی و در حال خواب اجازه رشد دهید.
برگ نعنایی

برگ نعنایی

admin
من به آغاز زمین نزدیکم. نبض گل‌ها را می‌گیرم. آشنا هستم با، سرنوشت تر آب ، عادت سبز درخت.......
دیدگاه های شما

72 پاسخ به "معرفی گل برگ نعنایی"

 1. میلاد گفت:

  Attachment

  سلام
  من این گل رو تازه گرفتم ولی برگاش داره میریزه و رنگشم عوض میشه.لطفا راهنمایی کنید مرسی

 2. AlirezaAlizade گفت:

  سلام مهندس جان ابن بچه من حالش خوب بود ولی الان برگاش در عین سلامت و سبزی ریزش دارن.زیربرگا و ساقه ها هم پر شده از لکه ها و خطوط قهوه ای رنگ.نور غیرمستقیم میخوره و ۵ روز یه بار آبیاری میشه.با کود مایع هم تغذیه میشه.میدونی مشکلش چیه؟

 3. zahra گفت:

  Attachment

  سلام اسم این گل نمیدونم دو ماه خریداری کردم هفته ای ی بار اب میدم و پشت پنجره ی شمالیه و نور گیریش خوبه ولی متاسفانه برگ هاش داره زرد میشه لطفا راه هنمایی کنید

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این اسمش هست اوونیوم یا بشقابی جای خنک و روشن و هفته ای یکی دوبار اب میخاد….یعنی هروقت خاکش خشک بشه باید اب بدید

 4. FatediLink گفت:

  Attachment

  سلام، من از این گیاه دارم ولی به عنوان شمعدانی عطری برام فاکتور کردن، امروز خیلی اتفاقی عکسشو تو اینترنت دیدم و پیگیر شدم تا شناختمش، سؤالمو تو بخش شمعدانی پرسیده بودم. ازتون خواهش میکنم کمکم کنید از دستم نره.
  هر کاری میکنم از این حال در نمیاد.
  نورش از پنجره ای که شیشه مات کن داره تأمین میشه، آب هم هفته ای دوبار، غبار پاشی هم میکنم. ولی نمیدونم‌ مشکلش رو
  سربرگهای نو از بین رفته، برگها آویزون و شل

 5. FatediLink گفت:

  Attachment

  عکس دوم

 6. FatediLink گفت:

  Attachment

  اینم سر شاخه ی نو

 7. FatediLink گفت:

  سلام مهندس ممنون از پاسخ نگوییتون، برگ نعناییم دار فانی را وداع گفت

 8. Parastoo گفت:

  سلام، خسته نباشید
  دو هفته س که یه برگ نعنایی خریدم. برگ پایینش زرد و خاکش باتلاقی موقع تعویض گلدون زهکشش رو درست کردم. ولی الان برگهاش از لبه قهوه یی شده و برگهای پایینش هم زرد بود داره میریزه. زیر بعضی از برگهاش هم لکه قهویی هست. نورش پنجره جنوبی و از پشت پرده. هر وقت هم خاکش خشک بشه آب میدم.
  لطف برای حل مشکل راهنمایی کنید

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این مشکلی نداره فقط ناشی از ابیاری زیاد هستش که گلتون پشت سر گذاشته برگهای خراب رو بکنید تا درست بشه

 9. Parastoo گفت:

  Attachment

  اینم عکس برگهاش

 10. امینی گفت:

  سلام من سه گلدان از برگ نعناییان دارم سبز ساده هست پشت پنجره در راه پله نگهداری میکنم ولی مدتیه برگهاش سوخته میشه و میریزه لطفا راهنمایی کنید که درست بشه.ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

محصولات فروشگاه

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای