گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۹۸۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲

کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی

پپرومیا

نام انگلیسی

Desert privet

نام علمی

Peperomia magnoliaefolia

فارسی رایج

پیرومیا،قاشقی

فارسی اصیل

فِلفَلوار(برگرفته شده از ریشه ی لاتینی ان و به معنی شبییه فلفل)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

40000

از خانواده

Piperaceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی و جنوبی

سلام عرض میشه خدمت همه دوستان و سروران گرامی سایت باغ شیشه ای 😀 امروز در خدمتتون هستم با معرفی یک گل محبوب و معروف از قدیم ،به نام برگ قاشقی.گیاهی علفی و همیشه سبز و مناسب برای ادارات و بانک ها با نور متوسط و خنک ، و با نمناسب برای داخل اتاق !   با رشد کند از خانواده پی پراسه و زادگاه ان برزیل و جنگل امازون هستش،برگها قلبی شکل و گوشتی و ابلق به رنگهای سفید کرمی در متن سبز،محل زندگی در زادگاهش در جنگلهای نسبتا تاریک است به همین دلیل سایه اپارتمان را به خوبی تحمل میکند،در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده دارد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگها به وجود می آورد.واریته های زیادی در ایران پرورش می یابد.

 

نیازها:

 

نور:  نیم سایه افتاب و کنار پنجره احتیاجات نوری ان را تامین میکند،مواظب اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر باشید.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ درجه و حداقل درجه در زمستان ۱۸ درجه است،گیاه تا ده درجه هم مقاومت نشان میدهد.در کل به هوای خنک نیاز داره وگرنه برگها خشک و شکننده میشن.هوایی مثل هوای گلفروشی ها براش مناسبه.

آبیاری:،اجازه دهید در بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود،ابیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی گیاه و در نهایت حمله قارچ بیماری زا ی ((بوتری تیس)) می گردد،در زمستان هر ۷   روز یکبار و درتابستان هر  ۲الی ۳ روز یکبار ابیاری نمایید.

رطوبت:غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد.

تغذیه:مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید.

خاک مناسب:خاک کمپوست یا بنفشه افریقایی بهترین محیط رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان:ریشه های این گیاه سطحی و ریز است،ترجیح میدهند در گلدان کوچک زندگی کنند،به هر صورت هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم ان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،برگها ترد و شکننده هستند،انها را دست مالی نکنید.

تکثیر:گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آنها در  دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد

 

pobtusweb

 

قلمه برگ پپرومیا

قلمه برگ پپرومیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده است: گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند: خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند :گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

برگها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند: هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

نحوه ی قلمه گیری:

در تابستان از انتهای شاخه ها ساقه هایی با جوانه انتهایی و حداقل با دو جفت برگ قطع و جفت پائین برگ را حذف و انها را در خاک مخلوط شن و پیت کاشت و در درجه حرارت ۱۸ درجه سانتی گراد و به مدت ۲۱ روز نگهداری نمایید.

 

نگهداری ساده،قیمت ارزان و قابلیت تکثیر فراوان پیرومیا و به علاوه جالب توجه بودن رنگ برگها طرفداران زیادی در بین افراد مبتدی پیدا نموده است.

برگ قاشقی

برگ قاشقی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بخت این نکند با من کان شاخ صنوبر را

بنشینم و بنشانم  گل بر سرش افشانم

ای روی دلارایت مجموعه زیبایی

مجموع چه غم دارد از من که پریشانم...

دیدگاه های شما

989 پاسخ به "کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی"

 1. زهرا گفت:

  سلام . قاشقیه من گل داده بود و امروز دیدم که گلش افتاده میتونم گلش و بزارم تو خاک برای تکثیر؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نه خیر گلش ارزش نداره و فقط زور گیاه رو میگیره بهتره به محض گلدهی گلاش چیده بشه تا زورش بره توی رشد برگها

 2. زرنگ زاده گفت:

  Attachment

  سلام. این قاشقی رو من طبق دستور سایت شما نگهداری می کنم از لحاظ نو و اب و غبارپاشی ولی این شکلی شده و اصلا هم رشدی نداره

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تهویه داره این گل ؟ خنک هست جاش؟ توی اتاق تنگ و خفه خیلی بدش میادا !!!

 3. فاطمه گفت:

  سلام آقای مهندس، خسته نباشید. من اواخر اردیبهشت ماه نشا خیار، فلفل قلمی و گوجه گیلاسی داخل گلدان کاشتم و در بالکن شمالی گذاشتم و هر روز عصر آبیاری کردم ولی نشا گوجه و فلفل فقط دارن قد میکشن بدون هیچ گلی و نشا خیار قدش ١۵ سانت مونده و برگهاش پهن میشه خالهای زرد میزنه و میریزه. باید چه کاری کنم؟ خاکشون هم خاک برگه

 4. Marzi گفت:

  Attachment

  سلام این گیاه قاشقی بااینکه نورش خیلی خوبه ولی برگاش تیره شد یه بنده خدا ب من گفت نباید ب گیاهان ابلق کود سه بیست داد برگای ابلقشو سبز میکنه میخاستم بدونم این موصوع صحت داره؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله نباید کود سه بیست بدید با کودی بدید حاوی اسیدهیومیک باشه مثه کودای گرین اپارتمانی ! یا کودای سه ۱۸

 5. سعیده گفت:

  Attachment

  با سلام و خسته نباشید
  این گل من تازگی به این روز افتاده دمای خونه ۲۵ درجه میشه ابیاری هر وقت خاکش خشک شد کود هم اسید هیومیک و اهن و pnk میدم عید گل داده بود ولی حالا اینطور شده
  راستی غبار پاشی نمیکنم چیکارش کنم درست شه و مشکلش چیه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تا نصف بیشتر با قیچی هرس کنید تا این فصل گرما رو پشت سر بذاره و بعد بذارید جایی نک همراه با تهویه هوا تا با خنکی هوا خیلی پرتر و شاداب تر و گردتر برگ بزنه براتون !

 6. طه گفت:

  مهندس سلام
  من ازسه ماه قبل ک این گیاه قاشقی رو خریدم تا حالا فقط همون۱۰برگی که داشته دیگه برگ جدید نیاورده
  تاحالا بهش کود ندادم.
  اگ کود بدم رشد میکنه؟؟
  چه کودی مناسبش هست؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اولا تهویه هوا رو درست کنید براش دوما کود گرین اپارتمانی بهش بدید تا بتونه رشد کنه قوی بشه وقتی خاک ویتامین نداره چطوری رشد کنه؟

 7. مرضیه گفت:

  سلام من یه گل قاشقی ابلق دارم پاییز خریدمش تا حالا رشدش خیلی خوب بوده و هیچ مشکلی نداشته ولی امروز دیدم چندتا از جوانه هاش سیاه شدند فکر می کنم به خاطر گرمی هوا باشه ولی کنار پنجره هست و هوای آزاد هم بهش میرسه چیکارش کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ به خاطر پوسیدگی ریشه هست حتما نورش رو کمتر کنید خنک ترش کنید و یه سم کاپتان توی خاکش بزنید تا درمونش کنه تغذیه هم با اسیدهیومیک یا کود اپارتمانی گرین فراموش نشه

 8. ندا گفت:

  Attachment

  سلام مهندس.حالتون خوبه؟
  این گلدونم رو گذاشته بودم اتاق کارم بالای کولر پنجره غربی.سوراخهای ریزی رو برگاش دیدم و ی جور حشره کوچک بالدار توی خاکش.الان مدتیه برگاش زرد شده که عکسش رو میفرستم.جاش رو عوض کردم و توی اتاق بزرگتر با پنجره شرقی گذاشتم که شدت نور پنجره کمتر بود.اول بالای کولر بعد هم بالای بخاری گذاشتم.الان دیگه حشره نداره(شاید بخاطر گرما شدن هوا)
  برگای بالاش هم سبزه و میریزه.جوونه و برگاش هم سیاه و خشک میشه.شاخه هاش هم افتاده شده.تو رو خدا به داد گلم برسین.خیلی ناراحتم براش.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید برش گردونید همون جایی که بود جاش باید خنک باشه و نور بیشتری دریافت کنه تا برگاش نریزن ! بین دوا ب هم خاکش باید خشک بشه بعد اب بدید !

 9. ندا گفت:

  Attachment

  سلام مهندس.
  گلم اولش این شکلی بود.

 10. ندا گفت:

  Attachment

  وضعیت اولیه اش سوراخ های ریز رو سطح برگ و گاهی شکستگیهای قهوه ای لبه برگاش بود.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   به نظرم قارچم زده ، باید با کود گرین اپارتمانی تغذیه کنید و با سم قارچکش سبزو سفید هم سمپاشی بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید