گل های آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۵۶۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲

کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی

برگ قاشقی

نام انگلیسی

Desert privet

نام علمی

Peperomia magnoliaefolia

فارسی رایج

پیرومیا،قاشقی

فارسی اصیل

فِلفَلوار(برگرفته شده از ریشه ی لاتینی ان و به معنی شبییه فلفل)

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Piperaceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی و جنوبی
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

سلام عرض میشه خدمت همه دوستان و سروران گرامی سایت باغ شیشه ای امروز در خدمتتون هستم با معرفی یک گل محبوب و معروف از قدیم ،به نام برگ قاشقی.گیاهی علفی و همیشه سبز و با رشد کند از خانواده پی پراسه و زادگاه ان برزیل و جنگل امازون هستش،برگها قلبی شکل و گوشتی و ابلق به رنگهای سفید کرمی در متن سبز،محل زندگی در زادگاهش در جنگلهای نسبتا تاریک است به همین دلیل سایه اپارتمان را به خوبی تحمل میکند،در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده دارد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگها به وجود می آورد.واریته های زیادی در ایران پرورش می یابد.

 

نیازها:

 

نور:  نیم سایه افتاب و کنار پنجره احتیاجات نوری ان را تامین میکند،مواظب اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر باشید.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ درجه و حداقل درجه در زمستان ۱۸ درجه است،گیاه تا ده درجه هم مقاومت نشان میدهد.در کل به هوای خنک نیاز داره وگرنه برگها خشک و شکننده میشن.

آبیاری:،اجازه دهید در بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود،ابیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی گیاه و در نهایت حمله قارچ بیماری زا ی ((بوتری تیس)) می گردد،در تابستان هر ۷   روز یکبار و در زمستان هر  ۲الی ۳ روز یکبار ابیاری نمایید.

رطوبت:غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد.

تغذیه:مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید.

خاک مناسب:خاک لیمونی بهترین محیط رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان:ریشه های این گیاه سطحی و ریز است،ترجیح میدهند در گلدان کوچک زندگی کنند،به هر صورت هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم ان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،برگها ترد و شکننده هستند،انها را دست مالی نکنید.

تکثیر:گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آنها در  دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد

 

pobtusweb

 

قلمه برگ پپرومیا

قلمه برگ پپرومیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده است: گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند: خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند :گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

برگها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند: هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

نحوه ی قلمه گیری:

در تابستان از انتهای شاخه ها ساقه هایی با جوانه انتهایی و حداقل با دو جفت برگ قطع و جفت پائین برگ را حذف و انها را در خاک مخلوط شن و پیت کاشت و در درجه حرارت ۱۸ درجه سانتی گراد و به مدت ۲۱ روز نگهداری نمایید.

 

نگهداری ساده،قیمت ارزان و قابلیت تکثیر فراوان پیرومیا و به علاوه جالب توجه بودن رنگ برگها طرفداران زیادی در بین افراد مبتدی پیدا نموده است.

برگ قاشقی

برگ قاشقی

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

566 پاسخ به "کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی"

 1. کارگر گفت:

  Attachment

  سلام.خدا قوت.ممنون برای راهنماییهای عالیتون استاد.گلم حدودا ۲هفته است که اینجوری شده اول بهش اب دادم و الان حدود ۱هفته است که اب ندادم اما خوب نشده..ممنون میشم بفرمایید چکار کنم.و برای گل بنجامینم فرمودید کود کامل گرین بدم هرچی گشتم پیدا نکردم ازکجا میتونم تهیه کنم وچقدر و چه مدت بدم؟ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ پایینت ساقه رو ببینید اگه چروکیده شده باشه کارش تمومه ، اگه نه که سیرابش کنید و تهویه رو بیشتر کنید ، به نظرمن تهویه کم باعث پوسیدگی ساقه شده و از بین میبره گلتون رو ، کود رگینم توی فروشگاهمون موجوده !

 2. نگین گفت:

  سلام ممنون از خوبیهاتون..من یه برگ قاشقی دارم خیلی دیربه دیر برگ میکنه الان فقط ساقه همش سه چهاردونه برگ داره هیچ رشدم نمیکنن وکوچیکن !!!
  چیکارش کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این گل باید جاش خنک و روشن باشه همراه تهویه هوا ، تغذیه کنید ، جاشو خنک کنید و تهویه هوا رو براش بیشتر کنید تا به زودی درست بشه ، ۵ سانت هم هرسش کنید.

 3. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید.ببخشید خاک لیمونی ک فرمودین اسم عامیانه تر نداره یا اینکه ترکیباتش چیه؟؟
  و اینکه قلمه گیری گل قاشقی تو آب هم امکان پذیره؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خاک کمپوست همون لیمونی هستش توی گلفروشیا وجود داره تهیه کنید ، بله میشه توی اب هم قلمه زد وقتی ریشه زد ببرید توی خاک

 4. صبا گفت:

  سلام آقای مهندس.من یه گلدون برگ قاشقی دارم که فقط از ارتفاع رشد میکنه و بلند شده.چیکار کنم پر پشت و گرد بشه؟ و باید با اسپری آبپاشی بشه یا لازم نیست؟

 5. امیر گفت:

  Attachment

  سلام مهندس این نقطه های پشت برگ چیه طبیعی هستن

 6. پریسا گفت:

  سلام. من یه گلدان قاشقی دارم که تک شاخه داره بالا میره. اگه از سرش قطع کنم ساقه های فرعی ایجاد میشه؟

 7. سارا گفت:

  Attachment

  سلام وقت بخیر، چرا گل من اینقدر بیحال شده؟ چاره چیه؟

 8. بهاره گفت:

  سلام
  من ی گلدان پرپومیا دارم، ی مدت برگاش با سبز بودن شروع کرد به ریختن، چند روز پیش دیدم کرم‌های ریز و حلزون توی خاکش هستن، امروز که خاکشو عوض کردم دو تا کرم خاکی بزرگ توش دیدم!
  کرم خاک که شنیدم برای گلدون ضرر داره، چی کار کنم که دیگه نداشته باشه؟
  الانم نگرانم که بقیه گلدونام هم آیا مبتلا به این هستن یا نه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ؟ همینطور با سم سوین خاک رو سمپاشی کنید تا حشرات از بین برن. نور گلتون رو زیاد کنید و محیطش رو مرطوب و خنک کنید با بخور سرد یا سینی اب در کنارش ! خشکی و گرمای محیط باعث ریزش برگها میشه !

 9. میلاد گفت:

  Attachment

  سلام مهندس. این گل برگ قاشقی هست؟
  صبح تا شب آفتاب میخوره اما چیزیش نمیشه. گفتم نکنه برگ قاشقی نباشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این کالانکوئه هستش و نور زیاد هوای آزاد میخاد توی خونه خوب نمیشه ! یا توی اتاق بذارید کنار پنجره و پنجره رو براش باز کنید.

 10. آتریا گفت:

  Attachment

  سلام و خسته نباشید
  گل برگ قاشقی من یه مدته که برگاش دارن یه مقدار حالت پلاسیدگی و چروک پیدا می کنن و بعد هم جمع میشن. می خواستم بدونم چه مشکلی پیدا کرده.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این گل باید جاش خنک و روشن باشه ! گرما و نور کم و اب کم باعث چروکیدگی برگها میشه ، چند وقت یبار اب میدید؟ یه بار قشنگ سیرابش کنید ! تا ازین حالت در بیاد

   • آتریا گفت:

    دو هفته یکبار بهش اب می دادم و جاشم کنار پنجره ی شمالی هست.مرسی اب بیشتری بهش می دهم و سعی می کنم جاش رو هم عوض کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت در کانال تلگرامی رسمی باغ شیشه ای

بر روی تصویر زیر کلیک کنید