گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۷۶۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲

کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی

پپرومیا

نام انگلیسی

Desert privet

نام علمی

Peperomia magnoliaefolia

فارسی رایج

پیرومیا،قاشقی

فارسی اصیل

فِلفَلوار(برگرفته شده از ریشه ی لاتینی ان و به معنی شبییه فلفل)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

40000

از خانواده

Piperaceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی و جنوبی

سلام عرض میشه خدمت همه دوستان و سروران گرامی سایت باغ شیشه ای 😀 امروز در خدمتتون هستم با معرفی یک گل محبوب و معروف از قدیم ،به نام برگ قاشقی.گیاهی علفی و همیشه سبز و مناسب برای ادارات و بانک ها با نور متوسط و خنک ، و با نمناسب برای داخل اتاق !   با رشد کند از خانواده پی پراسه و زادگاه ان برزیل و جنگل امازون هستش،برگها قلبی شکل و گوشتی و ابلق به رنگهای سفید کرمی در متن سبز،محل زندگی در زادگاهش در جنگلهای نسبتا تاریک است به همین دلیل سایه اپارتمان را به خوبی تحمل میکند،در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده دارد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگها به وجود می آورد.واریته های زیادی در ایران پرورش می یابد.

 

نیازها:

 

نور:  نیم سایه افتاب و کنار پنجره احتیاجات نوری ان را تامین میکند،مواظب اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر باشید.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ درجه و حداقل درجه در زمستان ۱۸ درجه است،گیاه تا ده درجه هم مقاومت نشان میدهد.در کل به هوای خنک نیاز داره وگرنه برگها خشک و شکننده میشن.هوایی مثل هوای گلفروشی ها براش مناسبه.

آبیاری:،اجازه دهید در بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود،ابیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی گیاه و در نهایت حمله قارچ بیماری زا ی ((بوتری تیس)) می گردد،در تابستان هر ۷   روز یکبار و در زمستان هر  ۲الی ۳ روز یکبار ابیاری نمایید.

رطوبت:غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد.

تغذیه:مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید.

خاک مناسب:خاک کمپوست یا بنفشه افریقایی بهترین محیط رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان:ریشه های این گیاه سطحی و ریز است،ترجیح میدهند در گلدان کوچک زندگی کنند،به هر صورت هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم ان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،برگها ترد و شکننده هستند،انها را دست مالی نکنید.

تکثیر:گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آنها در  دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد

 

pobtusweb

 

قلمه برگ پپرومیا

قلمه برگ پپرومیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده است: گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند: خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند :گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

برگها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند: هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

نحوه ی قلمه گیری:

در تابستان از انتهای شاخه ها ساقه هایی با جوانه انتهایی و حداقل با دو جفت برگ قطع و جفت پائین برگ را حذف و انها را در خاک مخلوط شن و پیت کاشت و در درجه حرارت ۱۸ درجه سانتی گراد و به مدت ۲۱ روز نگهداری نمایید.

 

نگهداری ساده،قیمت ارزان و قابلیت تکثیر فراوان پیرومیا و به علاوه جالب توجه بودن رنگ برگها طرفداران زیادی در بین افراد مبتدی پیدا نموده است.

برگ قاشقی

برگ قاشقی

باغ شیشه‌ای

چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟
نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟
چرا مردم نمی دانند
که در گل های ناممکن هوا سرد است؟

پیشنهاد شاعر...

بخت این نکند با من کان شاخ صنوبر را

بنشینم و بنشانم  گل بر سرش افشانم

ای روی دلارایت مجموعه زیبایی

مجموع چه غم دارد از من که پریشانم...

دیدگاه های شما

769 پاسخ به "کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی"

 1. آرزو گفت:

  Attachment

  باز هم سلام.. روز خیلی خیلی خوبی داشته باشید. گل قاشقیم بی حال شده چند روزه. هفته ای دوبار آبدهی صورت میگیره و خیلی کم. هنوز نمیدونم آب زیاد داده میشه یا کم که اینجوری شده.

 2. سارا گفت:

  سلام مهندس. برگهای گلهای قاشقی و شفلرای من بدون اینکه سیاه شده باشه و زردشده باشه و خشک شده باشه ، میریزن. علت چیست؟ آبیاریشون وقتی خاک خشک میشه است و درنیم متری پنجره جنوبی قراردارن

 3. مهناز قایلی گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس حالتون چطوره این قاشقی ظاهرا حالش خیلی بد .یه ماه پیش بهش قارچکش بنومیل دادم.چون پایین دمبرگ بعضی برگها قهو ه ای میشدووبرگ باهمون دمبرگ از گیاه جدا می شد.چندروز بعداز اون هم بهش سم سوین دادم چون از قبل تو زیرگلدونی و سوسک و کرم دیده بودم .تو این یک ماه فقط یه برگ افتاده دیدم که انتهای دم برگش قهوه ای شده بود.ولی الان دوروزه که شاخه ها همانطور که می بینید افتادن .دیروز دوتا شاخه بوده وامروز شدن سه تا .چه دستور می فرمایید .بسیار ممنوووونم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید از اسیدهیوممیک قافل نشید هم برای حسن یوسفتون هم برای این گل ! این تهویه و گردش هوا نداره برای همین مریض میشه همش! بیماری ورتیسیلیوم میگیره و دمبرگ سیاه میشه جای خنک میخاد و کود خوب میخاد ، تهویه بد باشه همینطوری میریزه ! بهتره ببرید توی راه پله روشن تا هوای تازه ببینه و خنک !

 4. بهرامیان گفت:

  سلام مهندس، وقت بخیر، گل قاشقی من یه مدتی بود که اصلا هیچ جوانه ای نمیزد، الان ت فصل پاییز دو بار جوانه زده بعد یکنم که بزرگ میشه دقیقا از قسمت ساقه جوانه سیاه میشه و میفته، آبیاری رو میانگین هر ۳ تا ۴ روز که کاملا سطح خاک خشک شد انجام میدم. علت چیه مهندس ؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نورش کمه و باید سم قارچکش توی خاکش ریخته بشه حتما ! قارجکش کاپتان استفاده کنید . تهویه نداشته باشه همین بساطه و دایم سیاه میشه ! محیط خنک شرط لازمه ولی کافی نیست !

 5. محیا بوساک گفت:

  سلام وقتتون بخیر.چه کودهایی برای این گیاه مناسبن و هر چند وقت یکبار استفاده کنیم؟

 6. Emad گفت:

  من یک قاشقی دارم بهش میگن لب ماتیکی ولی میزنم تو اینترنت نمیاره اسمه اصیلیش چیست؟

 7. فاطمه گفت:

  Attachment

  سلام جواب منو ندادید….بتازگی از گل قاشقی خودم قلمه گرفتم توی آب گذاشتم ریشه داده بعلاوه یک سری زائده های سبز رنگ دراز داده که بوی میوه کاج میده چی هستن؟انگار گل داده روی این زائده های دراز پودر سفید رنگی هست مثل گرده و همین بویی شبیه بوی کاج میده…

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید اون زایده های سبز رنگ گلش هست که باید سریعا کنده بشن وگرنه اینا نمیذارن ساقه ریشه بزنه ! و انرژی بوته رو میگیرن

 8. Emad گفت:

  گل این گیاه است

 9. محیا بوساک گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید کود آهن براش مناسب نیست؟ و اینکه ساق های قاشقی من خم شدن علتش چی میتونه باشه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید