گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۹۵۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲

کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی

پپرومیا

نام انگلیسی

Desert privet

نام علمی

Peperomia magnoliaefolia

فارسی رایج

پیرومیا،قاشقی

فارسی اصیل

فِلفَلوار(برگرفته شده از ریشه ی لاتینی ان و به معنی شبییه فلفل)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

40000

از خانواده

Piperaceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی و جنوبی

سلام عرض میشه خدمت همه دوستان و سروران گرامی سایت باغ شیشه ای 😀 امروز در خدمتتون هستم با معرفی یک گل محبوب و معروف از قدیم ،به نام برگ قاشقی.گیاهی علفی و همیشه سبز و مناسب برای ادارات و بانک ها با نور متوسط و خنک ، و با نمناسب برای داخل اتاق !   با رشد کند از خانواده پی پراسه و زادگاه ان برزیل و جنگل امازون هستش،برگها قلبی شکل و گوشتی و ابلق به رنگهای سفید کرمی در متن سبز،محل زندگی در زادگاهش در جنگلهای نسبتا تاریک است به همین دلیل سایه اپارتمان را به خوبی تحمل میکند،در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده دارد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگها به وجود می آورد.واریته های زیادی در ایران پرورش می یابد.

 

نیازها:

 

نور:  نیم سایه افتاب و کنار پنجره احتیاجات نوری ان را تامین میکند،مواظب اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر باشید.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ درجه و حداقل درجه در زمستان ۱۸ درجه است،گیاه تا ده درجه هم مقاومت نشان میدهد.در کل به هوای خنک نیاز داره وگرنه برگها خشک و شکننده میشن.هوایی مثل هوای گلفروشی ها براش مناسبه.

آبیاری:،اجازه دهید در بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود،ابیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی گیاه و در نهایت حمله قارچ بیماری زا ی ((بوتری تیس)) می گردد،در زمستان هر ۷   روز یکبار و درتابستان هر  ۲الی ۳ روز یکبار ابیاری نمایید.

رطوبت:غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد.

تغذیه:مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید.

خاک مناسب:خاک کمپوست یا بنفشه افریقایی بهترین محیط رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان:ریشه های این گیاه سطحی و ریز است،ترجیح میدهند در گلدان کوچک زندگی کنند،به هر صورت هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم ان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،برگها ترد و شکننده هستند،انها را دست مالی نکنید.

تکثیر:گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آنها در  دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد

 

pobtusweb

 

قلمه برگ پپرومیا

قلمه برگ پپرومیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده است: گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند: خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند :گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

برگها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند: هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

نحوه ی قلمه گیری:

در تابستان از انتهای شاخه ها ساقه هایی با جوانه انتهایی و حداقل با دو جفت برگ قطع و جفت پائین برگ را حذف و انها را در خاک مخلوط شن و پیت کاشت و در درجه حرارت ۱۸ درجه سانتی گراد و به مدت ۲۱ روز نگهداری نمایید.

 

نگهداری ساده،قیمت ارزان و قابلیت تکثیر فراوان پیرومیا و به علاوه جالب توجه بودن رنگ برگها طرفداران زیادی در بین افراد مبتدی پیدا نموده است.

برگ قاشقی

برگ قاشقی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بخت این نکند با من کان شاخ صنوبر را

بنشینم و بنشانم  گل بر سرش افشانم

ای روی دلارایت مجموعه زیبایی

مجموع چه غم دارد از من که پریشانم...

دیدگاه های شما

951 پاسخ به "کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی"

 1. مرتضی گفت:

  سلام.
  من قاشقی خودمو تازه خریدم.سرحال بود.گلدونشو عوض کردم.بعد از یکی دو هفته ساقه هاش از سمت ریشه سیاه شد و پوسید. علتش رو اگر لطف کنید بهم بگید ممنون میشم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ عدم تهویه و گرمای هوا گلتون رو خراب کرده این گل عاشق خنکی و تهویه هوا هست ! شرایط رو درست کنید مشکل طوریه که درست بشو نیست مگه اینکه قسمت های سالم رو قلمه کنید !

 2. زهره گفت:

  سلام و وقت خوش
  پپرومیای ما،بدون تغییر شرایط نگهداری،رشدش که مدتهاست متوقف شده و چندتا از برگهاش شل شدن،اون بافت سفت قاشقی رو ندارن
  چرا به نظرتون؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ جاش گرمه و تهویه هوا نداره ! باید ببرید جای خنک از گرما بدش میاد و باید خنک باشه محیطش ! سایز گلدونش رو بررسی کنید تنگ نشده باشه !

 3. علی گفت:

  Attachment

  این برگ قاشقی رو من تو تراس نگهداری میکنم تقریبا هر چهار روز یهبار هم بهش اب میدم نورشم آفتاب عیر مستقیمه ولی چند روزه برگاش شادابیه خودشون از دست دادن و برگ ها دارن میسوزن

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ گرمی هوا باعث شده و باید صبر کنید تا هوا خنک بشه چیزی نمونده دیگه ! سایه کنید براش و صبر کنید….

 4. مصطفی گفت:

  Attachment

  سلام مهندس.
  اولا، ممنون که عکس ارسالیمو تو صفحه مربوط به گل قاشقی استفاده کردی.
  دوما، میشه لطف کنی اسم این یکی گل رو هم بهم بگی؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خواهش میکنم بدون اجازه این کارو کردیم :))
   این کالانکوئه قاشقی هست نورش کمه باید هرس بشه و نورش و تهویه هرچی بیشتر بشه گل برگاش زیباتر میشه !

 5. مهدی گفت:

  سلام گل قاشقی دارم زیر برگاش یه جور جوش زده و برجسته هست به رنگ سبز پر رنگ از تو خود برگه مشکل چیه کنه یا چیز دیگه ای نیست انگار آبه

 6. fatemeh.. گفت:

  Attachment

  سلام مهندس.قاشقی من برگاش داره زرد میشه و شل.جوونه هاشم خشک شد و افتاد دیگه برگ جدید درنمیاره.خاکشم کوکوپیت خالصه.بخاطر گرما یه روز درمیون اب میدم بهش پشت پنجره غربیه.نورشم عالیه.دمای هوا هم بیست و پنج درجه.چیکار کنم.دوبار خاکشو عوض کردم و گلدونشو کوچیک و بزرگ کردم.کمک مهندس

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ گل شما از گرما و عدم تهویه به این روز افتاد این گل باید جاش خنک و تهویه دار باشه و توی اتاق نباید باشه این فصل !!

 7. fatemeh.. گفت:

  ببخشید منظورم از کوکوپیت خالص ،کوکوپیت مخلوط با پرلیت و پیت ماس هستش ک از گلفروشی میخرم

 8. مهکامه گفت:

  سلام من یه قاشقی کوچک دارم ۴تا برگ داشت اومدم خونه دیدم ۳تاش افتاده جاش پشت پنجره نبود ولی نور داشت و آبیاری ۳_۴روز یک بار انتهای ساقه برگ های افتاده کمی قهوه ای شده بود آیا بازم برگ در میاد و این برگای افتاده رو بذارم توی آب ریشه میده؟ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید این گل نیاز به هوای تازه داره باید تهویه هواش زیاد باشه ! عدم تهویه و بسته بودن درب و پیکر منزل باعث خراب شدن و قهوه ای شدن ساقه میشه که قارچ زده و بیماری شده باید بالای نواحی خراب رو قلمه کنید فقط راه حل اینه ! نباید میذاشتید به این مرحله برسه ، این گل نیاز به نور کتار شیشه و هوای تازه داره که شما نداشتید 🙂

 9. مهکامه گفت:

  ممنون از راهنمایی شما

 10. بهزاد گفت:

  Attachment

  سلام
  زیر برگهای قاشقی لکه هایی ایجاد شده که در عکس مشخصه علت چیه و چه کاری میشه انجام داد. سپاس فراوان

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اینا مشکلی نیست نگران نباشید ولی اگه دیدید داره زیاد میشه باید نگران باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید