گل های بیرونی ۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل برف

موگه

نام انگلیسی

Lily of the valley

نام علمی

Convallaria majalis

فارسی رایج

گل برف (موگه)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Asparagaceae

خاستگاه

آسیا و اروپا
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

 

بومی آسیا و اروپا است. گیاهی دایمی، ریزوم دار و مقاوم به سرما است. ریزوم آن جوانه های زیرزمینی زیادی تولید می کنند که می توانند جهت ازایش استفاده شوند. از ریزوم های ضخیم و عمیق آن ریشه های فرعی و سپس ریشه های تزیینی منشعب می شود.برگ های آن پهن و شبیه برگ لاله است. ساقه های گل دهنده رشد عمیقی داشته و هر کدام دارای تعدادی گل کوچک زنگوله ای شکل سفید و معطر هستند. گل ها به صورت یک طرفه از خوشه به سمت پایین آویزان هستند. نوک گلبرگ ها کمی خمیده است.   C. majalisدارای واریته ای با گل پرپر است. در C. majalis var. roseaرنگ گل صورتی است. در ریشه ها، برگ ها و گل های موگه مواد سمی وجود دارد و باید از بردن آن به داخل دهان خودداری کرد. از گل آن به عنوان گل بریدنی استفاده می شود.

 

گلدهی: از اوایل ارویبهشت تا اواخر آن گل می دهد.

نیازها: گل برف کاملاً به سرما مقاوم است. سایه پسند است و در زیر سایه درختان و داخل ساختمان، در خاکی سبک و غنی از مواد آلی و همیشه مرطوب و اسیدی (۶-۵/۴=PH) به خوبی رشد و نمو می کند ولی در نقاط گرم و آفتابی از بین می رود. البته واریته های برگ ابلق یا حاشه دار آن بیشتر طالب محل های آفتابی هستند.

افزایش: موگه به وسیله تقسیم ریزوم افزایش می یابد. زمانی که گیاه خیلی متراکم شد ریزوم ها را از خاک خارج کرده و به بخش هایی که هر یک دارای یک یا دو جوانه باشد تقسیم می کنند و در همان محل و یا محل دیگر کشت می کنند. برگ های این گیاه در پاییز پژمرده شده و سپس گیاه وارد دوره خفتگی می شود. در این زمان و یا در بهار می توان ریزوم ها را تقسیم و کشت کرد ولی بهتر است ریزوم ها، انبار شده و در بهار کشت شوند. ریزوم باید در خاک طوری قرار گیرد که انتهای جوانه با سطح خاک مماس باشد. گیاه تازه افزایش یافته، به طور معمول پس از ۳ سال گل می دهد. در واقع هر جوانه شروع به رشد کرده و پس از ۳ سال در انتهای آن گل تشکیل می شود. بنابراین برای تولید گل در سال اول باید از جوانه های ۳ ساله که کوتاه و کلفت هستند استفاده کرد(جوانه های ۱، ۲ و ۳ ساله از نظر شکل با همدیگر متفاوتند). افزایش به وسیله بذر فقط جهت به نژادی انجام می شود و دان نهال ها پس از ۹ سال به گل می روند.

مورفولوژی موگه

مورفولوژی موگه

نگهداری ریزوم: ریزوم ها را باید در دمای ۲- تا ۲ درجه سانتی گراد در بستر مرطوب نگهداری کرد. برای نگهداری طولانی تر، دمای پایین تر لازم است.

ریزوم موگه

ریزوم موگه

برداشت و نگهداری گل: زمانی که نیمی از گلچه ها باز شده و زنگوله (گلچه) انتهای رنگ سبز خود را از دست داده باشد، باید برداشت شوند. گل ها را در انبار در دمای ۱ تا ۰ درجه سانتی گراد به مدت ۳-۲ هفته و در دمای ۲ درجه به مدت یک هفته در آب نگهداری کرد.

موگه

موگه

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

6 پاسخ به "معرفی گل برف"

 1. mahsa گفت:

  واااای این چقدر خوشگله #_#
  هست توی ایران؟
  اگه هست قیمتش؟
  برای اتاقای شمالی خوبه چقدر #_#

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این گل نادریه توی ایران. توی کرج یه جا از خارج آورده و میفروشه ، ولی توی باغچه یا گلدون بیرون باید نگهداری بشه، البته موقع گلدهی میشه اورد داخل قیمتشم حدود ۲۰ تومان اینطوراست

 2. لاله گفت:

  سلام
  وای خدا …اینا چقد نازن ..چه در دونه هایی هستن
  مثل پریای کوچولو کوچولو اند
  چی میشد ماهم یه دونه از اینا داشته باشیم؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سهراب میگه، و عشق یعنی تعبیر عاشقانه ی اشکال….چقدر زیبا تعبیر کردی این گل رو..این گل بومی جنگلهای شمال ایران هست که توی زمستون سر از خاک در میاره.اولین بار که دیدمش دلم میخواست گازش بگیرم ولی میدونی که یکم سمیه و نمیشه این کارو کرد :))

 3. نسیم گفت:

  سلام
  من یک تراس کوچک رو به شمال دارم که به دلیل شکل ساختمان آفتاب نداره نورش هم خیلی زیاد نیست خیلی ممنون میشم اگر از گیاهان گل داری که در این شرایط رشد میکنند معرفی کنید .
  متشگرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

 

برای عضویت دركانال تلگرامی بنفشه آفریقایی کلیک کنید

کانال فروش بنفشه آفریقایی

کانال فروش بنفشه آفریقایی