گل های بیرونی بدون دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲

معرفی گل اسکابیوزا

اسکابیوزا

نام انگلیسی

Scabious/Pincushion flower

نام علمی

Scabiosa spp

فارسی رایج

اسکابیوزا (درخشنده)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Dipsacaceae

خاستگاه

اروپاو آسیا
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

 

    جنس اسکابیوزا، حدود ۸۰ گونه یک ساله علفی و چندساله دارد. در این گیاه، گلبرگ ها حالت خاصی دارند و از یک لبه همدیگر را می پوشانند و کمی حالت لوله شده دارند. گلچه های مرکزی گنبدی یا جاسوزنی مانند بوده و گلچه های کناری طویل تر هستند و در مجموع گل های آن شبیه گل های تیره Asteraceae        می باشد. به مرور زمان صفحه مرکزی به صورت عمودی رشد کرده و حالت کروی و بیضی به خود می گیرد و وقتی گل خشک شود طبق آن برای گل آرایی قابل استفاده است. این گل در رنگ های آبی، سفید، زرد، صورتی، بنفش و ارغوانی مایل به سیاه دیده می شود.

گلدهی

    از اواخر اردیبهشت تا اواخر تابستان گلدهی دارد.

نیازها

    نور فراوان خورشید و خاک حاصلخیز با زه کشی مناسب می خواهد. رقم های پابلند آن نیاز به قیم دارند. وقتی ارتفاع گیاه به ۱۵ –۲۰ سانتی متر رسد نیاز به سربرداری دارد. حذف گل های پژمرده به تداوم گلدهی آن کمک می کند.

افزایش

    از طریق کاشت بذر و تقسیم بوته (انواع چندساله) افزایش می یابد. بذر در پائیز یا اواخر تابستان کشت میشود و در اوایل بهار نشاءها به زمین اصلی منتقل می شوند. بذرکاری مستقیم نیز امکان دارد که نیاز به تنک خواهد داشت. در چندساله ها کشت بذر در اسفند ماه یا فروردین انجام می شود و در پائیز قسمت هوایی گیاه حذف می شود و هر ۲ تا ۳ سال یک بار بوته ها را از خاک خارج و تقسیم کرده و در یک باغچه با خاک تازه کشت می کنند.

اسکابیوزا

اسکابیوزا

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای