کاکتوس ها ۱۴۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳

معرفی گل آگاو

آگاوو

نام انگلیسی

century plant

نام علمی

Agave sp

فارسی رایج

آگاو (گل قرن،خنجری)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

10000 - 100000

از خانواده

Asparagaceae

خاستگاه

جنوب و غرب آمریکا و امریکای مرکزی

 

  سلام میدم خدمت همه دوستان عزیز و بازدید کننده های باغ شیشه ای.سجادی هستم کارشناس ارشد گیاهان زینتی و فضای سبز.گیاهی که میخوام امروز بهتون معرفی کنم،گیاهی خاص ،وحشی،مرد روزهای سخت، با معرفت و تک پر هستش!!  آگاو ازین جهت خاص هستش که بعضی ها اون رو گاهی به نام گیاه قرن میشناسند چون  معتقد ند که در طول ۱۰۰ سال یک مرتبه  گل می‌دهد. اما زمان تا گلدهی در گونه‌های مختلف متفاوت و بین ۱۰ تا ۴۰ سال می‌باشد. این گیاه تک‌پر بوده و پس از یک‌بار گل و میوه‌دهی از بین می‌رود. باور کنید توی یزد یا شمال یا میدون هفت تیر تهران که یکبار گل داده بود ملت ریخته بودند واسه عکس برداری چون ارتفاع گلش خیلی بانه و تا چندید متر میرسه چون که توی محل خودشون تو مکزیک مرغ مگس خوار باید گرده افشانیش کنه!آگاو از گیاهان گوشتی زینتی خیلی رایج است.گفتم وحشی چون که  برگ‌ها به‌صورت طوقه‌ای قرار داشته که گوشتی، چرمی و خنجر مانند هستند. حاشیه برگ‌ها صاف است اما در انتهای آن خاری به سان یک حنجر تیز وجود داره که باور کنید دستتونو میبره !گل‌ها روی یک ساقه بلند (ارتفاع آن در بعضی گونه‌ها به ۴ تا ۵ متر می‌رسد) ستون مانند که دارای گلچه‌های فراوان است تشکیل می‌شوند. گل‌ها چند روز تا چند ماه باقی مانده و بسته به گونه بذر یا سوخیزه‌هایی تشکیل می‌دهند که می‌توان از آن‌ها برای افزایش گیاه استفاده کرد. با رسیدن بذر، گیاه به تدریج از بین می‌رود. گیاهان اغلب پاگیاه‌های تولید می‌کند که می‌تواند برای افزایش به کار رود.در ضمن برخی گونه های اونرو توی فضای سبز هم استفاده میکنند

    از گونه‌های معروف آن A. Americana است. این گیاه بومی مکزیک است. برگ‌های آن به‌صورت طوقه‌ای قرار داشته و به‌نسبت ضخیم و آبدار هستند و قسمت انتهایی برگ تا حدی قابل انعطاف است. به‌طور معمول در نوک برگ‌ها یک خار سیاه رنگ وجود داشته و حاشیه برگ دندانه‌دار است. برخی از آن‌ها دارای برگ‌های ابلق با حاشیه‌ زرد رنگ می‌باشند. شکل برگ‌ها و یا کرکدار بودن آن‌ها و نیز نحوه رشد و نمو برگ‌ها و بسیاری ویژگی‌های دیگر، انواع مختلف آگاو را از همدیگر متمایز می‌کند. این گیاه در طبیعت، رشد فوق‌العاده‌ زیادی داشته و شاخه‌های بلند گلدهنده ایجاد می‌کند ولی در منازل و گلدان چندان رشدی ندارد. اگر از این گیاه خوب مراقبت شود پس از ۱۰ سال به گل می‌رود که ارتفاع گل آن به بیش از ۳ متر نیز می‌رسد. ولی برگ‌های این گیاه به‌ویژه در نوع ابلق (A. americana ‘marginata’) جنبه زینتی دارد که حاشیه برگ آن زرد رنگ است.

آگاو ابلق

آگاو ابلق

 

آکاو آمریکایی

آکاو آمریکایی

یه گونه دیگه هم داره که عروس این جنسه به نام آگاوو ویکتوریا A.victoria  بومی مکزیک کند رشد ،برگها با حاشیه ای صاف و منتهی به یک خنجر سیاه،ابلق که تو ایران سایز کوچیکش کمیابه ولی سایز بزرگش هست ولی نه به اندازه گونه ی بالا!

آگاو ویکتوریا

آگاو ویکتوریا

یه گونه ی دیگه که واقعا تو ایران کمیابه A.Mediopicda هستش که من افتخار دارم چند تا ازش بچه گرفتم ولی همه دست وبالمو زخمی کرده!

اگاو مدیوپیکتا

اگاو مدیوپیکتا

گونه ی کمیاب دیگه آگاو لیندا هستش که خداییش ازون وحشی خوشگلاست  A.Bracteosa یدونه داشتیم ۲۰ سالش بود حدود یکو هفتصد قیمتش بود هیچی دیگه رو دستمون موند 🙂

آگاو لیندا

آگاو لیندا

نیازها

 نور: گفتم این گل مرد روزهای سخته چون که واقعا به شرایط سخت مقاومه،به نور زیاد احتیاج داره آفتاب مستقیم واسش لازمه توی سایه و جای کم نور اصلا خوب جواب نمیده توی اتاق پنجره جنوبی بهترین جاست

آبیاری:   نیاز آبی این گیاه بالا است ولی چون به پوسیدگی ریشه حساس است نباید بیش از اندازه آب داده شود. در مناطق با زمستان معتدل می‌توان آن را در هوای آزاد نگهداری کرد.

دما: به هوای سرد و یخ بندان حساسه به جز گونه ی امریکایی ،بقیه رو نمیشه تو حیاط تو زمستون نگه داشت باید با پلاستیک دورشو پوشانید.گرمای زیاد هم براش مهم نیست!

رطوبت: به همون رطوبت متوسط توی اتاق و یا حیاط احتیاج داره.

تغذیه : با این که به این چیزا اعتقادی نداره ولی ماهی یکبار دوماهی یکبار با کود کاکتوس یا آب ماهی تغذیه کنی.

تکثیر: با پاگیاه و بذر قابل افزایش است. بستر افزایش، باید مقدار زیادی ماسه داشته باشد. در صورتی که پاگیاه، ریشه نداشته باشد می‌توان آن را در بستر ریشه‌زایی کرد.

تعویض گلدان : با بیرون زدن ریشه از زیر گلدان نوبت تعویض آن است حدودا هر ۲ یا ۳ سال یکبار باید تعویض گلدان کرد در ضمن هرچی گلدون تنگ تر بشه بچه دهی بیشتر و رشد هم بیشتر خواهد بود البته به طور محدود!

پاجوش های اگاو

پاجوش های اگاو

 

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

هم اگر عمر بود دامن کامی به کف آید

که گل از خار همی‌آید و صبح از شب تاری

سعدی آن طبع ندارد که ز خوی تو برنجد

خوش بود هر چه تو گویی و شکر هر چه تو باری.....

دیدگاه های شما

149 پاسخ به "معرفی گل آگاو"

 1. ستاره گفت:

  سلام من یه گیاه آگاو لیندا دارم البته از جایی که خریدم اسمش رو گفت بهمون گیاه آناناسی چند وقته داره از پایین برگاش زرد میشه. مشکل گیاه چیه و چه راهکاری برای رفع مشکلش هست؟

 2. حسین گفت:

  سلام جایی نوشته بود که گلدون آگاو باید بزرگ باشه تا خوب رشد کنه. شما هم نوشتید که تو باغچه بهتر رشد میکه ولی تو گلدون رشد خوبی نداره. حالا به نظر شما اگه گلدون بزرگ با خاک ماسه ای که تو خودش آب زیادی نگه نمیداره بکاریم بهتره یا همون گلدون کوچیک ؟

  • خانم صابری گفت:

   سلام دوست بزرگوار.
   گلدون باید به نسبت گیاه،کوچکتر باشه وگرنه ریشه ها فعالیت نمیکنن برای رشد گیاه و در گلدون بزرگ فقط خود ریشه ها رشد میکنن.

 3. سعیده گفت:

  Attachment

  سلام
  زنده باشید. من یک گل آگاو دارم که شاخه هاش برمی گرده. حدود یک سال و نیم دارمش. امروز رفتم گلدونشو عوض کنم. دیدم ته گلدون یکسری ساقه مانند پیچ خورده و داره از ته گلدون میاد بیرون. انگار که پاجوش ها ته گلدون تو خاک دارن بزرگ و بزرگتر میشن (البته اول فکر کردم ریشه است)
  گلدونشو بزرگتر کردم. الان به نظرتون برای اینکه برگ ها مستقیم باشن چه باید بکنم و دوما یک تکه از اون ریشه / جوانه های ته گلدان شکست. اون چی بوده؟کاشتنیه؟
  باز هم بودکه ناچارا چون دسترسی به متخصصش نداشتم باز زیر گلدون موندن مثل قبل.
  با تشکر بسیار

  • خانم صابری گفت:

   سلام عزیزم.ممنون از شما.

   چقدر نزدیک دیواره!بهش فضا بدید.برگا نباید سوراخ باشن.بهش کود بدید و تغذیه کنید تا برگها جوندار بشن.
   شرایط نگهداری که تو پست بالا گفته شده رو رعایت کنید.
   نه به کاشتشون فکر نکنید.

 4. سعیده گفت:

  Attachment

  این هم اون جوونه ها که ته گلدون تو خاک هستن. این یک قطعه البته شکسته شد. باقی را ناچارا همون تو خاک گذاشتم باشن. گفتم شاید ریشه است و من نمی دونم.

 5. الینا گفت:

  Attachment

  سلام. خوبین؟ مهندس به نظرتون این روش برای تکثیر آگاو صحیحه؟ میخام بزنمشون به خاک

 6. یگانه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  توروخدا منو راهنمایی کنید . من یه آگاو ابلق دارم که حدود شش ماهه خریدم تمام نکات بالا رو رعایت میکنم و دقیقا روبروی پنجره جنوبی گذاشتم .از وقتی خریدم فقط یه برگه اش باز شده ولی تا الان دو تا برگهاش زرد و بی جون شده و مجبور شدم جداشون کنم الان یه برگه دیگه اش هم داره زرد میشه … اول حاشیه های زرد رنگ شروع میکنن شیز شدن و بعد کل برکه زرد و قهوه ای و چروک میشن … تورو خدا بگین چیکار کنم گلت از دست نره ؟ (توضیح اینگه گلدانش سفالیه و یه خرده واسش کوچیکه و ته گلدان فقط یه سوراخ داره و من الان هفته ای یکبار بهش آب میدم .)

 7. Mehdi گفت:

  سلام.
  میخواستم بدونم چرا نوک برگاش زرد میشن و خشک؟
  هفته ای سه بار آبیاری میشه و جلو پنجره جنوبیه..
  با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ هفته ای ۳ بار براش زیاده هروقت خاکش کامل خشک شد اب بدید ضمنا باید ببرید توی هوای ازاد تا تهویه هوا ببینی مجموعه این دو مورد باعث زردی نوک برگ میشه ! پس اب کم و هوای ازاد مثه تراس یا راه پله

 8. متين گفت:

  سلام مهندس من تو یه سایت بذر این اگاو را دیدم
  هر ۳ مدل که اکسش را زدید واسه فروش بود(سایت مطمعنه)
  میخوام بکارم لطفا بگید کدوم این ۳ مدل راحت تر به عمل میاد؟
  روش کاشت را هم بگید خیلی ممنون

 9. متين گفت:

  سلام مهندس من تو یه سایت بذر این اگاو را دیدم
  هر ۳ مدل که اکسش را زدید واسه فروش بود(سایت مطمعنه)
  میخوام بکارم لطفا بگید کدوم این ۳ مدل راحت تر به عمل میاد؟
  روش کاشت را هم بگید خیلی ممنون

 10. اسماعيل خردادي گفت:

  درود مهندس گل
  ببخشید این ۳ مدل اگاو تیغی ها من بهش علاقه مند شدم
  کودوم این مدل ها بذرش بهتر سبز میشه؟
  لطفا کمک کنید :*)‌میخوام زود بکارم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید بذر اینا راحت سبز میکنه نگران اینش نباشید ، دو سه مدل آگاوو توی فروشگاه ما هست برای فروش میتونید تهیه کنیدو تست کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید