گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۵۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۶ شهریور ۱۳۹۲

معرفی گل آماریلیس

آماریلیس

نام انگلیسی

Amaryllis

نام علمی

Hippeastrum spp

فارسی رایج

آماریلیس

فارسی اصیل

نسرین

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

از خانواده

Amaryllidaceae

خاستگاه

از آرژانتین سمت شمال تا مکزیک

 

گیاهی که به طور معمول به عنوان آماریلیس در گلدان کاشته می شود در واقعHippeastrum   می باشد اما در بین باغبانان به آماریلیس معروف شده است. آماریلیس واقعی با نام Amaryllis دارای گل های کوچکتری بوده در فضای باز کاشته می شود و گلهای آن در پاییز ظاهر می شود. یک تفاوت عمده دیگر بین AmarullisوHippeartrumتو خالی بودن ساقه در Hippeartrumاست. آنچه در اینجا شرح داده می شود مربوط به  Hippeastrumاست که از نام رایج آن یعنی آماریلیس در متن استفاده شده است. از گیاهان مناطق گرمسیری و بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است. گیاهی دایمی و سوخ دار است و سوخ آن از نوع فلسی پوشش دار است. در محور هر چهار برگ (فلس) در سوخ، آماریلیس یک مریستم به وجود می آید که می تواند به سوخک یا ساقه گلدهنده تبدیل شود. گونه های اولیه این گیاه ارزش اقتصادی خود را از دست داده و دیگر کشت و کار نمی شوند.اما به دلیل دو رگه گیری های مکرر و آمیزش این پایه های اولیه به همدیگر، امروزه دو رگه های متفاوتی از این گیاه پرورش داده می شود. دو رگه گیری و تلقیح مصنوعی در آماریلیس بسیار آسان صورت می گیرد و می توان با این عمل گل هایی به رنگ ها و شکل های گوناگون به دست آورد.گل های آن شیپوری شکل است و در انواع درشت، قطر آن به ۲۰ سانتی متر می رسد. طول سلقه گل دهنده به ۶۰ سانتی متر می رسد و در انتهای آن بسته به گونه، ۲ تا ۶ عدد گل وجود دارد. گل ها به رنک های سفید، قرمز روشن و قرمز تند بوده و گاهی خطوط سفید رنگی نیز روی آن دیده می شود. تمام گونه های این جنس دارای سوخ به نسبت درشتی هستند که از هر سوخ به طور معمول یک و گاهی دو ساقه گلدهنده تولید می شود. اگر سوخ به حد کافی درشت باشد و تمام شرایط محیطی فراهم باشد، می تواند تا بیش از سه شاخهگل تولید کند. سوخ ها به سرما حساس هستند و در زمستان باید در انبار نگهداری شوند. این گیاه به دو دوره خشکی و رطوبت نیاز دارد که دوره خشکی آن زمانی آغاز می شود که برگ ها زرد شده و سوخ به خواب می رود و دوره رطوبت آن نیز زمانی است که سوخ رسد نموده و تولید برگ نماید. گلدهی بین این دو دوره صورت می گیرد.برگ های آنخطی یا نواری مانند به رنگ سبز تیره است. بیشتر به صورت گلدانی و به ندرت به صورت شاخه بریده استفاده می شود.

 

گلدهی: آماریلیس از گیاهان حساس و زمستان گل مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که از بهار تا اواخر تابستان برگ ها رشد می کنند پس از آن برگ ها زرد شده و گیاه وارد یک دوره ۳-۲ ماهه شده و سپس در اواسط زمستان گل می دهد. ولی با کاشت آن در گلخانه می توان زمان گلدهی آن را تغییر داد.

اگر سوخ های آماریلیس در ماه های پاییز، در یک گلخانه سرد و تاریک قرار گرفته و سپس در دی ماه آنها را تقسیم کرده، گلدان کنیم و پس از مدتی گلدان ها را در نخستین روزهای بهمن به گلخانه گرم منتقل کنیم، در این صورت پس از ۵ تا ۸ هفته، یعنی در اواسط اسفند یا در روزهای نوروز گل خواهیم داشت. گل ها پس از طی دوره خفتگی و پیش از برگ ها، ظاهر می شوند.

 

گلدهی آماریلیس

گلدهی آماریلیس

 

نیازها: آماریلیس به نور متوسط نیاز داشته، پس از برذاشت گل، برگ ها در زیر نور آفتاب کامل رشد خوبی داشته باعث تولید سوخ های درشت و قوی می شود. آماریلیس یک گیاه گرمسیری است و در دمای بالا و رطوبت کافی رشد می کند. نیاز آبی متوسط دارد و باید در مرحله اول کاشت، سوخ به خوبی آبیاری و پس از خشک شدن سطح گلدان دوباره آبیاری شود. در طی دوره خفتگی، آبیاری باید به طور کامل قطع شود چون جهت گل انگیزی نیاز به یک دوره خشکی ۲ تا ۳ ماهه دارد.

نور گل آماریلیس

نور گل آماریلیس

خاک سبک با PH کمی اسیدی (۵/۶-۶= PH) لازم دارد. آمیخته خاکی متشکل از خاک لوم باعچه، خاکبرگ پوسیده و کود دامی پوسیده به نسبت مساوی به عنوان بهترین خاک برای گلدان آماریلیس توصیه شده است. سوپر فسفات مورد نیاز به این خاک باید اضافه شود.

 

در گلخانه ها، برای بیشتر کردن دوام گل آماریلیس و جلوگیری از تلقیح آن، قطع و حذف بساک ها ضروری است. پس از برداشت گل، گلدان ها مدتی در گلخانه نگهداری می شود و پس از گرم شدن هوا آنها را به خارج گلخانه در محل آفتابی منتقل می کنند تا برگ ها رشد کرده و سوخ های قوی و درشت حاصل شود. در شهریور ماه آبیاری این سوخ ها کاهش یافته و در مهر ماه متوقف می شود. در این زمان برگ ها بریده می شوند. از این پس تا آذر ماه گلدان ها را در زیر سکوی گلخانه به پهلو می خوابانند و در آذرماه می توان آنها را وادار به فعالیت کرد. یعنی خاک سطح گلدان ها را عوض و آب داده در گلخانه گرم قرار داد.

 

افزایش: از طریق کاشت بذر، جداکردن سوخک های اطراف سوخ مادری (پاگیاه) و نیز به وسیله قطعات فلسی سوخ (قاش برداری) قابل افزایش است. بذرها پس از کاشت، گیاهانی به وجود می آورند که دارای سوخک کوچک هستند و بسته به گونه و شرایط محیطی، ۲ تا ۴ سال طول می کشد که این سوخک ها بزرگ شده به اندازه گلدهی برسند. زمان کاشت بذر اسفند ماه است. دان نهال ها با والدین خود متفاوتند،بنابراین این روش برای تولید ارفام جدید استفاده می شود.

بذر آماریلیس

بذر آماریلیس

روش معمول افزایش آماریلیس استفاده از سوخک های اطراف سوخ مادری است. این سوخک ها پس از کاشت به سوخ های درشت گلدهنده تبدیل می شوند. سوخ هایی قادر به گلدهی هستند که  محیط آنها حداقل ۲۰ سانتی متر باشد. بهتر است سوخ ها به صورت منفرد در گلدان هایی به قطر ۱۷-۱۲ سانتی متر کشت شوند. سوخ ها طوری در خاک قرار می دهند که   بالای آن بیرون از خاک باشد. سپس گلدان ها را در دمای معمولی اتاق (۲۰-۱۵ درجه سانتی گراد) نگهداری و آبیاری می کنند. دمای کمتر از ۱۵ درجه برای آن زیان آور است و دمای بالاتر از ۲۰ درجه نیز طول دوره گلدهی را کاهش می دهد. در منازل می توان از اتاق های گرم به جای گلخانه و از اتاق های سرد به عنوان شاسی جهت پرورش آماریلیس استفاده کرد. در مناطق با آب و هوای گرم می نوان این گیاه را در هوای آزاد کشت کرد.

 

جداکردن پیازچه

جداکردن پیازچه

 

برداشت و نگهداری سوخ

 

با سرد شدن هوا در آبان ماه سوخ های آماریلیس دوران خفتگی رشدی خود را آغاز می کند و برگ های آن پژمرده می شود. در این زمان برگ ها بریده شده و سوخ ها را از خاک درآورده، در محل نسبتاً سردی (دمای ۱۳درجه) نگهداری می کنند.

 

پیاز آماریلیس

پیاز آماریلیس

 

گونه های مهم

 

۱-   H. aulicum: شاخه گلدهنده به طول ۵۰-۳۰ سانتی متر و در انتها به دو گل قرمز لاکی ختم می شود.

اماریلیس

اماریلیس

۲-   H. reginae: شاخه گلدهنده به طول ۵۰ سانتی متر و در انتها به ۴-۲ گل قرمز روشن ختم می شود که دهانه آن اثری از رنگ سبز مایل به سفید شکل ستاره ای دیده می شود.

آماریلیس

آماریلیس

۳-   H.reticulatum: شاخه گلدهنده به طول ۳۵-۲۵ سانتی متر و در انتها به بیش از ۵ گل صورتی رنگ با رگه های صورتی تیره در سمت داخلی ختم می شود.

آماریلیس

آماریلیس

۴-   H. vittatum: دارای گل های سفید با رگه های قرمزبوده و ارتفتع ساقه گلدهنده ۷۰-۵۰ سانتی متر است. ارقام کنونی از این گونه مشتق شده اند.

آماریلیس

آماریلیس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

تو بد مگوی و گر نیز خاطرت باشد

بگوی از آن لب شیرین که نیک می‌گویی

گلم نباید و سروم به چشم درناید

مرا وصال تو باید که سرو گلبویی....

دیدگاه های شما

58 پاسخ به "معرفی گل آماریلیس"

 1. ماجده گفت:

  سلام
  ایام به کام
  من گل امارلیسم رو که تازه پیازش رواز تو باغچه به گلدون متقل کردم رو گذاشتم رو نرده تو بالکن خونمون که غربی هست.
  جاش خوبه و اینکه گل میده؟ کود سه بیست میتونم بهش بدم الان و چه میزان باید بدم؟

 2. مهرداد گفت:

  سلام دو تا گلدون آماریلیس خریدم توی مازندران. میخواستم ببینم با توجه به آب و هوای اونجا بهتره توی گلدون نگهشون دارم که بتونم زمستون جابجاشون کنم یا میتونم توی زمین بکارمشون که دائم همونجا باشن؟

 3. خسرو کاظمیان گفت:

  سلام بسیار عالی

 4. زهرا اکبری گفت:

  سلام .وقت به خیر.من یک گلی جدیدا گرفتم که خیلی شبیه اماریلیسه.اما ریشه داره.چون ابتدای ریشه هاش از خاک بیرونه.اما سوخک بزرگی داره که پانزده تا شاخه نازک داره که الان فقط سر سه تاش توپک داره.برگ هاش هم نزدیک نیم متر هستن.من در اپارتمان یک پنجره شمالی و یک پنجره غربی دارم .حالا بفرمایید من با این گیاه باید چطور رفتار کتم؟

 5. امیررضا گفت:

  سلام من تو یزد زندگی می‌کنم تازه اومدیم اینجا . یه گل آماریلیس دارم داره برگاش زرد و پژمرده میشه فکر کنم داره دوره خفتگیشو شروع می‌کنه اما الان دیدم که یه برگ جدیدم در آورده الان من بهش آب ندم چون دوره خفتگیو یا آب بدم که برگ جدید در آورده و اگر دوره خفتگیه پس چرا برگ جدید در اورده؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ باید بهش اب بدید وگرنه خشک میشه دوره خفتگی اینطوری نیست که خودش میدونه چکار کنه ! فقط یه دوره سرما ی خفیف باید بهش بدید تا اون دورش بگذره ! خوب ابش بدید

 6. ندا گفت:

  Attachment

  سلام،
  از سایت خوبتون سپاسگزارم،
  می خواستم بپرسم گیاه توی عکس اسمش چیه؟

 7. علی حسن گفت:

  سلام
  حدود یک هفته هست که گل آماریلیس هلندی خریدم و حالا که نم نم گلهایش می خواهد باز شود ساقه اش سیاه شده و پوسیده شده بطوریکه داخل ساقه اش مشخص شده ، علت چیه و چیکار کنم؟
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ عدم تهویه هوا یا اب زیاد باعث قارچهای اوندی یا ساقه ای میشه و گل رو خراب میکنه باید همیشه با سم قارچکش پیشگیری کنید تا این اتفاق نیوفته دیگه ! یه عکس بفرستید ببینم امیدی بهش هست یا نه !

 8. علی حسن گفت:

  Attachment

  سلام شب شما بخیر
  در پیام بالا نوشتم که گلدونم به مشکل خورده ، وقتی همون گل فروشی رفتم گلم را از من پس گرفت و یک مدل جدید به من داد که دور سوخش را با پارافین پوشانده بودند و گفت این مدل از آماریلیس هلندی تا مدتها بدون آب و خاک گلدهی خواهد داشت ولی الان بعد از چند روز که در خانه نگهداری می کنم شبیه عکس پایین شده ولی حالا برگ ها و کپسولی که گلها درونش است زرد و خشک شده ، چکارش کنم؟
  ممنون.

 9. علی حسن گفت:

  البته اینم عرض کنم این گل من ۴ شاخه داده که به ترتیب ۱،۳،۵،۲۰ سانتیمتر از پیاز فاصله دارند و اینهایی که به پیاز نزدیک هستند دارند زرد و خشک می شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید