معرفی کاج نوئل

کاج نوئل
کاج نوئل
کاج نوئل
 • فارسی اصیل :ندارد
 • فارسی رایج: کاج نوئل ( کاج کریسمس)
 • نام انگلیسی:Chrismas tree /Norway Spruce
 • نام علمی: Picea sp
 • از خانواده: Pinaceae
 • خاستگاه: مناطق معتدل نیمکره شمالی
پیشنهاد از طریق پیامک
  

 

 

کاج نوئل درختی است پر رشد و به واسطه ی کریسمس از معروفترین کاج ها میباشد ولی در سالهای اخیر به خاطرتوانایی پایین برای بازیابی سوزن هایش از محبوبتش کم شده در شرایط ایده آل درهرفصل رشد ۳۰سانتی متر رشد میکند تمامی گونه های این درختچه یکپایه میباشند یعنی مخروطهای نر و ماده روی همان درخت ولی شاخه های جدا تشکیل میشود.این گونه ها از مناطق سرد و معتدله نیمکره شمالی از ناحیه قطبی تا ارتفاعات کوهستانی  نواحی معتدله گرم گسترش یافته اند.سوزنها دارای مقطع ۴گوشه هستند وبادوامند و پایک کوتاهی دارند که هنگام سقوط، بر روی شاخه ها باقی می مانند .مخروط ماده ابتدا مستقیم بوده ولی در جریان گرده افشانی به سمت پایین خم می شود . پس از رسیدن و ریزش دانه ها، به همان حالت و بدون جدا شدن و ریزش فلسه ا باقی می ماند .این درخت  یکی از مهمترین و بهترین درختان چوبده و صنعتی در اروپا و جهان می باشد و سهم عمده ای از تجارت جهانی چوب به آن اختصاص یافته است . از آن در تهیه چوبهای الواری و تیری، مصارف متنوع نجاری، ساختمان سازی و مبل سازی و حجم زیادی در تولید خمیر کاغذ استفاده می شود.

نیازها:

آبیاری: در ۲سال اول کاشت آبیاری منظم برای استقرار این گیاه بسیار مهم است ولی پس از آن هفته ای یکبار آبیاری عمیق انجام شود

نور:به ۶ساعت آفتاب کامل در روز نیاز دارد یعنی آفتاب کامل البته سایه آفتاب هم تحمل میکند ولی حجم گلدهی و رشد هم کاهش میابد

خاک:در هر نوع بافت خاک اعم از شنی ،رسی،لومی  به شرط زهکشی خوب وعدم خفگی خاک قادر به زندگی است ولی ازنظر واکنش ،خاک های خنثی تا اسیدی را ترجیح میدهد.ریشه های این گیاه سطحی میباشد بنابراین افتادگی دراثر بادهای شدید در گونه های ان رخ میدهد پس از آبیاری سطحی و زیاد بپرهیزید

دما:مانند اکثر کاج ها به سرما مقاوم است ولی درکل به خاطر مناطق بومی خود طالب هوای خنک و رطوبت بالا میباشند

هرس: هرس کردن شاخه های خشک و سرشاخه های سبز برای پر شدن و شاخه زایی بیشتر توصیه میشود.

تغذیه: اگر درخت شما بزرگ است میتوانید از کودهای کند رهاشونده هر ۳یا ۴ماه یکبار استفاده کنید چون درختان بزرگ ریشه های بیشتر و عمیق تری دارند و میتوانند مواد غذایی عمق خاک را نیز مصرف کنند ولی درختان کوچکتر را هر ماه با کوهای کامل تغذیه کنید

تکثیر: درختی سخت ریشه زا است و به وسیله ی قلمه های چوب سخت در محیط مرطوب و با هورمون های ریشه زایی در آخر پاییز و اوایل زمستان تکثیرمیشود این درخنان دارای خاصیت مکان نگاری میباشند یعنی اگر از شاخه های عمودی قلمه گرفته شود درخت عمود رشد میشود ولی اگر از شاخه های افقی قلمه گرفته شود درختی افقی رشد بوجود می آید

*مشکلات : در فصل بهار بخاطر بارندگی و اختلاف دمای شب و روز این درخت مستعد قارچ   Rhizosphaera  و در نتیجه سوزن ریزی میباشد پس برای پیشگیری بهتر است با سموم قارچ کش سیستمیک آنرا ضد عفونی کنید توجه کنید بعد از سوزن ریزی کامل  دیگر قارچ کش زدن  فایده ای ندارد فقط به جلوگیری از آن کمک میکند.همچنین به یاد داشته باشید که برای جلوگیری ار قارچ و سوزن ریزی هرگز روی برگهای درخت آبپاشی نکنید!!!!!!!!!!!! (مشکل عمده)یا درخت نوئل جوان را کنار نوئل بزرگ نکارید.در صورتی که در ابتدای سوزن ریزی آن را مشاهده کردید این ۴ کار را انجام بدید: ۱)بریدن شاخه مربوطه و سوزاندن آن

۲)اجازه دهید شاخ و برگ کاملا خشک شود

۳)با کود تقویت کننده درخت را تقویت کنید.

۴)برای جلوگیری سریع قارچ کش بزنید.

بیماری قارچی

بیماری قارچی

 

قارچ فیتوفترا

قارچ فیتوفترا

 پوسیدگی ریشه ناشی از آبیاری زیاد

پوسیدگی ریشه ناشی از آبیاری زیاد

بیماریهای باکتریایی: معمولا به صورت خشک شدن و مردن شاخه های درخت از پایین به سمت شاخه های بالایی خود را نشان میدهد یا سوزن ها به رنگ قهوه ای یا بنفش در می آید!! باغ شیشه ای طبق تجربیات خود پیشنهاد میکند برای پیشگیری  از این بیماریها در دوران خشک و تابستان به گیاه هرگز استرس آبی یعنی بی آبی وارد نشود و در صورت دیدن علایم سریعا شاخه های آلوده را هرس کنید و از ته بچینید!

بیماری باکتریایی

بیماری باکتریایی

این درخت دارای جنس هاو گونه های مختلفی است که در اینجا به معرفی برخی از آنها میپردازیم

الف:جنس نوئل:

۱:نوئل سبزیادرخت نوئل Picea abies:

نوئل سبزبومی اروپاست ودرغالبابه عنوان درخت ایام کریسمس بکارمیرودوازاین رو نام فارسی درخت نوئل یاکاج نوئل به آن اطلاق شده است. نام عربی آن تنوب یاصنوبر صغیرمیباشد.در برابر هر نوع آلودگی و گازهای سمی مقاوم است .

دارای ۲زیر گونه مهم (بالشتکی و اولندروف) میباشد

 نوئل

نوئل

۱.۱:نوئل سبز بالشتکی (Picea abies ‘Nidiformis’ ) :

کوتاه قد و به شکل بالشتک، ارتفاع به ندرت به یک متر می رسد، گسترش پهنای تاج تا متر، فرم نیم کروی و گاهی در وسط فرورفته، بسیار کند رشد است و در طول سال بیش از ۳ تا ۵ سانتیمتر رشد نمی کندو کاشت آن درباغهای صخرهای وپارکهابسیارمعمول است

.

 نوئل بالشتکی

نوئل بالشتکی

۲.۲:نوئل اولندورف (Picea abies ‘Ohlendorfii’ ) :

فرم مخروطی فشرده،ارتفاع۱.۵تا ۳متر،قطر قاعده ۳متر

وئل اولندورف

نوئل اولندورف

۲:نوئل کانادایی(Picea glauca) :

واریته ی Conica آن(Picea Glauca Conica)فرم زیبایی دارد و در موطن اصلی خود یعنی کانادا رویش دارد. نوئل کونیکا کند رشد است و ارتفاع درختان ۶۰ ساله آن به ۴ متر می رسد. تاجی فشرده به شکل مخروطی باریک و بسیار زیبا دارد و به دلیل تراکم و فشردگی سوزنها و شاخه های کوچک، سطح داخلی تاج نا معلوم است.

این رقم در طراحی باغ و پارک بسیار مورد توجه است و یکی از گیاهان ویژه و انحصاری پارکهای جدید و کلاسیک اروپا و آمریکا محسوب می شود . نمونه هایی از آن وارد ایران

شده و در برخی پارکهای شهری و بخش خصوصی کاشته شده است .

کاج کونیکا

کاج کونیکا

۳:نوئل نقرهایی یاآبی(Picea pungens) :

نام انگلیسی:Colorado spruce, Rocky mountain spruce

یکی از زیباترین گونه های سوزنی برگ است که به خاطر فرم و رنگ زیبا ی سوزنهای آن، بیشتر از دیگر گونه های جنس نوئل، جهت فضای سبز و محیط زیست شهری کاشته میشود. زیستگاه اصلی آن ایالات متحده آمریکاست .

(P. pungens var. glauca ) را glauca می نامندو در برخی منابع واریته(Blue spruce )  را نوئل آبی یا نوئل نقره ای رنگ می نامند.

خصوصیات گیاهی: ارتفاع ۵۰متر و قطر ۱.۵آن با ثبت رسیده است!!

شاخه هاوتاج: شاخه های اصلی بازاویه۹۰ درجه ودرحلقه هاوردیف های جدا ازهم وشعاعی آرایش یافته اند. شاخه های فرعی به صورت متقابل وافقی قراردارند.تاج آن خوش فرم،مخروطی ومتقارن است.

برگها: سوزنها سخت و نوک تیز ، به طول ۲ تا ۳ سانتیمتر، دارای پاشنه کوتاه، مقطع  لوزی شکل و به رنگ سبز مایل به آبی می باشند و غباری کبود رنگ تمام سطح آنرا می پوشاند. سوزنها به صورت شعاعی دور تا دور شاخه ها آرایش یافته اند .

مخروط: سیلندری یا گوشه دار و مستطیلی ، ۸ تا ۱۱ سانتیمتر طول و ۲ تا ۳ سانتیمتر  پهنا دارد. معمولا در انتهای شاخه های سال قبل آویزان می شوند.

مشکلات : کمبود برخی عناصر مثل ،منگنز و روی و آهن یا قلیایی شدن خاک یا به صورت ژنتیکی با افزایش سن و یا گرمایی زیاد هوا  یا  اگر از پایین به بالا روی سوزن ها نقاط سیاه رنگ مشاهده شد علامت قارچ و بیماری میباشد که باید قارچ کشی شود.در کل تمام این مشکلات باعث تغییر رنگ نوئل آبی به سبز میشود.

نوئل آبی

نوئل آبی

دو رقم مهم این گونه:

۳.۱:نوئل آبی کپه ای(P. pungens ‘Globosa’ ) :

کوتاه قد است (بیشترین ارتفاع ۱ متر) و به صورت کروی گسترش می یابد (پهنای۱/۵ متر). در ابتدای رشد شاخه ها گسترده و نامنظم رشد می کنند ولی در نمونه های P. pungens ‘glauca’ ‘Globosa’ فرمی مسن، فشرده و زیبا دارند .از آن برای آرایش و طراحی در سبکهای مختلف باغبانی استفاده می شود .

کاربرد آن:سطوح چمن، تکدرخت (همچنین چوب آن کاربرد صنعتی دارد )

سیستم ریشه ای: سطحی، دارای ریشه های جانبی افشان و باریک و بلند

سرعت رشد: متوسط تا کند

آب و هوا: به یخبندان مقاوم است . به گرمای مفرط حساس است. نواحی ملایم و مرطوب را تحمل می کند. در آفتاب یا سایه خوب رشد می کند .

هرس: نیازی به هرس ندارد.

تغذیه: تغذیه خاصی نیاز نیست .

آبیاری: هرماه یک بار آبیاری عمیق . زهکش خوب ضروری است .

آفات و بیماریها: عنکبوت قرمز. سمپاشی با مالاتیون. قارچهای انگلی موجب فساد چوب آن می شوند و درمانی هم ندارند . درخت را ریشه کن کرده بسوزانید.

نوئل آبی

نوئل آبی

۳.۲:نوئل آبی کاستر( P. pungens ‘Koster) :

این رقم بهترین و مشهورترین فرم آبی رنگ در میان سوزنی برگان زینتی است [بر طبق  منابع انتشار یافته]. به صورت طبیعی به فرم مخروطی یا هرمی زیبا آرایش می یابد . ارتفاع ۱    متر می رسد. سوزنها به رنگ سبز مایل به آبی مات می باشند
بسیار برای طراحی فضای سبز دست طراحان را باز میگذارد و در باغهای صخره ای یا در منظر سازی همراه با درختان رنگی و پهن برگ! دیگر مثل افرای سرخ با رنگ قرمز یا آلو پرونوس قرمز منظره ی دلربایی را به وجود می آورد

نوئل آبی

نوئل آبی

ب:جنس نراد:

این جنس در حدود ۵۰ گونه و بیش از ۱۵۰ رقم دارد. به غیر از چند مورد استثنایی، همه گونه ها بومی مناطق معتدله تا سرد نیمکره شمالی هستند و از شرق و شمال آسیا تا آمریکای شمالی، قسمتهایی از اروپا و شمال آفریقا انتشار دارند.

همه گونه ها همیشه سبز و تک پایه اند و تاج آنها هرمی شکل است.  شاخه ها شعاعی و منظم هستند.  سوزنها در بیشتر گونه ها مسطح و تخت بوده و به صورت شانه ای یا در برخی گونه ها پیرامونی  و برسی آرایش یافته اند. سطح زیرین سوزنها اغلب به رنگ آبی-نقره ای تا سبز روشن براق است و در اثر جدا شدن برگها، در سطح شاخه ها اثر گرد یا بیضی شکل بر جا می ماند که در این حالت سطح شاخه ها صاف و اثری از دمبرگ باقی نمی ماند. مخروط برافراشته و غیر آویزان است و هنگامی که دانه ها رسیدند به طور کامل از هم پاشیده و  فلسها فرو می افتند و فقط محوری لخت بر روی شاخه ها باقی می ماند (مهمترین اختلاف بین
نوئل و نراد).

آبیس

آبیس

گونه ی مهم آن یعنی نراد قفقاز:

۱:نرادقفقاز(Abies nordmanniana) :

نام انگلیسی:Caucasian fir, Nordmann fir

بومی قفقاز و جنوب شرقی دریای سیاه است . اولین بار در سال ۱۸۳۸ توسط گیاهشناسی به شناسایی ومعرفی(Kura) در قسمتهای بالادست رودخانه کورا(Nordmann) نام نردمان شد.بلند قامت است. نیاز فراوانی به رطوبت محیط دارد .  به عناصر غذایی خاک کم توقع است ، ولی بهترین نتیجه را در خاکهای رسی می دهد.  سیستم ریشه ای قوی دارد و به راحتی توسعه می یابد . در برابر باد و یخبندان مقاوم است و تا ۲۵ – را به راحتی تحمل می کند .  بهترین رشد را در نواحی سرد دارد.

خصوصیات گیاهی: ارتفاع تا ۶۰ متر و قطر تا ۲ متر گزارش شده است.

شاخه ها و تاج : شاخه های اصلی تنه منظم و به صورت شعاعی با زاویه ۷۵ تا ۸۰  درجه به اطراف و جوانب گسترده شده اند. شاخه های فرعی متقابل و عمود بر محور اصلی تنه هستند. تاج درختان جوان و میانسال هرمی و خوش فرم، ولی بعدا تقریبا کروی می شود.

برگها: سوزنها نواری در قسمت قاعده پهن تر و نوک آنها گرد ۱ تا ۳ سانتیمتر، سطح روی / یا فرورفتگی کوچکی دارد . به طول ۵ آن سبز تیره و صاف و زیر آن ۲ نوار پهن به رنگ نقره ای تا سفید وجود دارد. سوزنها به صورت کمانی دور تا دور شاخه های جوان ردیف شده اند.

مخروط : استوانه ای و بر افراشته، ۱۷ تا ۲۲ سانتیمتر طول و ۵  سانتیمتر پهنا دارد. دارای پایکی کوتاه است

نراد

نراد

موارد استفاده:

درختی صنعتی است و استفاده های متعددی از آن در صنایع چوب و صنایع سلولزی  می شود. یک گونه زینتی مناسب است و به طرز جالبی آراسته و شکل می گیرد و به همین خاطر  در پارکها و باغها کاشته می شود. هنگامی که تنها رشد کند تاج هرمی زیبایی با شاخه های گسترده رو به پایین ایجاد می کند.


باغ شیشه ای

وقتی درخت هست،پیداست که باید بود،و رد روایت را تا متن سپید ادراک دنبال کرد.....(سهراب همیشه سپهری)


۵۵ دیدگاه

 1. فروتن نسب می‌گه:

  ایشالا که وب سایتتون رو جامع تر کنید.

 2. کتی می‌گه:

  سایت سایتتون عالی بود
  من بذر نوئل آبی میخوام جایی سراغ دارین؟

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام دوست عزیز. نوئل آبی با پیوند تکثیر میشه کسی با بذر تکثیر نمیکنه ولی علی الحساب میتونید اگه یه نوئل آبی تو بازار گل یا نهالستان دیدید یکی از مخروط هاشو بکنید و دونه های توشو بگیرید ازش و ۲ ماه بزارید توی یخجال و بعد ۲ ماه بکارید.

  • amir ali می‌گه:

   اره سراغ دارم

 3. کتی می‌گه:

  سلام
  مرسی از راهنماییتون
  شما نهالستانی سراغ دارین در شمال که بتوانم از مخروط هاش استفاده کنم؟

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   بله خانم این سوزنی برگ ها مرکزشون تو شمال گچسر و تنکابن هستش اونحا تشریف ببرید شاید درختای دیگه ای هم نظرتونو جلب کنه

 4. کتی می‌گه:

  من خودم در تنکابن زندگی میکنم و تعدادی نوئل سبز دارم
  مرسی از لطفتون

 5. عاطفه می‌گه:

  سلام. من یک دونه آبیس دارم، اما احساس می کنم شاداب نیست و برگهاش در حال پژمرده شدن و ریختن است.لطفا کمکم کنید.

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام حتما خوب بهش آب نمیدید یا شاید تو گلدون زیر آفتاب گذاشتیدش اگه اینطوره که بکاریدش توی خاک و آبیاریشو بیشتر کنید و هرگز هم روی برگهاش آب نریزید

 6. عاطفه می‌گه:

  راستی اینم بگم که داخل گلدون نگهداریش می کنم.

 7. عاطفه می‌گه:

  ممنون که به این سرعت جوابمو دادید. هر ۲ روز آب می دمش، کنار پنجرست و آفتاب مستقیم بهش نمی خوره. برگهای قدیمش سالمن، جوونه های جدیدش که هنوز سبز روشنه شروع کرده به پژمرده شدن و خشک شدن. تصمیم دارم خاکش رو عوض کنم.نظرتون چیه.

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   خانم این کیاه بیرونیه ماله تو باغچست!! نه تو اتاق!! هرچه سریع تر منتقلش کنید تو باغچه یا تو حیاط اگه میکاریدش تو خاک که هیچی اگه بازم تو گلدون نگهش میداری پس بذاریدش تو سایه

 8. عاطفه می‌گه:

  ممنون از راهنماییتون. من تو آپارتمانم، مجبورم تو گلدون نگهش دارم.بازم ممنون

 9. یاشار می‌گه:

  سلام

  من ۱ نویل بزرگ دارم که تو تراس خونم نگهش داشتم تا ۱ ماه پیش رشد خوبی داشت پراز جوونهای سبز رنگ بود -الان ۱ ماه که بسرعت سوزن ریزی داره وخیلی از شاخهاش لخت شدن
  نمیدونم چیکار باید بکنم
  در ضمن با راهنمایی ۱ گلخانه کود تقویتی میدم ولی خیلی کم
  در هفته ۲ بار آبیاریش میکنم
  روی برگش آب نریختم و تو سایهوآفتاب نگهش میدارم

 10. عاطفه می‌گه:

  سلام. تورو خدا به دادم برسید. آبیسم داره خشک میشه. گلدونشو عوض کردم بعد یک هفته برگاش همه خشک شده داره می ریزه. اینم بگم که موقه تعویض گلرون خاک دور ریششو کامل تکوندم. آخه مث سنگ شده بود!

 11. علي می‌گه:

  سلام خسته نباشید.
  من کارگر یه گل خونه هستم . ما در حدود اسفند ماه حدود ۱۵۰۰ عدد نوئل(سبز رنگ) را از شمال به باغ در هشتگرد آوردیم. و در زیر گلخانه نگهداری کردیم تا از سرمای زمستان در امان باشن ولی حالا که ۶ مردادا هست همچنان زیر گرمای اون گلخونه نگه داری میشه شاید بیشتر از نصفش خشک شده تو رو خدا راهنمایی کنین که دلیل خشک شدن شون چیه . نوئل ها رو هر روز آب می دیم. به دستو خودشون آب رو روی شاخ و برگ نوئل ها هم میگیریم . ولی گرمای زیر گلخونه طوریه که غروب که نوئل ها رو نگاه می کنیم، خشک هستن. یه بار قارچ گرفتن و یه نوبت سم پاشی کردیم. گرمای زیر شاسی طوریه که ساعت ۱۲ بع بعد کسی نمی تونه بره زیر گل خونه و نوئل ها در این گرما نگه داری م ی شن حالا می خواستم بدونم دلیل خشک شدن نوئل ها این گرماست یا چیز دیگری . بی صبرانه منتظر جواب شما هستم.
  با تشکر

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام دوست من
   شما ۲ تا اشتباه فاحش دارید انجام میدید! یکی اینکه این گلها بومی شمال اروپا و اسکاندیناوی هستند و اونجا هوای خنک و سرد و مرطوبی داره! شما نباید تو این فصل این درختها رو توی گلخونه نگهداری کنید؟ کی بهتون گفته بذاریدش توی گلخونه!؟!؟! خب این درخت ها به این شرایط عادت ندارند! توی خود شمال مگه همچین گرمایی هستش؟!سریعا همشون رو منتقل کنید بیرون توی هوای آزاد ترجیحا جایی که سایه آفتاب باشه و آفتاب مستقیم بهشون نخوره یا بجاش اگه میتونید بکاریدشون توی خاک!

   اشتباه فاحش دوم : کی به شما گفته روی شاخ و برگ درخت آب بریزید؟!؟!؟! هرکس گفته قطعا میخواسته سریعا درخت ها از بین برن و احتمالا با شما یا دشمنی داره یا چیزی بلد نیست! عزیز جان روی برگ سرو و کاج و کاج نوئل آب بگیری یعنی فاتحش رو خوندی!!!! اونم توی هوای مرطوب و گرم گلخونه که محیط مناسبی برای پرورش قارچ هستش! به هیچ عنوان روی شاخ و برگ کاج نوئل آب نریزید من تو سایت هم توضیح دادم که این کار غلطه
   پس همه درخت ها رو بیارید بیرون یا توی سایه بذاریدشون یا بکارید و دیگه هم آب رو روی شاخ و برگها نریزید!
   آبیاری هم باید تنظیم و سر وقت انجام بشه یا صبح یا شب!

 12. ارمان می‌گه:

  سلام.من میخواستم یه کاج ابیس بخرم.حیاط داریم ولی باغچمون توش درخت انگور و انجیر داریم و جای کاشت ندارم.نهایتا یه گلدون بزرگ میگیرم براشون و میکارمشون اونجا.خواستم بدونم تو حیط خونه که بذارم مشکلی مداره؟تو سایه که فقط صبح ساعت ۸-۱۰ افتاب از اون محل رد میشه.میتونم هم یه جایی بذارم که افتاب مستقیم نخوره بش اصلا.اب هم زیاد میتونم پاش بم و اب اکواریوم هم موجود هست!
  بااین اوصاف خیلی دوست داشتم بدونم نظرتون چی هست در مورد ای شرایط نگه داری؟
  یه سوال دیگه تو محلی یه کاج نویل بزرگ کاشه شده تو زمین دیدم(اصفهانم)۶ متر هست.به نظرتون چطوری با قلمه زنی میشه تکثیرش کرد و کی اقدام کنم؟دونه هاشو هم میشه کاشت؟کی دونه میده که برم شکار!ممنونم

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   خدممتون عارضم که بله شما میتونید توی یک گلدان با خاک اسیدی یا سیاه رنگ،در جایی که توی تابستان آفتاب مستقیم نخوره!! نگهش دارید ولی توی زمستون و پاییز و بهار باید آفتاب مستفیم بخوره!و زمان آبیاری هم باید با فرو کردن دست توی خاک و اطمینان از خشک بودن سطح زیری خاک انجام بشه!روی برگش هم نباید اصلا آب ریخته بشه (بارون فرق داره!).
   درباره بحث تکثیرش یکی اینکه این گل سخت تکثیر میشه و باید توی فصب زمستان یا شروع سرما و خواب گیاهان قلمه های انتهایی رو تهیه کرده و در شرایط شرجی و رطوبت فراوان اقدام به قلمه زنی بکنید که قطعا نمیشه ولی بذرش هم میشه کاشت توی گلدون و شرایط گلخونه جواب میده.

 13. ارمان می‌گه:

  خیلی ممنون.۲ تا سوال دیگه هم داشتم.
  ۱-شرایط کاشت بذر و خاکش و دما و زمانش چطوری هست؟خوب جواب میده بذر یا اینکه اونم مثل قلمه اسرار و .. داره!
  ۲-من بین نویل و ابیس گیر کردم.از نظر شرایط نگه داری و بیماری ها و مقاومتش به سرما و گرما اصفهان و خشکی هوا کمی مردد هستم.شنیدم سوزن ریزی داره و … نظر شما چیه استاد؟خیلی دوست دارم کمکم کنید در این مورد که با دل پر و مطمین انتخاب کنم.
  تشکرات فراوان.

 14. باغ شیشه ای می‌گه:

  دوست عزیز بذر سوزنی برگها باید ۲ ماه سرما ببینه حالا یا توی یخچال یا توی سرمای حیاط بعد اقدام به کاشتش توی یک گلدون حاوی ماسه وپیت ماس یا پیت ماس و پرلیت و باید در گلدون هم با نوار سلفون سوراخ سوراخ پوشوند تا جوونه بزنه.ولی تکثیر این گیاه با قلمه مرسوم هستش و کمتر با بذر تکثیر میشه
  این گیاه سوزن اگه شرایطش مناسب نباشه سوزن ریزی داره و دیگه درست هم نمیشه بنابراین زیر نور آفتاب تابستان نباید قرار بگیره و توی زمستون باید جای آفتابی بزاریدش و روی برگهاش هم نباید آب ریخته بشه.

 15. ارمان می‌گه:

  خیلی خیلی ممنون.
  من شنیدم از فروشنده ای که میگفتن همین گرمای های تابستون به احتمال ۸۰%میخشکانه گیاه رو از بین میبره.افتاب که بحثش جداست.حالا به نظر شما کاری نمیشه کرد؟مثلا تابستونا بذاریمش تو وسط خونه و جایی که کولر جریانش باشه و هوا رو میچرخونه.یا اینکه تو شرایط اب و هوای گرم محکومه به نابودی تدریجی؟من خیلی دوست دارم ازین گیاه داشته باشم ولی خب این حرف یکمی منو ترسوند

 16. باغ شیشه ای می‌گه:

  نه عزیز جان داخل اصلا نمیشه گذاشتش تو تابستون بزارش جای سایه و آبیاریش رو تنظیم کن ایشالا که طوریش نشه

 17. ارمان می‌گه:

  ببخشید یه سوالی پیش اومد مجددا.من چند جا دیدم گفتند روی برگ کاج نویل و مطبق آبپاشی نکنید که قارچ میزنه.یه جا هم گفته بود بزنید…دچار تضاد شدم…آخش آبپاشی بکنیم یا نه؟
  یه سوال دیگه هم بود.یه جا مجددا نوشته بود به کاج مطبق قبل از اینکه خاک روش خشک بشه اب بدید و به نویل هفته ای ۱ مرتبه.ایا این مطلب هم درسته؟
  متاسفانه وبلاگها مطالب متناقضی دارند با هم…ممنون میشم.

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   دوست عزیز وبلاگ ها مطالب متناقضی دارن برای همین ما این سایت رو زدیم.شما به حرف هیچ کس گوش نده به هیچ وجه من الوجود روی نوئل آب نریزید هر کی گفت گو باغ شیشه ای گفته!! در مورد آبیاریش هم بستگی به گلدون یا تو خاک بودنش داره که فکر کنم قبلا گفتم.کاج مطبق هم مثل بقیه گلها با خشک شدن خاک باید تو فصل رشد سریعا آبیاری و غبار پاشی بشه!!

 18. کتی می‌گه:

  سلام
  از کجا میشه نوئل بالشتکی رو تهیه کرد؟؟؟

 19. امير می‌گه:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و سایت خوبتون
  یک عدد کاج نوئل دارم،منتها تو گلدان کاشتم،میخواستم بدونم بهترین زمان برای انتقال به باغچه چه فصلی با چه شرایطی هست.
  ممنون

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام عزیزم مبارکتون باشه گل خیلی خوبی دارید.فقط مراقب باشید روی برگهاش به هیچ وجه آب نریزید چه توی گلدون چه توی باغچه.ایشالا بهترین روز کاشت تو باغچه ۱۵ اسفند به بعد هستش که هوا کمی گرم تر و نور بیشتر شده است

 20. امیر علی می‌گه:

  با سلام
  من در حیاط خونمون ۵۰ عدد نشاء نوئل کاشتم و میخوام بزرگش کنم ولی دور تا دور حیاطمون درخت پرتغال داره میخواستم بدونم این درخترا برای نوئل مریضی میاره اینو هم بگم که مازندران کاشتم اگه میشه راهنماییم کنید

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام عزیم خوبی؟تا گفتی ۵۰ تا نشا نوئل دارم فهمیدم بچه شمالی. خب تی قربان:)

   آفت رایج مرکبات شما پروانه مینوز و مگس مدیترانه هستش وشایدم شته که شاید شته بیشتر سرایت کنه که با سم میشه کنترلش کرد ولی در کل بخوای این طور فکر کنی درختای توی خیابان هم باعث آلودگی نوئلات میشن پس سخت نگیر عزیزم طوری نمیشه

   • امیر علی می‌گه:

    تی فدا ……………………….. مرسی ممنون باز مزاحمتون میشم

    • amir ali می‌گه:

     با سلام خدمت دوست گرامی دو تا سوال داشتماگه راهنماییم کنی ممنونت میشم
     اول اینکه الان موقع کاشتن بذر نوئل هستش یا اینکه فصلش گذشته اخه تازه بذر نوئل اوردن میگن گرمی ۵۰۰۰ تومان هرگرمی هم حدودا ۲۰۰ عدد میشه نظر شما چیه؟خوبه یا نه
     دوم اینکه اگه نهال نوئل و اول تو زمین بکارم بعد از بزرگ شدن انتقال بدم به گلدون خشک میشه یا اینکه همیشه تو گلدون باشه فقط گلدونشو عوض کنم چون تو زمین بیشتر رشد داره

 21. امیر علی می‌گه:

  ببخشید شما میگن که نوئل ابی از طریق بذر تکثیر نمیشه پس تو بازار این بذرهای که میدن به اسم نوئل ابی پس چیه ……. و نوئل ابی همیشه تو هر زمانی ابی هستش یا اگه افتاب بهش زیاد بتابه رنگش سفید نقره ای یا ابی میشه

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام عزیز دلم خوفی؟؟
   عزیزم نوئل آبی به صورت تجاری با قلمه و پیوند تکثیر میشه ولی بذر هم میده که به دلیل دوره نونهالی طولانی برای مصارف تجاری کاربرد نداره و فقط میشه برای خونه دار که بکاره تو باغچه خونش و ذوق کنه ازش استفاده کرد :)

  • amir ali می‌گه:

   مرسی خوبم ……………. ممنون از اینکه زود به زود سوالامونو جواب میدین

 22. amir ali می‌گه:

  با سلام خدمت دوست گرامی دو تا سوال داشتماگه راهنماییم کنی ممنونت میشم
  اول اینکه الان موقع کاشتن بذر نوئل هستش یا اینکه فصلش گذشته اخه تازه بذر نوئل اوردن میگن گرمی ۵۰۰۰ تومان هرگرمی هم حدودا ۲۰۰ عدد میشه نظر شما چیه؟خوبه یا نه
  دوم اینکه اگه نهال نوئل و اول تو زمین بکارم بعد از بزرگ شدن انتقال بدم به گلدون خشک میشه یا اینکه همیشه تو گلدون باشه فقط گلدونشو عوض کنم چون تو زمین بیشتر رشد داره

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام عزیزم خوبی شما؟؟ این نهال نوئل بذرش نیاز داره تا یه ۲ ماهی سرما ببینه تا جوونه بزنه! حالا شما باید از اون بابا فروشنده سوال کنی که بذرهاش سرما دیده یا نه! اگه ندیده بود بذر ها رو ۲ ماه توی یخچال نگهداری کن بعد بکار .نوئل معمولا به جابجایی توی فصل خودش حساس نیست شما وقتی کاشتی توی آخر پاییز دیگه اگه به حد مورد نظر رسیده بود میتونی از خاک درش بیاری و بزنیش توی گلدون

 23. دارابي می‌گه:

  ممنون از مطالب خوب بالا. من یه کاج نویل فروردین امسال در باغچمون تو کرج کاشتم ، ولی بعدش یه آقایی به من گفت من ده تا ازینا کاشتم خشک شد ، میخاستم بدونم این کاجا به آب و هوای کرج سازگار نیستن ؟
  ضمنا شما نوشتین دو سال اول آبیاری منظم. ، این یعنی آبیاری هر روزه؟
  بعد اگه خاکش خیس بشه کافیه یا باید روی خاک آب جمع بشه؟ ممنون میشم پاسخ بدین.

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام عزیزم اون آقا بهت اشتباه گفته انرژی منفی داده بهت
   این همه عالم و آدم ازین میخرن طوری نمیشه. شما هر وقت پاش حشک بهش اب بده دوبار در هفته اگه کاشتیش توی زمین هم همینطور یه تشتشک پاش درست کن که آب قشنگ بره پایین باید هر سری سیر آب بشه در ضمن روی برگها و شاخه ها هم به هیچ وجه آب نریز

 24. ميرشكاري می‌گه:

  سلام من یک کاج مطبق دارم که سال ۹۰تو باغچه تو اپارتمان طبقه ۵ کاشتم الان قدش حدودا ۲۸۰ سانتی متر هست و داره به سقف می رسه می خواستم راهنمایی کنید چکار کنم.

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام عزیزم حالت چطوره؟ باور کن اولین باره میشنوم تو تهران کسی ازین کارا کرده باشه؟؟ تو پاسیو کاشتی؟؟ببین شما الان تنها کاری که میتونید و باید بکنید اینه که به اندازه ی یه مدادیا ۱۲ سانتی متر از انتهای بالای شاخه هرس کنید و ببرید و بزنید توی یک خاک ماسه یا پرلیت و کوکوپیت و دورش هم یک نایلون سوراخ دار بکشید و بزارید تا ریشه بزنه و بتونید تکثیر کنید فقط یادتون باشه فقط از شاخه های عمودی این گل میتونید قلمه بگیرید!!!

 25. ميرشكاري می‌گه:

  در خصوص ریشه های کاج مطبق لطفا توضیح بیشتری بدهید

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   ببین عزیزم به ازای ۱۵ متر قطر سایه این درخت در طبیعت یه چیزی حدود ۱۰۶ متر مکعب حجم ریشه ی این درخت هستش در باغچه و یا طبیعت.حالا خودت نسبت بگیر ببین واسه شما چقدره

 26. meysam می‌گه:

  سلام آیا این گیاه برای باغچه ای با عمق ۲۵ سانتی متر مناسب هست؟

 27. فریبا جداری می‌گه:

  سلام خیلی خوشحالم که باسایت شما آشنا شدم واقعاجوابها وپیشنهادهایتان آموزنده،مفیدوعالیه شما جوانها افتخارایران هستید

 28. بهنام می‌گه:

  با سلام وعرض خسته نباشید .من یک گونه کاج به نام اطلسی آبی (مثل سدروس )در یک گلخانه برای فروش دیدم که دارای گلهای بسیار معطر نیز بود البته فرم اصلا جالبی نداشت(گویا کلا این نزاد فرم خاصی دارد).من در هیچ سایتی وگلخانه داری در مورد شرایط نگه داری این کاج اطلاعاتی نتوانستم کسب کنم وچون قیمت بالایی هم دارد(۴۵۰هزار)ترسیدم ریسک خرید را انجام دهم .به نظرت برای آب وهوایی شبیه شهرکرد مناسب است؟باتشکرفراوان

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بیبین اطلس درواقع نوعی جونی پروس هستش که آبی رنگه و نیاز به نور زیاد و هوای خنک بهترین نتیجه رو براش داره شهرکرد خیلی خوب میمونه ولی مشکل قیمت بالاشه که چون پیوندی هستند به ریزش آب روی برگها و قارچ حساسه و باید توی خاک باغچه کاشته بشه توی گلدون خراب میشه در کل گیاه خیلی مقاویه به نظر من .یه بار تو ویلای یه بابایی تو لواسون کاشتم و خیلی خوب شد.

 29. hamideh می‌گه:

  با سلام من یک کاج نویل خریدم تقریبا ۲ ماه میشه. خوب سبز شده بود اما چند روزی ریزش سوزن داره می ترسم خشک بشه درخت تقریبا ۵۰ سانت قد داره در داخل گلدان هست و داخل خانه جلوی پنجره اما افتاب نمی خوره اگه تراس بذارم نور تند بهش می خوره برگ هاشو غبار پاشی می کنم لطفا اشکالات منو بگید چکار کنم تا سالم بمونه با تشکر

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام عزیزم توی کار شما من دوتا اشکال میبینم یکی غبارباشی روی برگها و یکی هم نگهداری توی خونه این درخت باید توی فضای باز رها بشه توی یه جای سایه دار باید هواش تهویه بشه بزاریدش توی همون تراستون برگهاشم نباید آبباشی بشن به خاطر قارچ.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + یک =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>