گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۴۵۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۶ مرداد ۱۳۹۲

معرفی کاج مطبق

کاج مطبق

نام انگلیسی

Norfolk island pine

نام علمی

Araucaria excelsa

فارسی رایج

کاج مطبق

فارسی اصیل

کپی ناژ (کپی = میمون +ناژ=کاج)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

6000 الی 80000

از خانواده

Araucariaceae

خاستگاه

جزیره ی نورفلک در اقیانوسیه
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

این گیاه طالب هوای تهیه دار و تازه بوده به همین دلیل برای بانک ها ، دفاتر خدماتی بسیار مناسب می باشد. کاج مطبق گیاهی است سوزنی برگ زیبا و از خانواده آراکریاسه با شاخه های مطبق،موطن اصلی ان جریزه نور فولک استرالیا،رشد ان در محیط طبیعی زیاد ولی در اپارتمان به کندی رشد میکند ، به دلیل طالب بودن به آب و هوای خنک و مرطوب ، و نور زیاد، اصلا مناسب منازل نمی باشد ،احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمیکند،در شمال کشورمان این گل را در فضای بیرون و حیاط می کارند و بعد از چندسال تبدیل به درخت بزرگی می شود.

 

کاج مطبق در خیابان

کاج مطبق در خیابان

 

نیازها:

 

نور: در تابستان از تابش نور مستقیم افتاب به ان جلوگیری کنید،اگر چه سایه را تحمل میکند ولی نزدیک به پنجره شمالی با نور ملایم نگهداری کنید،در بهار و تابستان هر هفته یکبار ۱۸۰ درجه انرا بچرخانید،در غیر اینصورت گیاه به طرف نور خم شده وشکل طبیعی خود را از دست میدهد

دما: دوستان کلا کاج ها همگی عاشق هوای خنک هستند ، این گل هم علاقه ی خاصی به خنکی و تهویه مناسب داره در تابستان حتما توی راه پله خنک یا تراس شمالی یا بالکن نگهداری کنید.در زمستان هم در راه پله بسیار مناسب هستش زیرا داخل اتاق علارقم خنکی هوا ولی تهویه مناسب وجود ندارد ، گرمی هوا و تهویه ناکافی باعث شل شدن و افتادگی برگها می شود.

افتادگی برگهای کاج

افتادگی برگهای کاج

آبیاری: یادمه یبار رفته بودم ویزیت کاج مطبق، برگ های گیاه همگی شل و ول شده بودن ، صاحبخونه گفتش همیشه هفته ای دو بار اب میدم سیرابش میکنم ، انگشت زدم به خاک دیدم خاک خشکه خشکه ،گفتم  خانم محترم این میزان آبیاری پاسخگوی نیاز آبی گلتون نیست این گیاه خیلی آبدوسته ، باید هروقت میبینید اینطوی خشک شده سیرابش کنید. خلاصه هفته بعد زنگ ز کلی تشکر که ازوقتی ابش رو بیشتر کردم دیگه مشکلش حل شده 😆

رطوبت: اگه بتونید برگاشو اسپری کنید هر روز براش خوبه ولی اگه دیدید داره برگ قهوه ای یا سیاه میشه این کار رو متوقف کنید دیگه و یه جزیره زیرش درست کنید.

تغذیه: با شروع فصل رشد در بهار و تابستان جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در اب استفاده کنید دو هفته یکبار با کودهای سه ۲۰ تغذیه کنید.

خاک مناسب: خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک یا خاک هلندی  است

تعویض گلدان :هروقت دیدید ریشه گلدون از زیرش زده بیرون باید گلدون رو تعویض کنید ، همینطور از گلدون های پلاستیکی استفاده کنید بهتره یا کومپوزیت، گلدون سفالی براش خوب نیست اصلا !

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی با ابفشان در این خصوص کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه و کاشت بذر (پایه های بذری دارای طبقات نامنظم هستند)بذرش دوستان خیلی دیر مثلا یکی دوماه زمان میبره تا جوونه بزنه بنابراین بهتری راه قلمه هستش.

دوستان این گیاه را باید فقط از شاخه ی اصلی و عمودی قلمه گرفت چون یه خاصیتی داره و اینه که از هرجایی یا هرفرم شاخه ای قلمه بزنید همونطوری رشد میکنه ! از شاخه های افقی قلمه بزنید گلتون افقط خواهد شد و زیبایی نداره ،از شاخه های عمودی بزنید تا گلتون عمودی و زیبا بشه.

قلمه انتهایی کاج

قلمه انتهایی کاج

جوانه زنی بذر کاج مطبق

جوانه زنی بذر کاج مطبق

 

عوارض و درمان:

 

رشد گیاه متوقف شده است:ریشه ها را بازدید کنید،اگر متراکم شده اند زمان تعویض گلدان فرا رسیده است

زخم های سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها تشکیل شده اند:حشره افت عامل این نارسایی است،هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره طبق دستور سمپاشی کنید  و یا با پنبه اغشته به محلول به سم روی شاخه ها بمالید.

برگها سبز هستند ولی میریزند:ابیاری زیاده از اندازه باعث این عارضه است،ابیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود،سپس ابیاری را با میزان کمتری انجام دهید.

برگهای شاخه های پائینی میریزند:گیاه پیر شده است،اگر تاریکی زیاد از اندازه باشد،گیاه را به محل روشن تری انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف کنید.

شاخه ها باریک و علفی هستند:تغذیه مصنوعی تجویز می شود،میزان مواد غذایی را دو برابر کنید.

برگها سوزنی زرد و قهوه ای شده و میریزند:هوا گرم و خشک است،گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید،ابیاری و ابفشانی را فراموش نکنید.

حشرات سبز رنگ روی برگهای سوزنی ظاهر و برگها چسبناک شده اند:هر ۱۴ روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

شاخه ها به طرف پائین خم شده اند:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.یا گرمی و کمبود رطوبت عامل آن است شرایط را بازدید کنید

 

هرس:

 

۱-شاخه های خشک پائینی را تا انتها قطع کنید

۲-پودر گوگرد و روغن وازلین به محل قطع بمالید.

رشد کاج مطبق بسیار کند و هر سال یک قطعه و یا حداکثر دو طبقه بر طبقات خود می افزاید،زیبایی این گیاه در داشتن برگهای سوزنی شفاف در طبقات و محیط جانبی تنه اصلی است،برای این منظور سعی کنید از دستمالی کردن برگهای سوزنی و استفاده از مواد براق کننده جلوگیری و با اب فشان رطوبت گیاه را تامین کنید.

کاج مطبق

کاج مطبق

 

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

شکر ایزد که ز تاراج خزان رخنه نیافت

بوستان سمن و سرو وگل و شمشادت

چشم بد دور کز آن تفرقه‌ات بازآورد

طالع نامور و دولت مادرزادت....

دیدگاه های شما

451 پاسخ به "معرفی کاج مطبق"

 1. زینب گفت:

  Attachment

  سلام مشکل لین کاج از مکان نگهداریشه؟چون روزی سه بار ابفشانی میکنم. هفته ای دوبار اب میدم کود اهن هم ماهی یکبار میدم اما شاخه های پایینیش خشک شدن و کلا درخت داره لخت میشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ وضعیت خاکش و گلدونش چطوریه؟ ریشه از زیر گلدون اومده بیرون یا نه؟

   • زینب گفت:

    سلام نه گلدونشو وقتی خریدیم عوض کردیم.تقریبا یکسال پیش.همون باغی که خریدیم گلدونو برامون عوض کرد.الان ریشه ای بیرون نزده ولی توی خاکش کرم خاکی زیاده این ایرادی نداره؟
    سه بار ابفشانی براش زیاد نیست؟

 2. ممد گفت:

  Attachment

  سلام.
  تشکر بابت جوابگویی به سوال‌ها.
  اخیرا روی ساقه در قسمتی انتهایی (نزدیک به خاک گلدان)، گل من شروع کرده به بیرون زدن یه سری ترشحات.
  در ضمن، همون طوری که تو عکس پیداست (باید دقت کنید البته!) یه سری بیرون‌زدگی‌هایی از جنس خود ساقه، روی ساقه دیده می‌شه.
  که وقتی مثلا با دست می‌کنی، بعد یه مدت یه صمغی می‌یاد بیرون.
  برگاشم همون طوری که تو عکس هست، یکم رنگ پریده از قسمت انتهایی می‌شن و بعد می‌یفتن و بعدشم کل زیرشاخه با هم می‌یفته.
  می‌ترسم که کَنکِری چیزی باشه.
  نظر شما چیه؟ چی کار باید کنم؟ امیدی هست؟
  در ضمن یه همچین چیزی، تقریبا برای بقیه گلام هم اتفاق افتاده، فقط شکل برآمدگیا فرق می‌کنه و صمغی هم نیست ولی ریزش برگِ، هستش مثل گل شفرلا.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید این صمغ ها شانکر یا قارچ هستند باید با تیغ استریل بتراشید و روش رو با سم اکسی کلرور مس یا مانکوزب پاسنمان کنید و یه کاپتان توی خاک بریزید و ببرید هوای ازاد و روی شاخ و برگش اب پاشی نکنید با کود گرین و اسید هیومیکش تغذیه کنید تا مشکل از بین بره..

 3. عبدالله گفت:

  Attachment

  با سلام و خسته نباشید
  این گل چون یخورده حالش بد شده، برای نگهداری به ما سپرده شده. قبلا پشت درب ورودی ساختمان بود که شمالی هست. اما حالا آوردمش پاگرد طبقه سوم که یه پنجره جلوشه.
  حالا میخواستم ببینم مشکلش چیه؟
  چقدر باید آب براش بریزم؟ و …
  با تشکر فراوان

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید چطوری ابش میدید؟ باید وقتی خاکش خشک میشه اب بخوره ، وگرنه سیراب نمیشه ! باید ببرید توی راه پله و هوای تاز و خنک بخوره.

   • عبدالله گفت:

    ممنونم از پاسخگویی
    الان تو راه پله هست (پاگرد)
    نمی دونم قبلا چطور بهش آب مبدادن. اما الان چهار روزه که هر روز بهش آب میدم… اما خاکش خشک خشک نیست.

 4. احسان فراهانی اصیل گفت:

  Attachment

  سلام مهندس

  بیشتر از یکسال هست این کاج رو دارم. همینطوری که مشاهده می کنید مونده. به هیچ عنوان رشد نکرده. سایز گلدان هم به نظرم خوب هست. نمی دونم چرا شادابی و سبزی خوبی نداره. کود مایع پوکون دارم به چه صورت بهش بدم. اگر تو عکس مشخص باشه نوکه درخت یه طبقه در اومده. از روز اول هم همینقدر بود الانم بعد از یک سال همینقدر مونده.
  باتشکر

 5. آرامیس گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من تازه با سایت شما آشنا شدم مطالبتون خییییلی عالیه . ممنون

  فقط یه سوال : منظور شما را از یه جزیره زیرش درست کنید چیه ؟

 6. فاطمه گفت:

  سلام و وقت بخیر، من یه سوالی دارم از خدمتتون، کاج مطبق من الان یک سال و نیم هست که دارمش کوچیک بود که خریدم الان برگهاش بزرگتر شدن و شاداب هستن و سبز اما بعد از یک سال و نیم هنوز هیچ طبقه ای بهش اضافه نشده و قد نمی کشه فقط برگهاش پهن تر میشن. باید چکارش کنم؟ ممکنه از کوچیک بودن گلدان باشه؟ اما هیچ ریشه ای هم از ته گیدان بیرون نزده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت در کانال تلگرامی رسمی باغ شیشه ای

بر روی تصویر زیر کلیک کنید