گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۶۱۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۶ مرداد ۱۳۹۲

معرفی کاج مطبق

کاج مطبق

نام انگلیسی

Norfolk island pine

نام علمی

Araucaria excelsa

فارسی رایج

کاج مطبق

فارسی اصیل

کپی ناژ (کپی = میمون +ناژ=کاج)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

6000 الی 80000

از خانواده

Araucariaceae

خاستگاه

جزیره ی نورفلک در اقیانوسیه

 

این گیاه طالب هوای تهیه دار و تازه بوده به همین دلیل برای بانک ها ، دفاتر خدماتی بسیار مناسب می باشد. کاج مطبق گیاهی است سوزنی برگ زیبا و از خانواده آراکریاسه با شاخه های مطبق،موطن اصلی ان جریزه نور فولک استرالیا،رشد ان در محیط طبیعی زیاد ولی در اپارتمان به کندی رشد میکند ، به دلیل طالب بودن به آب و هوای خنک و مرطوب ، و نور زیاد، اصلا مناسب منازل نمی باشد ،احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمیکند،در شمال کشورمان این گل را در فضای بیرون و حیاط می کارند و بعد از چندسال تبدیل به درخت بزرگی می شود.

 

کاج مطبق در خیابان

کاج مطبق در خیابان

 

نیازها:

 

نور: در تابستان از تابش نور مستقیم افتاب به ان جلوگیری کنید،اگر چه سایه را تحمل میکند ولی نزدیک به پنجره شمالی با نور ملایم نگهداری کنید،در بهار و تابستان هر هفته یکبار ۱۸۰ درجه انرا بچرخانید،در غیر اینصورت گیاه به طرف نور خم شده وشکل طبیعی خود را از دست میدهد

دما: دوستان کلا کاج ها همگی عاشق هوای خنک هستند ، این گل هم علاقه ی خاصی به خنکی و تهویه مناسب داره در تابستان حتما توی راه پله خنک یا تراس شمالی یا بالکن نگهداری کنید.در زمستان هم در راه پله بسیار مناسب هستش زیرا داخل اتاق علارقم خنکی هوا ولی تهویه مناسب وجود ندارد ، گرمی هوا و تهویه ناکافی باعث شل شدن و افتادگی برگها می شود.

افتادگی برگهای کاج

افتادگی برگهای کاج

آبیاری: یادمه یبار رفته بودم ویزیت کاج مطبق، برگ های گیاه همگی شل و ول شده بودن ، صاحبخونه گفتش همیشه هفته ای دو بار اب میدم سیرابش میکنم ، انگشت زدم به خاک دیدم خاک خشکه خشکه ،گفتم  خانم محترم این میزان آبیاری پاسخگوی نیاز آبی گلتون نیست این گیاه خیلی آبدوسته ، باید هروقت میبینید اینطوی خشک شده سیرابش کنید. خلاصه هفته بعد زنگ ز کلی تشکر که ازوقتی ابش رو بیشتر کردم دیگه مشکلش حل شده 😆

رطوبت: اگه بتونید برگاشو اسپری کنید هر روز براش خوبه ولی اگه دیدید داره برگ قهوه ای یا سیاه میشه این کار رو متوقف کنید دیگه و یه جزیره زیرش درست کنید.

تغذیه: با شروع فصل رشد در بهار و تابستان جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در اب استفاده کنید دو هفته یکبار با کودهای سه ۲۰ تغذیه کنید.

خاک مناسب: خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک یا خاک هلندی  است

تعویض گلدان :هروقت دیدید ریشه گلدون از زیرش زده بیرون باید گلدون رو تعویض کنید ، همینطور از گلدون های پلاستیکی استفاده کنید بهتره یا کومپوزیت، گلدون سفالی براش خوب نیست اصلا !

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی با ابفشان در این خصوص کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه و کاشت بذر (پایه های بذری دارای طبقات نامنظم هستند)بذرش دوستان خیلی دیر مثلا یکی دوماه زمان میبره تا جوونه بزنه بنابراین بهتری راه قلمه هستش.

دوستان این گیاه را باید فقط از شاخه ی اصلی و عمودی قلمه گرفت چون یه خاصیتی داره و اینه که از هرجایی یا هرفرم شاخه ای قلمه بزنید همونطوری رشد میکنه ! از شاخه های افقی قلمه بزنید گلتون افقط خواهد شد و زیبایی نداره ،از شاخه های عمودی بزنید تا گلتون عمودی و زیبا بشه.

قلمه انتهایی کاج

قلمه انتهایی کاج

جوانه زنی بذر کاج مطبق

جوانه زنی بذر کاج مطبق

 

عوارض و درمان:

 

رشد گیاه متوقف شده است:ریشه ها را بازدید کنید،اگر متراکم شده اند زمان تعویض گلدان فرا رسیده است

زخم های سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها تشکیل شده اند:حشره افت عامل این نارسایی است،هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره طبق دستور سمپاشی کنید  و یا با پنبه اغشته به محلول به سم روی شاخه ها بمالید.

برگها سبز هستند ولی میریزند:ابیاری زیاده از اندازه باعث این عارضه است،ابیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود،سپس ابیاری را با میزان کمتری انجام دهید.

برگهای شاخه های پائینی میریزند:گیاه پیر شده است،اگر تاریکی زیاد از اندازه باشد،گیاه را به محل روشن تری انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف کنید.

شاخه ها باریک و علفی هستند:تغذیه مصنوعی تجویز می شود،میزان مواد غذایی را دو برابر کنید.

برگها سوزنی زرد و قهوه ای شده و میریزند:هوا گرم و خشک است،گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید،ابیاری و ابفشانی را فراموش نکنید.

حشرات سبز رنگ روی برگهای سوزنی ظاهر و برگها چسبناک شده اند:هر ۱۴ روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

شاخه ها به طرف پائین خم شده اند:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.یا گرمی و کمبود رطوبت عامل آن است شرایط را بازدید کنید

 

هرس:

 

۱-شاخه های خشک پائینی را تا انتها قطع کنید

۲-پودر گوگرد و روغن وازلین به محل قطع بمالید.

رشد کاج مطبق بسیار کند و هر سال یک قطعه و یا حداکثر دو طبقه بر طبقات خود می افزاید،زیبایی این گیاه در داشتن برگهای سوزنی شفاف در طبقات و محیط جانبی تنه اصلی است،برای این منظور سعی کنید از دستمالی کردن برگهای سوزنی و استفاده از مواد براق کننده جلوگیری و با اب فشان رطوبت گیاه را تامین کنید.

کاج مطبق

کاج مطبق

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

شکر ایزد که ز تاراج خزان رخنه نیافت

بوستان سمن و سرو وگل و شمشادت

چشم بد دور کز آن تفرقه‌ات بازآورد

طالع نامور و دولت مادرزادت....

دیدگاه های شما

612 پاسخ به "معرفی کاج مطبق"

 1. سودا گفت:

  سلام اقای مهندس.یک گلدان کاج مطبق که ارتفاعش به یک مترو نیم هم میرسه پارسال برادرم که اسبابکشی کردن شهر دیگه گلدونو سپردن به مستاجرشون که طفلکو نمیدونم چی به سرش اوردن😞دیشب که این گلدون اومد خونه ما تا من ازش نگه داری کنم دیدم همه برگاش ریخته و فقط یه طبقه انتهایی رو فقط برگ داره.مستاجرشون گذاشته تو بالکن افتاب زیاد بهش خورده حالا من چی کارش کنم دوباره پر پشت بشه و برگای ریختش دوباره در بیاد.اگر. میشه راهنماییم کنین

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ دیگه کاریش نمیشه کرد پایینش لخت شده و بالاش برگ میده باید باهاش بسازید یا یکی دیگه بخرید. این گل وقتی برگ بریزه دیگه در نمیاره بجای اونا.

 2. افروز گفت:

  Attachment

  سلام استااااد
  این کاج رو من کادو گرفتم اسمش و شرایط نگهداریش میخاستم
  فعلا گذاشتمش تو حیاط اما پشت اتاقم ی گلخونه دارم که اکثر گل هام اونجان سقفش کاملا شیشه س و نورگیری عالی داره
  حیاط بهتره یا گلخونه؟ بیرون به شدت گرمه ولی افتاب نمیفته روش زیرسایه بون هست
  چیکار کنم استاد ب نظرتون؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این تویا هست! بذارید توی حیاط داخل اصلا نبرید ! تونستید توی خاک بکارید نتونستید هم طوری نیست فقط خاکش خشک شد اب بدید روی برگها هم اب ریخته نشه

   • افروز گفت:

    مرسی مهندس جان فقط کود خاصی میخاد؟
    و اینکه با کاج نانا فرق داره؟
    و سوم اینکه میتونم گلدونش عوض کنم؟چون خیلی زشته
    چ خاکی براش مناسب هست؟
    خاک داخل گلدون خیلی خیلی سفت هست نمیدونم باید همین باشه یا نه
    ممنون از محبتتون

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ بله این تویا هست و با نانا فرق داره ، کود خوب بدید بهش دیگه مثلا گرین یا پوکون هلند ! خاکش مهم نیست باید بره توی باغچه یا گلدون بزرگتر با خاک خوبتر اماده کاشت !

 3. کریمی گفت:

  Attachment

  با سلام . در اثر عدم رسیدگی مناسب از جمله کم ابی و سایر موارد کاج مطبق به این صورت در امده است .
  ۱- ایا امکان دارد که گیاه را از جاییکه علامت زده ام قطع کرد و مجدد در خاک کاشت ؟
  ۲- برای شاداب شدن برگ های بالایی چکار باید کرد؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خاکش خیلی خرابه ! برگهارو جمع کنید از روی خاک ، گلدون ببرید توی بالکن یا جای خنک مثلا راه پله ! و سیراب کنید خوب! عاشق خنکیه و از گرما و خفگی هوا بدش میاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید