درختچه ۱۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ آذر ۱۳۹۲

معرفی پیچ ساعتی

پیچ ساعتی

نام انگلیسی

Passion flower

نام علمی

Passiflora caerulea

فارسی رایج

پیچ ساعت،گل ساعتی

فارسی اصیل

پَنگانو (پنگان=ساعت +و=پسوند نسبت)

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Passifloraceae

خاستگاه

آمریکای جنوبی ( برزیل، آرژانتین،پاراگوئه و اروگوئه)
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

گیاهی است بالارونده و احتیاج به قیم دارد،برگها ۵ قسمتی و همیشه سبز،زادگاه اصلی ان آمریکای جنوبی  و متعلق به خانواده پاسیفلوراسه ریشه فارسی ان به علت شباهت گلبرگها و پرچم ها و مادگی به شماره های و عقربه های ساعت است،رنگ گلها مخلوطی از سفید و ابی و بنفش در اجزای مختلف گل،گلها در اوایل تابستان شروع به ظهور و تا اواسط پائیز در مناطق معتدل گل دهی ادامه دارد،در هوای ازاد در سر درب منازل و روی نرده ها و سایبان ها از ان استفاده میشود،زمانی که به عنوان گیاه آپارتمانی و در گلدان مورد استفاده قرار میگیرد،باید به شدت ان را هرس کرد.

 

نیازها:

 

نور: به نور شدید احتیاج دارد و افتاب کامل را به راحتی تحمل میکند،در صورتی که نور کافی نباشد،گیاه به گل نمی رود.

دما:  از بهار تا پائیز گیاه را در درجه حرارت ۲۴ نگهداری کنید،در فصل پائیز در زمستان بهترین دما حدود ۱۵ است.بعد از آن خشک شده و دوباره در بهار سبز میشود.

ابیاری:  به اب زیادتری نیاز دارد،در تابستان به منظور مرطوب نگهداشتن دائمی خاک هر دو روز یکبار ابیاری کنید،در صورتی که درجه حرارت بالاتر از ۲۴ باشد،به ابیاری روزانه احتیاج دارد.در زمستان در صورتی آبیاری کنید که سطح خاک خشک شده باشد.اصولا هر ده روز یکبار

رطوبت: در تابستان هفته ای دو تا سه بار با اب سبک بدون املاح ابیاری و در زمستان و یا در افتاب از غبارپاشی اجتناب کنید.

تغذیه :در بهار و تابستان  با مواد غذایی مایع و یا جامد محلول در اب طبق دستور هر هفته یکبار گیاه را تغذیه مصنوعی کنید،نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی است،در زمستان تغذیه را متوقف کنید.

خاک مناسب: مخلوطی از دو قسمت پیت،دو قسمت خاک سوم و یک قسمت شن درشت بهترین خاک است.

تعویض گلدان :هر ساله در بهار گیاه را هرس نموده و شاخه های ان را به یک سوم کاهش دهید و گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض و در صورتی که به گیاه بزرگتر نیاز دارید شاخه ها را هرس نکنید،ولی از گلدان با دو اندازه بزرگتر استفاده کنید،در هر صورت حذف شاخه های ضعیف ضروری است.

تمیز نمودن برگها :غبارپاشی کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: گرفتن قلمه چوب نرم در تابستان و ریشه دار نمودن انها در مخلوطی از شن و پیت،جدا نمودن پاجوشها،کاشت بذر.

 

عوارض و درمان:

 

خاک مرطوب ولی گیاه پژمرده است:خاک گلدان ها باتلاقی شده است،اب اضافی از گلدان ها و زیر گلدانی خارج کنید،اگر چه در تابستان احتیاج به رطوبت دائمی دارد ولی هرگز اجازه ندهید اب اضافی در گلدان ها بماند،زهکش را بازدید کنید.

برگها زرد شده و کلیه شاخه ها به طرف پائین خم میشوند:هوا خشک و گیاه تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل پر از اب قرار داده و سپس خارج کنید.

در سطح برگها پودر سفید رنگ مشاهده میگردد:قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از محیط سرد و مرطوب است،گیاه را با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید و به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را یا کاهش دهید یا قطع کنید،اجازه دهید در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری کنید.

میوه ها زرد رنگ و نقاط سیاه رنگی روی انها مشاهده میشود:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

زخم هایی روی گلها مشاهده میشود:عامل ان غبارپاشی در افتاب است،بهترین موقع غبارپاشی صبح و عصر در سایه است.

سطح برگها مملو از تار  عنکبوت است:عامل ان کنه ریز قرمز است،با پارچه و یا اسفنج مرطوب برگها را تمیز کنید و با سم کنه کش طبق دستور سم پاشی کرده تا علائم بر طرف شوند،تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

جوانه های انتهایی پژمرده شده و خم میشوند:هوا گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تر با جریان ملایم هوا منتقل کنید،غبارپاشی را فراموش نکنید.

گلها ظاهر نمیشوند:گلدان ها بزرگتر از حد معمول انتخاب شده است،اگر برگها ریز هستند گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان ها را تا دو سال آینده تعویض نکنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و قاعده انها تشکیل شده اند:حشره افت عامل ان است،گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هر ۱۴ روز یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگهای جدید ریز هستند:گیاه از کمبود عناصر غذایی در رنج است،در فصل رشد طبق دستور با نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها بد شکل و حشرات چسبناکی روی انها مشاهده می گردند:با سم حشره کش نفوذی هر هفته یکبار سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

 

 

هرس:

در بهار قبل از باز شدن جوانه ها ارتفاع ساقه اصلی را به یک سوم و بقیه شاخه ها را به نصف کاهش دهید.شاخه های ضعیف و خشک را به طور کامل حذف کنید.

 

 

نام لاتین گل ساعت مرکب از دو کلم رنج و گل می باشد و شباهت اجزاء گل به صلیب و اجزا تشکل دهنده ان است

 

پیچ ساعتی

پیچ ساعتی

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

16 پاسخ به "معرفی پیچ ساعتی"

 1. HAMIDREZA گفت:

  سلام این گیاه بذر دارد
  با تشکر

 2. داود عباسی گفت:

  چطوری و کی میتونم قلمه تهیه کنم استاد گلم.ممنون

 3. حسین گفت:

  سلام
  مهندس جان من یه پیچ ساعتی دارم امسال اونو کاشتم رشد خوبی هم داره میخواستم بدونم تا دمای چند درجه زیر صفر رو تحمل میکنه؟آیا نیاز به نگهداری خاصی در شرایط سرد خشک کرمان داره ؟یا هر چیزی روکه مربوط به نگهداری اون بشه بهم بگین.نمیخواهم در اثر سرما از دستش بدم .
  ممنون

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ هیچ طوریش نمیشه به سرما مقاومه و فقط بهش کود و اسید هیومیک بدید تا در بهار گلهای درشتی داشه باشه.همین

 4. بهروز گفت:

  سلام
  لطفا بفرمائید چرا گل ساعتی من که تو باغچه کاشتم تبدیل به میوه نمیشه و گلها بعد از ۴۸ ساعت از شاخه جدا میشه و هیچی برای تبدیل شدن به میوه نمیمونه

  • باغ شیشه ای گفت:

   بهروز جان اولا ریزش گل به خاطر کمبود مواد غذایی خاک م کمبود نور هستش اگه تو گلدون داخل گذاشتی ببرش بیرون به سرما هم مقاومه، وقتی گل باز بشه گرده افشانی بشه تبدیل میشه به میوه

 5. محمد گفت:

  سلام.نحوه ی هرس کردنشونو بطور کامل میخاستم بدونم

 6. مسعود گفت:

  سلام
  یه رز رونده داشتم تو گلدون خیلی بزرگ بود و اردیبهشت چند صد تا گل آورد ولی بعدش که گرمتر شد اونم گرمای یزد تمام برگهاش ریخت و الان که تو باغچه کاشتمش هنوز برگی در نیاورده ولی شاخه ها خشک نیستند .حالا آیا این گلم زنده میمونه؟ حقیقتش دارم برای جایگزینش فکر میکنم دوست داشتم یه رز رونده عطری داشتم که هرچی گشتم گیرم نیومد .یه پیچ اناری دارم و دو سه تا امین الدوله که خوراک یزدند و عالی جواب دادند .دوست دارم تنوع داشته باشم و این مهم ترین دیوار حیاطه یه گل ساعتی خریدم ولی چند روزه مرددم بکارمش تو باغچه یا نه؟به یزد میاد یا خشک میشه .اصلا در چه حد رونده هست قراره کل دیوار رو بپوشونه یا یه گل باریک و کم حجمه
  پیشنهاد دیگه ای دارین ؟ منتظر جوابم مهندس باغچه مهمترین بخش خونه برای منه
  ممنون

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ باغچه واسه ماهم مهمه!! رز رونده فقط توی هوای خنک خوبه! توی تابستون خشک میشه! پیچ ساعتی و گل کاغذی عالیه برای یزد سعی کنید ازی نوع گیاهان همراه خرزهره و نخل توی حیاطتونت بکارید

 7. Mr.Barbod گفت:

  سلام و خسته نباشید …

  این گیاه رو میشه تو هوای گرم ( تابستان بندرعباس ) نگهداری کرد؟ یعنی این فصل تو زمین بکارم و تابستون تو آفتاب کامل باشه یا سایه آفتاب باشه می تونه تحمل کنه ؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله این گیاه برای جنوب خیلی مناسب هستش ومقاومه ، میتونید توی هرنقطه باغچه بکاریدشون !

 8. فاطیما گفت:

  سلام.لطفا بفرمایید برای قلمه گرفتن از پیچ ساعتی از چه ساقه هایی از گیاه باید استفاده کنم؟ایا ساقه های نرم بالا رونده گیاه برای این کار مناسبند؟ با تشکر

 9. سینا گفت:

  سلام مهندس خسته نباشید
  من یه گل ساعتی دارم که داره همینطور میره بالا قدش نزدیک ۳ متره! ولی دریغ از یه غنچه میخاستم بدونم تو آب و هوای سرد و خشک زنجان میشه توی باغچه کاشتش یا تو زمستون خراب میشه؟ من یه نورگیر کوچیک دارم که توش گل های استوایی زیاد دارم ولی گل ساعتیم مثه علف هرز داره میره بالا بعد تو زمستون داخل خونه که دیگه برگاش نمیریزه که؟نه الان تو یه گلدون‌ کوچولو با خاک رسه من همینطور تریدمش ولی جرات نکردم گلدونشو عوضکنم چون یکی هم داشتم که خراب شد

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ این گل هیچیش نیمشه پس اگه توی خاک باغچه باشه ، بهتره سریعا توی باغه بکارید و از سرما هم نترسید این گیاه بیدی نیست که با این بادا بلرزه توی خاک باغچه پر از گل هم میشه ! توی گلدون گل نمیده و سرما خرابش میکنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

 

برای عضویت دركانال تلگرامی بنفشه آفریقایی کلیک کنید

کانال فروش بنفشه آفریقایی

کانال فروش بنفشه آفریقایی