گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۱۷۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۵ تیر ۱۳۹۲

معرفی پپرومیا چروک

پپرومیا چروک

نام انگلیسی

Ripple Pepromia

نام علمی

Pepromia Caperata

فارسی رایج

پپرومیا چروک

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

20000

از خانواده

Piperaceae

خاستگاه

برزیل
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

پپرومیا گیاهی بسیار لوکس و مینیاتوری از خانواده ی فلفل هاست.فقط برای منازل مناسب است و به درد اداره ها و شرکت ها نمیخورد .این جنس کلا دارای ۱۰۰۰ گونه ی مختلف زینتی و غیر زینتی است.این پپرومیای مورد نظر ما بومی برزیل بوده و به خاطر برگهای مینایتوری و شیک خود و از همه مهمتر نگهداری راحت، گیاه بسیار مناسب برای یا میز کار است که یک نمای پفکی و بافت نرمی به محیط اطراف میبخشد خصوصا اگر رنگ سبز پپرومیا در گلدان سیاه سفالی کاشته شود بسیار دلنواز است.

 

نیازها :

 

آبیاری: مهمترین قسمت در نگهداری این گل فقط آبیاری است که با درنظر گرفتن آن دیگر خیالتان راحت است خاک این گل نه باید همیشه خیس باشد و نه اجازه دهید خاکش خشک شود. هنگامی که خاک خشک شد آن را از زیر گلدانی مثل بنفشه آفریقایی آبیاری کنید

نور : بهترین نور نور غیرمستقیم تا نیم سایه است مثلا پنجره رو به شمال و یا شرق بهترین پنجره موقعیت نوری را دارد

رطوبت:این گل به رطوبت بالا  نیازمند است البته این گل  بومی برزیل است ولی معلوم نیست که آیا بومی جنگل آمازون است یا خیرولی چیزی که معلوم است کشور برزیل است که یک کشور با آب و هوای استوایی ا است!! ولی علی الحساب،به سینی را  پر از آب کرده وگلدان  را درون ان قرار دهید

خاک : در ادامه بحث آبیاری گفته شد که به آبیاری زیاد حساس است.بلی حساس است ولی با زهکشی مناسب میتوان این مشکل را حل کرد بهترین خاک ترکیب پیت ماس و پرلیت زیاد و یا خاکبرگ میباشد

دما:بهترین دما بین محدوده ی ۱۸ الی ۲۵ میباشد کلا گیاهان گرمای بیشتر از حد را با رطوبت بیشتر از حد تحمل میکنند.

تکثیر: مثل بنفشه آفریقایی میتوان از آن قلمه برگ تهیه کرد و آن را در ماسه و در محیطی گرم و مرطوبت گذاشت همچنین با قلمه ساقه ( ساقه کوتاه میباشد و ارزش وقت گذاشتن را ندارد) و تقسیم بوته براحتی میتوان آنرا تقسیم کرد.

پپرومیا چروک

پپرومیا چروک

تغذیه:با استفاده از کودهای کامل گرین ماهی دوبار با کمتر از غلظت توصیه شده گیاه را تغذیه کنید

تعویض گلدان: مثل بقیه گلها وقتی ریشه ها از زیر گلدان بیرون زد، باید با یک سایز بزرگتر تعویض شود…..بازهم میگم با یک سایز بزرگتر (با لحن تاکیدی بخونید)

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده استگیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند:خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند:به گیاه زیاد آب داده اید! اجازه دهید بین دو آبیاری خاک خشک شود.شاید هم گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند:شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است:آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند:هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

مگر نسیم خطت صبح در چمن بگذشت

که گل به بوی تو بر تن چو صبح جامه درید

نبود چنگ و رباب و نبید و عود که بود

گل وجود من آغشته گلاب و نبید......

دیدگاه های شما

173 پاسخ به "معرفی پپرومیا چروک"

 1. ali گفت:

  با سلام به شما مهندس جان … جناب الان پپرومیای من در حال بازکردن برگهای جدید است جناب لطفا راهنمایی کنید که الان میتونم تو این فصل جاش رو عوض کنم یا بزارم اول یا اخر پاییز؟ و این که میخوام قارچ کش بهش بدم چی بدم بهش چقدر؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام بهتره الان جابجا نشه ، بذارید اخر تابستون یا عید بهتره ! بهش کاپتان بزنید توی خاکش و ابیاری بهتره از زیر انجام بشه مثه بنفشه افریقایی….

 2. maryam گفت:

  سلام مهندس جان من اکسید کلرید مس با اب مخلوط کردن و اسپری کردم روی پاندانوسم چون قارچ گرفته بود و سوال من اینه که الان قطره قطره جای اکسید کلرید روی روی برگهای پاندانوسم مونده حالا الان با دستمال خیس پاکشون کنم ؟؟؟؟ اکسید کلرید مس روی میشه به عنوان تقویتی به همه ی گل هام بدم؟؟؟؟ لطفا بگید چه درصدی از اکسید کلرید مس رو با اب مخلوط کنم؟؟؟؟؟ لطفا جوابمو بدید..

 3. maryam گفت:

  آقای مهندس لطفا بگید چرا با اب لیمو؟؟؟ اب لیمو رو با اب مخلوط کنم یا خالی ؟؟؟؟ لطفا جوابمو بدید…

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام اب لیمو اسید هستش و املاح خاک رو میشوره میره بیرون ، خاک رو هم اسیدی میکنه تا اهن جذب بشه همینطور بقیه عناصر رو جذبشونو زیاد میکنه

 4. شهرزاد گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان گل پپرومیا من تا دو روز پیش خیلی خوب بود هفته ای ۲بار آبش میدم زیر گودانش هم یک سینی پر از آب بود حالت جزیره، دوروز پیش بهش برای اولین بار کود(سه ۲۰) دادم ،دیروز کمی بیحال شد و امروز بیشتر، نمیدونم پر آبی یا کم آبی باعثش شده یا کود بهش نساخته ،تورو خداکمکم کنید،

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید این گل رو باید از زیر مثه بنفشه افریقایی اب داد، دمبرگش نباید با خاک تماس داشته باشه ! هروقت خاکش خشک شد باید اب بدید اب زیاد برگارو بیحال میکنه زیر گلدونی رو خالی کنید و بذارید خاک خشک بشه موقع ابیاری! اب زیاد اینطوریش کرده…

 5. شهرزاد گفت:

  Attachment

  هزاران بار سپاس مهندس عزیز، من گلدونش را عوض کردم که ببینم زهکشی اش خوبه، خاکش را هم عوض کردم (خاک کوکوپیت و پیت ماس و ولایت) ،چون احتمال مسمومیت با کود را هم دادم و به جای پر نور تر انتقالش دادم ،فعلا تو همو حاله، فکر میکنید خوب میشه؟

 6. شهرزاد گفت:

  Attachment

  این هم عکس خاک قبلیش هست، فکر میکنم خیلی سفت و سنگین بوده براش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

 

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید