گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۲۸۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه ای در تاریخ: ۱۹ مرداد ۱۳۹۲

معرفی پوتوس ابلق

پوتوس

نام انگلیسی

Devils Ivy

نام علمی

Scindapsus aureus

فارسی رایج

پوتوس ابلق

فارسی اصیل

لوکَژ(لوک=عَشَقه+اژ=مار).اشاره به پیچیدگی گیاه و ریشه های مار مانند آن

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Araceae

خاستگاه

آسیا
میزان درجه سختی این گیاه
سختی نگهداری این بوته زیاداست
سختی نگهداری این بوته کم است

 

این گیاه زینتی هم جزء خانواده آراسه و نیازهایش مانند فیلودندرون هاست،گونه های زیادی دارد و زادگاهش آسیای جنوبی است،در تمام خانه ها عمومیت پیدا نموده و سریع الرشد و ارزان و کم توقع است،رنگ برگها از سبز تا سبز ابلقی با مخلوطی از رنگهای زرد و زرد تند و سفید کرمی است،شاخه های بالا رونده و آویزان ان در منازل تا حدود ۵ متر میرسد که با هدایت و ثابت نمودن انها بدنه دیوارهای اتاق را ئزئین میکند،رطوبت کم محیط را تحمل و تکثیر ان ساده است.

 

نیازها:

 

نور:   این گیاه نیم سیاه را ترجیح میدهد،نژادهای ابلق رنگ تنوع خود را در سایه از دست میدهد،گیاه را در معرض نور مستقیم افتاب قرار ندهید.

دما:   اگر چه در زمستان تا ۱۳ درجه را تحمل میکند ولی درجه حرارت دلخواه در این فصل ۱۶ درجه است،درجه حرارت را در تابستان زیر ۲۴ درجه نگهدارید.

آبیاری:   اجازه دهید خاک سطح گلدان در زمان بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری نمایید،در تابستان هر ۴-۵ روز و در زمستان هر ۷-۸ روز ابیاری کنید.زهکش گلدان را مرتبا بازدید کنید.

رطوبت:   در تابستان ۲-۳ بار در هفته و در زمستان ۲ بار در هفته غبارپاشی لازم است،از اب ولرم استفاده کنید.

تغذیه: کمبود عناصر غذایی گلدان را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده هر ماه یکبار جبران کنید.

خاک مناسب:   لیمونی

تعویض گبدان :گلدان کوچک را بر بزرگتر ترجیح میدهد،سن گیاه و حجم ریشه و ساقه معرف زمان تعویض گلدان است.

تمیز نمودن برگها: جهت تمیز نمودن برگها از غبارپاشی یا مالش پارچه یا اسفنج مرطوب بر روی سطح برگها استفاده کنید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه های ساقه در بهار در شن و پیت در دمای ۲۱ درجه.

 

عوارض و درمان :

 

زخم های پنبه مانند سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند:عامل ان حشره آفت است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی یا با پنبه آغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید.

برگها و ساقه ها خم شده و خشک میشوند  :هوا خیلی گرم و گیاه تشنه است،گلدان را به محل خنک تری منتقل و فورا آبیاری نمایید،غبارپاشی فراموش نشود.

برگها سبز کمرنگ هستند: نور کم است،گیاه را به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

برگها رنگ پریده هستند: شدت نور زیاد است،گلدان را به محلی با شدت نور کمتر ببرید.

گیاه خود را انداخته است: خاک باتلاقی شده است،یا ابیاری بیش از اندازه و هوا سرد است.شرایط را بازدید کنید.

رشد گیاه کند و فاصله بین برگها زیاد است :احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد.کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه هر ماه یکبار در طول سال و نصف میزان توصیه شده جبران کنید.

نقاط زنگ مانند روی برگها مشاهده میشود :از عوارض مواد براق کننده برگها است،از انها استفاده نکنید.برگها را با اسفنج و پارچه ی مرطوب تمیز کنید.

حاشیه برگها سیاه و نقاط قهوه ای روی انها ظاهر شده است :آبیاری بیش از اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری را اغاز نمایید.زهکش را بازدید کنید.

برگها زرد و تار عنکبوت در زیر انها مشاهده میشود: عامل ان کنه ریز قرمز است،با پنبه آغشته به سم کنه کش سطح برگ را خیس نموده و یا هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید،ازدیاد رطوبت محیط در کاهش افت موثر است.

روش استفاده از قیّم خزه دار :گیاه دارای ریشه ی هوایی است که قادر به رشد درون خزه قیّم است،در هنگام تعویض گلدان قیم را درون گلدان جدید نگهداشته و سپس گیاه را از گلدان قدیمی خارج کنید و در کنار قیم جدید قرار دهید،خاک جدید اضافه نموده و با فشار دست انها را متراکم نموده،گیاه را با نخ به قیم وصل کنید و گره بزنید،آب آبیاری را با ملایمت از روی خزه ها عبور دهید تا محیط مناسبی برای ریشه های هوایی فراهم گردد.

 

نکته!!

 

کاشت مخلوط پوتوس ابلق با پوتوس قلبی مقایسه جالبی در رنگ برگها در سبد آویزان بدست میدهد!!!
پوتوس ابلق

پوتوس ابلق

admin
من به آغاز زمین نزدیکم. نبض گل‌ها را می‌گیرم. آشنا هستم با، سرنوشت تر آب ، عادت سبز درخت.......
دیدگاه های شما

289 پاسخ به "معرفی پوتوس ابلق"

 1. سعید گفت:

  سلام، خسته نباشد.
  لطفا اگه میشه طریقه ی صحیح تکثیر این رو ذکر بفرمایید.

 2. زیبا گفت:

  سلام
  من این گیاه پتوس رو ۶ ساله دارم. برگای جدیدش خیلی ریزتر از برگای قدیمیشه و فاصلای بین برگاش هم زیاد شده. لطفاً راهنماییم کنید مشکلش چیه.
  ممنون

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ هم نورت کمه و ازون بیشتر مواد غذایی خاک تموم شده دو هفته یبار باید تغذیه کنید تا درست بشه….

 3. زیبا گفت:

  Attachment

  ممنون از راهنماییتون
  من از این کود چند دفعه بهش دادم. به نظرتون همین خوبه یا یه نوع دیگه بگیرم؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این کود کود خوبیه، و دو تا درش رو توی نیم لیتر اب بهش بدید ، دو هفته یبار ، ولی وقتی نورش کم باشه! این کود و کودهای دیگه نمیتونند جای نور رو بگیرند !

 4. م.ع. گفت:

  Attachment

  سلام استاد، خیته نباشید، عذر میخوام من پوتوسی که تو این عکسی که فرستادم رو مبخوام بخرم از نوع marble queen pothos هست ایران هم هست از اینا؟ از کجا میتونم بخرم؟

 5. ستاره گفت:

  سلام.روزتون بخیر. من گلدون پوتوسم رو حدود ۳ ماهی میشه عوض کردم و از اون موقع به بعد هم رشدش متوقف شده هم برگاش زرد میشه جوانه های که میزنه برگاش خیلی کوچیکه و در همون ابتدا زرد میشه. میتونم دوباره گلدونش رو عوض کنم و به یه گلدون کوچیک تر منتقلش کنم با ساقه های که برگ نمیده و سرشون خشک شده چیکار کنم؟
  با تشکر

 6. mariam گفت:

  Attachment

  سلام اقای سجادی عزیز یه سوال متفاوت 😅من میخام تعدادی از گیاهانم رو در اب پرورش بدم برای مثال گیاه زیر رشد خوبی نسبت به خاک نشون داده میخام بدونم در طولانی مدت مشکلی پیش میاد یاخیر ؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید این گیاه فیلودندرون و کلا خونواده ی این گیاه همگی آبزی هم هستند یعنی توی اب هم رشد میکنند. املاح اب براشون خوبه و مشکلی ندارن ، ولی بعدا سخت میشه توی خاک دوباره سازگارشون کرد

 7. آنا گفت:

  سلام جناب سجادی
  دیشب گلدون پوتوسم رو عوض کردم و اون رو به همراه چند قلمه پوتوس سبز دیگه تو یه گلدون بزرگتر کاشتم. چشمتون روز بد نبینه امروز که از سرکار برگشتم دیدم حالش خیلی بد شده (فقط اونی که قبلا تو گلدون بود حالش بده). برگهاش بیحال شدن و برگهای پایینی زرد شدن. چه کار کنم؟ به ریشه اسیب زدم یعنی؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ موقع کاشت ابیاری کردید؟ فصل خوبی نبوده تعویض چون اگه اسیب ببینه سخت طمان میبره ترمیم بشه، بهش اب ندید تا خاکش خشک نشده ! برگهای زرد رو بکنید ، محیط رو خنک تر کنید ، نزارید خاک خیس بمونه نور رو بیشتر کنید تا دوباره به مرور درست بشه ریشه اسیب دیده حتما ابیاری هم کردید !

   • آنا گفت:

    نه ابیاری نکردم. یکمی بهتر شده ولی هنوز مثل قبلش نیست.
    دیشب که دیدم خاکش خشک شده آب دادم.

    • باغ شیشه ای گفت:

     کار خوبی کردید اب دادید به مرور بهتر میشه تو این مدت شما محیطش رو مرطوب کنید با ایجاد جزیره در زیر گلدون به طور غیر مستقیم تا تبخیر از برگ کاهش پیدا کنه محیط خنک باشه ، تا زودتر جون بگیره و ریشه هاش ترمیم بشن !

 8. نیلوفر گفت:

  سلام
  خسته نباشین
  🙂
  من یه مدت گذاشتمش تو اب ریشه زد سر حال بود
  چن وقته کاشتمش گیاه خودشو انداخته بردمش جای سردتر ولی هنوز سرحال نیست
  چند تا برگش هم زرد شده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

محصولات فروشگاه

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای