گیاهان پوششی و رونده ۱۹۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲

معرفی پاپیتال

پاپیتال

نام انگلیسی

Canary Ivy

نام علمی

Hedera canariensis

فارسی رایج

عشقه،پیچک (داردوست)

فارسی اصیل

عشقه (بر عکس ظاهر کلمه فارسی اصیل است)

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

جزایرقناری

 

از جمله گیاهان همیشه سبز با برگهای نسبتا کوچک و دارای بریدگی در اطراف انها،رنگ برگها سبز تیره یا ابلق با رنگ سبز و لبه سفید،همه انواع ان سریع الرشد به جز ابلق ها که رشد انها نسبتا کم است،بالارونده و در گلدان احتیاج به قیم دارد.از آن دسته گیاهانی است که اگر پشت حیاطی یا حیاط خلوتی یا خرابه ای را میخواهید سبز کنید تا زشت نباشد  یا اگر جای تاریک مثلا انباری یا غیره را میخواهید مزین کنید من به شما این گیاه را توصیه نمیکنم! نه به خاطر مسائل فنی اتفاقا این گیاه در این اماکن خیلی خوب میماند ولی گیاه پروانش یا پیچ تلگرافی با ان گلهای آبی زیای خود انتخاب بهتری است!!

 

نیاز:

 

نور:   نور فراوان و کافی احتیاج دارد،ولی اشعه مستقیم افتاب کلروفیل برگها را زایل و بیرنگ میکند.

دما:حداقل درجه حرارت در زمستان ۷ درجه و حداکثر دما در تابستان ۱۶ درجه است.با بالا رفتن درجه حرارت غبارپاشی لازم است.

آبیاری:در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو بار ابیاری لازم است.اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود.

رطوبت:در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان دو بار در هفته احتیاج به غبارپاشی دارد،در زیر گلدانی اب  و سنگریزه اضافه نمایید.توجه نمایید گلدان با اب در تماس نباشد.

تغذیه:   در فصل رشد(بهار و تابستان) گیاه را با کودهای مایع و جامد محلول در ابهای مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه نمایید.

خاک مناسب:   خاک لیمونی یا پیت بهترین محیط رشد برای ریشه این گیاه است.

نعویض گلدان:  گیاه جوان و در حال رشد احتیاج به دوبار تعویض گلدان در دو سال اول دارد.پس از آن هر سال یکبار و در صورت عدم امکان ۵-۷ سانتیمتر خاک سطحی گلدان را با خاک نو و غنی از مواد غذایی تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:   غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگهای گیاه کافی است،در صورت لزوم از پارچه و اسفنج مرطوب و مواد براق کننده و هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر:گرفتن قلمه در بهار یا تابستان  از شاخه ها.پیوند روی پایه های مقاوم خوابانیدن شاخه ها.

 

عوارض و درمان:

 

برگها تغییر رنگ داده و لکه های قهوه ای روی انها مشاهده میشود:عامل ان حشره آفت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگها رنگ پریده و گرایش به سفیدی دارند:عوامل متضادی دارد،یا نور شدید است و یا هوا تاریک است،شرایط را بازدید کنید و نارسایی را  رفع نمایید.کمبود عناصر هم میتواند همین علائم را به وجود آورد.در صورت لزوم هر ۱۴ روز یکبار گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها چین و چروک دار و خشک میشوند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری برده و غبارپاشی کنید.

لکه های نقره ای روی برگها نمایان شده اند:هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

زخم های سیاه آبکی روی برگها به چشم میخورد:با هر نوع مایع ضد عفونی کننده که در دسترس هستند با غلظت کم لکه ها را خیس کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی انها مشاهده میشود:با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند.

نوک برگها قهوه ای و زخمی به نظر میرسد:گیاه تشنه است و هوا هم خشک،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید و ان را غبارپاشی کنید.

برگها پیچیده و سبز تیره هستند:هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده.

برگهای گیاه سیاه رنگ می گردند:   خاک گلدان باتلاقی شده است،زهکش را بازدید کنید،اجازه دهید خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

برگها زرد و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:   عامل ان کنه ریز قرمز است،عشقه نسبت به این آفت حساس و به همین علت نباید در محیط گرم و خشک ننگهداری شود.هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی نمایید.غبارپاشی در دفع آفت موثر است.

 

 

نحوه ی دقیق تکثیر نمودن:

 

گلدانها کوچک را تهیه و نزدیک گیاه مادری قرار دهید.قوی ترین شاخه را انتخاب کنید و ان را خم کنید و در داخل گلدان کوچک خوابانیده و روی انها خاک بریزید.مرتبا ابیاری نموده و پس از چند ماه با شروع رشد و ظهور برگهای جوان شاخه خوابانیده شده را از گیاه مادری جدا کنید.

 

 

یک اصل پذیرفته شده در کلیه گیاهان توسعه رنگ در واریته های ابلق در نور است،عشقه ابلق را هر چند وقت یکبار به روشنایی ببرید.

 
پاپیتال

پاپیتال

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

196 پاسخ به "معرفی پاپیتال"

 1. سعیده گفت:

  Attachment

  سلام اقای سجادی روز بخیر
  این پاپیتال من بازم برگاش داره خشک میشه میریزه رو بعضی شاخه هاش مرتب کودشو میدم نور بهش میخوره دمای هوارو هم مناسب کردم براش ابیاری هم تا خاکش خشک نشه نمیدم الان دوباره همون مشکل یک سال و نیم پیش رو گرفته اونوقت گفتین قارچ گرفته ایا باز هم قارچ گرفته چیکارش کنم مشکلش حل شه چهار ساله این گل و دارم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما 🙂 ؟ گردش هوا میخاد این گل و بله بازم قارچ زده چون ضعیف میشه. سعی کنید ببرید بیرون هوای ازاد تا درست بشه

 2. EMAD گفت:

  سلام من یک پاپیتال گرفتم اشکال نداره با خاک کمپوست ورمی پرش کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ نه تباید این کارو بکنید ریشه هاش میسوزه ! ورمی فقط ۲۰ درصدکل حجم گلدون!!

 3. فاطمه گفت:

  سلام.علت قهوه ای شدن حاشیه و نوک برگهای این گیاه چیست؟(پاپیتال مینیاتوری)در هوای ازاد نگهداری میشود . در این فصل پاییز احتمال خشکی هوا وجود نداره. برگها را وارسی کردم اثری از وجود افت نبود.ممکنه به دلیل افت خاصی در خاک یا کمبود مواد مغذی باشه؟از راهنمایی شما متشکرم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما 🙂 ؟ مشکل از اب لوله کشی تو گلدون هست و همینطنور تجمع املاح برگها زرد و قهوه ایی میشن ، یه عکس نشون بدید بهتر میشه تشخیص داد.

 4. شاهین گفت:

  سلام برای اب و هوای گرم کاشان مناسب است؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این گل باید توی سایه باشه ! اگه سایه دارید توی شهرتون بکارید همونجا!

 5. سجاد گفت:

  Attachment

  سلام. سایتتون عالیه. این پاپیتال من برگ های سبز و تازه بالاش درآمده اما برگ های پایینیش این شکلی شده چیکارش کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ابیاری زیاد انجام میشه باید بین دو اب خاک خشک بشه و ازهمه مهمتر باید تهویه هوا داشته باشه…ببرید توی راه پله برای تهیه هوا

 6. متين گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  ببخشید گیاه پاپیتال را به روش های دیگری هم میشود تکثیر کرد؟‌لطفا یه اطلاعاتی بدید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله میشه یه شاخه بلند رو روی خاک بخوابونید و روی بند هاش خاک بریزید تا از همون بند ریشه بزنه…

 7. متين گفت:

  سلام مهندس
  ببخشید ما یه نوع کاکتوس گرد داریم از همون نوعش که سادس
  خیلی دیر رشد
  میکنه
  مدلش زود رشده ولی نمیدونم چرا این اینجوریه
  لطفا یه نظری بدید

  • عذرا گفت:

   سلام اگه بخاید کاکتوس زود رشد باشه بهتره نور پشت پنجره با فیلتر هوای گرم بذاریدش گرین کاکتوس هم خوب جواب داده البته اگه گلدونش اندازه باشه و ریشش تقریبا پر کرده باشه زودتر بنتیجه میرسه
   موفق باشید 🙂

   • متين گفت:

    سلام خیلی ممنون از نظرتون
    ولی من مدد نظرم با مهندس بود ولی باز هم از کمکتون ممنون

    • عذرا گفت:

     البته که منظورتون فردی باتجربه تر از من بود ولی اگه دقت نظر داشته باشید جناب سجادی خودشون سایت رو با تعمل عمومی تنظیم کرده بابت هر نظری که بدم کاملا مطمئن هستم که کارخرابی ببار نیاد و دوستان متضرر نشن هرگلی که خودم داشته باشم یا ازش مواظبت بکنم رو اضهار نظر میکنم

  • خانم صابری گفت:

   خانم عذرا به خوبی پاسخ دادن.ممنون.:)

 8. اتریا گفت:

  Attachment

  سلام و خسته نباشید
  این گیاه پاپیتال الان چند روزه این جوری شده بهش اب دادم ولی باز تغییری نکرد؟ به نظرتون دیگه از دست رفته یا میشه براش کاری کرد؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این گیاه سبز خشک شده و باید بندازید دور از عدم تهویه و پوسیدگی ریشه …این گل باید بره بیرون توی هوای ازاد قسمتهای خراب رو هرس کنید تا درست بشه

   • اتریا گفت:

    مرسی، ببخشید من فکر کردم به خاطر خطایی که دیروز موقع اپلود عکس پیش اومد پیام گذاشته نشده امروز دوباره فرستادم. خیلی ممنون از پاسختون.

 9. نسترن گفت:

  سلام وقت بخیر و ممنون از توضیحات مفیدتون
  پاپیتال من ۶سالشه و چندروز هست که بعضی قسمتهاش حشره های سیاه ریز زده که تو عکس پیداست. لطفا منو راهنمایی کنید . چطور حالش خوب میشه ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید