گیاهان پوششی و رونده ۱۷۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲

معرفی پاپیتال

پاپیتال

نام انگلیسی

Canary Ivy

نام علمی

Hedera canariensis

فارسی رایج

عشقه،پیچک (داردوست)

فارسی اصیل

عشقه (بر عکس ظاهر کلمه فارسی اصیل است)

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

جزایرقناری
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

از جمله گیاهان همیشه سبز با برگهای نسبتا کوچک و دارای بریدگی در اطراف انها،رنگ برگها سبز تیره یا ابلق با رنگ سبز و لبه سفید،همه انواع ان سریع الرشد به جز ابلق ها که رشد انها نسبتا کم است،بالارونده و در گلدان احتیاج به قیم دارد.از آن دسته گیاهانی است که اگر پشت حیاطی یا حیاط خلوتی یا خرابه ای را میخواهید سبز کنید تا زشت نباشد  یا اگر جای تاریک مثلا انباری یا غیره را میخواهید مزین کنید من به شما این گیاه را توصیه نمیکنم! نه به خاطر مسائل فنی اتفاقا این گیاه در این اماکن خیلی خوب میماند ولی گیاه پروانش یا پیچ تلگرافی با ان گلهای آبی زیای خود انتخاب بهتری است!!

 

نیاز:

 

نور:   نور فراوان و کافی احتیاج دارد،ولی اشعه مستقیم افتاب کلروفیل برگها را زایل و بیرنگ میکند.

دما:حداقل درجه حرارت در زمستان ۷ درجه و حداکثر دما در تابستان ۱۶ درجه است.با بالا رفتن درجه حرارت غبارپاشی لازم است.

آبیاری:در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو بار ابیاری لازم است.اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود.

رطوبت:در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان دو بار در هفته احتیاج به غبارپاشی دارد،در زیر گلدانی اب  و سنگریزه اضافه نمایید.توجه نمایید گلدان با اب در تماس نباشد.

تغذیه:   در فصل رشد(بهار و تابستان) گیاه را با کودهای مایع و جامد محلول در ابهای مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه نمایید.

خاک مناسب:   خاک لیمونی یا پیت بهترین محیط رشد برای ریشه این گیاه است.

نعویض گلدان:  گیاه جوان و در حال رشد احتیاج به دوبار تعویض گلدان در دو سال اول دارد.پس از آن هر سال یکبار و در صورت عدم امکان ۵-۷ سانتیمتر خاک سطحی گلدان را با خاک نو و غنی از مواد غذایی تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:   غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگهای گیاه کافی است،در صورت لزوم از پارچه و اسفنج مرطوب و مواد براق کننده و هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر:گرفتن قلمه در بهار یا تابستان  از شاخه ها.پیوند روی پایه های مقاوم خوابانیدن شاخه ها.

 

عوارض و درمان:

 

برگها تغییر رنگ داده و لکه های قهوه ای روی انها مشاهده میشود:عامل ان حشره آفت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگها رنگ پریده و گرایش به سفیدی دارند:عوامل متضادی دارد،یا نور شدید است و یا هوا تاریک است،شرایط را بازدید کنید و نارسایی را  رفع نمایید.کمبود عناصر هم میتواند همین علائم را به وجود آورد.در صورت لزوم هر ۱۴ روز یکبار گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها چین و چروک دار و خشک میشوند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری برده و غبارپاشی کنید.

لکه های نقره ای روی برگها نمایان شده اند:هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

زخم های سیاه آبکی روی برگها به چشم میخورد:با هر نوع مایع ضد عفونی کننده که در دسترس هستند با غلظت کم لکه ها را خیس کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی انها مشاهده میشود:با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند.

نوک برگها قهوه ای و زخمی به نظر میرسد:گیاه تشنه است و هوا هم خشک،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید و ان را غبارپاشی کنید.

برگها پیچیده و سبز تیره هستند:هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده.

برگهای گیاه سیاه رنگ می گردند:   خاک گلدان باتلاقی شده است،زهکش را بازدید کنید،اجازه دهید خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

برگها زرد و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:   عامل ان کنه ریز قرمز است،عشقه نسبت به این آفت حساس و به همین علت نباید در محیط گرم و خشک ننگهداری شود.هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی نمایید.غبارپاشی در دفع آفت موثر است.

 

 

نحوه ی دقیق تکثیر نمودن:

 

گلدانها کوچک را تهیه و نزدیک گیاه مادری قرار دهید.قوی ترین شاخه را انتخاب کنید و ان را خم کنید و در داخل گلدان کوچک خوابانیده و روی انها خاک بریزید.مرتبا ابیاری نموده و پس از چند ماه با شروع رشد و ظهور برگهای جوان شاخه خوابانیده شده را از گیاه مادری جدا کنید.

 

 

یک اصل پذیرفته شده در کلیه گیاهان توسعه رنگ در واریته های ابلق در نور است،عشقه ابلق را هر چند وقت یکبار به روشنایی ببرید.

 
پاپیتال

پاپیتال

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

172 پاسخ به "معرفی پاپیتال"

 1. Tiamo گفت:

  Attachment

  آقای سجادی سلام .خوبی شما😜😜؟
  یه پاپیتال دارم تقریبا یک سالشه ، ولی اصن رشد نمیکنه ، جاش خوبه سایه آفتاب ، آبیاری هم خاکش خشک میشه آب میدم ، کود کامل هم بهش میدم هر دو هفته ، برگ هاش هم احساس میکنم اون حالت طبیعی خودشون رو ندارن

 2. melika گفت:

  سلام آقای مهندس، ممنون از سایت خوبتون. به نظرتون مشکل این ستاره ای بیچاره من چیه؟😞 خوب بود حالش، خوبم رشد میکرد. یهو چندتا از شاخه هاش از وسط به این روز افتادن! میشه کمکم کنید درستش کنم؟ خیلی دوستش دارم. توی خونه جلو پنجره نگهداری میشه، نورش خیلی خوبه ولی آفتاب نمیفته روش، هفته ای یکبار هم آبش میدم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این سبز خشک شده باید بهش اب کمتر بدید و هوای تازه براش ایجاد کنید و تهویه براش واجبه ، اگه ببرید توی راه پله یا تراس سایه براش بهتره.

 3. سمیرا گفت:

  سلام. ببخشید اگر بخواهم این گل رو بگیرم و بزارم تو بالکن خوبه ؟ خودش رو میریزونه از لبه بالکن به پایین که قشنگ بشه ؟نور مستقیم هم بهش می خوره .

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ برای این کار خوب نیست نورمستقم بهش بخوره خراب میشه و افت میزنه ، جای سایه خوبه براش و راحت هم تکثیر میشه.

 4. شبنم گفت:

  با سلام و خسته نباشید.ممنون از سایت بسیار عالیتون.همیشه هر اطلاعاتی خواستم از این سایت به دست آوردم.سپاس.
  سوالی دارم در مورد پاپیتال مینیاتوری.
  دلیل ریزش برگها به صورت سبز چی هست؟ هم در مورد ابلغ و هم سبز.هردو ربزش برگ دارن.۱ هفته ای میشه که این حالت رو دارن

 5. جوجه گفت:

  Attachment

  سلام اقا
  این بچه رو با چی سم پاشی کنم
  مالاتیون زدم بهش فایده نداشت
  دوباره برگ هاش لک قهوه ای برمیدارن و خشک میشن

 6. محمدجواد گفت:

  سلام ببحشید این گیاه بنده مشکلی داره
  برگها یه حالتی دارن … تازه خریدم گلدون رو .
  بعضی جاهاشون خورده شده .زیربرگها هم یه چیزی هست که چندتاشونو برداشتم .
  یه جایی از دوتا برگها هم یه ماده چسبنده سفید بوو مثل تار …
  ته گلدون هم اومدم اب زیرش رو خالی کنم یه کرم هست .
  بیزحمت راهنمایی میکنید .

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببنیید یه سم کونفیدور بخرید بهش بزنید و گردش هوا براش ایجاد کنید و ببرید توی تراس یا جایی باز سایه تا درست بشه ازون سم موقع ابیاری توی خاکشم بدید تا کرما بمیرن.

 7. اطلاعاتمفیدی بود استفاده کردیم ممنون از سایت خوب و اموزندتون

 8. EMAD گفت:

  سلام من پاپیتال را به روش درست در آب گذاشتم ۴ هفته شده ولی ریشه ای دیده نمیشود

 9. emad گفت:

  در باره پاپیتال مینیاتوری مطلب هم بگزارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

 

برای عضویت دركانال تلگرامی بنفشه آفریقایی کلیک کنید

کانال فروش بنفشه آفریقایی

کانال فروش بنفشه آفریقایی