سبزی و صیفی کاری بدون دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۴ دی ۱۳۹۴

معرفی و کاشت شنبلیله

شنبلیله

نام انگلیسی

Fenugreek

نام علمی

Trigonella foenumgraecum L

فارسی رایج

شنبلیله

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Fabaceae

خاستگاه

آسیای غربی
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

 

شنبلیله بومی جنوب اروپا و آسیا می‌باشد. نام علمی آن Trigonella foenumgraecum L. و متعلق به تیره بقولات یا Leguminosae می‌باشد. گیاهی است یک‌ساله و گاهی به صورت چندساله هم دیده می‌شود. بعضی از گونه‌های این جنس به منظور تهیه غای دام و علوفه کشت می‌گردد. گیاهی است که طول بوته آن بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر متغیر است. دارای یک ساقه اصلی است که شاخه‌های فرعی نسبتاً زیادی از آن خارج می‌شود. هر برگ از سه برگچه که دندانه‌‌دار می‌باشند،

برگ شنبلیله

برگ شنبلیله

 

تشکیل شده است. گاهی دارای “گوشواره” بوده که آن‌ها در محل اتصال دمبرگ به ساقه دارند. گل‌های آن به رنگ سفید، زرد و گاهی آبی کم‌رنگ دیده می‌شود که به تنهایی یا دو تا دو تا از محل خارج شدن برگ از روی ساقه به وجود می‌آیند. هر گل دارای ۱۰ پرچم است که ۹ تای آن‌ها به هم چسبیده و یکی آزاد است. بذور آن در داخل نیام تشکیل می‌شوند و در دو ردیف قرار دارند و رنگ آن‌ها زرد مایل به قهوه‌ای است. اندازه بذر آن نسبتاً درشت بوده، به اندازه بذر گندم که ضعیف و لاغر شده باشد به نظر می‌رسد.

این گیاه در ایران به صورت پخته در مصرف سوپ و غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. خشک شده آن معطرتر است و به عنوان داروی ضد التهاب مصرف می‌شود. بذر آن خاصیت طبی دارد و برای کنترل قند خون و فشار خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. جوشانده بذر شنبلیله به صورت تنقیه اعمال می‌شود. بعضی از مردم دم کرده بذر آن را به عنوان داروی اشتهاآور و تقویت‌کننده به مصرف می‌رسانند.

 

شنبلیله کاشت

شنبلیله کاشت

کاشت شنبلیله

کاشت شنبلیله

 

 

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای