کاکتوس ها ۲۹۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۱ فروردین ۱۳۹۳

معرفی لیتوپس

لیتوپس

نام انگلیسی

Living stone

نام علمی

Lithops sp

فارسی رایج

لیتوپس یا کاکتوس صخره ای

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Aizoaceae

خاستگاه

آفریقای جنوبی

 

خب با سلام دوباره،سجادی هستم کارشناس گیاهان زینتی ، دوستان عزیز دوباره با یک مقاله دیگه درباره ی یک گل خاص در خدمتتون هستم .گلی که امروز میخوام بهتون معرفی کنم لیتوپس هستش.برای معرفی این گل باید عرض کنم که اولا من خودم این گل رو دارم و باهاش رابطه ی خوبی برقرار کردم،این گل به نام علمی Lithops sp و از خانواده ی Aizoacea و بومی ملت همیشه در صحنه ی آفریقای جنوبی و اطراف هستش.نام عامیانش گل سنگی یا صخره ای است به این دلیل که توی دشت ها و بیابانها خشک آفریقا ازشر چهارپایان و علف خواران وگوسفندان و گوسفند صفتان :mrgreen: که به دنبال رفع تشنگی خود با علف های آبدار هستند،در امان بماند.به شکل صخره تکامل پیدا کرده تا حیوانات مذکور به خیال اینکه اینها سنگ هستند از خیرشن بگذردند. و معلوم نیست این روند تکاملی به کدامین سو میرود!؟!؟!این گل رو فقط برای افراد با تجربه و آشنا به الفبای باغبانی و کلکسیونر ها توصیه میکنم و اگه تجربه ی نگهداری شمعدانی یا حسن یوسف رو هم نداری پس نزدیکش نشو چون سیکل زندگی این گل و کلا  اخلاقش یکم خاصه و باید بلدباشی چطور آبش بدی یا کی آب بدی و کی ندی!! دوستان و مشتریهایی دارم که رنگهای مختلف این گل مثه صورتی،سفید،سبز،زرد و قهوه ای رو دارند و حتی میشه با گرده افشانی مناسب و بذر گیری رنگها رو باهم ادغام کرد و اصطلاحا گیاه هیبرید یا دورگ ایجاد کرد.

 

کاکتوس صخره ای

کاکتوس صخره ای

 

سیکل زندگی لیتوپس:

 

این گل برای مقاومت در برابر گرما و کم آبی در بافت گوشتی خود آب ذخیره کرده و در فصول بی آبی و هنگام تولید برگ از آب ذخیره شده استفاده میکند.توجه کنید که سیستم این گیاه کلا از کاکتوس متفاوت میباشد !! ما مبدا شروع سیکل زندگی گیاه را آخر تابستان  یا ابتدای هوای خنک و روزهای کوتاه معین میکنیم که گیاه بعد از استراحتی ۳ ماهه دوباره با آبیاری بیدار شده و شروع به گلدهی میکند( البته اگر ۴یا ۵ سال سن داشته باشد یا بالغ باشد)،این پروسه تا زمستان ادامه دارد گیاه رشد کرده و بزرگتر میشود و در زمستان شروع به تولید برگهای جدید از لای یا از درون برگ قبلی میکند.برگ جدیداز دل برگ قبلی بیرون زده  و برگ قبلی بعد از مدتی خشک میشود و دوباره گیاه به همان پروسه رشدی خود برگشته و این روند را تا ابتدای بهار یا نهایتا اردیبهشت طی میکند.با آغاز روزهای بلند و هوای گرم و خشک در طبیعت( که باید در منزل شبیه سازی شود) گیاه وارد فاز استراحت میشود و در هر فاز گیاه دستورات مخصوص به خود را دارد که باید رعایت گردد.

 

تولیدبرگ در لیتوپس

تولیدبرگ در لیتوپس

 

آبیاری:

 

آبیاری بخش مهمی از زندگی این گیاه است.همانطور که گفته شد با شروع بارندگی های پاییزه رشد این آغاز شده و بعد بارندگی ها گل داده و پس از گرده افشانی به بذر میرود پس در منزل هم در آغاز فصل خنک آبیاری را آغاز کرده و با هفته ای ۱ الی ۲ بار بسته به دمای اتاق یا گلخانه به طور مرتب ادامه میدهید.هنگام گلدهی مراقب باشید که آب روی گلها ریخته نشود زیرا گرده ها را از بین میبرد.با شروع تولید برگ در زمستان باید آبیاری را متوقف کرد زیرا برگ جدید تمام مواد غذایی و آب داخل برگ قبلی را باید جذب کند تا برگ قبلی از بین رفته و خود توسعه پیدا کند..بنابراین ازآبیاری در هنگام رویت برگ جدید تا آخر تولید برگ جدید خودداری کنید وگرنه برگ قبلی از بین نرفته و برگ جدید هم توسعه پیدا نمیکند!!!!!پس از آن دوباره با همان منوال قبلی آبیاری کنید در ضمن بین دو آبیاری خاک خشک شده باشد!! وقتی به اول بهار و شروع فصل گرما رسیدیم،باید آبیاری را به هر ۲ هفته یکبار تقلیل داده تا اجازه استراحت به گیاه را داده باشیم.در فصل استراحت این گل هرگز زیاد آبیاری نکنید وگرنه گیاهتان از بین میرود.در طبیعت این گل هنگام بارندگی ها و مرطوب شدن هوا میتواند از همان سطح بالایی خود مثل دریچه آب را به صورت بخار ،جذب کند.

 

لیتوپس

لیتوپس

 

نور:

 

این گل از سطح بالای خود میتواند مثل پنجره ای نور را برای کلروفیل یا سبزینه های خود بفرستد!! که به ین قابلیت  Epidermal window  گفته میشود.این پنجره وقتی نور بسیار زیاد شود و دما بالا رود از ورود نور به داخل جلوگیری میکند تا مبادا سیستم فتوسنتزی آسیب ببیند.باید این گل را جلوی پنجره ی جنوبی قرار دهید یا روزی ۵ ساعت نور مستقیم و زیاد بخورد و باقی روز اگر سایه بود هم طوری نیست! در تابستان که گیاه استراحت میکند گیاه را در برابر آفتاب شدید قرار ندهید تا نسوزد!!

 

نور لیتوپس

نور لیتوپس

998480_504867066289690_457137620_n

تکثیر:

 

تکثیر این گل از طریق کاشت بذر و یا تقسیم بوته میباشد.اولا این گل خود عقیم بوده و قادر به خود گرده افشانی نیست.بنابراین زنبور ها آن را با گلهای گیاهان دیگر گرده افشانی میکنند.در اول پاییزکه گیاه بالغ شما گل داد میتوانید در روز چهارم گلدهی( کلا گلدهی یک هفته طول میکشد) آنرا با برس گرده افشانی کنید و بعد از چند هفته کپسول بذر را مشاهدی میکنید.با جدا کردن بذر و کاشتن آن ترجیحا در بهار  یا پاییز گیاه خود را تکثیر کرده اید.راه دوم تقسیم هر پایه در فصل خواب گیاه  یا در ابتدای فصل رشد گیاه است که پایه ها را در گلدانهای جدا قرار میدهید.

 

لیتوپس

لیتوپس

 

تعویض گلدان و خاک :

 

بهتر است گلدان  لیتوپس را هر ۳ سال یکبار بعد از پایان مرحله ی تولید برگ تعویض کنید ریشه های گیاه نسبتا عمیق بوده و گلدان هایی با عمق بیشتر را ترجیح میدهند.خاک بخش مهم این گیاه را تشکیل میدهد خاک این گل حتما باید آب را به راحتی از خود عبور دهد در مناطق سردسیر باید کاملا خاک آب را رد کند و در مناطق گرمتر باید کمی خاک را سنگین تر گرفت ولی نه زیاد!! ترکیب شن و ماسه و پرلیت و کمی ورمی کمپوست برای این گل مناسب است.

 

کاکاتوس صخره ای

کاکاتوس صخره ای

 

آفات:

 

مهمترین آفت این گل شپشک آردآلود میباشد.که در درز شکاف سطح پنجره یا هنگام تولیدگل جدید بین ۲ سطح برگ یا روی ریشه از شیره ی گل استفاده میکند .این آفت یک حالت پشمک مانند در خود درست کرده و مثل پنیر پیتزا کش میاید.بهترین راه این است که با برس آغشته به الکل صنعتی گیاه روی حشره بمالید تا از بین برود و سپس آن نقطه را با آب بشویید تا الکل آسیبی به بافت گل وارد نکند.

 

 

 

باغ شیشه‌ای

چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟
نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟
چرا مردم نمی دانند
که در گل های ناممکن هوا سرد است؟

دیدگاه های شما

291 پاسخ به "معرفی لیتوپس"

 1. سیمین گفت:

  Attachment

  سلام
  لیتوپس من فاتحه اش خونده اس؟ یا باید به ICU منتقل بشه؟
  کمک SOS

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببخشید دیر جوب دادم سوالات زیاده از قلم میوفته یکم ابش بدید سیراب بشه اگه درست نشد پس دیگه خوب نیمشه البته به نظرم با ابیاری کافی درست بشه.

 2. علیرضا گفت:

  سلام آقای سجادی خسته نباشید ببخشید درباره پلیوس پیلوس مقاله نمیذارید . آخه هیچ سایتی نوضیح کامل دربارش ننوشته. خیلی ممنون

 3. آلن گفت:

  Attachment

  با سلام یه کمکی کنید به من امروز دیدم که شپشک آرد گرفته الکل طبی به قسمت آلوده زدم بعد با آب پاک کردم که به گیاه آسیب نزنه آیا خوب میشه؟

 4. مانی گفت:

  Attachment

  سلام
  من امروز یک لیتوپس خریدم وقتی سنگ های رنگی دورش رو زدم کنار دیدم دورش چروک شده با توجه به زمان و فصلی که توش هستیم می تونم آب بهش بدم یا مال چیزی دیگه هست اگه مال کم آبی آب بدم ؟

 5. رسول گفت:

  سلام خسته نباشید
  لیتوپس من با یه پسر شیطون و بد جنس تصادف کرد و به دلیل له شدگی از چند ناحیه دچار پارگی شده من یه خورده تیمارش کردم ولی زخماش دهن باز کرده و بسته هم نمیشود میخواستم بدونم امیدی هست که از پیش ما نره؟کاری هست که من بتونم براش بکنم؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ببین متاسفانه گل بد قلقیه وقتی پوسیده بشه دیگه نمیشه کاری کرد ولی شما از نواحی لهیده شده با تیغ بتراش و با قارچکش کاپتان پانسمان کن تا درست بشه !!! 🙂

 6. حمید گفت:

  Attachment

  سلام…وقت بخیر
  میخواستم بدونم با وضعیتی که الان لیتوپسم داره فعلا آب ندم بهش بهتر هست؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ بله الان تو این وضعیت اصلا اب ندید بذارید برگ جدید بیاد بیرون کامل برگ قبلی خشک بشه بعد اب بدید ، جاشم خنک باشه و گردش هوا داشته باشه 🙂

 7. محمداسماعیل گفت:

  Attachment

  سلام باغ شیشه ای
  گل لیتوپس من گل داده الان چطوری تکثیرش کنم
  ممنونم اگر راهنمایی کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ به به چشمتون روشن ، باید اول گلها رو با قلمو گرده افشانی کنید تتا بهتون بذر بده و بعد که گلاش خشک شد و کپسول بذر تشکیل شد بذراش رو بکارید تا تکثیر بشه با راحتی.

 8. Pouya گفت:

  سلام میشه بگید از کجا میشه از این گلها خریداری کرد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید