درختچه ۱۰۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۲

معرفی شمشاد و تِرِون

ترون

نام انگلیسی

Boxwood

نام علمی

Buxus sp

فارسی رایج

شمشاد

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Buxaceae/celastraceae

خاستگاه

آفریقا،اروپا،آسیا

 

برگهای نقطه دار و تیره ی شمشاد اصلی ترین چهره ی این گیاه است.این درختچه جایگاه رویش گلهای ظریف و ریز است.

هر دو نوع این گیاه،برگ نعنایی (b.sempervirens)و ژاپنی (B.microphylla var.japonica) می توانند تا ارتفاع زیاد رشد کنند،ولی غالبا آنها به صورت پرچین یا قیچی خورده در حاشیه ی باغچه ها یا جدا کننده فضاهای مختلف دیده می شوند.شمشادها گیاهانی پایا و پردوام اما کند رشد اندو پس از ۵ سال به ارتفاع ۱ متر می رسند.برگ هردو نوع شمشاد فوق الذکر کوچک است.نعنایی (انگلیسی) تیره و پر نقطه،اما ژاپنی سبزبراق و ملایم و گردتر.گلهای شمشاد ها بسیار کوچک و اندکی معطرند،به همین دلیل به شدت جاذب زنبورها هستند.بوته شمشاد را غالبا ابتدا در درون ظرف یا گلدان پرورش می دهند.

 

شرایط مناسب

 

اقلیم : شمشاد نعنایی مناطق سرد تر را ترجیح می دهد،اما شمشاد ژاپنی،با این که سردی را تحمل میکند ،مناطق معتدل را بیشتر دوست دارد.درختچه های شمشاد برای جاهای خیلی گرم مناسب نیستند!!

میزان نور و دما : برای درآمدن به شکل متراکم و انبوه،به آفتاب کامل نیاز دارد.

خاک : شمشادها بیشتر خاکها را تحمل میکنند،اما بهترین رشد را در خاکی دارند که زهکشی  ان محتوی مقداری مواد آلی باشد.

 

طرز کاشت و پرورش:

 

تکثیر: از طریق کاشت بذر قابل تکثیر است،اما بهترین روش تکثیر آنها کاشت قلمه های نیمه خشبی است که در هر موقع از ماههای اواخر بهاریا پاییز گرفته می شود.

آبیاری : شمشاد های کاشته و سازگار شده،خشکی را تحمل میکنند،اما بهترین رشد و سرسبزی را وقتی خواهند داشت که در ماههای گرم آب کافی به آنها برسد(منظم و عمیق)شمشاد های کاشته شده در گلدان را باید همیشه،مخصوصا در ماههای گرم تابستان ،خوب آب داد

کوددهی: آرد استخوان یا غذای کامل گیاهی را در ابتدای بهار و در اواسط تابستان می توان به کار برد.اگرچه خیلی نیازمند موادغذایی نیست ولی باغ شیشه ای توصیه می کند هرگز دادن کود را کنار نگذارید!!

مشکلات : هیچ آفت یا درد و مرض خاصی این گیاه مقاوم را مبتلا نمیکند!(:دی)

 

گلدهی :

 

دوره ی گلدهی شمشادها فصل بهار است،اما گلهای آنها ظاهر قابل توجهی ندارد.

 

هرس:

 

درهر وقت سال می توان آنها را قیچی کرد و به هر شکل دلخواهی دراورد.اگر شمشادها را به طور منظور ایجاد حریم یا حایل کاشته اید یا منظورتان شکل خاصی است بهتر است به جای قیچی باغبانی و قطع تک به تک شاخه ها از وسیله سرزنی جمعی (قیچی بزرگ) استفاده کنید.

 

نکته برای طراحان و دانشجویان!!

 

معمولا چه مردم عادی چه دانشجویان و حتی تولید کنندگان در شناسایی شمشاد معمولا دچار اشکال می شوند.

برخی تمام شمشاد ها را از یک خانواده می دانند در صورتی که اینطور نیست مثلا این شمشاد

 

شمشاد طلایی

شمشاد طلایی

 

که به اشتباه عوام شمشاد پرتغالی می گویند در واقع euonymus japanese

یا شمشاد نعنایی  یا شمشاد طلایی از خانواده (سلاستراسه یا کتور) میباشد.

و شمشاد ژاپنی

 

شمشاد ژاپنی

شمشاد ژاپنی

 

در واقع buxus sempervirensاز خانواده Buxuceae میباشد

 همچنین عمده دانشجویان تفاوت بین ترون و شمشاد را به درستی نمیدانند. ویژگی شمشاد این است که برگهای آن دندانه دار و مضرس است و نام علمی ترون   Ligustrum vulgare وازجنس برگ نو یا  ligustrum واز خانواده زیتون ها میباشد این گیاه بر خلاف شمشاد خزان کننده است و جدیدا به علت سو استفاده از وجود شمشاد در بلوارها(حدس بزنید چرا؟!) از ترون به جای شمشاد استفاده می شود.در ضمن ترون نیاز آبی بیشتری دارد ولی شمشاد نعنایی به علت اینکه از زیرخانواده های افوربیا هست نیاز آبی کمتری دارد

 

ترون

ترون

 
 
بیماری های رایج شمشاد
 
سفید آردآلود:
 
به علت وجود قارچی به اسم Oidia میباشد که اسپورهای خود را روی برگ پخش میکند و به مرور گیاه را تا پایین زرد میکند. برای مبارزه باید ابتدا با قیچی برگهای آلوده را هرس کرد سپس در طول ماه ۳ مرتبه با سم سفیدک یا پنکونازول گیاه را سم پاشی کنید.
 
نکته : شمشاد طلایی نسبت به شمشاد پرتغالی به سفید سطحی مقاوم تر است!
 
 
سفیدک شمشاد

سفیدک شمشاد

 

 

 قارچ فیتوفترا یا بلایت شمشاد: 

 

باعث خشک شدن برگهای شمشاد شده و تا پایین آن را خشک میکند به خاطر حضور این قارچ در خاک و آمدن آن روی برگ ها به خاطر پاشش آب میباشد تنها راه حل هرس شاخه های خشک و سم پاشی با قارچ کش های سیستمیک میباشد

 

بلایت شمشاد

بلایت شمشاد

 

 

آنتراکنوز شمشاد: 

 

نوعی قارچ میباشد که شمامل نقاط دایره ای سوخته با مرکزی خاکستری  میباشد راخ حل آن هم هرس و سوزاندن برگها و ضد عفونی با قارچ کش های پایه مسی

 

آنتراکنوز شمشاد

آنتراکنوز شمشاد

 

گال شمشاد :

 

به صورت غده ای بزرگ روی شاخه و برگ ها خود را نشان میدهد و تنها درمان آن پیشگری است یعنی با قیچی ضد عفونی شده گیاه را هرس کنیم یا با خمیر بوردو فیکس هم میتوان تا حدودی از مرگ آن جلوگیری کرد.

 

گال شمشاد

گال شمشاد

باغ شیشه‌ای

چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟
نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟
چرا مردم نمی دانند
که در گل های ناممکن هوا سرد است؟

دیدگاه های شما

108 پاسخ به "معرفی شمشاد و تِرِون"

 1. شهرناز بقالیان گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان.من پارسال ۳ شمشد خریدم و در فلاور باکس کاشتم که دوتاشون خشک شدن اما یکی اول بهار سبز شد و سرحال ..اما الان بی حال شده و لک افتاده باید چی کارش کنم. خاکش رو هم اخرای فروردین تازه کردم . ممکنه از آفتاب باشه ؟

 2. ايرانی گفت:

  سلام
  خوب هستین؟ ببخشید من برای خرید شمشاد توپی به یک گلخانه مراجعه کردم گفتند همان شمشاد مینیاتوری هست؛ شما تایید می کنید؟! و این که گفتند برای گلدان خوبه و برای فضای آزاد مناسب نیست و نمیتونه یخبندان زمستان رو تحمل کنه بر عکس شمشاد ترون.
  نظرتون چیه؟ یک قسمت خانه باغ همیشه در معرض باد قرار داره و به جز ساعات اولیه صبح تو سایه هست . تو این قسمت یک گلدان بتنی وجود داره چه گیاهی رو پیشنهاد میدین بکاریم؟ به دنبال شمشاد توپی برای این قسمت هستم!
  خیلی ممنونم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ نه خیر این گیاه شمشاد توپی اولا قیمتش بالاست و با اون مینیاتوری یا شمشاد نعنایی یا کانادایی فرق داره ! دوما باید بیرون توی فضای باز باشه داخل اتاق خراب میشه ، توی باغچه اگه بکارید طوریش نمیشه !

 3. سحر گفت:

  سلام خسته نباشید.. شمشادای ما دچار انگل سس شدن فعلا تا جایی گه شد هرسشون کردیم… سمی وجود داره واسه برطرف کردن کامل سس که خسارت زیادی هم به شمشاد نزنه؟

 4. ایرانی گفت:

  سلام
  ببخشید الان این موقع سال میشه نهال شمشاد ترون رو خریداری کرد و بیرون تو فضای باز کاشت؟! یا نه باید تو بهار کاشته بشه؟! پیشنهاد شما چیه؟
  ممنون.

 5. ملیکا گفت:

  سلام من یک شمشاد پرتقالی دارم قد۲۸ سانتی متره تو باغچه هست الان رشد میکنه بازم

 6. ملیکا گفت:

  من خونم نقطه افتابی مشهده شمشادمو ۲ هفته پیش کاشتم کاریش که نمیشه

 7. فرامرز اخوان گفت:

  سلام . میتونید راهنمائی کنید که برای محصور کردن یک زمین ۲ هکتاری مینونم از ترون استفاده کنم یانه ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید ترون خزون پذیره و اب زیادی هم میخاد اگه خزون پذیر موردی نداره بهتره از افتابگردان استفاده کنید هم قدش بلندتره هم ابش کمتره و هم از محصولش استفاده میکنید ،هم زیبا هست

 8. مرسده گفت:

  Attachment

  با سلام و احترام
  من یه شمشاد طلایی دارم که تو خونه نگهداری میکنم. حالش خوب بود حتی برگهای جوون میداد.یهو دیدم برگهاش حتی برگهای جوونش کمرنگ و سفید رنگ و خشک شده و برگهای قدیمیتر هم قهوه ای و بی آب و خشک میشن و میریزن.هفته ای یه بار اب میدم.نورشم خوبه.گهگاه غبار پاشی هم میکردم.میخواستم شمشاد خرامان کنم.???مشکلش چیه.چکارش کنم؟تو رو خدا کمک کنید.نگید قارچه تو رو خدا.خدا لعنت کنه هر چی قارچه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سریعا ببرید بیرون زیر افتاب مستقیم این گل برای توی خونه نیست و نمیشه شمشاد خرامان کرد 🙂
   توی اتاق ازین مشکلات زیاد داره

 9. علیرضا گفت:

  با سلام، من شهریور ماه یه شمشاد طلایی کاشتم که بعد از ۱ ماه دیدم برگهاش شروع به سفید شدن کردن و رو به خشک شدن رفتند،که جاشو تغییر دادم و بردمش بیرون تا نور بیشتری بخوره و الان بنظرم حالش بهتره فقط نگرانیم برای فصل سرماس،که در فصل زمستون میتونه سرمارو تحمل کنه؟یا باید بپوشونمش و اگه میشه راجع به نحوه آبیاری و کود دهی در زمستون هم توضیح بدید.ممنونم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما 🙂 ؟ اگه توی گلدون هست یه مشما دورش بکشید و با کود گلدهی تغذیه کنید تا به سرما مقاوم بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید