گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۱۰۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۳ تیر ۱۳۹۲

معرفی سیکلامن

سیکلامن

نام انگلیسی

Cyclamen

نام علمی

Cyclamen spp

فارسی رایج

سیکلامن

فارسی اصیل

نگونسار

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

20000

از خانواده

Primulaceae

خاستگاه

شمال ایران،جنوب ترکیه، اسرائیل،سوریه و لبنان

 

دارای ۱۵ گونه است که در اروپای مرکزی، مدیترانه و ایران پراکنده اند. گونه اصلی C. persicum، به طور طبیعی در نواحی غرب مدیترانه وجود دارد. گیاهی علفی دائمی از تیره پامچال سانان است که بخش پایینی ساقه (هیپوکوتیل) آن در نزدیک سطح خاک قطور شده و ژوخه ای می شود. برگ ها به طور مستیم از این ژ.خه منشأ می گیرند. ژوخه در ابتدا تخم مرغی شکل بوده و سپس پهن و گرد می شود. برگ های آن کروی و قلبی شکل است و به رنگ سبز تیره دیده می شود. در برخی از آنها روی برگ لکه های نقره ای رنگ بسیار زیبا دیده می شود. دمبرگ ها بلند و به رنگ سبز مایل به قرمز و در بعضی واریته ها به طور قرمز است.سیکلامن تک لپه ای کاذب است چون تنها یک لپه در رویان آن توسعه یافته است. گل ها معطر و به رنگ صورتی، قرمز، خرمایی، ارغوانی و سفید است. انواع دورنگ و پرپر آن نیز وجود دارد. گل ها دارای ۵ گلبرگ بوده که به شدت به سمت عقب برگشته اند.گلبرگ ها ممکن است دارای لبه های صاف یا چین دار باشند و با همدیگر تشکیل یک لوله کوتاه را می دهند. تمام قسمت های گیاه سمی بوده و در صورتی که خورده شود ناراحتی شدید را به همراه دارد.

سیکلامن یک محصول هم گلخانه ای است که در فصل زمستان به بازار عرضه می شود. نظر به اینکه در این فصل گیاهان کمتری گل می دهند، از نظر اقتصادی اهمیت می یابد. گهداری این گیاه در منازل به نسبت مشکل است و به مراقبت زیادی نیاز دارد. با این وجود بازار خوبی در زمستان دارد. انواعی از آن که دارای دمگل طویل هستند به عنوان گل بریدنی استفاده می شود که دمگل باید از بیخ کنده شود و در این حالت تا ۱۴ روز در اب دوام می آورد.

 

گلدهی:یک محصول زمستانه است و اگر بذرها در اواخر تابستان کشت شوند، در اواخر پاییز و اوایل دی ماه سال آینده گل خواهند داد و یا هر زمانی از اواخر تابستان، کاشت بذر انجام شود، به تقریب ۱۶-۱۴ ماه بعد به گل خواهد نشست. البته روش های نوین، برنامه تولید را در ظرف ۸ ماه به پایان می رساند. تا مرحله ۱۰ تا۱۳ برگی رشد رویشی دارد و از آن پس بخش های زایشی در محور برگ های قدیمی ظاهر می شوند. اولین مراحل رشد و نمو گیاه کند است و در حقیقت تا باز شدن ۳۵ برگ، گل کامل نمی شود. البته این تعداد برحسب رقم، اندازه گلدان و وضعیت خود گیاه می تواند متفاوت باشد. گاهی مراحل رشد سیکلامن تجاری را به سه مرحله تقسیم می کنند. در مرحله اولفقط رشد رویشی و هم رشد زایشی وجود دارد. مرحله سوم زمانی آغاز می شود که نقطه رشد شروع به ریزش کرده و جوانه های نابجا در سطح ژوخه ممکن است مشاهده شود. سیکلامن به طول روز بی تفاوت است ولی افزایش شدت نور در زمستان باعث تسریع گلدهی می شود.

از جیبرلیک اسید می توان برای سرعت بخسیدن به گلدهی استفاده کرد. برای این کار باید جیبرلیک اسید به طور مستقیم روی غنچه های گل، زمانی که طول آنها به ۴/۰ تا ۶/۰ سانتی متر رسید و گیاه دارای ۱۰ تا ۱۲ برگ است افشانش شود. جیبرلیک اسید روی گل انگیزی اثری ندارد و تنها باعث تحریک باز شدن گل ها به صورت همزمان می شود.

 

نیاز ها

 

دما: به طور کلی، سیکلامن به هوای خنک و مرطوب نیاز دارد. در تابستان، گلدان های سیکلامن در یک گلخانه کاملاً سایه و با فاصله از یکدیگر نگهداری می شوند به طوری که برگ گیاهان با هم در تماس نباشند. سیکلامن از قدیم به عنوان یک محصول دمای خنک با دمای شبانه۱۰ پرورش می یافت که در این حالت به ۱۵-۱۳ ماه زمان جهت تولید نیاز داشت. امروزه سیکلامن با روش های جدید، طی ۷ تا ۹ ماه پرورش داده می شود. در دمای ۲۰، تندش بذر تا مرحله انتقال نشاء ۴ ماه طول می کشد. پس از انتقال نشاء دما را به ۱۸-۱۷ کاهش می دهند. وقتی طول جوانه های گل به ۶-۳ میلی متر رسید دما به ۱۷-۱۶ کاهش می یابد. دمای بهینه هوا جهت زودرسی و تولید گیاه پاکوتاه، ۱۶ است. دما نباید از ۲۵ بیشتر شود.سیکلامن به سرما حساس است اما دارای انواع مقاوم به سرما نیز می باشد. پیش از مهر ماه (اواخر تابستان) گل های زودرس، به منظور رشد و نمو بهتر بوته باید حذف شود.

نور:از فروردین تا مهر ماه با ایجاد سایه از شدت نور کاسته شود وپس از آن نیز در معرض  نور شدید قرار نگیرد.در واقع از فروردین تا مهر ماه باید با ایجاد سایه از شدت نور کاسته شود و در بقیه سال نیز شدت نور نباید خیلی بالا باشد. مقدار نور مطلوب برای آن ۳/۴ کیلو لوکس است

کود:به طور کلی سیکلامن به دما و کوددهی بسیار حساس است و دماهای بالا و کوددهی زیاد باعث ایجاد گیاه با برگ های کلمی شکل و عدم گلدهی می شود. دماهای پایین و کوددهی کم باعث ایجاد گیاهان کوچک با برگ های نمو نیافته و طویل شدن دمگل ها می شود. .

آبیاری: آبیاری متوالی مفید است اما ایستادن آب در پای طوقه به ویژه در شب باعث پوسیدگی می شود. نباید از آب های دارای آهک استفاده شود، چون باعث ایجاد لکه های سفید شده که این لکه ها برگ ها را زخمی و خراب می کند. خاک آن باید بسیار سبک باشد تا از پوسیدگی ژوخه جلوگیری شود. PH  بین ۵ تا ۶ برای آن مناسب است.

žتهویه هوا:تهویه هوا برای گیاه ضروری است چون از هوای خفه بیزاراست .به همین دلیل در گلخانه ها ی تولیدی معمولا زیر گلدان سیکلمن گلدان خالی به صورت معکوس به عنوان پایه قرار می دهند تا گیاه در ارتفاع بیشتری قرار گیرد .

خاک :مخلوطی از خاک برگ و ماسه ،ترکیب ۲تا۳قسمت خاک معمولی و خاک برگ همراه با ۱قسمت ماسه و۱قسمت کود حیوانی پوسیده .امروزه از ترکیب پیت موس +کوکوپیت +پرلیت استفاده می شود ،باید بسیار سبک باشد واز تهویه خوبی برخوردار باشد تا از پوسیدگی ژوخه جلوگیری شود .

 

تکثیر: افزایش این گیاه با کشت بذر در اواخر مرداد و شهریور است. همچنین با تقسیم بخش ژوخه ای قابل افزایش است. درصد تندش بذرها کم است و از بذرهای تازه باید استفاده کرد (بذرها پس از برداشت باید تا یک سال مصرف شود و می توان آنرا در ظروف سربسته در دمای ۳ تا دو سال نگهداری کرد.) بذر ها در یک ترکیب خاکی از ماسه، پیت، خاکبرگ پوسیده و خاک معمولی به نسبت مساوی کشت می شود. بذرهای سیکلامن سیاه رنگ و به نسبت درشت است و به فاصله ۲-۱ سانتی متر از هم کشت می شوند.

در دمای ۲۰-۱۸ و رطوبت نسبی  ۱۰۰ درصد و در تاریکی، بذرها پس از ۳ تا ۴ هفته می تندند. خیساندن برگ ها در آب دست کم به مدت ۱۰ ساعت، در تسریع تندش مفید است. سپس نشاء ها به محیط روشن منتقل شده و رطوبت محیط به ۷۰ درصد کاهش می یابدو پس از اینکه نشاء ها ۲ تا ۳ برگی شدند جعبه های چوبی و یا گلدان های بزرگ منتقل می شوند. در این مرحله رشد، تراکم زیاد باعث علفی شدن بوته های کوچک می شود که در این صورت دمبرگ ها کشیده و شکننده می شوند. همچنین در این مرحله از رشد، به چندین بار تغذیه با کود کامل احتباج دارد که باعث می شود رشد افزایش یافته و از ابتدا قابلیت جابجا شدن گلدان های استکانی را کسب کنند. به تدریج همزمان با رشد، به گلدان های بزرگ و بزرگتر منتقل می شوند.

در اواخر بهار، نشاءها را به گلدان ها انتقال می دهند. در اواخر آبان ماه آنها را به گلخانه ای که دمای آن از ۱۶ بالاتر نرود انتقال می دهند تا به گل بنشیند.

در کشت و پرورش سیکلامن باید توجه داشت که برآمدگی طوقه (هیپوکوتیل) بالاتر از سطح خاک قرار گیرد چون کشت عمیق آن باعث پوسیدگی طوقه می شود. خاک گلدان مخلوطی از ۲ تا ۳ قسمت خاک معمولی، یک قسمت ماسه و یک قسمت کود دامی پوسیده است. به جای کود پوسیده می توان از یک کود کامل شیمیایی در تمام طول سال استفاده کرد. قرار دادن گلدان های سیکلامن در کنار هم باعث بروز بیماری ها و پوسیدگی طوقه می شود.

دیاگرام های زیر برنامه زمان بندی کاشت تا گلدهی را در شرایط مختلف نشان می دهد:

 

بهار سال بعد ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ اواخر بهار ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ مرداد

سیستم تولید جدید به صورت دیاگرام زیر است:

 

                  ۱۷-۱۶                                      ۱۸-۱۷                                                 ۲۰

                 ۸ هفته                                            ۸ هفته                                                 ۱۴ تا ۱۶ هفته

در ماه های زمستان، میزان مصرف کود کاهش می یابد ولی در زمان گلدهی نباید گیاه از نظر مواد غذایی در تنگنا باشد و محلول پاشی دقیق کودی برای جلوگیری از توقف رشد برگ ها و ساقه ها ادامه می یابد.

سیکلامن را پس از یک دوره خفتگی (شرایط گرم و خشک) که پس از سپری شدن دوره گل اعمال می شود، می توان برای سال دوم نگهداری کرد. اما در سال دوم از مرغوبیت آن کاسته می شود. بنابراین از نظر اقتصادی نگهداری آن بیش از یک دوره مقرون به صرفه نیست.

در افزایش با قطع ژوخه و تقسیم آنها، هر قسمت باید یک یا دو برگ داشته باشد و سپس قلمه ها در ماسه کشت شود. اگر این عمل در دی ماه انجام شود، طول مدت نگهداری از زمان کاشت تا گلدهی از ۱۶ ماه به ۱۲ ماه کاهش می یابد.

 

گونه های مهم

 

مهمترین گونه تحت کشت، نگونسار ایرانی (C. persium) است. برگ های آن مرمری شکل و دارای لکه های نقره ای بوده، مناسب کاشت در گلدان است. از نظر اندازه گل، دارای رقم های با گل های ریز، متوسط و درشت است. در تابستان وارد خفتگی می شود و تمام برگ های خود را از دست می دهد و فقط ریشه ها باقی می مانند.

سیکلامن

سیکلامن

ناهنجاری های فیزیولوژیک

۱–    ریزش برگ : نشانه کم آبی یا خشک بودن محیط گیاه است که باید برطرف شود.

۲–   پوسیدگی طوقه : این ناهنجاری در روزهای سرد که مقداری رطوبت در طوقه باقی می ماند اتفاق می افتد.

۳–   ریزش جوانه گل : ناشی از دمای بالا، نور کم، آب کم و کود بیش از حد است.

۴–   تأخیر در گلدهی : ناشی از دمای بالا یا پایین، نور ناکافی، تغییرات مواد غذایی، بزرگی گلدان و اشتباه در انتخاب رقم است.

۵–   گل های کوچک : ناشی از دمای بالا، کود زیاد و یا نوع رقم است.

۶–   پژمردگی و نرمی گیاه : ناشی از خشکی، مقادیر زیاد نمک در خاک، دماهای بسیار بالا، نور کم و یا بیماری است.

۷–   رنگ پریدگی و زردی برگ ها: ناشی از کمبود مواد غذایی، PHبالا، شدت زیاد نور، خشکی خاک و یا بیماری است.

۸–   طویل شدن دمبرگ ها : ناشی از نور ناکافی است.

آفات و بیماری ها

۱-   کنه سیکلامن : باعث پیچیدگی برگ ها وگل ها می شود.

۲-   تریپس : لکه هایی در سطح زیرین برگ ها ایجاد می کند.

۳-   نماتد ریشه : باعث ایجاد گال های کوچکی در ریشه می شود که به این محصول صدمه می زند. گیاهان مبتلا باید حذف و خاک و گلدان ها باید گندزدایی شوند.

۴-   قهوه ای شدن ژوخه : بیماری ویژه سیکلامن است که درنتیجه آن لکه های قهوه ای و قرمز- قهوه ای روی زیرلپه ظاهر می شوند و در اثر آن رشد قسمتی از برگ ها متوقف شده، سطح برگ ها در دو طبقه قرار می گیرند. پس از آلودگی کنترل و درمان آن مشکل است. بنابر این پیش از بروز آن باید خاک و گلدان گندزدایی شوند.

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

چو آفتاب می از مشرق پیاله برآید

ز باغ عارض ساقی هزار لاله برآید

نسیم در سر گل بشکند کلاله سنبل

چو از میان چمن بوی آن کلاله برآید.....

دیدگاه های شما

105 پاسخ به "معرفی سیکلامن"

 1. علی گفت:

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  من یه گل سیکلامن گرفته بودم پارسال خوشبختانه موفق شدم نگهش دارم یک ساله ، الانم تو راه پله ی پشت بام خونمون گذاشتمش هواش خنکه ولی نورش کمه ، الان دو هفته ی غنچه زیاد داده ولی باز نمیشه میخواستم بدونم مشکلش نوره یا چیزی دیگه ؟ اگه نوره موردی نداره تو حیاط بزارمش؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟؟ این به نور زیاد نیاز نداره ولی به کود زیادی نیاز داره کود گلدهی بهش بدید تا باز کنه گلهاش رو….

 2. زهرا گفت:

  سلام دوهفته پیش یه سیکلامن خریدم. کنار گلدان رو از چندجا با کارد باز کردم و گذاشتم تویه گلدان بزرگتر.. ۲۴ ساعت بعد آبش دادم. الان بعضی برگاش زرد شده..نورش خوبه ولی آفتاب بهش نمیخوره

 3. زهرا گفت:

  Attachment

  اینم عکسش

 4. زهرا گفت:

  Attachment

  اینم یکی دیگه

 5. ehsan گفت:

  سلام مهندس جان
  خداقوت
  سال نوت مبارک

  راستش چن وقت پیش یه گل سیکلمه صورتی گرفتم و تصمیم گرفتم همون روز که هفته ی اخر اسفند بود اونا تکثیرش کنم
  غده ش رو با کاتر قسمت کردم و یک چهارم غده رو تو یه گلدون کاشتم
  گلدون اصلی رو هم به یه دوستام هدیه دادم
  الان بعد یک هفته تمام گل و برگ های گلی که پیش خودمه پژمرده شده و رشدی مشاهده نکردم
  و میترسم از دستش بدم
  اولین تجربم بود تو تقسیم غده. اونم تو اینترنت یه فیلم بود دیدم

  به هر حال چندتا سوال دارم ممنون میشم پاسخ بدید:

  روش درست تکثیر سیکلمه چیه؟
  از طریق برگ هم قابل تکثیره؟ چه جوری؟
  فصل تکثیرش کی هست؟
  گیاهم رو چه جوری نجاتش بدم؟
  آیا گیاه اصلی که به دوستم دادم هم همین جوری شده؟
  کمکم کنید… ممنون

  ان شالله سال خوبی داشته باشید
  ایام به کام
  یاحق

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ بعد از برش غده باید بذارید یه جا تاریک تا محل زخم پینه ببنده وگرنه از بین میره ! این فوت کوزه گریش بوده ! تکثیر با همین روش هست توی فصل بهار هوای خنک باید این کار رو بکنید

 6. رزانا شهریاری گفت:

  سلام و خدا قوت
  من در اسفند ماه یک گلدان بسیار زیبای سیکلامن خریدم. طبق گفته گل فروش هر دو روز در میان باید یک لیوان به آن آّ می دادم. بعد از گذشت یک هفته تا ده روز برگ ها شروع به زرد شدن کردند. گیاه شل شد. فکر کردم شاید باید از خاکش باشه، پس خاک برگ گرفتم و گلدانش رو عوض کردم. غنچه ها هم شل و وارفته شده بودند. آب کمتری بهش دادم اما متاسفانه هر کاری کردم، برگها و گل ها از بین رفتند. حالا برای دوباره رویش اون چه کاری باید انجام بدم؟ چجوری باید ازش نگهداری کنم که از بین نره و دوباره رشد کنه و گل بده؟
  لطفا من رو راهنمایی بفرمائید.
  با سپاس فراوان

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ گذاشتن این گل توی اتاق باعث زردی برگها میشه و نباید بیاد توی اتاق ، ببرید بیرون جای خنک! و هروقت خاکش خشک شد اب بدید اب زیاد باعث شل شدن ساقه ها میشه ، الانم ببرید توی تراس برگها و گلهای خشک رو بکنید تا دوباره شروع به رشد بکنه ! هروقت خاک خشک شد ابش بدید یه کود گرین کامل هم بهش بدید تا سریعتر جوونه بزنه ولی این گل طالب فصل خنکیه دیگه الانم رشد کنه با اولین گرما از بین میره تا اخر تابستون دوباره

 7. شیما گفت:

  Attachment

  سلام وخسته نباشید
  این گل در دی یا بهمن ماه هدیه گرفتم ولی الان این شکلی شده هردفع در اتاق باز میکنم که هوا تازه بهش برسه وپشت پنجره جنوبی وآب جوشیده بهش میدم

 8. زهرا گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس،خوبین؟
  این گل سیکلامن من توی راهرو روشن بود، ولی از سفر ک برگشتم دیدم همه برگهاش زرد شده و گلها پژمرده، همشون رو کندم ب جز این ها ک باقی مونده
  الان گل رو گذاشتم پشت پنجره جنوبی که همیشه بازه، بهش کود آهن ک از فروشگاه تون خریدم هم دادم
  حالا سوالم آینه این پژمردگی به خاطر استراحت تابستونه؟اصلا موقع استراحت تابستون همه برگها و گلها از بین میرن؟و گیاه آبیاری لازم داره موقع استراحت؟

  • زهرا گفت:

   سلام ببخشید میشه ب سوال من هم جواب بدید؟ همین دو سه تا برگ و گل هم خشک شدن ?

   • باغ شیشه‌ای گفت:

    سلام عزیزم خوبی شما؟ بله به خاطر گرما هستش نباید نور شدید بهش بخوره ، جاش رو خنک کنید هوای تازه بهش بدید مثه راه رو یا تراس، و هروقت خاکش خشک شد ابش بدید تا دوباره جوونه بزنه !

 9. رزانا شهریاری گفت:

  با سلام و خسته نباشید. سیکلامن من برگهاش ریخته و فقط غذه زیر خاک مونده. شرایط نگهدارش چیه؟ آیا باید تا پائیز بهش آب بدم؟ و اگر بله در چه فاصله زمانی؟ در ضمن من گلدون رو در راهرو گذاشتم. لطفا راهنمائیم کنید. خیلی خیلی ممنونم ازتون.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید تا اخر تابستون هر هفته یا ده روز یبار ابش بدید جاشم خنک باشه و سایه باشه تا دوباره جوونه بزنه !

 10. مریم گفت:

  سلام. وقتتون بخیر. من یه گلدون سیکلامن دارم که سال پیش خریدم. رشد بسیار خوبی داره. با برگ های شاداب و و پر. حتی تابستون رو چند سری گل داد. الان هم غنچه زیاد داره. این چند ماه رو توی بالکن نگه داشتمش اما دیشب هوا یه دفعه سرد شد و امروز ظهر که دوباره گرم شد دیدم برگا حالت سوختگی پیدا کردن و افتاده شدن. به نظرتون چیکار باید بکنم که دوباره شاداب بشن؟ با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببنیید الان هوا داره خنک میشه و این گل بیدار میشه فقط براش گردش هوا ایجاد کنید و یادتون باشه اختلاف دما یهویی باعث قارچ زدن میشه و این لکه ها قارچ هستند باید با سم اسپری سبز و سفید سمپاشی کنید تا درست بشه و پیشگیری بشه از قارچ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید