درختچه ۹۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۲

معرفی سیکاس

سیکاس

نام انگلیسی

Sago palm

نام علمی

Cycas Revoluta

فارسی رایج

سیکاس

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Cycadaceae

خاستگاه

جنوب ژاپن ( این گونه فقط)
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

 

سیکاس ها گیاهانی دو پایه و کم رشد هستند.از انها  یک   تیره با چند جنس و گونه های متعدود بدون هیچ تغییری با تکامل از تریاس(دوره های زمین شناسی حدودا ۲۰۰ میلیون سال پیش،عصر دایناسورها) تاکنون باقیمانده است.سیکاس های کنونی درخت یا درختچه هایی با ساقه ضخیم و غده ای هستند.برخی از جنس های انان مانند زامیا و استانژریا ساقه های زیر زمینی دارند.ساقه ی سیکاسها مانند نخل ها ستونی شکل،بدون انشعاب و در جنس های مختلف ارتفاعی متفاوت دارند.ارتفاع تنه جنس سراتوزامیا از سیکاسها از ۱۵ تا ۱۶ متر متغیر است.در بعضی سیکادالها طول ساقه کم و در خانه حداکثر به ۱.۸ مترمیرسدو با نگه داری آن داخل گلدان میتوان اندازه آن را کنتر کرد. ولی قطر ان رشد فوق العاده دارد(بیش از دو متر).نمای ظاهری سیکاس ها به نخل ها و سرخس های درختی شباهت داردولی اصلا از نخل ها نیستند.برگها در سیکاس غالبا دارای تقسیمات شانه یی با قطعات و کناره ای کامل بوده،همه در راس ساقه جمع میشوند.دوام برگها معمولا زیادولی شکننده و حساس هستند و باید با احتیاط حمل شوند و در جنس های مختلف از ۱۰ تا ۳۰ سال روی ساقه باقی می مانند و پس از سقوط نیز جای انها روی ساقه باقی میماند.برگهای سیکاس بر خلاف فروند سرخسها که انتهایی پیچیده دارند((circinee)) راست و افقی ماند پوشیده از کرک نیز که راس رویشی(جوانه راسی) و بخش زایای سیکاسها را میپوشانند و برخی از انها تخمکزا هستند در سیکاسها وجود دارد

اندام های زایشی:معمولا تک جنس بوده،اندام زایشی نر مخروط مانند است.بزرگی مخروطهای نر در گونه های مختلف متفاوت است.در برخی ازگونه ها طول انها حتی از یک متر هم تجاوز میکند.وزن اندام ماده در برخی از جنسها گاهی بیش از ۵۰ کیلو است.تخمک یا مگاسپورانژ در برخی از انها بزرگتر از یک تخم مرغ معمولی است.

دستگاه زایای نر:در سیکاسها مشاه مخروط نر کاجها ولی از انها حجیم تر و دارای محور طویلی است که روی ان پرچم های برگ مانند(سپوروفیل) بیشماری قرار دارند.

بساکها(میکروسپورانژها)به شکل اجتماعی از هاگینه ها،در سطح زیرین پرچم های برگ مانند قرار داشته،گرده ها(هاگها) معمولا بر اثر دو تقسیم متوالی سلول مادر به وجود می آید.هر هاگ یا گرده دارای یک شیار طولی است.آنتروزوئیدها نسبتا درشت و در برخی از گونه ها مانند زامیا تقریبا به درشتی ۳۰۰ میکرون بوده،روی انها مژه های نرمی به شکل مارپیچ که ۵-۶ بار راس آنتروزوئید را دور میزنند قرار دارند.

سیکاس نر

سیکاس نر

دستگاه زایای ماده:تقریبا مخروطی شکل است ولی به مخروط ماده کاج کمتر شباهت دارد.درون تخمک چهار مگاسپور که فقط یکی از انها به رشد خود ادامه میدهد تشکیل میشود.هر آرکگن حاصل از مگاسپور دارای یک گردن چهار سلولی و یک تخم زای درشت در پائین است.بعد از گرده افشانی دهانه اتاق گرده تخمک بسته میشود.

سیکاس ماده

سیکاس ماده

انتشار جغرافیایی سیکاداسه ها:

امروزه ۹ جنس با ۸۵ گونه سیکاس در نواحی حاره ای و گرم دنیا روئیده،هر کدام دارای مرکز انتشار و عرصه پراکنش مخصوص به خود هستند.مرکز انتشار جنسهای سراتوزامیا و دیون مکزیک و گسترش زامیا و میکروسیکاس،شیلی و فلوریدا است.در نواحی کوه های آند و آلابامای آمریکای جنوبی،همچنین در جنوب افریقا و استرالیا نیز نمونه هایی از سیکاداسه ها مانند انسفالارتوس و استانژریا یافت میشوند.به طور کلی نمونه های سیگاده ها را میتوان از استرالیا تا جنوب ژاپن و همچنین از هند تا ماداگاسکار و چین به دست آورد.در ایران نمونه های تزئینی از سیکاس ها که از خارج وارد شده است مانند سیکاس ریولوتا در گلفروشیها فروخته میشود.

نیازها:

نور:به نور زیاد و چند ساعتی نور مستقیم نیاز دارد برگهای این گیاه اصطلاحا دیاهلیوتروپیک است یعنی به دنبال  آفتاب می رودو حتما باید ۹۰ درجه در هفته چرخیده شود وگرنه گیاه کج خواهد شد.نور کم موجب زیادشدن طول برگ و نورزیاد هم طول برگها را کوتاه میکند.

دما:اگر دمای هوا برای چند روز زیر ۱۵ درجه بماند،باید با سیکاس خود خداحافظی کنید پس در فصول سرد سال یا گیاه را به داخل منزل یا گلخانه کوچ دهید یا با پلاستیک کامل دور آنرا بپوشانید.بطور کلی دمای عادی منزل ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد برایش مناسب است در صورت سرما زدگی اگر تنه گیاه هنوز محکم بود خب به خیر گذشته ولی اگر ساقه  نرم شده بود دیگر امیدی به نجاتش نیست!!

آبیاری: اگر در گلدان کاشته اجازه دهید هردفعه که خاک گلدان خشک شود گیاه را آبیاری کنیداین  گیاه دوست ندارد خاکش دایم خیس باشد،.ولی برعکس اگر در خاک کاشته شده باشد خشکی را نیز میتواند تحمل کند ولی در باغ در فصل تابستان که هوا گرم است هفته ای ۲ بار هم میتوان آب داد حتما این توصیه باغ شیشه ای را به خاطر داشته باشید که هرگز روی برگها گیاه آبپاشی نکنید زیرا باعث پوسیدن گیاه می شود.

تغذیه:نیازغذایی این گیاه به میزان نوردر دسترس بستگی دارد و گیاهانی که در نور زیاد رشد کردند بیشتر از سایه رشدها به کود احتیاج دارند به یادداشته باشید این گیاه برخلاف گیاهان دیگر در صورت کمبود مواد غذایی هیچ علامت و نشانه ای از خود بروز نمیدهد(مظلوم است!) پس از بهار تا آخر تابستان ماهی یکبار با نصف مقدار توصیه شده روی بسته کود کامل گیاه را تغذیه کنید.برای جلوگیری از ریشه سوزی در اثرپتانسیل اسمزی بالای کود،حتما با آب رقیق شود

خاک : در هر خاکی رشد میکند ولی بهترین خاک خاک کاکتوس با مواد آلی زیاد میباشد همچنین مقدار مساوی پیت ماس و پرلیت درشت هم قابل تحمل است طوقه گیاه همواره در بالای لبه خاک باشد

رطوبت:رطوبت داخل اتاق و محیط برایش کافیست به رطوبت حساس نمیباشدولی برای رشد بهتر و سرحال بودن رطوبت ۵۰ درصدی داخل اتاق برایش کافیست.با گذاشتن سینی پرازآب زیر گلدان رطوبت را تامین میکند

تکثیر:این گیاه به وسیله ی بذر تکثیر میشود .همچنین میتوان آنرا با تنه جوش های کنار ساقه در اول بهار یا پاییز هم تکثیر کرد.برای بذر گیری باید گرده افشانی توسط باد و حشرات و البته دستی انجام شود که کار تخصصی و سختیه و دتوصیه میکنم اصلا دنبالش نرید. وتخم ان در پاییز آماده ی برداشت میشه .برای کاشت بهتر است بذر به مدت یک روز در آب خیس بخورد و پوست قرمز روی تخم برداشته شود.مدت لازم برای جوانه زنی هم ۳ تا ۹ ماه میباشد  ۳ سال زمان لازم است تا قطر پیاز ان به ۳سانتی منر برسد

بذر سیکاس

بذر سیکاس

بذر سیکاس

بذر سیکاس

پیازچه های سیکاس

پیازچه های سیکاس

تعویض گلدان: تعویض گلدلن باید در بهار و تابستان انجام گیرد.ولی سیکاس دوست دارد ریشه هایش پرپ گرد شود و دور گلدان بپیچد بنابراین هنگام تعویض گلدان ریشه از زیرگلدان بیرون زده باشد و تنها با یک سایز بزرگتر آنرا تعویض کنید.

نکته: بذر و تمام نقاط این گیاه سمی است و حتما از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور گذاشته شود.

سیکاس

سیکاس

 

گونه ی “زامیا

سیکاس زامیا

سیکاس زامیا

 

گونه ی “سراتوزامیا

سیکاس

سیکاس

 

گونه ی ” استانگریا

سیکاس

سیکاس

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

93 پاسخ به "معرفی سیکاس"

 1. محمد بیگانه گفت:

  سلام.من به گل و گیاه هیچ تجربه ای ندارم.امروز از پاجوشای کنار یک سیکاس بزرگ یکی شونو جدا کردم که تقریبن ۲۰تا برگ داره.ولی ریشه نداره.موندم چکارش کنم.اصن امکان زنده نگهداشتنش هست راهنمایی کنین ممنون میشم

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ببینید باید یکم خاک بدید پاش تا ریشه بزنه الانم بزنید توی خاک دیگه کنار مادر تا ریشه بزنه مشکلی نیست…

 2. شیما گفت:

  سلام ممنون بخاطر سایت قشنگتون،همینطور وقتی که برای ما میگذارید
  جناب مهندس سیکاس من به تازگی نوک برگهاش حالت زرد وخشک شدن قبلا ریشه اش از خاک بیرون آمده بود که با خاک پوشاندم و ۳۰ آبان کود کامل بهش دادم البته محیط خونه یکم سردتر از قبل شده،فروشنده گفتن بامصرف کودکامل دیگه نیازی به آهن ندارد نظرشماچیست؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سیکاس وقتی بخاد برگ جدید بزنه ، اینطوری برگاش زرد میشن ، جاش سرد نباشه اصلا اگه توی حیاطه و سرد شده با مشما ببندید ، کودم تطیل کنید فعلا ؛ تا بهار بشه.

 3. شیما گفت:

  مرسی از راهنمایتون

 4. الی گفت:

  سلام مهندس جان
  سیکاس من مرتب برگاش آفت پنبه ای میزنه با دست آفت رو از برگاش جدا میکنم باز میزنه. نزدیک به یکساله که رشد نداشته. کنار پنجره قرار داره و نور ملایم میبینه. به نظرتون با سرکه برگاشو تمیز کنم خوبه؟ کود بش بدم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اولا ببرید توی تراس یا بالکن توی اتاق نمیشه ، دوما این آفت رو نمیشه دست کم گرفت و با کسی شوخی نداره که با دست برش دارید ، قایم باشک بازی کنید باهاش باید یه سم کونفیدور تهیه کنید بهش بزنید دو بار بافاصله ۵ روز تا از بین بره ، یه کود آهنم بهش بدید تا دوباره برگ بزنه !

 5. شیما گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس ازآذر که برای سیکاسم ازتون راهنمایی گرفتم هنوز برگ جدیدی نداده وبه تازگی قسمت پائین برگش هم زرد شده،
  لطفا کمکم کنید تا گلم حالش خوب بشه ودوباره بهمون بخنده.
  ممنون

 6. شیما گفت:

  بله هم کود گلهای آپارتمانی میدادم به تازگی ۲ دوره هم آهن بهش دادم تو اتاق ونزدیک به پنجره جنوبی،اتاقم پر نوروبا آب جوشیده آبیاریش میکنم

 7. Amir گفت:

  Attachment

  درود بر شما اتاد ممکنه بفرمایید این لکه ها دلیل ایجادشون چیه؟بیماری یا کمبود؟

  • Amir گفت:

   سلام جتاب سجادی این سئوال از قلم افتاده اگر وقت کردید جواب این سئوال فرمایید

   • باغ شیشه‌ای گفت:

    سلام عزیزم خوبی شما؟ این به آفت تریپس دچار شده ، باید یه سم کونفیدور بهش اسپری کنید کامل تا از بین بره این آفت وگرنه همه برگ رو اینشکلی میکنه وو در نتیجه گلتون از ضعف میمیره !

 8. الی گفت:

  سلام مهندس جان
  توی خوزستان الان دما به ۴۰ هم میرسه سیکاس رو ببرم توی حیات مشکلی نیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت در کانال تلگرامی رسمی باغ شیشه ای

بر روی تصویر زیر کلیک کنید