کاکتوس ها ۱۹۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۷ فروردین ۱۳۹۳

معرفی سدوم

سدوم

نام انگلیسی

stonecrops

نام علمی

Sedum spp

فارسی رایج

سدوم

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Crassulaceae

خاستگاه

سرتاسر نیمکره شمالی
میزان درجه سختی این گیاه
نگه داری از این بوته سخت است
نگه داری از این بوته آسان است

 

 

    جنس سدوم گونه‌های زیادی که در اینجا به برخی از گونه‌های کند رشد آن که مناسب استفاده به عنوان زمین‌پوش هم هستند اشاره می‌شود. اندازه برگساره، شکل و رنگ آن بسیار متنوع است اما همگی دارای برگ‌های گوشتی و ضخیم بوده و به راحتی له می‌شوند.سدوم ها هم مثل کراسولاها می باشند.در بافت گوشتی خود آب ذخیره کرده و ولی چون سوخت و ساز گیاه بالاست باید زود به زود آبیاری شود.در ضمن در هوای خنک و روشن رنگ قرمز خود را حفظ میکنند و در هوای گرم گونه های دارای رنگدانه قرمز سبز میشوند.بنابراین این گیاه را نباید با کاکتوس در تراریوم یکجا کاشت.

    گل‌های کوچک آن که به صورت خوشه‌ای تشکیل می‌شوند ستاره‌ای شکل بوده و در بعضی گونه‌ها به طور کامل نمایان هستند. همگی در خاک‌های معمولی بدون مراقبت خاصی رشد می‌کنند. گیاهان جدید به آسانی از طریق قلمه ساقه یا برگ تکثیر می‌شوند. چهار گونه سدوم سرما را به حد کاقی تحمل می‌کنند که به شرح زیر می‌باشند:

 

نیازها: سدوم‌ها از نظر شرایط دمایی متنوع بوده اغلب در آفتاب کامل تا سایه نسبی رشد می‌کنند و نیاز آبی آن‌ها بر خلاف کاکتوس متوسط تا زیاد میباشد است.

افزایش: گونه‌های مختلف سدوم را می‌توان با کاشت بذر، تقسیم بوته و یا ریشه‌دار کردن قلمه زیاد کرد.حتی برگ های این گیاهان در صورت تماس با خاک همانجا ریشه دار شده و یک گیاه جدید را ایجاد میکنند.

 

    Goldmoss sedum) S. acre): دارای برگ‌های کوچک خزه مانند به رنگ سبز روشن است. گل‌های آن زرد رنگ و در اواخر بهار ظاهر می‌شود. ساقه‌های رونده آن شاخه‌های کوتاهی به طول ۵ تا ۵/۷ سانتی‌متر تشکیل می‌دهند. این گیاه می‌تواند برای پر کردن فضای خالی بین سنگفرش‌ها و در میان صخره‌ها و یا پوشاندن سطوح کوچک به کار رود.

 

سدوم

سدوم

 

    S. album: دارای برگ‌ها به تقریب استوانه‌ای شکل به طول ۵/۱ سانتی‌متر است که گاهی به سرخی می‌گرایند. خوشه‌هایی از گل‌های سفید متمایل به صورتی در اوایل تابستان در بالای برگساره ایجاد می‌شود.

 

سدم

سدم

 

    S. anglicum: دارای برگساره سبز تیره و خزه مانند است که گل‌های سفید متمایل به صورتی آن در بهار ظاهر می‌شود.

 

سدوم

سدوم

 

    S. linear: این گونه بومی ژاپن بوده و تا ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. برگ‌های باریک به طول ۵/۲ سانتی‌متر به رنگ سبز روشن تشکیل می‌دهد (رقم ‘Variegatum’ دارای برگ‌های با حاشیه سفید است). خوشه‌هایی از گل‌های زرد در اواخر بهار و اوایل تابستان روی این گیاه ظاهر می‌شود.

 

سدوم

سدوم

 

    S. spurium: این گونه بومی شمال ایران ترکیه و منطقه قفقاز هستش و دارای برگ‌های گرد و ضخیم به طول و پهنای ۵/۲ سانتی‌متر است که روی ساقه‌های رونده آن به شکل طوقه‌ای و کم‌ تراکم تشکیل می‌شود. خوشه‌های متراکمی از گل‌های صورتی در اواخر تابستان ظاهر می‌شود. رقم رایج آن ‘Dragon Blood’ است که دارای برگ‌های برنزه و گل‌های قرمز صورتی است.

 

سدوم

سدوم

 

    چندین گونه سدوم مناسب کاشت در مناطق گرم است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

    S. confusum (سدوم مکزیکی) (اغلب به عنوان S. ameamecanum فروخته می‌شود): دسته‌هایی از ساقه‌های پهن‌شونده رو به بالا به ارتفاع ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر تشکیل می‌دهد. برگ‌های زبان مانند آن به طول حدود ۴ سانتی‌متر به رنگ سبز روشن و براق بوده که به صورت دسته‌های طوقه‌ای به سمت انتهای ساقه‌ها تشکیل می‌شوند. گل‌های بهاره آن به رنگ زرد و در خوشه‌های متراکم تشکیل می‌شوند.

 

سدوم

سدوم

 

    S. sediform: بومی مدیترانه بوده و دارای برگ‌های باریک و ضخیم به رنگ آبی خاکستری و به طول حدود ۴ سانتی‌متر است که نزدیک همدیگر روی ساقه‌هایی که ارتفاع آن‌ها ممکن است به ۴۰ سانتی‌متر برسد، تشکیل می‌شوند. گل‌های تابستانه آن به رنگ سفید متمایل به سبز است.

 

سدوم

سدوم

 

    S. reflexum: مشابه گونه قبل بوده اما طول برگ‌های آن کوتاه‌تر (۵/۲ سانتی‌متر) و گل‌ها زرد رنگ است.

 

سدوم

سدوم

 

    S. rubortincum: دارای برگ‌های استوانه‌ای به طول حدود ۵/۲ سانتی‌متر است که به طور محکم روی ساقه‌های خزنده تشکیل شده و پوششی به ارتفاع ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر تشکیل می‌دهند. هر برگ سبز در انتها به رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز است. برگساره ممکن است در آفتاب کامل به طور کامل به رنگ قرمز برنزه درآید. گل‌های بهاره، به رنگ زرد با ته رنگ قرمز است.

 

سدوم

سدوم

 

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

192 پاسخ به "معرفی سدوم"

 1. بهناز گفت:

  سلام مهندس . خوب هستین؟
  من یه سدوم دارم که در راهرو اپارتمان گذاشتم افتاب نداره ولی نور شمالی داره . برگاش ریز شده و کم پشت . تقریبا هفته ای ۲ بار اب میدم. ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ریز شدن برگ به خاطر تغذیه کم و نور کم هستش ! میتونید از چراغ مطالعه کمک بگیرید.هروقتم خاکش خشک میشه ابیاری کنید همیسه ! تغذیه بدید به با کود گرین کاکتوس تا همراه با نور چراغ مطالعه برگا دوباره بزرگ بشن

 2. مایده گفت:

  سلام
  میشه خیلی دقیق بگین چقد به این بچه اب بدم?
  نمیخوام باز یک گل دگمو بکشم🙁
  اعصابم خراب میشه😔
  چقدر و چندبار دقیق لطفاااا
  تازه خریدمش
  دستم گرفتم مقیاسو ببینید😊
  یک بند انگشته تقریبا

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببریدش بیرون توی راه پله خنک ، یا بعد از سرما ببرید توی بالکن یا تراس هروقت گلدونش سبک شد و خاک خشک شد سیرابش کنید تا دیگه نمیره این گل عاشق خنکی و نور زیاده ! ولی تابستون افتاب مستقیم نخوره توی گلدون !

 3. Mahshid گفت:

  سلام،خسته نباشین
  من حدود یک ماهه اینا رو خریدم
  برگاش همینجور داره نازک تر میشه
  جدیدا از ریشه داره خراب میشه و برگای پایینش مرتب خشک و خراب میشن
  توی گلدونای بزرگه کنار حیاط هستن و توی سایه تا نیم سایه قرار دارن توی این فصل سال
  آبیاری هم وقتی خاک خشکه انجام میدم
  لطفااا زودتر کمکم کنین،نمیخوام از دستشون بدم😖
  عکسش اینجا نمیاد هر کاری میکنم،کاش آدرس تلگرام داشتین

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید فرمودید توی حیاط هستش ؟! یه عکس ازش بدید ، توی این فصل نباید روزانه ابیاری بشه باید کمی استراجت بکنه ، ضمنا سرما خرابش میکنه ببرید جایی گرم تر مثه پاسیو یا گلخونه

 4. نسرین گفت:

  سلام من هم یکی از این گل دارم تقریبا یک سالش هست
  بیست سی سانت قد دراز کرده و برگای پایینش همش میریزه و بالایی ها رشد میکنن
  یعنی فقط یه ساقه دراز در نظر بگیرین که روی سرش چن تا برگ داره که خیلی هم شکننده ان برگاش دست که میخوره میشکنن
  چیکارش کنم تا زنده بمونه😢😢😢

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خویی شما؟ گلتون رو کامل هرس کنید تا پایین ، و ببرید توی تراس یا جای روشن همراه تهویه ، تا دوباره با خنکی هوا برگ جدید بزنه و رشد کنه و اینطوری درست بشه.

 5. سین گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس
  من عکس سدوم خودمو براتون فرستادم. میدونم که بخاطر کم نوری فقط دراز شده و روی ساقه ها هم حالت از جایی که برگاش ریخته ریشه هایی دراز شدن که بازم فرمودین تو نظرات بخاطر کمبود ویتامینه.
  میشه لطف بفرمایید بگین برای بهتر شدن شرایظش چیکار کنم. ویتامینشو با چه نوع کودی تامین کنم؟
  ممنون

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ازین کودهای کامل گرین تهیه کنید از فروشگاه ما و بهش بدید تا ایاشالا بهتر بشه نورشم زیاد کنید جاشم خنک کنید

 6. Coral گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان
  این کل جیه؟ هر کسی یه جیزی میکه من قاطی کردم

 7. zahra گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس.من عکس گلم را فرستادم اسم گل و نحوه پرورش و تکثیر آن را لطفا توضیح بفرمایید.ممنون

 8. زمین سبز گفت:

  سلام
  این دلوسپرما یا گل زرد واسه تراریوم مناسبه؟ سدوم و کراسولا پرفوراتا
  و کراسولا بند کفشی و غوره ای چی؟ مثل کراسولای خرفه ای که فرمودید برای تراریوم مناسب نیست اینها مشکل دارند یا نه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. چند تا گلدون کوچولو ازشون دارم میخوام اگه بشه تراریوم درست کنم.
  س÷اس

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام بله دلوسپرما مناسبه ، به جز خرفه ای که دراز میشه و میزنه بیرون بقیه هم مناسب هستند، فقط تیغ دار ها رو با گوشتیها باهم نکارید !

 9. زمين سبز گفت:

  سلام
  جناب مهندس خیلی خیلی سپاس فراوان بابت راهنمایی و سرعت پاسخ.
  ما که برای شما کاری از دستمان بر نمی آید جز تشکر. پیروز باشید.

 10. مریم گفت:

  سلام، تشکر از سایت خوبتون، خیلی مفیده، من یک سدم مینیاتوری دارم که اوایل حالش خوب بود، الان حدود یک ماهه از پایین ساقه، برگاش سیاه و چروکیده میشن و بعد هم خشک میشن، ساقه اش هم از همون قسمت پایین خشک و چوبی شده، چطوری نجاتش بدم و مشکلش چی هست؟
  پشت پنجره جنوبی با نور زیاد هست و هفته ای یک بار آبیاری به میزان کم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

محصولات فروشگاه

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای