سبزی و صیفی کاری ۴۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۰ دی ۱۳۹۴

معرفی و کاشت ریحان

ریحان سبز

نام انگلیسی

Basil

نام علمی

Ocimum basilicum

فارسی رایج

ریحان

فارسی اصیل

ندارند

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Labiateae

خاستگاه

بومی مناطق گرم با پراکنش زیاد در آفریقا
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

 

ریحان بومی مناطق گرم آفریقا می‌باشد. نام علمی ریحان Ocimum basilicum L. متعلق به تیره Libiatae است. گیاهی است یک‌ساله و طول بوته آن به ۴۰ تا ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد. برگ‌های آن پهن بوده، به رنگ‌های سبز و یا ارغوانی روی ساقه آن قرار دارند. برگ‌های تازه و یا خشک شده آن را به مصرف می‌رسانند. گل‌های کوچک سفید رنگ آن که خوشه‌ای می‌باشند، در اطراف یک محور قرار دارند.

 

ریحان سبز

ریحان سبز

 

در اوایل بهار کشت می‌شود. می‌توان آن را خزانه‌گیری نمود و بوته‌های آماده شده را نشا کرد. نشاها به فاصله ۱۵ تا ۲۵ سانتی‌متر از یکدیگر کاشته می‌شوند. این گیاه بیشتر به طور مستقیم کشت می‌گردد. ممکن است به صورت خطی و یا دست‌پاش کاشته شود. فاصله ردیف‌های کشت ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر از یکدیگر می‌باشد. مقدار بذر لازم برای این کار بین ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم در هکتار است. چنانچه بوته به گل نشست می‌توان گل‌ها را قطع کرد که بوته رشد رویشی خود را ادامه بدهد. گیاه تا اولین یخبندان به رشد خود ادامه می‌دهد و نسبت به سرما بی‌نهایت حساس است. در زمستان می‌توان آن را در گلدان و یا شاسی سرپوشیده کاشت. برگ‌های ریحان طعم تند و بسیار معطر دارند. در ایران آن را به صورت سبزی خوردن و یا در تهیه سالاد از آن استفاده می‌کنند. آن را خشک کرده، در تهیه غذاهای مختلف و در تهیه ادویه‌جات مصرف می‌نمایند. برگ‌های خشک شده و بذور آن مصرف طبی دارند و آرام‌بخش می‌باشند. وقتی دانه آن در آب قرار می‌گیرد، سریعاً متورم می‌شود و به عنوان لینت‌بخش(نرم‌کننده) و رفع التهابات دستگاه مجاری ادرار مصرف می‌شوند.

 

پرورش ریحان سبز در منزل

پرورش ریحان سبز در منزل

کاشت ردیفی ریحان

کاشت ردیفی ریحان

 

ریحان به وسیله سفیدک داخلی ریحان که عامل آن قارچ Peronospora sp. می‌باشد، مورد حمله قرار می‌گیرد.

 

قارچ ریحان

قارچ ریحان

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

40 پاسخ به "معرفی و کاشت ریحان"

  1. AmGee گفت:

    سلام من اگه بخوام توی این فصل زمستان توی خونه ریحون بکارم میتونم به جای نور خورشید از مهتابی استفاده کنم؟ و گرمای مورد نیازش هم از دمای خونه تامین کنم؟
    اگه شرایط رو براش محیا کنم میتونم الان بکارمش؟

    • باغ شیشه ای گفت:

      سلام عزیزم خوبی شما؟ بله میتونید زیر لامپ مهنابی در دمای اتاق بذر رو بکارید توی خاک تا جوونه بزنند. شرایط مهیا باشه میتونید بکارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای