درختچه بدون دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۳

معرفی درختچه کینوتوس

کینوتوس

نام انگلیسی

Wild Lilac

نام علمی

Ceanothus sp

فارسی رایج

کینوتوس

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Rhamnaceae

خاستگاه

آندمیک کالیفرنیا(خاص شهر کالیفرنیا)

 

 

درختچه‌ای همیشه‌سبز به ارتفاع متوسط تا بلند است که دو گونه آن به طور طبیعی رشد خزنده داشته و به عنوان گیاه پوششی قابل استفاده‌اند. گونه C. gloriosus در نواحی ساحلی و با تابستان خنک رشد می‌کند اما در محل‌های با تابستان داغ موافق نیست. دارای برگ‌های متقابل تخم‌مرغی شکل چرمی به رنگ سبز تیره و به طول ۵/۲ سانتی‌متر و با حاشیه دندانه‌دار است. سطح زیرین برگ‌ها پوشیده از کرک‌های خاکستری است. در اواخر بهار و اوایل تابستان گل‌های کوچک به رنگ آبی روشن روی خوشه‌های گرد به قطر ۵ سانتی‌متر ظاهر می‌شوند. گیاه بصورت پهن‌شونده رشد می‌کند اما فقط ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر ارتفاع می‌گیرد.

 

  1. C.griceus ‘horizintalis’: گونه ی پوششی و دارای برگ‌های متناوب براق به طول ۵ سانتی‌متر با سطح زیرین پوشیده از کرک‌های خاکستری است. ارتفاع آن به ۴۵ تا ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد و خوشه‌های انتهایی یا جانبی به قطر حدود ۷ سانتی‌متر، از گل‌های آبی روشن در اواخر بهار و اوایل تابستان تولید می‌کند.

 

کینوتوس

کینوتوس

 

نیازها: بطور کلی گونه‌های Ceanothus به پوسیدگی ریشه‌ در خاک‌های با زهکشی ضعیف، بویژه در نواحی با تابستان گرم حساس هستند. برای داشتن گیاهان سالم خاک با زهکشی خوب و آبیاری متوسط (بعد از استقرار گیاه) لازم است. نیمه‌مقاوم به سرما است و در مقابل سرمای شدید باید پوشانده شود. به خاک‌های آهکی مقاوم است اما در خاک‌های گچی ممکن است کلروزه و کم‌رشد شود.

افزایش: از طریق کاشت بذر، ریشه‌دار کردن قلمه و خواباندن شاخه قابل افزایش است. بذرها دارای پوسته سخت هستند باید به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در آب گرم خیس شوند. در بعضی گونه‌ها باید بذرها به مدت ۲ تا ۳ ماه سرمادهی شوند.

 

یاس وحشی

یاس وحشی

 

 

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید