مطالب جالب ۱۱۷ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه ای در تاریخ: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

معرفی درختچه های همیشه سبز

همیشه سبزها
میزان درجه سختی این گیاه
سختی نگهداری این بوته زیاداست
سختی نگهداری این بوته کم است

 

سلام عرض میشود خدمت همه دوستان و بازدیدکنندگان و جدیدا هم مشتریان باغ شیشه ای:) سجادی هستم در خدمتتون ،این مقاله رو صرفا برای داشنجوهای کشاورزی و طراحان و باغبانها نوشتم.چون واقعا این طور دسته بندی ها نیازش احساس میشه چه اشکال داره در چهارچوب یه مقاله تمام درختچه های همیشه سبز رو کنار هم جمع کنیم.معمولا برای طراحی فضای سبز یه جاهایی هستش که نقطه کور حساب میشه و دست طراح رو برای کاشت میبنده، یا از نظر سایه دوست بودن یا همیشه سبز بودن به هر حال اگه از آدم عادی سوال کنند چند تا درخت همیشه سبز اسم ببر فکر نکنم به جز کاج و سرو چیزی به ذهنشون برسه،ولی از دانشجوی کشاورزی و باغبون توقع خیلی بیشتر و صحبت آبروی و پرچم رشتمون به میونه:) به هر جهت این مقاله سعی داره درختچه های همیشه سبز فضای سبز ایران رو به طور مختصر معرفی کنه .اگه خیلی با لحن محاوره صحبت میکنم یا  کم و کسری داشت به بزرگی خودتون ببخشید.  :X

 

آکوبا:

 

درختچه ای زیبا با برگهای سبز خالدار ،از خانواده ی Garryaceae،بومی شرق آسیا بوده ،برگ ها متقابل و گیاهی همیشه سبز و مقاوم به سایه میباشد.گلهای این گیاه به صورت جدا روی دو پایه سبز میشود.کاربرد این گیاه در باغهای ژاپنی و یا باغ های صخره ای خیلی زیبا و دوست داشتنی میشود و لطافت خاصی به باغچه میدهد.

برای مطالعه ی بیشتر اینجا کلیک کنید

آکوبا

آکوبا

 

الاگنوس:

 

الاگنوس یا سنجد زینتیفگیاهی با برگهایی با سطح زیری نقره ای و مقاوم به خشکی و نور زیاد، از خانواده ی الاگناسه،بومی مناطق معتدل آسیا و گیاهی همیشه سبز میباشد.

 

سنجد زینتی

سنجد زینتی

 

آیلکس:

 

درختچه ای همیشه سبز از خانواده ی Aquifoliaceae و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا و آمریکای جنوبی و از همه مهمتر جنگلهای هیرکانی خودمان میباشد.

 

آیلکس

آیلکس

 

اکالیپتوس:

 

اکالیپتوس هم درختی همیشه سبز و بومی استرالیا میباشد که بسیار طالب هوای گرم و سخت ریشه زا میباشد.برگ این درخت باعث دفع آفات و حشرات میباشد برای همین برای کاشت نزدیک پنجره ها مناسب است.

 

اکالیپتوس

اکالیپتوس

 

برگ نو :

 

گونه ای از همان ترون خودمان و از خانواده ی زیتون سانان است که همیشه سبز شده و دارای گونه های ابلق میباشد.

 

برگ نو

برگ نو

 

برگ بو:

 

درختچه ای از خانواده ی لوراسه و بومی آمریکای جنوبی میباشد،از برگ این درختچه برای خوشبو و معطر کردن برخی غذاها مثل کله پاچه استفاده میکنند.و بیشتر در فضاهای عمومی و پارکها استفاده میشه.

 

برگ بو

برگ بو

 

شمشاد:

 

خیلیا هنوز فرق بین شمشاد و ترون رونمیدونم برای همین پیشنهاد میکنم مقاله شمشاد و ترون ما رو به طور مجزا مطالعه کنند.این درختچه هم همیشه سبز و مقاوم به کم آبی میباشد.

 

شمشاد

شمشاد

 

ماهونیا:

 

درختچه ای سایه پسند و همیشه سبز بومی سواحل غربی آمریکای شمالی و از خانواده ی زرشک سانان هستش که توی باغهای ژاپنی خیلی کاربرد داره و کار رو زیبا میکنه.

 

ماهونیا

ماهونیا

 

ناندینا:

 

ناندینا یا بامبوی مقدس بوی شرق آسیا و از خاتواده ی زرشک سانان هستش که این گیاه هم توی باغ های ژاپنی بسیار کاربرد داره و تقریبا نیمه همیشه سبز هستش

 

ناندینا

ناندینا

 

خرزهره:

 

خرزهره هم که دیگه معروفه و جای معرفی نداره توی مناطق خشک و گرم با آفتاب سوزان و یا زمین شور میکارن که خیلی مقاوم و البته سمی هستش کاشت اون توی حیاط منزل کار درستی نیست.

 

خرزهره

خرزهره

 

پیراکانتا:

 

پیراکانتا درختچه ای خشن ،زیبا و همیشه سبز بومی شرق آسیا و از خانواده ی روزاسه هستش که در نیمه اول سال با گل ها و نیمه دوم با میوه هاش زینت بخش باغچه های ما میشه.البته به خاطر تیغ های وحشی دم دست نباید کاشت.

 

پیراکانتا

پیراکانتا

 

زرشک زینتی:

 

همیشه توی طرحام اگه دنبال قرمز کردن یا شکستن تونالیته ی رنگ بودم یا میخواستم از کلیشه بودن خارج کنم طرح رو ازین درختچه استفاده میکردم :))  همیشه پای ثابت طرح های منه :))

 

زرشک زینتی

زرشک زینتی

 

زرشک همیشه سبز:

 

این زرشک هم برگهای سبز و تیغ های بلندی داره و از خانواده ی زرشک سانان هستش و یه نوع میوه قرمز رنگ توی پاییز تولید میکنه و همیشه سبز هم هست.

 

زرشک همیشه سبز

زرشک همیشه سبز

 

مورد:

 

درختچه ی مورد از خانواده ی میرتاسه ، درختچه ای مناسب جهت هرس شکل دهی و توپیاری بوده و به خاطر پیوندی بودن و تنه و ساقه ی قطور جلوه ی خیلی خوبی به فضای سبزتون میده و برای فضاهای لوکس میشه استفاده کرد. تنها مشکلش اینه که گاهی اوقات کچلی میزنه تو زمستون مخصوصا که برای درمانش باید کود مرغی یا ورمیکمپوست ریخت پای درخت پابیل کرد باید حسابی تقویت بشه تا این مشکلش برطرف بشه و دوباره جوونه بزنه، من اوایل نمیدونستم اینو و فقط سمپاشی میکردم  خخخخخخخ

 

مورد

مورد

 

میخک هندی:

 

هروقت تو طرحاتون گیاه کم آوردید میتونید از این درختچه استفاده کنید…:))))  من هروقت مشتری میگه یه طرح متوسط میخوام همیشه این درختچه رو توی طرح استفاده میکنم و جلوه ی خوبی میده بیشتر توی پارکها و فضای سبزهای متوسط آپارتمانها استفاده میشه به خاطر برگهای واکسی به خشکی هم مقاومه.

 

میخک هندی

میخک هندی

 

ماگنولیا:

 

ماگنولیا یک درختچه ی اعیونی و زیبا و همیشه سبز و مقاوم به خشکی هستش و کلا هرچی بگم ازین کم گفتم چون گلهای خیلی خوش بو و معطری داره نوع بهاره صورتی و نوع پاییزه سفید هستش (بابا جون بخدا ما توحیاط داشتیم توی بهار گلهای صورتی رنگ میداد و اونیکی توی پاییز  گلهای سفید میداد!!!  سر این مساله بحث نکنید دیگه)

 

ماگنولیا

ماگنولیا

 

زیتون:

 

زیتون هم که دیگه میوه ی یونانی و نیاز به معرفی نداره، میشه هرجا کاشتش حتی مناطق جنوبی و گرم و خشک در ضمن دو پایه هستش و نر وماده جدان!!

 

زیتون

زیتون

 

سرخدار ها:

 

هروقت خواستید طرحاتون شیک و مجلسی و آنتیک بشه،یا اگه خواستید توی باغ صخره ای گیاهی همیشه سبز و زیبا کار کنید من این سرخدار رو بهتون معرفی میکنم که دست بر غذا بومی ایران عزیز و جنگلهای شما هستش (بهتون نمیگم که چوبش برای معرق کاری خیلی خوبه :)))) دونوع باکاتا و لوله ای داره که هر کدوم زیبایی خاص خودشونو دارن

 

تاکسوس لوله ای

تاکسوس لوله ای

 

سه رنگ:

 

اگه دنبال یه گیاهی با توانایی داشتن سه رنگ در سال میگردید بنده این درختچه ی زیبای سه رنگ رو بهتون پیشنهاد میکنم و این درختچه بسیار اعیونی و لوکس و آنتیک هستش ،دارای ۳ رنگ قرمر و سبز و زرد در طول سال میشه.

 

سه رنگ

سه رنگ

 

یاس هلندی:

 

این درختچه هم که دیگه به نوعی سرقفلی حساب میشه :)))  هرجا دیدید نمیشه گیاه دیگه ای کاشت بیاید همین یاس رو بکارید که هم مقاوم به خشکی و سایه و سرماست :))

 

یاس هلندی

یاس هلندی

 

شیشه شور:

 

شیشه شور معروف که توی شمال و شیراز زیاد میبینیم به خاطر هوای گرمشون از خانواده ی پروتاسه و بومی استرالیا هستش درختچه ای تو مایه های اکالیپتوس و مقاوم به سرما و خشکیه که با گلهای قشنگش زینت بخش حیاط ما خواهد بود.

 

شیشه شور

شیشه شور

 

کاملیا:

 

کاملیا یا چای زینتی ،بومی شرق آسیا و دارای گلت های درشت و تامسون هستش:) اول آدم با گل رز اشتباه میگیره الان این درختچه توی زمستون غنچه داده و ایشالا واسه عید گلهای زیبایی میده بیرون، قلمه زدن و تکثیرشم که کار حضرت فیله…

 

کاملیا

کاملیا

 

گاردنیا:

 

اگه میخوای تو اتاق نگهداری ازون درختچه های گوشت تلخه روزگاره، البته واسه تو حیاط خیلی خوب میشه من تاحالا زیاد باهاش سرو کار نداشتم ولی شنیدم ازون سر سختاست حالا اگه شما تجربه ای باهاش دارید  نظر بزارید تا بقیه هم استفاده کنند.

 

کاردنیا

کاردنیا

 

یوکا و کنف زینتی:

 

کنف زینتی توی طرح حا خیلی قشنگ میشه و یوکا دیگه خیلی خز شده با اینکه مقاومه

 

کنف زینتی

کنف زینتی

یوکا

یوکا

 

admin
من به آغاز زمین نزدیکم. نبض گل‌ها را می‌گیرم. آشنا هستم با، سرنوشت تر آب ، عادت سبز درخت.......
دیدگاه های شما

117 پاسخ به "معرفی درختچه های همیشه سبز"

 1. جلال گفت:

  سلام
  من اهل اهوازم سر مزار مادرم هر چی میذارم نابود میشنو میسوزن
  اگر گل یا گیاه زیبایی که همیشه شادابی و طراوتش رو داشته باشه واسم معرفی بکنید ممنونتون میشم
  لطفا به ایمیل شخصی خودم جواب بدهید

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خدا بیامرزه بهتره از خرزهزه یا آکالیف یا زیتون یا درخت شهرتون که توی بلوارهای هستش اسمش رو الان یادم نیست، یا درخت سرو شیراز استفاده کنید

 2. مجتبی گفت:

  گل انارپیچ و کلماتیس دارم سبز هستند ولی گل نداده اند. کلماتیس از پایین شروع به زرد شدن کرده است راهنمایی کنید

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ توی گلدون هستند؟ کود میدید؟ ابیاری زیاد نیست؟ هروقت خاکش خشک میشه باید اب بدید؟ خاکش چطوره؟

 3. یاس گفت:

  عرض سلام و وقت بخیر
  من بهار امسال گلسنگ خریدم و چون ارتفاعش خیلی زیاد شد چند تکه اش کردم و در گلدان دیگری کاشتمشون و روی گلدان رو با نایلون پوشوندم.چند روز پیش دیدم ریشه کردن و گلدانش رو عوض کردم.ولی انگار به رطوبت عادت کردن.به محض برداشتن نایلون پژمرده میشن.باید چیکارکنم؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ دستتون سبز باشه، باید به مرور بردارید مشما رو نه یهویی! به مرور مشما رو گشاد کنید تا وقت داشته باشه سازگار بشه

 4. مهسا گفت:

  سلام.شما داخل سایتتون گل های سایه دوست و همیشه سبز رو به طور جدا گانه معرفی کردید.میخواستم بدونم که چه گلهایی هر دو ویژگی رو دارن؟یعنی هم سایه دوستن و هم همیشه سبز و برای فضای باز.هم اینکه برای اب و هوای کرمانشاه مناسب.متشکرم

 5. النا گفت:

  با عرض سلام
  ممنون از جوابهای سریع و توجه تان.
  ممکنه بفرمایید این گیاه چیست و در فارسی به چه نامی خوانده میشود؟ “viburnum thinus”.
  آیا برای استفاده در لبه دیوار کوتاه به عنوان پرچین مناسب است؟ ممنون.

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ به سایت خودت خوش اومدی…..ببینید این گله بداغ هستش نوعی بداغ گل ریز و معطر در بهار! و به عنوان پرچین ایده مناسبیه ، درود بر شما…

 6. behdad گفت:

  سلام مهندس
  خوبی شما؟
  شما برای طراحی فضای سبز بالکن امکان سفر به کرمانشاه رو دارید؟

  بالکن ما ۲.۵*۱.۲ و ارتفاعش ۲.۷ متر هستش و جنوبی
  یعنی نور آفتاب مستقیم و هوای گرم در تابستان و برف و باران و سرما در زمستان بر اون حاکمه

  متاسفانه طبقه اول هست آپارتمان ما و ساختمانهای مقابل همگی مشرف به ما هستند
  و مجبوریم پرده بذاریم تو بالکن…

  میخوام از گیاهان و درختچه های مقاوم به نور مستقیم خورشید خانم در تابستون و سرمای زمستون کرمانشاه استفاده کنم

  هدف استتار طبیعی و در طول سال والبته توأم با ایجاد فضای زیبا هست

  اکثر مطالب سایت رو خوندم، اما گیاهای معرفی شده که همیشه سبز باشن، یا حساس به نور مستقیم هستند یا حساس به سرما و…

  ظاهرا فقط حق انتخاب زیتون و نارنج هستیم اما با توجه به عرض کم بالکن و ارتفاع مورد نیاز برای حذف پرده، که حدود ۲.۴ متر از کف یا ۲ متر ار لبه پایین بالکن واقعا نمیدونم که چه کاری رو انجام بدم

  بیزحمت در این خصوص شفاف سازی و نظریه صادر و ما را مستفیض فرمایید

  پیشاپیش سپاسگزارم برادر

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام داداشم خوبی شما؟ ببینید بهتره از یاس هلندی یا اکوبا یا مورد استفاده کنید ، من تا اونجا نمیتونم بیام والا ولی از شهرداری منطقتون یه کارشناس بیارید یه نظری بدن

 7. Behdad گفت:

  لایک فراوان

 8. مژگان گفت:

  سلام
  من یک میخک هندی خریدم ، توی تابستون و کاشتم در قسمت سایه آفتاب حیاط ، اما از اون روز تا حالا هیچ برگی نداده و سرحال هم نیست علتش چیه ؟ظاهرا هم آفت نداره .
  ممنون

 9. مينا گفت:

  Attachment

  سلام و وقت بخیر ..من یه کاج مطبق دارم قبلا واسه برگای بیحال و پژمرده کاجم ب توصیه شما یه هفته توی تشت پرآب گذاشتم و جواب داد ازونموقه اینکارو هرچند وقت یکبار انجام میدم و بعضی وقتا از یه هفته ام بیشتر میشه میخواستم ببینم اینکار واسه گلم ضرری نداره اگه بیشتر بمونه تو تشت آب؟؟ و دوم اینکه الان سر سوزنیا خشک و زرد میشه علتش چیه؟؟ این کودی ک عکسشو گذاشتم فروشنده گفت توی خاکش بریزم هر دوهفته ولی مرتب انجام ندادم نمیدونم واسش خوبه یا نه؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ کاجتون خوبه سرحاله فقط زیاد توی اب نباید بمونه که اب زیاد خراب میکنه !! اون کود نمیدونم چی بوده ولی توش اوره داشته و نوک برگارو سوزونده ، سعی کنید هرکود نزنید و هر اشغالی رو به گلاتون ندید سعی کنید از کودای گرین استفاده کنید…

   • مينا گفت:

    مرسی.. تشکر بخاطر سایت مفید و پاسخگویی سریع.. از سایت شما میشه سفارش داد؟؟

    • باغ شیشه ای گفت:

     سلام بله توی فروشگاه ما هستش همه چیز…سایت خودتونه

    • مينا گفت:

     سلام مجدد.. میشه راهنمایی کنید من واسه این کاجم کدوم نوع کود گرین رو از محصولات سفارش بدم؟؟ در ضمن هرچی تو سایت نیگا کردم مطلبی در مورد کاج مطبق نبود،من ندیدم یا ک شما دوسش ندارین؟؟ 😉

     • باغ شیشه ای گفت:

      سلام خوبی شما/ مگه میشه کاج مطبق نباشه ! یه سرچ بکنید توی بخش جستجو تا پیداش کنید…

 10. هانیه گفت:

  سلام دوست گرامی خسته نباشید
  من هرچی حسن یوسف و گلسنگ یا کاکتوس خشک میشن
  مکان مناسبی هم براشون فراهم میکنم اما متاسفانه خشک میشن میتونم به جرأت قسم بخورم بالا بیست تا حسن یوسف خریدم
  ساکن رفسنجان هستم آب و هوای خوبی داره
  فقط آبش آرسنیک داره
  راستی گیر به آبش ندید چون همسایمون حسن یوسف دارن مثل کوه اما مال من …..:(

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

محصولات فروشگاه

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای