گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی ۱۷۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی بگونیا رکس

بگونیا رکس

نام انگلیسی

بر گفته از نام Begon فرانسوی حامی گیاه شناسی

نام علمی

begonia rex

فارسی رایج

بگونیا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

20000

از خانواده

Begoniaceae

خاستگاه

هیمالیا

 

تنوع در رنگ های زیبای این گیاه علفی در برگها لذت و  ارامش خاصی به بیننده میبخشد،خانواده ان ((بگونیاسه)) و موطن اصلی ان هیمالیا،مخلوط با گیاهان برگی دیگر در گلدانها و فلاور باکسها کاشت میگردد،ساقه ها گوشتی و خزنده،برگها به شکل قلب و یک رگبرگ اصلی برگ را به دو قسمت نا مساوی تقسیم میکند،روی یک برگ انواع رنگ ها مشاهده میشود،استفاده از سبد های اویزان رایج است،سهولت در نگهداری و مقاومت بعضی از انواع ان در برابر خشکی و حرارت و امکان تکثیر ان در همه شرایط موجب توجه همگان است،واریته های زیاد و به دو دسته ریشه های سطحی و غده ای تقسیم میشود.

نیازها:

 

نور :در فصل تابستان اشعه مستقیم افتاب بخصوص از پشت شیشه برای ان مضر است،ولی منطقه پر نور احتیاجات نوری انرا برطرف میکند،چرخش گیاه برای استفاده هر چه بیشتر نور اتاق لازم است.

دما: بهترین درجه حرارت برای گیاه در زمستان ۱۳ درجه و در تابستان ۱۸ درجه است.این گل در کل خنک دوست  می باشد.

آبیاری: بهتر است ابیاری با اب سبک بدون املاح انجام شود،بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.

رطوبت: رطوبت هوا را با تجمع گیاهان برگی و خزه مرطوب در اطراف ان تامین کنید، همینطور ساخت جزیره در زیر گلدان توصیه میشود.حتی الامکان از ابفشانی و غبارپاشی احتراز کنید.

تغذیه: هر ۱۴ روز یکبار با محلول غذایی طبق دستور کمبود مواد غذایی را برطرف کنید،فصل بهار و تابستان احتیاجات غذایی بیشتر است.

خاک مناسب: بهترین خاک خاک هلندی می باشد.

تعویض گلدان :در هنگام تعویض گلدان مواظب باشید به برگهای ترد و شکننده صدمه وارد نشود،در صورت متراکم بودن ریشه ها گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید،بهتر است تغییر گلدان ها در بهار انجام شود.

تمیز نمودن برگها: با اسفنج مرطوب برگها را تمیز کنید،از مواد براق کننده استفاده نکنید.

تکثیر: برگهایی با عمر متوسط را انتخاب و سطح زیرین انها را روی ماسسه شسته بخوابانید و مقداری ماسه نرم روی انها بریزید،پس از مدتی برگها ریشه دار شده و گیاهان جدیدی تولید می نماید،تقسیم بوته با ریشه در موقع تعویض گلدان هم یکی دیگر از روش های ازدیاد این گیاه است.

تکثیر بگونیا

تکثیر بگونیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده است و سقوط میکنند و ریشه ها غده ای هستند :کرم نماند عامل ان است،معالجه مقرون به صرفه نیست.

ساقه و یقه پوسیده است: ابیاری زیاده از حد بوده و هوا خیلی سرد است،ابیاری را متوقف کنید تا سطح خاک خشک شود و گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

ریشه ها سیاه شده اند و در حال پوسیدن است: ابیاری زیاد و قارچ عامل ان است،مبارزه مقرون به صرفه نیست.

لکه های خاکستری متمایل به قهوه ای روی برگها است: عامل این بیماری هم قارچ است،گیاه را با قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید و گلدان را به محل خشک و اکسیژن دار منتقل کنید.

برگها خود را انداخته و گیاه در حال از بین رفتن است: گاز آشپزخانه باعث این است،گلدان را به محل مملو از اکسیژن هوا منتقل کنید.

برگهای جدید کوچک و کم رشد باقی مانده اند: تغذیه مصنوعی لازم است،در صورت متراکم بودن ریشه ها کم بودن جا برای رشد گیاه میتواند عامل این نارسائی باشد،گلدان را با یک درجه بزرگتر عوض کنید.

برگها در زمستان میافنتد: گلدان را به محل گرمتری با دمای ۱۳ درجه منتقل کنید.

لکه های آردی مانند روی برگها به چشم میخورد :قارچ سفیدک باعث این بیماری است،با سم قارچ کش موجود در بازار طبق دستور فروشنده سمپاشی کنید،گلدان را به محلی با هوا خشک و اکسیژن بیشتر منتقل کنید.

برگهای جدید کمرنگ و تارهای عنکبوت در زیر انها مشاهده میشود: کنه ریز قرمز عامل ان است،تا درمان کامل هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید.

برگ ها لوله میشوند و حاشیه ی انها خشک و چروکیده اند: گیاه تشنه است.فورا ابیاری نموده و در صورت امکان گلدان را به محل سردتری با درجه حرارت ۱۹ درجه سانتی گراد منتقل نمایید.

برگها لوله ای و بد شکل هستند: لکه های زرد روی انها مشاهده میشود و حالت موزاییکی دارند:عامل ان ویروس است،در صورتی که گیاه همراه با گیاهان دیگر کاشت  گردیده است ان را از گلدان خارج کنید تا به بقیه گیاهان سرایت ننماید.

شکل زیبای برگها،تنوع رنگها در برگ،کنگره ها و دندانه های حاشیه برگها از مشخصاتی هستند که گیاه بدون ان ها شادی افرینی خود را از دست میدهد،در هنگام خرید دقت کنید برگها سالم باشند،لوله شده و حاشیه انها قهوه ای سوخته نباشد.

بگونیارکس

بگونیارکس

باغ شیشه‌ای

چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟
نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟
چرا مردم نمی دانند
که در گل های ناممکن هوا سرد است؟

پیشنهاد شاعر...

به بوی زلف و رخت می‌روند و می‌آیند

صبا به غالیه سایی و گل به جلوه گری

چو مستعد نظر نیستی وصال مجوی

که جام جم نکند سود وقت بی‌بصری.....

دیدگاه های شما

174 پاسخ به "معرفی بگونیا رکس"

 1. علیرضا گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید گل بگونیای من به این شکل افتاده وبرگهاش ول شده با این که هفته ای دو مرتبه ابیاری میشه وزیر گلدونش را سنگریزه گذاشتم و همیشه اب دارد باز به این روز افتاده لطفاً کمکم کنید تا خشک نشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ بین دو ابیاری باید خاکش خشک بشه اب زیاد ندید و نور شدید نباشه ، سعی کنید گردش هوا براش فراهم کنید اصلا اب زیر گلدانی به گلدان نرسه وگرنه میره بالا و خاک همیشه خیس میمونه و برگها بیحال میشه !!! شرایط رو بررسی کنید

 2. نوروزی گفت:

  سلام
  روزتون خوش
  من یه گلدان مثل عکس بالا دارم
  میشه بفرمایید برای پربرگ شدن و توپی شدن گلدانم چکار باید انجام بدم

  درواقع اگر نسخه کلی برای این موضوع هست میشه بفرمایید.
  ممنون

 3. آزاد گفت:

  سلام خسته نباشید
  گلدون بگو نیا یه مدت تو بالکن بود دو روزه آوردمش تو خونه کنار پنجره . یه دفعه همه برگاش با هم ریخت. علتش چیه . چی کار کنم که بهتر بشه
  ممنون از شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید جابجایی از جای خوب و خنک و سازگار شده به جایی با اب و هوای بسته و گرم و خشک ، این یعنی خزون ، و باید صبر کنید تا دوباره با شرایط سازگار بشه خوب ابش بدید و تغذیه کنید….

 4. آزاد گفت:

  اینم عکسش فراموش کردم بفرستم

 5. ساجد گفت:

  Attachment

  سلام مهندس…یه هفته ای است چهار تا بگونیا رکس گذاستم تو تراریوم برگاش بحال شده و آویزون …..چیکار باید بکنم داغون شده

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ اینا قارچ زده و کمبود گردش هوا در تراریوم باعث این مشکل شده ، باید براشون تهویه درست کنید تا اینطوری قارچ نزنن.

 6. مهدیس گفت:

  سلام خسته نباشید. من یک بگونیا رکس دارم که همینجور برگ هاش میریزه و الان فقط شیش برگش سالم مونده. اول نوک برگ ها تیره میشه بعد کل برگ و بعد شل میشه و در آخر هم خشک.
  من زیرش آب بدون اینکه ته گلدون باهاش در تماس باشه گذاشته بودم اما فرقی نکرد. چند روز پیش روی خاکش دونه های ریز سفیدی دیدم که دایره شکل بودند و در بعضی از نقاط خاک حالت تار مانند به خودشون گرفته بود انگار. گفتم شاید از اون باشه. البته من بهش نه کود دادم نه آهن و اسید هیومیک از وقتی خریدم و اصلا نمیدونم باید بدم یا نه. بگونیا ام همینطور داره از دست میره. ممنوون میشم کمکم کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما 🙂 ؟ ببینید اولا یکم قارچکش تهیه کنید بهش بدید و نور مستقیم هم بهش نخوره ….حتا قارچکش بهش بدید و کود گرین آپارتمانی باید بهش بدید تا به کار بیوفته و برگ های ازدست رفته رو جبران کنه…

   • مهدیس گفت:

    من پنکونازول و سبز و سفید و کاپتان دارم کدوم رو بهش بدم به نظرتون بهتره. بعد نمیشه به جای گرین آپارتمانی سه بست رو که دارم بدم؟ آخه گرین آپارتمانی ندارم

 7. تخت خواب گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون. من در جواب کسایی که میگن خونشون کوچیکه و نمیتونن گلخونه داشته باشن میگم که منم خونم خیلی کوچیکه ولی کنار تخت خواب یه جای خالی پیدا کردم و یه گلخونه کوچیک درست کردم. فقط کافیه بهتر ببینیم.

 8. پریسا گفت:

  سلام…ممنون از شما بابت اینکه وقت میگذارید…بخور سرد چطور و چه اندازه و در چه فاصله ای از بگونیا رکس باید قرار بگیرد….آبیاری چند روز یک بار باید انجام شود..
  بگونیاهای رکس من هم همگی لبه هایشان سوخته و همین شکلی شده…

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ابیاری باید زمانی انجام بشه که خاک خشک میشه و بخور سرد هم نزدیک باشه بهتره ، بقیه گلها هم بذارید کنارش تا رطوبتشون بره بالا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید