گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی ۱۳۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی بگونیا رکس

بگونیا رکس

نام انگلیسی

بر گفته از نام Begon فرانسوی حامی گیاه شناسی

نام علمی

begonia rex

فارسی رایج

بگونیا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

20000

از خانواده

Begoniaceae

خاستگاه

هیمالیا
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

تنوع در رنگ های زیبای این گیاه علفی در برگها لذت و  ارامش خاصی به بیننده میبخشد،خانواده ان ((بگونیاسه)) و موطن اصلی ان هیمالیا،مخلوط با گیاهان برگی دیگر در گلدانها و فلاور باکسها کاشت میگردد،ساقه ها گوشتی و خزنده،برگها به شکل قلب و یک رگبرگ اصلی برگ را به دو قسمت نا مساوی تقسیم میکند،روی یک برگ انواع رنگ ها مشاهده میشود،استفاده از سبد های اویزان رایج است،سهولت در نگهداری و مقاومت بعضی از انواع ان در برابر خشکی و حرارت و امکان تکثیر ان در همه شرایط موجب توجه همگان است،واریته های زیاد و به دو دسته ریشه های سطحی و غده ای تقسیم میشود.

نیازها:

 

نور :در فصل تابستان اشعه مستقیم افتاب بخصوص از پشت شیشه برای ان مضر است،ولی منطقه پر نور احتیاجات نوری انرا برطرف میکند،چرخش گیاه برای استفاده هر چه بیشتر نور اتاق لازم است.

دما: بهترین درجه حرارت برای گیاه در زمستان ۱۳ درجه و در تابستان ۱۸ درجه است.این گل در کل خنک دوست  می باشد.

آبیاری: بهتر است ابیاری با اب سبک بدون املاح انجام شود،بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.

رطوبت: رطوبت هوا را با تجمع گیاهان برگی و خزه مرطوب در اطراف ان تامین کنید، همینطور ساخت جزیره در زیر گلدان توصیه میشود.حتی الامکان از ابفشانی و غبارپاشی احتراز کنید.

تغذیه: هر ۱۴ روز یکبار با محلول غذایی طبق دستور کمبود مواد غذایی را برطرف کنید،فصل بهار و تابستان احتیاجات غذایی بیشتر است.

خاک مناسب: بهترین خاک خاک هلندی می باشد.

تعویض گلدان :در هنگام تعویض گلدان مواظب باشید به برگهای ترد و شکننده صدمه وارد نشود،در صورت متراکم بودن ریشه ها گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید،بهتر است تغییر گلدان ها در بهار انجام شود.

تمیز نمودن برگها: با اسفنج مرطوب برگها را تمیز کنید،از مواد براق کننده استفاده نکنید.

تکثیر: برگهایی با عمر متوسط را انتخاب و سطح زیرین انها را روی ماسسه شسته بخوابانید و مقداری ماسه نرم روی انها بریزید،پس از مدتی برگها ریشه دار شده و گیاهان جدیدی تولید می نماید،تقسیم بوته با ریشه در موقع تعویض گلدان هم یکی دیگر از روش های ازدیاد این گیاه است.

تکثیر بگونیا

تکثیر بگونیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده است و سقوط میکنند و ریشه ها غده ای هستند :کرم نماند عامل ان است،معالجه مقرون به صرفه نیست.

ساقه و یقه پوسیده است: ابیاری زیاده از حد بوده و هوا خیلی سرد است،ابیاری را متوقف کنید تا سطح خاک خشک شود و گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

ریشه ها سیاه شده اند و در حال پوسیدن است: ابیاری زیاد و قارچ عامل ان است،مبارزه مقرون به صرفه نیست.

لکه های خاکستری متمایل به قهوه ای روی برگها است: عامل این بیماری هم قارچ است،گیاه را با قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید و گلدان را به محل خشک و اکسیژن دار منتقل کنید.

برگها خود را انداخته و گیاه در حال از بین رفتن است: گاز آشپزخانه باعث این است،گلدان را به محل مملو از اکسیژن هوا منتقل کنید.

برگهای جدید کوچک و کم رشد باقی مانده اند: تغذیه مصنوعی لازم است،در صورت متراکم بودن ریشه ها کم بودن جا برای رشد گیاه میتواند عامل این نارسائی باشد،گلدان را با یک درجه بزرگتر عوض کنید.

برگها در زمستان میافنتد: گلدان را به محل گرمتری با دمای ۱۳ درجه منتقل کنید.

لکه های آردی مانند روی برگها به چشم میخورد :قارچ سفیدک باعث این بیماری است،با سم قارچ کش موجود در بازار طبق دستور فروشنده سمپاشی کنید،گلدان را به محلی با هوا خشک و اکسیژن بیشتر منتقل کنید.

برگهای جدید کمرنگ و تارهای عنکبوت در زیر انها مشاهده میشود: کنه ریز قرمز عامل ان است،تا درمان کامل هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید.

برگ ها لوله میشوند و حاشیه ی انها خشک و چروکیده اند: گیاه تشنه است.فورا ابیاری نموده و در صورت امکان گلدان را به محل سردتری با درجه حرارت ۱۹ درجه سانتی گراد منتقل نمایید.

برگها لوله ای و بد شکل هستند: لکه های زرد روی انها مشاهده میشود و حالت موزاییکی دارند:عامل ان ویروس است،در صورتی که گیاه همراه با گیاهان دیگر کاشت  گردیده است ان را از گلدان خارج کنید تا به بقیه گیاهان سرایت ننماید.

شکل زیبای برگها،تنوع رنگها در برگ،کنگره ها و دندانه های حاشیه برگها از مشخصاتی هستند که گیاه بدون ان ها شادی افرینی خود را از دست میدهد،در هنگام خرید دقت کنید برگها سالم باشند،لوله شده و حاشیه انها قهوه ای سوخته نباشد.

بگونیارکس

بگونیارکس

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

به بوی زلف و رخت می‌روند و می‌آیند

صبا به غالیه سایی و گل به جلوه گری

چو مستعد نظر نیستی وصال مجوی

که جام جم نکند سود وقت بی‌بصری.....

دیدگاه های شما

132 پاسخ به "معرفی بگونیا رکس"

 1. نیر گفت:

  Attachment

  سلام من یک بگونیا رکس قرمز دارم که کم پشت شده و برگ های ریز درمیاره که بزرگ نمیشن و خشک میشن میشه راهنماییم کنید

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ مشکلش نور کم و رطوبت کم هستش! ماهی دوبار باید تغذیه کنید جاشم گرم نباشه! نور شدید هم نداشته باشه

 2. آذر گفت:

  سلام برگ های بگونیا من از حاشیه خشک و سیاه میشن .جاشم تو سایه بالکن .از داخلش یه غنچه هایی معلومه ولی رشدش ضعیفه انگار گل نشدن ..اطرافش هم دو تا سینی آب گذاشتم ولی انگار فایده نداشته ..هرزگاهی هم کود می دم
  ممنونم از راهنماییتون

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما/ این مشکل همیشه با این گل هستش ، چون رطوبت اشباع هوا میخاد یعنی دم میخاد توی هوا باشه! این سینی رطوبت پایین و موضعی ایجاد میکنه و گرما هم باعث سوزش این برگ ها میشه شدت نور رو هم کمتر کنید

 3. فاطمه گفت:

  Attachment

  سلام وخسته نباشید،یه سوال مهم راستش من اومدم طبق عکسی که میبینید یه سینی با آب کم که توش سنگریزه بود زیر گلدون گذاشتم و همچنین محلول تقویتی هم بهش دادم حالا که میبینم به این حال و روز در اومده چیکارش کنم خیلی ناراحتم

 4. منصوره گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس روزتون بخیر ، چند روزی کنزل نبودم وقتی برگشتم گلم به این وضع دراومده بود چکار میتونم براش بکنم ممنون از لطفتون

 5. یاسمن گفت:

  سلام خسته نباشید این گل رو مهر ماه خریدم ولی از همون اول دونه دونه برگاهاش پوسیدن و الان تنها چیزی که ازش مونده چندتا ساقه بدون برگه خاکش هم پر از کرم ها و حشره ی کوچیک و بزرگه امکانش هست که این ساقه ها دوباره برگ بده یا نه؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ هیچ وقت گلی رو بدون مطاعه درباره ی شرایط نگهداریش نخرید، این گل شما نیاز به جای مرطوب و نور غسیر مستقیم و هوای خنک داشته شرایط رو نتونستید ایجاد کنید از بین رفته..

 6. مهتاب گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید یه بگونیا قورباغه ای دارم که سر برگ هاش قهوه ای شده و لول شده اما فکر نکنم مشکلش کم آبی باشه چون آبیاری اش منظم بوده و مواظب بودم که خاک گلدون بین دوتا آبیاری تقریبا خشک بشه ممکنه به خاطر دستگاه بخوری باشه که برا گلدونام روشن کردم ؟من این گل رو به تازگی خریدم مدت یک ماهه حتی غنچه گل هم داشت اما یهو ناپدید شد نمیدونم شاید خشک شده افتاده ?ممنون میشم از راهنماییتون

 7. فاطمه جلالی گفت:

  سلام و وقت شما بخیر
  تشکر از سایت خودتون
  گیاه من حالش خوبه فقط گل نمیده وقتی خریدمش گل داشت ولی گلها که خشک شد دیگه گل نداد.یکبار غنچه کرد که به سرانجام نرسید.میشه راهنمایی کنید و راجع به فضل گل دهی توضیح بدید
  موضوع دیگه اینکه چون نمیتونم رطوبطس را تامین کنم ودر اتاق بخاری دارم که رطوبت را از بین میبره(اتاق گرم نیست)میتونم روی برگها آب اسپری کنم؟
  با تشکر ار شما

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این گل روزکوتاه هستش یعنی گلدهی اگه شرایط خوب باشه الان باید اتفاق بیوفته ، باید روی بخاری ظرف اب بزارید تا رطوبت رو ببره بالا همینطور یه ظرف اب بزارید زیر گلدون مثه جزیره زیرش تا رطوبتش بره بالاتر وقتی رطوبت بره بالاتر گلتون به گل میره !! 🙂

 8. فاطمه گفت:

  آقای مهندس سلام، من یک گل دارم که اسمشو نمیدونم، این گلدون هم نوک برگها و گلش قهوه ای میشه و حالت سوختگی پیدا می کنه ممنون میشم اگر منو راهنمایی بفرمایید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سوختگی نوک برگها به خاطر کمبود رطوبت هستش باید ازش بدید ببینم چطوریه ، ممکنه افت تریپس هم داشته باشه ،

 9. فاطمه گفت:

  Attachment

  ببخشید عکسش را ضمیمه نکردم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام این اسپاتی فیلوم هستش و قارچ زده باید برگهای خراب رو بکنید و با کاپتان سمپاشی کنید و تغذیه رو بهتر کنید

   • فاطمه گفت:

    مهندس سلام، با تشکر از راهنماییتون، من کارهایی که فرموده بودید انجام دادم سم کاپتان گرفتم سمپاشی کردم، برگ های خراب رو کندم، آبیاری و تغذیه اش رو هم مرتب کردم اما سوختن برگها هنوز ادامه داره تقریباً برگهاش دیگه داره تموم میشه، اما هنوز گل میده. لطفاً بفرمایید چکار کنم تا گلم از بین نرفته

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام ببینید یه جزیره اب زیرش بذارید به طور غیر مستقیم محیطش مرطوب بشه ، نور مستقیم بهش نخوره و حتما حتما محیطش رو خنک کنید ، سوختگی واسه گرمای و خشکی محیطه !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای