گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی ۱۵۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی بگونیا رکس

بگونیا رکس

نام انگلیسی

بر گفته از نام Begon فرانسوی حامی گیاه شناسی

نام علمی

begonia rex

فارسی رایج

بگونیا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

20000

از خانواده

Begoniaceae

خاستگاه

هیمالیا
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

تنوع در رنگ های زیبای این گیاه علفی در برگها لذت و  ارامش خاصی به بیننده میبخشد،خانواده ان ((بگونیاسه)) و موطن اصلی ان هیمالیا،مخلوط با گیاهان برگی دیگر در گلدانها و فلاور باکسها کاشت میگردد،ساقه ها گوشتی و خزنده،برگها به شکل قلب و یک رگبرگ اصلی برگ را به دو قسمت نا مساوی تقسیم میکند،روی یک برگ انواع رنگ ها مشاهده میشود،استفاده از سبد های اویزان رایج است،سهولت در نگهداری و مقاومت بعضی از انواع ان در برابر خشکی و حرارت و امکان تکثیر ان در همه شرایط موجب توجه همگان است،واریته های زیاد و به دو دسته ریشه های سطحی و غده ای تقسیم میشود.

نیازها:

 

نور :در فصل تابستان اشعه مستقیم افتاب بخصوص از پشت شیشه برای ان مضر است،ولی منطقه پر نور احتیاجات نوری انرا برطرف میکند،چرخش گیاه برای استفاده هر چه بیشتر نور اتاق لازم است.

دما: بهترین درجه حرارت برای گیاه در زمستان ۱۳ درجه و در تابستان ۱۸ درجه است.این گل در کل خنک دوست  می باشد.

آبیاری: بهتر است ابیاری با اب سبک بدون املاح انجام شود،بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.

رطوبت: رطوبت هوا را با تجمع گیاهان برگی و خزه مرطوب در اطراف ان تامین کنید، همینطور ساخت جزیره در زیر گلدان توصیه میشود.حتی الامکان از ابفشانی و غبارپاشی احتراز کنید.

تغذیه: هر ۱۴ روز یکبار با محلول غذایی طبق دستور کمبود مواد غذایی را برطرف کنید،فصل بهار و تابستان احتیاجات غذایی بیشتر است.

خاک مناسب: بهترین خاک خاک هلندی می باشد.

تعویض گلدان :در هنگام تعویض گلدان مواظب باشید به برگهای ترد و شکننده صدمه وارد نشود،در صورت متراکم بودن ریشه ها گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید،بهتر است تغییر گلدان ها در بهار انجام شود.

تمیز نمودن برگها: با اسفنج مرطوب برگها را تمیز کنید،از مواد براق کننده استفاده نکنید.

تکثیر: برگهایی با عمر متوسط را انتخاب و سطح زیرین انها را روی ماسسه شسته بخوابانید و مقداری ماسه نرم روی انها بریزید،پس از مدتی برگها ریشه دار شده و گیاهان جدیدی تولید می نماید،تقسیم بوته با ریشه در موقع تعویض گلدان هم یکی دیگر از روش های ازدیاد این گیاه است.

تکثیر بگونیا

تکثیر بگونیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده است و سقوط میکنند و ریشه ها غده ای هستند :کرم نماند عامل ان است،معالجه مقرون به صرفه نیست.

ساقه و یقه پوسیده است: ابیاری زیاده از حد بوده و هوا خیلی سرد است،ابیاری را متوقف کنید تا سطح خاک خشک شود و گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

ریشه ها سیاه شده اند و در حال پوسیدن است: ابیاری زیاد و قارچ عامل ان است،مبارزه مقرون به صرفه نیست.

لکه های خاکستری متمایل به قهوه ای روی برگها است: عامل این بیماری هم قارچ است،گیاه را با قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید و گلدان را به محل خشک و اکسیژن دار منتقل کنید.

برگها خود را انداخته و گیاه در حال از بین رفتن است: گاز آشپزخانه باعث این است،گلدان را به محل مملو از اکسیژن هوا منتقل کنید.

برگهای جدید کوچک و کم رشد باقی مانده اند: تغذیه مصنوعی لازم است،در صورت متراکم بودن ریشه ها کم بودن جا برای رشد گیاه میتواند عامل این نارسائی باشد،گلدان را با یک درجه بزرگتر عوض کنید.

برگها در زمستان میافنتد: گلدان را به محل گرمتری با دمای ۱۳ درجه منتقل کنید.

لکه های آردی مانند روی برگها به چشم میخورد :قارچ سفیدک باعث این بیماری است،با سم قارچ کش موجود در بازار طبق دستور فروشنده سمپاشی کنید،گلدان را به محلی با هوا خشک و اکسیژن بیشتر منتقل کنید.

برگهای جدید کمرنگ و تارهای عنکبوت در زیر انها مشاهده میشود: کنه ریز قرمز عامل ان است،تا درمان کامل هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید.

برگ ها لوله میشوند و حاشیه ی انها خشک و چروکیده اند: گیاه تشنه است.فورا ابیاری نموده و در صورت امکان گلدان را به محل سردتری با درجه حرارت ۱۹ درجه سانتی گراد منتقل نمایید.

برگها لوله ای و بد شکل هستند: لکه های زرد روی انها مشاهده میشود و حالت موزاییکی دارند:عامل ان ویروس است،در صورتی که گیاه همراه با گیاهان دیگر کاشت  گردیده است ان را از گلدان خارج کنید تا به بقیه گیاهان سرایت ننماید.

شکل زیبای برگها،تنوع رنگها در برگ،کنگره ها و دندانه های حاشیه برگها از مشخصاتی هستند که گیاه بدون ان ها شادی افرینی خود را از دست میدهد،در هنگام خرید دقت کنید برگها سالم باشند،لوله شده و حاشیه انها قهوه ای سوخته نباشد.

بگونیارکس

بگونیارکس

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

به بوی زلف و رخت می‌روند و می‌آیند

صبا به غالیه سایی و گل به جلوه گری

چو مستعد نظر نیستی وصال مجوی

که جام جم نکند سود وقت بی‌بصری.....

دیدگاه های شما

150 پاسخ به "معرفی بگونیا رکس"

 1. ماجده گفت:

  Attachment

  سلام حالتون خوبه؟ دوباره با سوالام اومدم: /
  این بگونیا اسمش چیه؟ به این حالتی که گذاشتم قلمه ریشه دار میشه؟ تروخدا راهنماییم کنید خیلی از گلش خوشم اومد دوست ندارم خراب شه

 2. فاضلی گفت:

  Attachment

  سلام حال شما؟ این بگونیا رکس چندوقته خریدم اما برگهاش مثل عکسی که براتون فرستادم شده.جایی که گذاشتم خونه ما شمالی است و پشت پنجره ایی که رو به حیاط است قرار دادم نور داره اما افتاب نداره. آبیاریشم هفته ایی یه بار گفتن بهم الان چیکار کنم که برگهاش اینجوری نشه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این جاش گرمه ! هواش خشکه ! باید یه سینی اب بذارید کنارش و یا بخور سرد براش بگیرید ، هروقت خاکش خشک شد اب بدید. تا اینطوری خشک نشه ، هوای خنک و مرطوب شرط اصلیه نگهداری این گله !

   • فاضلی گفت:

    مرسی ممنون. میشه بجای ظرف اب یا بخور سرد هرروز با اسپری آبپاش برگهاش خیس و مرطوب کرد؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ نه بهتره از سینی اب براش استفاده کنید تا برگها خیس نشن و خطر قارچ گلتون رو تهدید نکنه.

     • گلدوست گفت:

      سلام. من هم از این گل دارم و دقیقا همین شکلی شده و برگهای تازه ساقشون حالت گندیده میگیره و شل میشه .پشت پنجره تقریبا پرنور هست.ممنون میشم راهنمایی کنید

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      سلام عزیزم خوبی شما؟ قارچ زده جاش گرم بوده و نور شدید داشته ، باید ساقه های الوده رو بکنید ببرید جای سایه و خنک تا دوباره جوونه بزنه !

   • فاضلی گفت:

    من زیری گلدانم را سنگریزه ریختم و داخلشم آب میریزمو گلدان را روی سنگها قرار دادم هفته ایی یکبار هم بهش آب میدم اما بازم مشکل برگها حل نشده و شکلش مثل همین عکسم است که قبلا فرستادم چیکار میتونم انجام بدم؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام گل من خوبی شما؟ ببینید هوای گرم رو باید خنک کنید و نور رو متوسط کنید نور شدید و هوا گرم باث سوختگی میشه ، رطوبت رو باید ببرید بالاتر ! این رطوبت نسبت به هوای گرم براش کمه !!!

 3. mehran گفت:

  باسلام وخسته نباشید بابت زحمات کامل وبی نقصتون واقعاً یکی از کامل ترین سایت های موجود در مورد گل و گیاه رو دارید .به امید پیشرفت روز افزون .یه سوالیم داشتم خدمتتون من بگونیا coccinea دارم سر برگاش سیاه شده انگار که میسوزه تو دوتا گلدونه ودوتا اتاق مختلف خاکاشم از یه جا نبود که بگید مریضه اگه میشه راهنماییم کنید یکیش یک سالست یکیشم تقریبا سه ساله مرسی

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببخشید بابت تاخیر در جوابدهی
   ببینید این بگونیا به نور زیاد و گرما و خشکی هوا حساسه ! باید براش رطوبت ایجاد کنید به نوعی مثه قرار دادن ظرف اب زیرش ! یا اینکه توی تراس سایه زیر درخت توی چمن زیر سایه یه همچین جایی دوست داره سیاهی سر برگها واسه گرما و نور زیاد و خشکی هوا هستش!!!

 4. جوجه گفت:

  Attachment

  سلام دکتر
  این بچه من همش برگ ها وا میره
  فرتی میوفتن
  و خشک میشن
  اول که از گل خونه اوردمش همین طوری شد
  بعد یه مدت اوکی شده بود باز
  دوباره گلدونش رو عوض کردم شروع کردن به افتادن
  رنگ برگاش هم پریده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

 

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید